Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wpływ prądu na ilość energii wchodzącej w sieć z elektrowni wiatrowej

Masterszkodnik 13 Sep 2012 15:04 1515 8
    Masterszkodnik
    Level 10  
    Witam

Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem i nie wiem czy ono ma sens. W elektrowni wiatrowej składającej się z dwóch wiatraków HSW 250kW mam transformator SN/nn gdzie napięcie na niskim jest ok. 239 V. Teraz moje zastanowienie. przykładowo zmieniam zaczep na transformatorze na taki by napięcie było niższe np. rzędu 229 V. Oczywistą rzeczą jest, że prąd nam wzrośnie po stronie średniego napięcia i po stronie niskiego również. Jednak mnie chodzi o to czy to, że prąd będzie wyższy to wpłynie na to, że w efekcie końcowym będzie więcej energii wpływać w sieć. Bo przecież wiemy, że w systemie rozpływ prądów działa jak wszędzie czyli na zasadzie Kirchhoffa. Więc jeśli po jednej stronie będzie więcej prądu to jest większa szansa na częstsze wpływanie go do sieci. W sumie da nam to większe zyski ze sprzedaży energii.
    mrrudzin
    Level 39  
    Ale zauważ że prąd popłynie dopiero wtedy gdy napięcie po Twojej stronie będzie wyższe niż po stronie reszty sieci. Niestety w parze z prądem idzie napięcie...

Ale idąc Twoim tokiem myślenia możnaby obniżyć napięcie do kilku V - wtedy płynęły by naprawde spore prądy. Tylko co z tego jak moc to w ogólnym przypadku iloczyn napięcia i prądu. Z drugiej strony pojawia się problem, bo rezystancja przewodów jest jakaś, a jeśli płynie w nich prąd to straty w przewodach rozsną z kwadratem płynącego prądu.
    Leszek Augustyniak
    Level 19  
    Skąd taka teoria, że obniżając napięcie wzrasta prąd?
    KuReK93
    Level 17  
    Leszek Augustyniak wrote:
    Skąd taka teoria, że obniżając napięcie wzrasta prąd?

Ogólnie w uproszczeniu ze wzoru P=U*I ( nic w przyrodzie zginąć nie może ) ;)
    Leszek Augustyniak
    Level 19  
    Koledzy, na odbiór mocy nie macie wpływu, tylko podajecie napięcie. Podłącz do żarówki 100W jednym razem 200 V, drugim 230 V, w którym przypadku popłynie większy prąd?
    mrrudzin
    Level 39  
    Masz racje, ale w przypadku sieci EE kolegi wiatraki pracują jako jedno z wielu źródeł. Nie mówimy tu o jednym zasilaniu i jednym odbiorze tylko całej sieci rozproszonych generatorów i odbiorników. Dodatkowo sprawa się komplikuje bo w przypadku prądu przemiennego oprócz mocy czynnej płynie jeszcze bierna
    Leszek Augustyniak
    Level 19  
    Prawdopodobnie mi rozjaśniało, kolegi trafo jest wpięte w sieć po stronie SN a chce obniżyć napięcie po stronie NN
    klamocik
    Level 31  
    Odpowiedz chyba prosta , niższe napięcie to większe obciążenie wiatraka większe grzanie a energia oddana do sieci taka sama jak drugiego połączonego na nap. wyższe pod warunkiem że mają te same parametry,
    ,
    jekab
    Level 23  
    Masterszkodnik wrote:
    Witam

Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem i nie wiem czy ono ma sens. W elektrowni wiatrowej składającej się z dwóch wiatraków HSW 250kW mam transformator SN/nn gdzie napięcie na niskim jest ok. 239 V. Teraz moje zastanowienie. przykładowo zmieniam zaczep na transformatorze na taki by napięcie było niższe np. rzędu 229 V. Oczywistą rzeczą jest, że prąd nam wzrośnie po stronie średniego napięcia i po stronie niskiego również. Jednak mnie chodzi o to czy to, że prąd będzie wyższy to wpłynie na to, że w efekcie końcowym będzie więcej energii wpływać w sieć. Bo przecież wiemy, że w systemie rozpływ prądów działa jak wszędzie czyli na zasadzie Kirchhoffa. Więc jeśli po jednej stronie będzie więcej prądu to jest większa szansa na częstsze wpływanie go do sieci. W sumie da nam to większe zyski ze sprzedaży energii.

Nic nie zmienisz tylko zwiększysz moc bierną.Dla sieci będziesz lepszym kompensatorem.
    Dmuchaj w wiatrak.