Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak tanio można ogrzać 60 m 2 w kamienicy?

14 Sep 2012 09:20 4077 7
 • Level 8  
  Dzień dobry.
  Muszę ogrzać pomieszczenie około 60 m 2, 3,80 wysokie. Pomieszczenie nie za ciepłe - dwie ściany z dużymi oknami, jedna ściana zewnętrzna, pod spodem piwnica. Jest gaz, ale problem z kominami. Czy są piece gazowe nie wymagające komina? Chyba nie, dlatego muszę założy ogrzewanie centralne. Jakie będzie tańsze -piece elektryczne typu konwekcyjnego, czy elektryczne piece do centralnego? No i jakie piece kupi. Nie mam w pomieszczeniu siły. Czy jest duży problem z jej doprowadzeniem ? Jestem całkowitym antytalentem technicznym, stąd proszę Was o rade, życzliwości i trochę cierpliwości, jaka jest konieczna przy kontaktach z niedorozwiniętymi technicznie:)
  Dziękuje i pozdrawiam
  Marek
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 15  
  Możesz wykorzystać piec gazowy - wyrzut spalin przez ścianę. Do tego instalacja c.o. i nagrzewnice wodne, możesz użyć nagrzewnic gazowych np. ROBUR i wtedy nie potrzebujesz instalacji c.o. a jedynie instalacje gazową do nagrzewnicy, wyrzut spalin również realizowany może być przez ścianę. możesz zastosować promienniki rurowe gazowe. Możliwości bardzo dużo wszystko zależy od funduszy jakie chcesz wydać na ten temat.
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 8  
  Witaj.
  Pomieszczenie jest w normalnej kamienicy, na parterze.... Chyba nikt mi nie pozwoli wyprowadzi żadnej rury. O innych sposobach, o których pisałeś nic nie wiem, co to jest nagrzewnica gazowa, Robur:) Na zakup tego co potrzeba, aby było cieplo mogę przeznaczyć około 5 tyś. zł.
  Pozdrawiam
  Marek
 • Level 15  
  Te pomieszczenie ma 3,8m wysokości? Jeżeli nie masz 3 faz to kocioł elektryczny nie wchodzi w grę, kocioł jaki znalazłem na jedną fazę to max 6kW (tu jeszcze pytanie o możliwości instalacji), a do tego cała instalacje co jeszcze do wykonania, więc chyba proście zamontować grzejniki elektryczne tylko pytanie czy wystarczą do ogrzania pomieszczenia (znowu pytanie o stan instalacji elektrycznej). Czym grzejesz w tej chwili?
 • Level 15  
  Kotły elektryczne C.O. produkuje np KOSPEL ale jest też wielu innych producentów.Musiałbyś ściągnąć do siebie jakiegoś instalatora, który wyceniłby Ci koszt wykonania instalacji C.O. grzejnikowej. i do tego kocioł oraz stwierdził jakiej mocy mniej więcej kocioł powinien zostać zainstalowany. Do tego wykonanie instalacji elektrycznej do kotła.
 • Level 10  
  Nie wiem czy masz jakieś ocieplenie od piwnicy i co masz na podłagach w tym pomieszczeniu. W każdym razie dociepl podłągę pianką PP 5mm lub płytami polistyrenowymi. Na to daj wykładzninę dywanową, jest najcieplejsza, lub cokolwiek tam wymyślisz. W takich wysokich pomieszczeniach niektórzy ludzie obniżają sufity karton gipsem. Zmniejsza się kubatura do ogrzania. Dogrzanie podłogi bedzie na wstępie najtańsze i znacznie poprawi komfort cieplny. Oczywiście możesz zerwać deski, bo pewnie masz deski i położyć styropian. To już droższa impreza i więcej pracy. A co do gazowych kotłów z zamnkiętą komorą to wyrzut spalin przez ścianę to stosowana obecnie metoda. Tyle, że na tej ścianie nie może być okien (tu moge się mylić więc możecie mnie poprawić).

  Wielu insatalatorów powie Ci, że w tym pomieszczeniu sprawdzi się podłogówka, Ale koszty bedą niemałe.
 • Heating systems specialist
  pawel.spyra wrote:
  Możesz wykorzystać piec gazowy - wyrzut spalin przez ścianę.


  Nie może wykonać wyrzutu przez ścianę, bo to jest budynek wielorodzinny, a w takim przypadku maksymalna moc urządzenia z wyrzutem przez ścianę nie może przekroczyć 5kW. Niestety ale nie ma takich kotłów o tak małej mocy, a po drugie do ogrzania takiego lokalu będzie potrzebna większa moc grzewcza.
  W tym przypadku trzeba będzie znaleźc wolny komin i zastosować wkład kominowy.
  Może też być wykonany ocieplony komin zewnętrzny, mocowany na zewnętrznej elewacji.