Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja Z Zaworem 4D I 3D, Podłogówka I Grzejniki

truegapek 13 Sep 2012 22:29 15378 4
Buderus
 • #1
  truegapek
  Level 2  
  Witam,
  Przepraszam że tak bez przywitania, ale sprawa jest nie cierpiąca zwłoki.

  Wykańczamy właśnie dom kupiony w stanie deweloperskim. Zastaliśmy tam już częściowo zrobioną instalację CO i CWU. Wybraliśmy piec Heiztechnik Q Pellet Duo 15KW ze sterowaniem ecoMax 800, model P1. Mam problem z instalatorami, zaproponowali rozwiązanie które nie jest moim (laickim) zdaniem do końca prawidłowe. Poniżej rysunek obecnie tworzonej instalacji:

  Instalacja Z Zaworem 4D I 3D, Podłogówka I Grzejniki

  Zwróćcie proszę uwagę na to że za zaworem 4D jest podłączenie do zasobnika z wodą bieżącą... chyba tak nie powinno być. Do tego, podłogówka ma tylko pompę (14) i swój rozdzielacz (17). Mogę tam jeszcze podłączyć czujnik temp (15) ale nie wiem jaki to ma sens bez dodatkowego mieszacza 3D, bo piec jest w stanie obsługiwać dodatkowy mieszacz... niekoniecznie sam zestaw pompa + rozdzielacz.

  Poczytałem trochę i według mojego rozumowania powinno to wyglądać co najmniej tak, co wy na to?

  Instalacja Z Zaworem 4D I 3D, Podłogówka I Grzejniki

  Bardzo proszę o pomoc. Moi fachowcy coś nie koniecznie wiedzą jak zabrać się za montaż tego pieca.

  Pozdrawiam
  Gapek
 • Buderus
 • Buderus
 • #3
  k0s10r
  Level 19  
  Podłogówkę powinieneś złapać przed zaworem 4D
 • #4
  Anonymous
  Anonymous  
 • #5
  truegapek
  Level 2  
  No i stało się, piec uruchomiony.
  Był mały problem z ciągłym zamykaniem / otwieraniem zaworu 4D. W przypadku ustawienia temp. zadanej pieca na 65 stopni i obiegu grzewczego (jak na rysunku, grzejniki + podłogówka) na 35 stopni (letnie kaloryfery, 18 stopni w domu) wszystko jest ok, zawór istawia się na 25% otwarcia.
  Powrót 52 ma wtedy 52 stopnie. Kiedy podnoszę temperaturę na obieg grzewczy, np. na 45 stopni. Zawór zaczyna szaleć, albo zbyt szybko nagrzewa obieg, albo wychładza, w międzyczasie non- stop włącza się ochrona temp. powrotu, ustawiona na 42 stopnie (przy podglądzie spada do 34 stopni).
  Zawór pracuje cały czas od 24h. CWU cały czas mam wyłączone.

  Udało się ustabilizować sprawę. Wystarczyło ustawić parametry modułu pieca kierującego sterownikiem. Zmiana zakresu proporcjonalności i stałej czasu całkowania dla siłownika na zaworze 4D rozwiązała sprawę. Temeratura utrzymywana idealnie, powrót mam 64 stopnie przy 70 stopni na piecu.

  Sprawa rozwiązana, cała instalacja pracuje idealnie bez problemó od dwóch lat.
  Dzięki za odpowiedzi!