Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

i3-2120/4GbRAM/WinXP - Nie da się podłączać zewnętrznych dysków bez resetu

gldfish 14 Wrz 2012 10:04 771 2
  • #1 14 Wrz 2012 10:04
    gldfish
    Poziom 9  

Witam,

Na początek dane komputera (stacjonarnego):
    Intel ic-2120 3,3Ghz
    4Gb RAM
    Płyta Gigabyte GA-Z77-DS3H s1155 Z77 4DDR3 RAID/USB3 ATX
    System: Windows XP SP3

Od razu powiem, że nie wiem czy jest to problem hardwarowy czy softwarowy. Ale po kolei:

W maju br. kupiłem komputer o parametrach jak wyżej. Właściwie chyba od początku reakcja systemu na podłączanie do komputera przenośnych dysków, pamięci była podejrzana. Z tym, że wówczas podłączałem dysk przez usb 3.0. System go nie wykrywał, nawet nie wystakiwała żadna ikonka czy sprzęt jest zainstalowany, czy nie. Do "Mojego komputera" nie dało się wejść. Komputer właściwie przestał działać, choć można było poruszać myszką, niektóre pliki otwierać. Ale w tle cały czas był jakby w zawieszeniu. Odłączenie dysku nie pomagało. Dopiero reset. Gdy dysk był podłączony cały czas podczas resetu to po ponownym wejściu do Windowsa już bez problemów widział dysk. Wówczas pomyślałem że to problem interfesu usb 3.0 w win XP. Jakaś niekompatybilność itp.

Niestety na przestrzeni czasu okazało się, że praktycznie każdy zewnętrzny dysk podłączany do któregokolwiek portu usb (zarówno z przedłużkami, aktywnymi hubami usb czy bezpośrednio do płyty głównej) w windowsie powoduje częściowe zawieszenie systemu i w zasadzie nie da się pracować. Dopiero restart i ponowne uruchomienie wykrywa dysk i jest ok. Z tym, że też nie zawsze. Czasem po takim restarcie kopmp ma problem z wejściem do windowsa, tzn trwa to strasznie długo. Potem gdy już się korzysta z tego zewn dysku to mam wrażenie, że wszystko działa wolniej niż normalnie.

Wczoraj podłączyłem 2 różne dyski zewn na raz. Oczywiście nie wykrył żadnego i potrzebny był reset. A po resecie zobaczył i tak tylko jeden.

Stąd pytanie co może być przyczyną? Z jednej strony wygląda to trochę na kwestię systemową, ale z drugiej może być coś nie tak z tymi portami i płytą główną (choć w BIOSie podłączony przez usb dysk widać). Program antywirusowy (ESET) włączony czy wyłączony - dzieje się tak samo.

Dodano po 39 [minuty]:

I jeszcze jedna ciekawostka, która może mieć znaczenie:
    właśnie przed chwilą po tych różnych próbach podłączania dysków zmieniła mi się litera dysku zewnętrznego, który właściwie mam na stałe podłączony przez usb do komputera (nie było z nim problemów, bo nie jest podłączany przy otwartym win, tylko zawsze uruchamia się z komputerem). Ponieważ mam poustawiane zakładki i skróty do tego dysku, chciałem wrócić mu dawną literę (H). Zrobiłem to przez Narzędzia administracyjne. Litera się zmieniła, ale po zmianie objaw dokładnie taki jak przy problemie z podłączaniem dysków... I znów reset. Po resecie jest ok...

0 2
  • #2 14 Wrz 2012 13:57
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Windows jest taki jak go Bill Gates stworzył czy przerabiany? Jeżeli przerabiany/modyfikowany, to jaka to jest modyfikacja?

0
  • #3 14 Wrz 2012 19:03
    gldfish
    Poziom 9  

Windows teoretycznie jest od Billa i nie był przerabiany. Piszę "teoretycznie", bo instalowała go firma która składała w maju komputer. Zaproponowali że zainstalują żebym już tego sam nie musiał robić, ja tylko podałem kod licencyjny oryginalnego windowsa. Zakładam zatem, że nie jest to żadna przeróbka, podróbka itp.

0