Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

viessmann,vaillant - Dobór kotła dwufunkcyjnego

13 Wrz 2012 19:55 7521 32
  • Poziom 9  
    Witam bardzo prosze o pomoc w doborze kotła grzewczego - ma on służyć do ogrzania ok 100m2 poddasza oraz bierząca woda. Czy kocioł powinien miec zasobnik wody max 2m do łaźenki i tak samo zlew w kuchni. Zastanawiam się na trzema firmami Vaillant, viessmann lub ostatnio polecony immergas. I ostatnie czy mniałby być to kocioł kondensacyjny czy zwykły , czy na taki metrarz kondensat się opłaca.Problem z zasobnikiem polega na tym że nie może być bezpośrednie przy kotle ( brak miejsca).
    Do tej pory mam dwie propozycje Kocioł Viessmann Vitopend 100W z zamkniętą komorą spalania 10,7 – 24,8 kW , Kocioł Viessmann Vitodens 100Wkondensacyjny 9,0 – 26,0 kW.Ale czy nie są one za mocne.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Oczywiście kondensacyjny. Z wbudowanym zasobnikiem. A tak dla komfortu. Drożej ale sympatyczniej.
  • Poziom 9  
    Dzięki jeden temat wyczerpany oczywiście odnośnie kotła kondensacyjnego.Jeszcze nie wiem czy puści mnie komin- znaczy mam w środku kształtke ale o średnicy 100mm i to możę być problem ,z tego co się orientuje można by było wyprowadzić osobny komin przez dach . Ale co dalej jak zaproponowane kotły, i co w temacie kotła immergas
  • Pomocny post

Moderator na urlopie...
    Immergas, każdy kondensacyjny, może mieć 5 lat gwarancji.
    Do komina 100 mm wsuwasz Φ80 dla spalin, a powietrze do kotła pobierasz zza ściany. I po kłopocie :)
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Istnieje jeszcze możliwość wyjścia ze spalinami i zasysu powietrza przez ścianę systemem centrycznym (bądź rozdzielnym) opcje rozwiązań kominowych najczęściej są dostępne w instrukcjach kotłów i broszurach reklamowych, jeżeli kocioł jest już na poddaszu to może wystarczy włożyć rurę fi 60mm jako spalinową (zależy jaka wysokość do wylotu komina) a zasys powietrza realizować przez istniejący komin 100mm
    Kotły z wbudowanym zasobnikiem są trochę większe (ze względu na wbudowany zasobnik) niż kotły ogrzewające wodę tylko przepływowo. Co w twoim przypadku też może mieć znaczenie.
  • Poziom 9  
    Rozumiem ze wygoda polegająca na zasobniku polega na tym iż odrazu leci ciepła woda. A jak jest z oszczędnością , bo wydaje mi się że przepływowy będzie więcej spalał przynajmniej w początkowym etapie, a zasobnik nagrzewa się stale? Co do wysokości komina to będzie jakieś 6m i kocioł będzie znajdowal się na poddaszu
  • Pomocny post

Moderator na urlopie...
    donsidor napisał:
    Co do wysokości komina to będzie jakieś 6m i kocioł będzie znajdowal się na poddaszu

Nie musisz więc prowadzić komina w górę. Jest rozwiązanie wyrzutu spalin poziomo ponad dachem.
    viessmann,vaillant - Dobór kotła dwufunkcyjnego
  • Poziom 9  
    Dzieki za pomoc co do komina skorzystam prawdopodobnie z opcji spali w starym kominie a powietrze zasysane z boku
  • Pomocny post
    A może z Vaillanta taki kociołek VUW 242/3-5 Plus (wersja dwufunkcyjna kominowa), moc nominalna 24 kW
  • Poziom 9  
    Calkiem ciekawa propozycja. Rozumiem że jest to kociol przepływowy bez zasobnika, a jest możliwe dołożenie do niego zasobnika i jakie są najmniejsze pojemności( wymiar)
  • Pomocny post
    Myślę jeżeli z zasobnikiem to jest fajna promocja Vaillanta i znajdziesz ją na stronie producenta, od tych cen które tam są odejmij jakieś 30 % i po takiej cenie jaka ci wyjdzie powinieneś kupić taki zestaw.
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    grzesiek234 napisał:
    myto jeżeli z zasobnikiem to jest fajna promocja

http://www.vaillant.pl/prasa/article/Jesienna_oferta_specjalna_2011.html
    po prawej stronie wejdź sobie na mistrzowską oferte i zobaczysz co dają dobrego. od tych cen które tam są odejmij jakieś 30 % i po takiej cenie jaka ci wyjdzie powinieneś kupić taki zestawik.

A jak poddusisz sprzedawcę, to może odda więcej swojego rabatu od producenta, a może cały? Brać, nie pchać się ;) wystarczy dla wszystkich.
  • Pomocny post
    nie sprzedawca nie odda całego swojego %. podałem gościowi realną cene którą może uzyskać od sprzedawcy. osobiście mam troche lepszą zniżke na hurtowni więc wiem co piszę. :)

Moderowany przez serwisant73:

Dalsze łamanie regulaminu zostanie odpowiednio... nagrodzone!

• Poziom 9  
    Dosc dużo jak na vaillant myślalem że vaillant tańszy od wiessmann a oferta jaką dostałem na Kocioł Viessmann Vitodens 100Wkondensacyjny 9,0 – 26,0 kW jest tańsza niż w tym przypadku
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Zgadza się Vieesmann teraz ma niższe ceny od Vaillanta.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Jak możesz się wstrzymać, to poczekaj na najnowszą ofertę Vaillanta. Kupisz z dużym rabatem całą kotłownię systemową z montażem przez wyspecjalizowane i polecane przez Centralę firmy również z Twojej okolicy. Do tego dostaniesz 5 lat gwarancji. Szczegóły niebawem w Muratorze i być może na Allegro.
    Obowiązkowo stosuj ogrzewania niskotemperaturowe, bo tylko takie mają sens.
    Też jestem monterem i lubię instalować dobre urządzenia. :!:
  • Poziom 9  
    Mógłbym sie jeszcze troche wstrzymać tylko ile to jest troche dużymi krokami zbliża się już sezon grzewczy. Mowa tu o innej promocji niż "Mistrzowska promocja" tak?A i co to jest ogrzewanie niskotemperaturowe:D
  • Poziom 10  
    Tak, inna!
    Nie znam realiów Twojego obiektu, ale oferta przeznaczona będzie dla domków jednorodzinnych i obiektów z rozbudowaną kotłownią, będzie kilka wariantów. Mam na myśli kilka stref grzewczych i automatykę pogodową. Całość kupisz w Necie na zasadach zbliżonych do Allegro, może sam kocioł będzie nieco droższy, ale upust będzie na cały system, więc nie będzie się opłacało kupować samego kotła.
    Niskotemperaturowe ogrzewanie to takie, którego temperatura zasilania dobrana jest do parametrów kondensa 45/ 35 st C, lub pompy ciepła- o dziesięć niżej. Im niższa temperatura zasilania tym wyższa sprawność średnioroczna urządzeń grzewczych- dla kondensa 107-109 a PC łapie współczynnik COP na górnym poziomie katalogowym. Czyli stosuj ogrzewania podłogowe i ścienne podtynkowe, ale przeliczaj do niskich temperatur zasilania. Trochę więcej wydasz na rury, ale kocioł Ci sprawnością szybko wynagrodzi poniesione koszty. System grzewczy budujesz na 50 lat, kocioł i PC powinny wytrzymać 25, niech więc śmiga na maksymalnych parametrach.

Dodano po 13 [minuty]:

...Max. parametrach sprawności -miałem na myśli!
    Podejrzałem wcześniejsze pytanie i:
    Kocioł na poddaszu-OK, ale unikaj wypuszczania komina przez boczną ścianę. To typowo deweloperskie rozwiązanie i dobremu człowiekowi bym tego nie zrobił.
    Instrukcja nie podaje, ale krótki komin boczny to dużo mroźnego powietrza wdmuchiwane wiatrem wprost w komorę spalania, więc kocioł będzie startował w antyzamrożenie na podstawie wskazań czujnika powrotu a nie automatyki, więc bedzie brał więcej gazu aby nie zamarznąć!
    Tylko komin wewnętrzny, najlepiej system szachtowy. Musisz ze spalin odzyskać jak najwięcej kondensatu i wprowadzić go na wymiennik kotła, odzyskujesz "ciepło kondensacji" w kotłach pow. 18kW, czyli to co wybiega ponad 100% Warunkiem jest jednak, aby temperatura powrotu była sporo niższa od tegoż kondensatu. To widać na analizatorze podczas uruchamiania kondensa a dobry serwisant Ci to pokaże!
  • Poziom 9  
    Myśle bardziej że spaliny kominem normalnym a tylko powietrze boczny czy to też daje efekt tego antyzamrożenia

Proszę poprawić błędy pisowni. Post był raportowany przez innego użytkownika.
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    mod - mirrzo
    henry1002 napisał:
    ale unikaj wypuszczania komina przez boczną ścianę. To typowo deweloperskie rozwiązanie i dobremu człowiekowi bym tego nie zrobił.
    Instrukcja nie podaje, ale krótki komin boczny to dużo mroźnego powietrza wdmuchiwane wiatrem wprost w komorę spalania, więc kocioł będzie startował w antyzamrożenie na podstawie wskazań czujnika powrotu a nie automatyki, więc bedzie brał więcej gazu aby nie zamarznąć!

Mówisz o systemie rozdzielczym czy koncentrycznym? Jeżeli koncentrycznym to będę polemizował. Kominy koncentryczne ścienne mają wiele zalet ale są obwarowane wieloma przepisami prawa.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Możesz z powodzeniem tak zrobić, jednak muszę lojalnie poinformować, że efekt kondensowania pary na wewnętrznych ściankach komina spalinowego będzie mniejszy, przez co troszkę zmniejszy się odzysk kondensatu i sprawności z kondensatu. Najbardziej sprawny jest system szachtowy. Kol. WEST twierdzi, że koncentryczny zewnętrzny - po części ma rację. W jego przypadku problemem są skutki uboczne. Przy większych kotłach i ujemnych temperaturach zewnętrznych pojawia się zjawisko oblodzenia wyjścia podstawy komina i czerpni powietrza. Można z tym walczyć mechanicznie, życzę powodzenia. Najlepiej to obejść systemem szachtowym.
    przypominam o ważnym parametrze doboru długości strefy koncentrycznej w strefie przemarzania. Każdy kocioł ma swoją dopuszczalną i tu właśnie intencją producenta jest unikanie oblodzenia. A co będzie , dy kocioł będzie pracował dorywczo, np. w kaskadzie z innym źródłem i nie wygrzeje dostatecznie elementów komina zewnętrznego - układ spalinowy się zatrzyma, bo go lód zablokuje. Drugim ujemnym aspektem jest powrót do komory spalania przechłodzonego nadmiernie kondensatu - co z niego odzyskamy z "ciepła kondensacji" -nie wiele!
    Tak więc panowie instalatorzy: jeżeli chcecie najwięcej odzyskać w kondensach, to lepiej zrobić system spalinowy szachtowy, a jeśli już trzeba coś dobudować, to niech to będzie na przykład wolnostojący kanał wentylacyjny.

donsidor, To o czym mówiłem wcześniej już działa. Zajrzyj na stronę producenta i naszej Centrali Vaillanta: http://www.vaillant-online.pl/ .Kup sobie całą kotłownię

Moderowany przez mirrzo:

Usunąłem zdublowany wpis

henry1002 napisał:
    efekt kondensowania pary na wewnętrznych ściankach komina spalinowego będzie mniejszy, przez co troszkę zmniejszy się odzysk kondensatu i sprawności z kondensatu

Drogi kolego, kondensat /skropliny/ z komina idą prosto do ścieku i nie mają wpływu na sprawność kotła. Temat był mega przewałkowany przez teoretyka i praktyka z tego forum, gdzie dochodziło prawie do rękoczynów - wystarczy poszukać.
  • Poziom 10  
    To zależy w którym kotle. W Vaillancie VC poniżej 18kW to można tak powiedzieć i o tym wspominałem wcześniej, ale większe moce, to trzeba zajrzeć w budowę wymiennika za pionową przegrodą są jeszcze 2 zwoje wężownicy do tego właśnie celu. Nie mam zamiaru o tym dyskutować, znam dokładnie budowę wymienników i działanie systemów, dla różnych mocy mocy jest różnie. Reasumując, dopiero powyżej 18kW warto walczyć o kondensat, ale przy każdej wielkości jest ważne, aby jak najmniej wiatr wdmuchiwał mrozu w komorę spalania.
    Można to ustalić empirycznie, wyłączając przy minus 20 stopniach na 3 godziny kocioł z wywiewem za ścianę i kocioł z systemem szachtowym. Domyśl się co zastaniesz? I jak się to ma do zużycia gazu.

• Moderator na urlopie...
    henry1002 napisał:
    To zależy w którym kotle. W Vaillancie VC poniżej 18kW to można tak powiedzieć i o tym wspominałem wcześniej, ale większe moce, to trzeba zajrzeć w budowę wymiennika za pionową przegrodą są jeszcze 2 zwoje wężownicy do tego właśnie celu. Nie mam zamiaru o tym dyskutować, znam dokładnie budowę wymienników i działanie systemów, dla różnych mocy mocy jest różnie. Reasumując, dopiero powyżej 18kW warto walczyć o kondensat, ale przy każdej wielkości jest ważne, aby jak najmniej wiatr wdmuchiwał mrozu w komorę spalania.
    Można to ustalić empirycznie, wyłączając przy minus 20 stopniach na 3 godziny kocioł z wywiewem za ścianę i kocioł z systemem szachtowym. Domyśl się co zastaniesz? I jak się to ma do zużycia gazu.

Bajanie, drogi kolego. Gdzieś dzwonią, ale nie wiesz dokładnie gdzie :(
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kolego henry1002, proponuję abyś te teoretyczne dywagacje (zresztą dalekie od stanu faktycznego) zamieścił w osobnym temacie. Tutaj odbiega to znacząco od tematu wątku.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Jest już możliwość zakupu całej kotłowni systemowej z montażem i 5 letnią gwarancją na cały system.
    Zajrzyj, proszę na stronę centrali Vaillant tam jest odnośnik do: http://www.vaillant-online.pl/
    Na pewno znajdziesz coś dla siebie, jest tam kilka typowych rozwiązań dla kilku poziomów mocy kotłowni. Podana cena dotyczy całej kotłowni z kominem do 10mb, robocizną, kształtkami rurowymi i serwisem przez 5 lat. Tylko na kondensacyjne!
    Firmę monterską wybierzesz spośród autoryzowanego serwisu z okolicy a listę uprawnionych otrzymasz po wypełnieniu i akceptacji danych. Oni skonfrontują Twoje zamówienie, jeżeli zrobiłeś coś nie tak, to pomogą.

Miłej lektury.
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    Zalecam daleko posuniętą ostrożność, tym bardziej że inwestor nie jest instalatorem ani prawnikiem. Najpierw podpisz, a potem Ci pomożemy... to lepiej uważnie przeczytać umowę i skonfrontować ofertę z zapisami w umowie.
    Tak swoja drogą obecnie wiele firm ma podobne, a może i lepsze rozwiązania techniczne.
    Spotkałem taki numer, że klient miał płacić w okresie gwarancji za części zamienne, ale nie za usługę! No to pytam się co to za gwarancja skoro i tak się płaci? W dodatku cena tychże części zamiennych to był jakiś kosmos. Albo zapłać za przegląd serwisowy przed upływem 2 lat gwarancji, a wydłużymy Ci gwarancję pod pewnymi warunkami na kolejny rok... itp. Skoro producent oferuje wydłużanie gwarancji na swój sprzęt, to powinien sam zapłacić za udokumentowaną wizytę serwisanta, a nie jakieś przerzucanie płatności na inwestora! Ludzie to potrafią łapać na super oferty...płatne z góry :)
  • Poziom 10  
    Zapewne czegoś nie doczytałeś. lub masz niemiłe doświadczenia.
    W V-t umowa podpisywana jest dopiero z instalatorem, którego klient sam sobie wybierze spośród uprawnionych, po konsultacji z tym wykonawcą i uwzględnieniu szczegółów. Dane podaje się po to, aby system zaproponował autoryzowane wykonanie z okolicy zamawiającego. Opłata za kotłownie zawiera wartość kontraktu serwisowego z Centralą, ponieważ musi ona zabezpieczyć interes użytkownika, gdyby dany instalator nie chciał nadal współpracować lub przestał istnieć. W takim przypadku Centrala przysyła innego serwisanta.
    Całość oparta jest o Kontrakt Serwisowy, który w firmie Vaillant funkcjonuje z powodzeniem już parę lat i cieszy się sporym zainteresowaniem.
    Polak zawsze poszukuje drugiego dna , taka już jest nasza cecha narodowa, jako wpływ historii ostatnich dwóch wieków.