Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł laserowy z DVD - wypalanie w drewnie i nie tylko

tsiu 14 Sep 2012 11:09 8094 2
 • #1
  tsiu
  Level 13  
  Witam!

  Chciałbym uzyskać efekt podobny jak na tych obrazkach:
  Moduł laserowy z DVD - wypalanie w drewnie i nie tylko Moduł laserowy z DVD - wypalanie w drewnie i nie tylko  Posiadam moduł lasera z dvd, niestety nie pamiętam jakie to było dvd (modelu ani prędkości). Jak dotąd puściłem przez diodę czerwoną ok. 200mA i zostawia w ciemnym drewnie bardzo malutki ślad. Tyle samo dałem na diodę podczerwoną (swoją drogą to nie za dużo dla niej?) i wypalała mam wrażenie nieco lepiej, ale ślad jest cieńszy od długopisu ;)

  I teraz moje pytanie - czy włączając dwie diody równocześnie i pozostawiając optykę z modułu będę w stanie uzyskać takie efekty (albo lepiej)? Promień z modułu oczywiście nie jest równoległy, tylko skupiony, ale dzięki temu można uzyskać małą plamkę.
  Po wymontowaniu którejkolwiek diody z pewnością nie uda mi się połączyć z powrotem obu promieni diod więc będę musiał wypalać już tylko jedną z nich.

  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #2
  c4r0
  Level 36  
  1. Na optyce w module są tak duże straty, że używając tylko jednej diody z odpowiednią optyką będziesz miał pewnie więcej mocy niż z dwóch diod jednocześnie z użyciem modułu z napędu.

  2. Diody w takim module wcale niekoniecznie są zogniskowane w tym samym punkcie. Właściwie to na pewno nie są, bo to jest po prostu niepotrzebne utrudnienie konstrukcji. Dodatkowo pamiętaj o takim czymś jak aberracje chromatyczne. Masz tutaj diody o dwóch różnych długościach fali więc ta sama optyka będzie dla nich działać trochę inaczej co jest dodatkowym problemem przy próbie zogniskowania obu wiązek w tym samym punkcie.

  Co do projektu ogólnie, to zapraszam do zapoznania się z moją skromną stronką:
  http://c4r0.elektroda.eu/_hv/index.php?page=lasers/dvd
  http://c4r0.elektroda.eu/_hv/index.php?page=lasers/ploter
  http://c4r0.elektroda.eu/_hv/index.php?page=lasers/cnc2
 • #3
  tsiu
  Level 13  
  Dziękuję za odpowiedź. Stronę do której podałeś linka przeglądnąłem już wzdłuż i wszerz, jeszcze zanim napisałeś posta. Szczerze mówiąc miałem nadzieję że się wypowiesz w temacie :)

  Udało mi się przez ten czas złożyć regulowany pseudo-kolimator używając nypela z obi + nakrętki (gdyż ten pomysł z trzema śrubkami to duużo zabawy ;) ). Rozumiem że łatwiej (i taniej) jest kupić gotowy modułek np z tme i wykorzystać samą optykę do lasera?
  jak np Moduł laserowy z DVD - wypalanie w drewnie i nie tylko

  Chodzi mi o zrobienie lepszej optyki niż za pomocą 'kolimatora' z laserpointera.

  A dwa - to czemu nigdy nie wykorzystywałeś diody IR z DVD? Mają one mniejszą moc/nie nadawałyby się do lasera - wypalacza?

  pozdrawiam