Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester pilotów RTV

Dydek 08 Mar 2003 14:56 14815 22
  • Katalog Megger
  • #2 08 Mar 2003 21:38
    MADevil
    Poziom 18  

Według mnie najprostszym sposobem na sprawdzanie pilotów RTV jest program Girder i przystawka do komputera.
    Zachęcam do budowy tego małego urządzonka...

• Katalog Megger
  • #3 08 Mar 2003 23:15
    zhu
    Poziom 22  

mam laptopa z podczerwienią , jak można go wykorzystać jako tester pilotów ? z poprzedniego postu wynika że można , tylko jak ?
    pozdrawiam all

• #4 08 Mar 2003 23:56
    promek
    Poziom 13  

najprostszy sposób to przyłożyć pilota do włącznego na AM [śr]radia w pobliżu anteny ferrytowej,doskonale słychać rozkazy wychodzące z pilota

• #5 09 Mar 2003 01:23
    Seweryn82
    Poziom 19  

potwierdzam to co powiedział promek bo poco kombinowac z jakimis układami skoro w zasadzie każdy z nas ma radio w domu, jak sie przyłoży pilota to słychać charakterystyczne cykanie w głośniku radia

• #6 09 Mar 2003 05:47
    dktr
    Poziom 18  

Urzadzenie przystawka do komputera jest naprawde proste w wykonaniu jest to podajze 5 elementow :) a programik typu grider prawie doskonale je obsluguje. Uzywam tego juz prawie rok - najczesciej do sterowania Winampem :) , Przy testowaniu pilotow tez bardzo dobrze sie sprawuje.

• #7 09 Mar 2003 09:29
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

Używam nasadki na oscyloskop który każdy szanujący się elektronik posiada. Jest wykonana w na bazie wtyczki BNC która podłącza się do wejścia Y. Można okreslić poziom wysyłanych impulsów oraz ich kształt. Czy może być coś prostszego?

• #8 09 Mar 2003 09:32
    mgim
    Poziom 29  

Ja mam też przystawkę do oscyloskopu i drugi - mały - "przenośny" z firmy Jupitel.

• #9 09 Mar 2003 11:25
    picador
    Poziom 33  

ja mam zrobiony tester z zasilacza od siatkówki ze zmienionym stab na 5V , do tego odbiornik od elemisa , Led , i przetwornik piezo , wszystko w tejze obudowie siedzi sobie w gniazdeczku i smiga non-stop , wiem , ktos powie ale ten odbiornik nie odbiera pełnego pasma :!: , wiem , ale 99% pilotów na rynku smiga :)

• #10 06 Kwi 2003 22:27
    c2h5oh
    Moderator

Cześć!

Dydek napisał:
    Większość elektronicznego sprzętu powszechnego użytku wyposażona jest dzisiaj w nadajniki zdal­nego sterowania, czyli "piloty". Piloty są najbardziej narażone na uszkodzenia, gdyż są najczęściej używane. Dlatego też przed­stawiam bardzo prosty tester poprawności pracy pilotów. :)

Identyczny tester jest od dawna umieszczony na elektrodzie.

• #11 28 Lut 2004 12:19
    Pluszczu
    Poziom 10  

WITAM ! Chciałbym zaprezentować prosty tester do pilotów skłądający się z 8O 2 elementów.
    Jest oparty na układzie TFMS 5360 i jest do zbudowania w 2 minuty. Główny układ kosztuje ok. 5 zł.
    Jako diody można użyć dowolnej diody LED.
    A jako pilota dowolnego pilota na podczerwień np od TV.
    Polecam tym którzy chcą zapoznać się z zastosowaniem tego układu i zachęcam do rozbudowy .
    Tester pilotów RTV

• #12 28 Lut 2004 20:32
    picador
    Poziom 33  

ja bym jeszcze dodał na diodę przetwornik piezo :wink: , bardzo przydatna sprawa , wszystko wstawić w zalilacz od siatkówki , zmienić stabilizator na 5V i wychodzi naprawdę bardzo przydatne urządzenie :wink:

• #13 03 Mar 2004 22:59
    Pluszczu
    Poziom 10  

:?: Czy sam piezo wystarczy można by było dać jakiś generator akustyczny np. oparty na NE555. Jak ktoś jest zainteresowany to mogę wykminić schemat. :)

• #14 04 Mar 2004 21:19
    picador
    Poziom 33  

a do czego jeszcze ten generator na NE555 :?: , jak dołączysz sam piezo to dojdziesz do wniosku że dodatkowy generator to już przesada :wink:

no ale jak juz szaleć to może jeszcze dołączyc oscyloskop cyfrowy :D

• #15 05 Mar 2004 20:24
    Pluszczu
    Poziom 10  

A czemu nie :D chyba tego spróbuję!

• #16 08 Lis 2006 13:40
    shaun_bejker
    Poziom 13  

ostatnio przy braku pod ręką jakichkolwiek elementów do budowy prostego testera "strzelałem"pilotem w obiektyw kamerki w moim siemensie widać wtedy błyski światła zbliżonego do białego - jeżeli pilot sprawny a sposób prosty i skuteczny:-)

• #17 08 Lis 2006 18:25
    elek555
    Poziom 37  

Schemat który podał Pluszczu na zasilaniu 9V bedzie palił odbiorniki TFMS. Musi być stabilizatorek 5 lub 6V.

• #18 28 Lis 2006 16:20
    jegrus
    Poziom 12  

Ja pozwoliłem sobie poprawić nieco schemat Pluszczu. LED odwróciłem i podłączyłem nie do masy a do plusa, zmniejszyłem też napięcie do 4,5 V. Na wyższym TSOP szaleje.
    Tester pilotów RTV

• #19 28 Lis 2006 19:53
    kleki
    Poziom 28  

Wyszarpałem kiedyś z wyzłomowanego OTV kompletny odbiornik, dodałem zasialcz i podłączyłem słuchawkę W-66. Konstrukcja zajęła ok. 10min i działa do dzisiaj, ale wolę telefon z aparatem. Teraz takie są modne i wygoda niesamowita. Można tak, można tak.

• #20 02 Gru 2006 23:56
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  

Przepraszam że z innej beczki ale mam pytanie do schematu podanego przez jergusa. Czy można zamiast diody led dać diode na podczerwień z rezystorem i używać jako "przedłużacz" czyli możemy przełączać programy z innego pokoju ??

• #21 03 Gru 2006 20:54
    jegrus
    Poziom 12  

Nigdy czegoś takiego nie robiłem michale.rogaczewski. Poprostu, nie był mi potrzebny taki "przedłużacz", ale myślę, że jakby to było takie proste to już by się pojawiło pare schematów "przedlużaczy" na TSOPie.

• #22 24 Lis 2007 11:22
    Marco_zg
    Poziom 18  

Ciekawy schemat. Według mnie są prostsze sposoby na to by sprawdzić pilota. Pierwszy jaki stosowałem to jest radio ustawione na zakres fal długich, przykładając pilota do anteny to słychać charakterystyczne piknięcia w głośniku. Drugi sposób to już podążając z technikom musimy posiadać aparat cyfrowy ewentualnie telefon komórkowy z aparatem. Pięknie widać świecenie diody gdy skierujemy go w obiektyw aparatu.

• #23 28 Lis 2007 13:31
    lechoo
    Poziom 39  

michal.rogaczewski napisał:
    Czy można zamiast diody led dać diode na podczerwień z rezystorem i używać jako "przedłużacz" czyli możemy przełączać programy z innego pokoju ??

Nie, gdyż z odbiornika podczerwieni wychodzi sygnał zdemodulowany. Trzeba zatem jeszcze dodać generator nośnej (zwykle 36..38kHz), np. z użyciem układu NE555.

Szukaj w 5mln produktów