Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Widoczna wiązka lasera. (schemat projektu) Jaki laser wybrać?

gregorexp 13 Wrz 2012 22:27 2994 7
  • #1 13 Wrz 2012 22:27
    gregorexp
    Poziom 6  

Witam

Chciałbym wykorzystać wiązkę lasera do sterowania urządzeniem.
    Podłączyłem kilka fotorezystorów do Arduino. Teraz chciałbym skierować na nie wiązkę lasera. Poczytałem, że najbardziej widoczna wiązka to 532nm (zielona).
    Ja chciałbym mieć 9 wiązek widocznych w półmroku. (widoczne na rysunku)

Moje pytania:
    Jakiego lasera najlepiej użyć?
    Jakiej mocy lasera użyć?
    Czy trzeba 9 modułów?
    Czy lepiej jakiś mocniejszy i rozczepić go?
    Czy da rade rozczepić jedną wiązkę tak jak na rysunku, czy tylko równe odległości?

Z góry dziękuje Mistrzom za zainteresowanie :)
    Pozdrawiam Grzeniek

• #2 14 Wrz 2012 01:05
    c4r0
    Poziom 36  

A do czego to ma być, po co wiązki mają być widoczne, jak bardzo mają być widoczne i z jakiego kąta będzie się na to patrzeć? Ogólnie potrzeba będzie sporo mocy żeby wiązka była w ogóle widoczna bez jakiegokolwiek zadymienia. Jak zrobisz trochę dymu (nie trzeba dużo) to i 10mW będzie ładnie widać. Jak nie zrobisz to 100mW będzie tak średnio widoczne w całkowitej ciemności.

Można rozdzielić wiązkę ale jeśli ma to wyglądać tak jak na rysunku to będzie trzeba zastosować jakiś system skanowania. Może to być dość prosty system w porównaniu do np. całego projektowa laserowego, ale jednak i tak będzie to dużo bardziej skomplikowane niż siatka dyfrakcyjna. Można użyć też siatki dającej 11 wiązek i dwie z nich zablokować.

• #3 14 Wrz 2012 01:23
    tsiu
    Poziom 13  

czyżby to miała być harfa laserowa?

w CNK mieli taką że każdy laserek był osobno i chyba to jest najlepsze rozwiązanie

• #4 14 Wrz 2012 18:03
    gregorexp
    Poziom 6  

Dzięki za zainteresowanie.
    Ma to być harfa laserowa :) Zgadłeś.

Jeśli chodzi o kąt. Nie jest dokładnie określony.
    Przedstawiam rysunek poglądowy.

W projektach c4r0 (na zdjęciu gdzie widać kilka laserów), wszystkie wiązki są dobrze widoczne. Czy zostało zrobione jakieś zadymienie.

Powiedzmy że zdecyduje się na pojedyncze lasery (do każdej wiązki osobny)
    o mocy 15 mw~.
    Gdzie najlepiej się zaopatrzyć w takowe?
    I jaka długość fali jest najlepiej widoczna?

Jeśli macie jakieś sugestie to poproszę.
    Będę tu przedstawiał kolejne fazy projektu.

Pozdro

Pozdrawiam

• #5 14 Wrz 2012 19:00
    c4r0
    Poziom 36  

gregorexp napisał:

W projektach c4r0 (na zdjęciu gdzie widać kilka laserów), wszystkie wiązki są dobrze widoczne. Czy zostało zrobione jakieś zadymienie.
    Oczywiście. Przeważnie do zadymiania używałem gliceryny i żelazka - to jest taki sam dym jak ze standardowej "dymiarki" do nabycia na allegro za mniej niż 100zł. Przy zdjęciach projekcji laserowych często dymiłem tak, że można było siekierę zawiesić. Po paru minutach dym się rozprowadza ładnie po pokoju i już jest jednolity i mniej widoczny, ale wiązki laserów dalej są świetnie widoczne. Nawet niewielka ilość dymu poprawia widoczność laserów wielokrotnie.

Lasery najlepiej zielone. Kupić najtaniej na eBay-u albo w chińskich sklepach online, np. dealextreme.com.

• #6 14 Wrz 2012 19:03
    tsiu
    Poziom 13  

gregorexp napisał:
    I jaka długość fali jest najlepiej widoczna?

Zielona, tak jak napisałeś w pierwszym poście.

Mimo to w CNK widziałem konstrukcję opartą na czerwonych laserach (nei było widać 'strun' w powietrzu). Były to jakieś modułki wyglądające na lepsze od chińskich wskaźników.

Weź pod uwagę że wyjdą duże koszta, jeśli będzie to zielony laser * ilość strun. Nie wiem czy nie lepiej będzie zrobić to z bazarowych wskaźników.

• #7 14 Wrz 2012 20:34
    gregorexp
    Poziom 6  

To może kosztować , jestem świadomy. Ale chce się przy tym czegoś nauczyć. Wiec wydatek w dobrej sprawie.

No to będę musiał zaakceptować lekkie zadymienie :)
    Jako niedoświadczony początkujący elektronik wyobrażałem sobie ze te wiązki będą widoczne bez dymu. Już to wiem dzięki Wam i na ten temat koniec :)
    Maszynę do dymu mam więc to nie problem.

Co do samego projektu, chce użyć Fruity Loops (program muzyczny symulujący różne instrumenty). W nim można grać za pomocą klawiszy klawiatury.
    Składam program w c++ który na podstawie serial portu będzie symulował wciśniecie klawiszy klawiatury.

Moje Arduino przesyła do komputera ciąg liczbowym co 100 ms, każda liczba to jeden klawisz:

0 0 0 0 0 0 0 0 0
    Q W E R T Y U I O

i tu przykładowo:

przerywamy wiązkę nr 4

serial port przesyła ciąg: 000100000 - symuluje wciśniecie klawisza R

Tak sobie to zaplanowałem.

Co o tym myślicie.
    ------------------------------------------------------------------
    A podacie mi jakiś sklep gdzie mogę kupić zielone moduły laserowe. Bo z laserami nie miałem do czynienia nigdy. I nie wiem jakich cen mogę się spodziewać. A chciałbym kupić 9-12 modułów z optyką. 10-25 mw. Pozdrawiam

• #8 14 Wrz 2012 21:50
    c4r0
    Poziom 36  

Sklep podałem. Napisanie programu, który odbiera dane z portu COM i symuluje wciskanie klawiszy powinno być względnie łatwe, ale nawet łatwiejsze może okazać się oprogramowanie Arduino tak, żeby zachowywało się jak klawiatura (podłączasz do portu PS/2). Możesz nawet zrobić tak że Arduino będzie "przejściówką", która umożliwi jednoczesne podłączenie zwykłej klawiatury.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME