Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena DVB-t do słabego sygnału w okolicach Pustyni Błędowskiej

13 Wrz 2012 20:05 2739 16
  • Poziom 10  
    Szukam bardzo dobrej anteny na duże odległości (krakow/ katowice oddalone o okolo 40km) Co możecie polecic?
    Obecnie na antenie siatkowej odbieram programy lecz gdy zmienią sie warunki atmosferyczne na niekorzystne, to od razu obraz sue psuje, wystepują zakłócenia.
    Albo jaki zastaw zastosować, tzn antena, wzmacniasz, zasilacz?
    pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Montowaliśmy antenę w Chechle i DAT HD Boss spisuje sie tam bardzo dobrze ukierunkowany na Kosztowy .Bez zasilacza Mux 3 był na poziomie 47 dB i czasami się nie logował po zasileniu anteny działa ok .
  • Moderator
    Podaj dokładnie pozycje geograficzną miejsca gdzie będziesz odbierać.

Wzmacniacz antenowy bez zasilania jest silnym tłumikiem.

Zresztą na całym tym obszarze są doskonale odbierane MUX1 i 2 z Katowic, Krakowa i Częstochowy. MUX3 tylko z Katowic i to tylko na dobrze ustawionej antenie.
  • Poziom 24  
    irekr napisał:

Wzmacniacz antenowy bez zasilania jest silnym tłumikiem.

Nie w przypadku tej anteny . Jeśli jej nie zasilasz działa symetryzator a jak zasilisz załącza się przedwzmacniacz 13 dB
  • Poziom 10  
    50.3482488, 19.4444607
    mam nadzieje ze o to chodzi. o dane w takiej postaci
    I z góry dziękuje za rady,

Dodano po 12 [minuty]:

jak montowaliscie tą antenę w Chechle to ustawialiscie ją na katowice? czy cos trzeba do niej dokupić, czy za tą cene (ponad 200 ) jest gotowa do montażu?
  • Moderator
    Azymut 226 stopni. Katowice Kosztowy jak na dłoni (widoczne optycznie). Może być nawet najprostsza antena o zysku około 7 do 10 dB, pasywna, wystarczy 8 metrów nad ziemią.

Jeżeli DAT HD Boss ma wewnętrzny bypass to ok, nie miałem tej anteny w rękach.
    A wzmacniacz jaki ma pobór prądu i na czym jest zrobiony?
    Z drugiej strony TVP2 na skrzyżowaniu Żołnierskiej i Jesionowej wychodzi na około 109 dB. Antena jest strasznie zachwalana, ale praw fizyki się nie ominie.

Ja proponuje coś prostszego za około 50 zł:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...zno_-_periodyczna_log_21-69_digital_A4015.htm
  • Poziom 24  
    Wzmacniacz jest chyba na 3 tranzystorach pobór prądu do 100 mA zasilanie do 5 - 24 V.
    Są miejsca na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej dosyć trudne i pomimo 40 km od nadajnika anteną pasywną nic nie uzyskasz . Oczywiście można eksperymentować i jeździć i wymieniać anteny aby nie przepłacać, zajmuje to czas i pieniądze wybór należy do inwestora .
  • Moderator
    Fakt, teren jest nieszczególny, ale to miejsce jakie ma krzychuc20 nie jest najgorsze. Kosztowy w dobrą pogodę widać.

Jest gdzieś jakąś dokumentacja tego wzmacniacza...? Jak 3 tranzystory z takim prądem to znaczy że muszą działać w stopniach wysokoprądowych (FET, MOSFET, OVERLAY), a takie wzmacniacze do DVB-T się jak najbardziej nadają. Ciekaw jestem jakie ma parametry odstępu intermodulacyjnego (dobre maja powyżej 80 dB) i największy poziom wyjściowy.
    Z drugiej strony ten wzmacniacz będzie miał problem z sygnałem analogowym TVP2, jeżeli jeszcze ma jakąś automatykę poziomu, to pozostaje pytanie: względem czego jest ocena siły sygnału.
  • Poziom 10  
    wiecie, dla mnie te parametry o których wspominacie, nic nie mówią. wiec sam miałby problem cos konkretnego wybrać.
    Jeżeli można to prosiłbym o wasze wspólne wybranie konkretnej/go anteny/zestawu i zaproponowanie go.
    Wolę dopłacić 50zł i nie musieć wymieniać, lub kupować nowej anteny, tylko miec pewność ze to będzie działać. Ale i tak z gory dziekuje za wasze rady
  • Moderator
    To tak jest jak się kilku fachowców spotka, sorki. Nie przejmuj się tym.

Czy masz jakąkolwiek antenę na pasmo UHF - taka do odbioru TVP, TVP3, Polsatu - by zrobić na niej testy, może pożyczysz od kogoś albo ktoś z Twoich znajomych ma zbędną antenę leżąca gdzieś w kącie...
    Warto dokonać próby przed wydaniem pieniędzy...

Z antenami jest tak że zawsze każdą instalację dobiera się do konkretnej lokalizacji. Nie ma anten uniwersalnych i najlepszych w każdym miejscu, to nie sygnał satelitarny.

Ja bym zaczął od takiej anteny:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-69_dvb-t_A1911.htm
    do tego odpowiednia ilość kabla z rodziny TRISET:
    http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny...m_triset-113_1_13-4_8-6_8_100m__E1015_100.htm lub żelowany - bardziej wskazany na Śląsku i Zagłębiu z uwagi na zanieczyszczenia:
    http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny...m_triset-113_1_13-4_8-6_8_100m__E1015_100.htm
    do tego zwykła wtyczka:
    http://www.dipol.com.pl/wspolosiowa_wtyczka_antenowa_katowa_mc-095_alcad_R90800.htm
    Przy pomocy noża i małego wkrętaka zmontujesz wszystko w krótkim czasie.
  • Poziom 39  
    krzychuc20 napisał:
    Wolę dopłacić 50zł i nie musieć wymieniać, lub kupować nowej anteny, tylko miec pewność ze to będzie działać.

nigdy nie ma takiej pewności, zbyt dużo zależy od lokalnych warunków odbiorczych i sposobu wykonania instalacji antenowej.

Zwykle dobór anteny nie jest krytyczny, chyba, że będzie wieszana w ekstremalnych okolicznościach, czyli np. przy ścianie, nad blaszanym dachem, wewnątrz balkonu...

Przykładowo:

Antena: LP45NF Fracarro
    Kabel antenowy: Triset-113PE

• antenę ustawiamy zawsze na MAX jakości odbieranych mux-ów, obserwując wskazania jakości oraz siły odbieranych mux-ów wyświetlane na odbiorniku.
    • Jeśli odbiór z Kosztowych, to może być problem z mux-3 zakłócanym przez czeskiego Pradziada. Wtedy trzeba próbować takiego ustawienia anteny, aby zminimalizować wpływ Pradeda. Czyli mówiąc krótko, kręcić powoli anteną we wszystkich kierunkach...
    • Gdyby się okazało, że z jakichkolwiek powodów jest za mało sygnału, wtedy należy dołożyć wzmacniacz antenowy, np. Terra AB011.
  • Poziom 10  
    posiadam tylko antene siatkową i odbieram na niej około 15-20 programów, ale jak sie popsuja warunki na dworze to i psuje sie u mnie obraz
    Musze poszukac w poblizu jakiegos sklepu moze uda mi sie kupic polecana przez was antene z mozliwoscia jej zwrotu gdyby sie nie spisała
  • Moderator
    Również gorąco polecam wymienioną wyżej antenę, sam takie stosuję od ponad 20tu lat. Trzeba przyznać że cena tej anteny jest znakomita, jej krajowy odpowiednik produkcji Dipola się nie umywa jakościowo do Fracarro.

Z odbiorem MUX3 na Śląsku i Zagłębiu nie jest najlepiej, szczególnie nieco dalej od Mysłowic.
    Nie dość że warunki terenowe są nieciekawe, to sławetny "Pradziad" odbierany jest w Polsce niemal do Łodzi i kolizja kanałowa jest ewidentna.
    Dodatkowo stosowanie wzmacniaczy jest ograniczone BARDZO SILNYM sygnałem TVP2. Przysłowiowy młot i kowadło, trzeba jakiś "złoty środek" wypracować.

Wspomniany przeze mnie sygnał TVP2 na pobliskim skrzyżowaniu (pomiar z lipca 2007 roku - ale nic się w tym zakresie nie zmieniło) to około 109 dB. To bardzo dużo, co najmniej 10 razy tyle co dekoder potrafi bezboleśnie tolerować. Z jednej strony trzeba założyć tłumik na silny sygnał, a z drogiej nie można tłumić z uwagi na słabiutki MUX3.

Na pocieszenie: po wyłączeniu analogów MUX3 (TVP) zostanie przeniesiony z k.51 na kanał 41 i z mocą 100 kW z Kosztów.

Większość tunerów zewnętrznych ma problemy z odbiorem, jeżeli jakikolwiek sygnał (także analogowy) jest silniejszy niż 80 dB. Normalne odbiorniki są pod tym względem nieco lepsze, tam granica "silnego sygnału" jest na poziomie około 90 do 100 dB - w zależności od typu i modelu.

Zestaw jaki podał Kolega powyżej jest bardzo dobry i prawidłowo zamontowany starczy na lata, nawet po zmianie obecnego standardu DVB-T na DVB-T2.
    Polecam...
  • Poziom 1  
    krzychuc20: zamontowałeś?
    Pozwolę się podpiąć pod wątek, bo dotyczy właściwie tego samego.

Moja pozycja to 50,366326, 19,539023, antena będzie na kominie, w kierunku Katowic brak poważniejszych przeszkód, aktualnie mam tam zwykłą, starą siatkę zasilaną pewnie 12V. Czy próbować na niej po zakupie dekodera? Nic nie popsuję?
  • Moderator
    Nic nie popsujesz. Co najwyżej będziesz miał problemy z odbiorem MUX3.
    Jeżeli poprawnie, czyli bez śniegu i mory odbierasz analogowo TVN z Kosztów to będzie dobrze.