Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny na Usher T9950 i 8945a by Varrol

varrol 14 Wrz 2012 11:38 14883 30
  • Wreszcie po roku od zbudowania znalazłem chwilę czasu na stworzenie tego tematu w dziale z projektami. Przedstawiam moją wersję kolumn na całkiem przyzwoitych i uniwersalnych głośnikach Ushera. Niestety jako, że salon od pewnego czasu służy za magazyn (obecnie na elementy łazienki, którą remontuję) nie mam aktualnych zdjęć całości razem ze sprzętem.

Całość wykonana z mdf klejonego na kołki fornirowana naturalną okleiną dębową i bejcowana pod ciemny orzech. Tu muszę nadmienić, że cały fornir był wymieniany, bo za pierwszym razem stolarz zawalił sprawę i okleina popękała.

Tu temat w którym budowałem kolumny: Temat - bez waszej pomocy by się nie udało!

Spis elementów:
    - głośnik średnio-niskotonowy: Usher 8945A (2x 440zł)
    - głośnik wysokotonowy: Usher T9950 (2x 220zł)
    - Cewka taśmowa AlphaCore 12AWG 1.80mH 0.19ohm Cu (2x 231zł)
    - Kondensator Jantzen Audio Z-SUPERIOR 4.70uF (2x 65zł)
    - Rezystor MILLS 12W - 3R9 - 1% (2x 20zł)
    - kable: 3m Kimber 4PR (100zł) + 3m Kimber 4VS (151zł)
    - Rura BR 70 / 160 (2x 11zł)
    - wełna owcza - ok 50zł
    - płyty mdf 25mm (300zł z docięciem)
    - fornirowanie, obrabianie, wycinanie otworów - 1000zł

Razem koszt: 3575 zł

Drogo, ano cóż - ale za to przyjemność odsłuchu jest ogromna - głośniki grają pięknie, mają czysty bas, przyjemne nie klujące wysokie tony i pełną średnicę. Głośniki napędza Yamaha Ax-1070, TX-680, CDX-590 + lampucera mini (jako przetwornik D/A), oraz Musiland Monitor 01-US (konwerter USB/SPDIF 192kHz/24bit).

Projekt:
    Kolumny na Usher T9950 i 8945a by Varrol Kolumny na Usher T9950 i 8945a by Varrol Kolumny na Usher T9950 i 8945a by Varrol Kolumny na Usher T9950 i 8945a by Varrol

Zdjęcia
    Kolumny na Usher T9950 i 8945a by Varrol Kolumny na Usher T9950 i 8945a by Varrol Kolumny na Usher T9950 i 8945a by Varrol Kolumny na Usher T9950 i 8945a by Varrol

Fajne!
  • #2 14 Wrz 2012 15:52
    Marios221
    Poziom 20  

1000zł za obrabianie otworów i fornirowanie ?
    To chore,to samo jesli chodzi o zapłacenie 460zł za 2 cewki...

• #3 14 Wrz 2012 20:36
    elektryku5
    Poziom 37  

No ale cewki i kondensatory to już mają po prostu śmieszne ceny, ciekawe czy rozpoznałbyś gdzie jest zwykły foliowy, a gdzie ten za 65zł... (Przy tych samych kolumnach.)

No a kable to już dopiero, jeśli ktoś w głośnikowych kablach miedzianych (ten sam przekrój, oba z prawdziwej miedzi) słyszy różnicę, no to niech zdecyduje się najlepiej na ślepe testy, bo może oznaczać to już audiofilizm.

Głośniki też widzę nietanie...

• #4 14 Wrz 2012 22:20
    varrol
    Poziom 11  

Cóż, to właśnie po to założyłem przed budową głośników temat, żeby ustrzec się maksimum błędów :/ - bądź co bądź jak się coś robi po raz pierwszy to doświadczenia nie ma i bazować trzeba na poradach innych - teraz już za późno.

Stolarnia sporo bierze niestety - takie są realia - w bloku ciężko wszystko zrobić.

A różnicę ciężko usłyszeć, bo i zazwyczaj źródło dźwięku jest takie sobie - trudno mieć wszystko na vinylach ;)

• #5 15 Wrz 2012 00:49
    Marios221
    Poziom 20  

To polecam Vinyle poripowane do flaców.
    W takim razie stolarnia cie mocno oszukała.
    Rzemieślnik zrobił by ci to taniej,Tansze bylo by nawet lakierowanie tych kolumn u lakiernika.

• #6 15 Wrz 2012 20:57
    metal_cezar
    Poziom 9  

Wygladaja świetnie. A i tak sa tansze niz firmowe na tych glosnikach i to nawet o 100%
    Koszt obudowy SZOK :)

• #7 16 Wrz 2012 00:00
    longo
    Poziom 10  

Kolumny fajne, ale czy to tak trudno obrócić zdjęcia przed zamieszczeniem?

• #8 16 Wrz 2012 12:58
    marian133
    Poziom 37  

elektryku5 napisał:

Głośniki też widzę nietanie...

Po wpisie widać że kolega nie słyszał tych głośników i zapewne nawet nie widział. Są to głośniki jedne z najlepszych w swojej cenie (biorąc pod uwagę rodzaj muzyki jaki mają grać) a już na pewno wysokotonówka nie ma konkurencji w swojej cenie,jest po prostu najlepsza.

Co do konstrukcji,już pisałem że głośniki OK i warto mieć je w domu,ino reszta to przegięcie. Na tył kolumny się zazwyczaj nie patrzy,ale za tą cenę stolarz mógł by się bardziej postarać.

• #9 16 Wrz 2012 17:08
    elektryku5
    Poziom 37  

Przyzwyczajony do polskiego sprzętu, gdzie za cenę jednego głośnika można już mieć jakiś sprzęcik, więc ceny duże się wydają...

Tak nawiasem, czumu te głośniki mają takie śmieszne membrany?

Cytat:
    (biorąc pod uwagę rodzaj muzyki jaki mają grać)

Można dokładniej? (Domyślam się, ale nie chcę nic głupiego walnąć.)

• #10 16 Wrz 2012 23:57
    marian133
    Poziom 37  

elektryku5 napisał:

czumu te głośniki mają takie śmieszne membrany?

Alphard też ma podobne. To celuloza,może po prostu tak robią żeby były rozpoznawalne? Zapytaj producenta :)

elektryku5 napisał:
    Można dokładniej?

Głośniki się dobiera do rodzaju muzyki jaki będziemy słuchać,te głośniki czują się najlepiej w Jazzie,heavy metal i pochodne już tak bardzo nie grają,Ushery po prostu mają ciepły i naturalny charakter grania nienadający się do takich dźwięków.

• #12 17 Wrz 2012 10:25
    pawel_aa
    Poziom 25  

korrus666 napisał:
    Koszt wykonania obudowy koszmarny.

Samo wykonanie także. Zdjęcia są dość ciemne ale mam wrażenie, że każda płyta była fornirowana osobno. Partacz nie stolarz. Choć mam wątpliwości czy to aby na pewno stolarz fornirował a nie sam autor tematu...

• #13 17 Wrz 2012 18:23
    elektryku5
    Poziom 37  

Jak widać da się taniej kolumny zrobić https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1951932.html , warto nadmienić że głośniki droższe teraz są, no ale reszta...

Swoją drogą niedane mi było słuchać takiego połączenia głośników, ale z chęcią bym posłuchał, bo Altony zregenerowane byle czym nie są najlepszą atrakcją...

Da się zrobić coś co nada się do Bluesa, Rocka i Metalu (taak, duża rozpiętość) na głośnikach za niską cenę (ale nie alfredach), tak by to jeszcze jakoś grało?

No niestety nie każdy ma zamiar wydawać tyle na budowę kolumn...

Swoją drogą ciekawe jak spisałyby się te przy Bluesie, bo przy metalu już wiem, że pewnie by się nie spisały...

• #14 18 Wrz 2012 13:49
    varrol
    Poziom 11  

Stolarnia w której wycinali mi płyty, potem robili otwory i fornirowali to Drewno-Lux na Pradze. Jeżeli wg. was jest słabo to będzie to przestrogą dla innych, żeby ten zakład omijać.

A ja najwyżej nauczę się na błędach - może sam popróbuję fornirowania na czymś innym.

Z tym, że przy uwagach piszcie proszę też co można zrobić alternatywnie (elementy), jakich rzemieślników polecacie itp. - żeby coś komuś ten wątek dał - uwagi są cenne, ale wybaczcie - cenniejsze są przed, a nie po fakcie ;)

• #15 18 Wrz 2012 14:19
    elektryku5
    Poziom 37  

Cóż jeśli miałbym polecić nieaudiofilskie elementy za niewielką cenę (proszę za to nie bić), to kable mogłyby być "do elektryki" o odpowiednim przekroju (zwykłe na 230V, lub z rolki po jednej żyle), byle tylko nie żadne świństwo z alu czy stali, jak z prawdziwej miedzi to ok, kondensator mógłby być MKSE, MKT, rezystor cermetowy za około 2zł i cewka ze rdzeniem.

Może audiofil powstydziłby się takich elementów, ale śmiem powątpiewać, że wyczułby coś w ślepych testach...

Nie wiem jak to teraz wygląda z głośnikowymi kablami, ale osobiście nie chciałbym się naciąć na coś co nie jest z miedzi, a zwykłe kable przeważnie z miedzi są i ich cena nie koniecznie jest powalająca. (Wspomniane "do elektryki".)
    Z tym to chodzi mi głównie o jakieś kable głośnikowe o podejrzenie niskich cenach, bo za odpowiednią cenę to powinny być z miedzi.

• #16 18 Wrz 2012 15:03
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przetworniki świetne. Moim zdaniem ciężko coś lepszego kupić w tej kwocie.
    W podanym temacie napisałem, ze na zwrotnicy można zaoszczędzić. Wybrałeś elementy z najwyższej/najdroższej półki. Twoja sprawa, tego bym się nie czepiał. Ale za stolarkę, to należy Ci się bura. Sądziłem, że wykonujesz to sam. A tu tyle pieniążków.
    W sumie wydaje się to być dobrze wykonane (rzemieślnicza robota). Z tyłu masz duży otwór na zamontowanie zwrotnicy. I tam jest dorabiany "dekiel". Pewnie tu koledzy dopatrzyli się łączeń. Ja bym to ratował, dorabiając płytę z szczotkowanej blachy aluminiowej. Na przykład jak w konstrukcji Harpia Acoustic

Niemniej konstrukcja pewnie zachwyciła Ciebie pod względem brzmienia. :D

• #17 18 Wrz 2012 17:09
    gucio.
    Poziom 22  

Kolego brawo na wstępie za dobór głośników, kolejne brawa za wspaniałe serce na znakomitych komponentach (cewki i kondensatory), nie wspominam o kablach, bardzo fajnie i przemyślane, ja w swoich konstrukcjach też staram się unikać kompromisów, ma być konkretnie i już, nie przejmuj się tym co mówią inni że różnicy nie usłyszysz czy coś, podejrzewam że większość nie porównywała i nie odsłuchiwała kondensatora zwykłego z np czerwonym Jantzenem.... ale to temat rzeka...

Co do stolarki wykonana wręcz perfekcyjnie... drogo to fakt ale jak nie ma warunków, trudno się mówi, tonący brzytwy się chwyta...

Masz kolumny na znakomitych przetwornikach, które są robione raz na ileś lat...

Pozdrawiam

• #18 18 Wrz 2012 23:34
    varrol
    Poziom 11  

Dzięki przemo-lukas za pomysł z blachą - to zamknięcie komory ze zwrotnicą nie wyszło najlepiej - i to nie tylko przez pseudo-terminal (bo to jest walec z drewna wklejony w płytę mdf), ale też ze spasowaniem gorzej. Miałem fornirować sam, ale nie mam w tym doświadczenia, więc postawiłem jednak na stolarnię - wg. mnie z przodu jest ok, z tyłu gorzej - co do cen nie miałem porównania, ale wierzę w opinie wyżej, że przepłaciłem.

Gucio dzięki za pozytywne słowa :) Pieniędzy wydanych na pozostałe elementy nie żałuję - taki wybór, nie wzięty z powietrza, tylko podobnych projektów, czy opinii. Można taniej - czy tak samo, to dyskusyjne, ale dobrze na pewno. Ja w każdym razie zrealizowałem swoje marzenie od dawna i też nie chciałem kompromisów :) - nie zawiodłem się - Rock, czy Metal brzmi tak pięknie, że tylko sluchać.

Pomagałem w międzyczasie w budowie identycznych kolumn - w sensie na moim projekcie formatek mdf i tych samych głośnikach, ale już na cewkach taśmowych Jantzen-Audio, kondensatorach SCR MKP i tych samych rezystorach (więc zwrotnice zamknęły się w ok. 250zł), na kablach standardowych i fornirowanych samodzielnie. Wyszło ok 1000zł mniej - gra dobrze, a fornirowanie okazało się nie być takie straszne (aczkolwiek mając do dyspozycji garaż z warsztatem a nie mieszkanie w bloku).

Przede mną budowa stolika RTV, który pewnie też będzie z mdfu - tym razem forniruję sam :) - pewnie jakoś na wiosnę / początek lata się pochwalę.

• #19 29 Wrz 2012 12:17
    kris6661991
    Poziom 25  

Komponenty bardzo wyrafinowane - przyznam. Ale czy pomimo faktu zastosowania chyba jednych z najlepszych komponentów zwrotnicy nie ma ona zbyt małej stromości? 6dB/okt przy głośnikach tej klasy to raczej nie jest dobre rozwiązanie. Tak samo jak brak korektorów impedancji w zwrotnicy. Wykonanie jest bardzo dobre, głośniki też, lecz nad zwrotnicą bym się na pewno zastanowił dłuższą chwilę.

• #20 29 Wrz 2012 12:50
    marian133
    Poziom 37  

Ja również miałem oryginalną zwrotnicę Akkusa do zestawu 8935a i T9930-20,nie było do czego się przyczepić. Głośniki dobre to i zwrotnica nie musi mieć nie wiadomo ile rzędów.

• #21 16 Paź 2012 16:16
    kiszuriwalilibori
    Poziom 9  

Pozwolę się podłączyć pod temat albowiem własnie pracuję nad dośc podobnym zestawem. Tyle że tam będzie 8948A. Watek zacząłem na diyaudio.pl.
    skomentuję tylko koszty obudowy. To nie jest ani drogo ani tanio. wiem, że to heurystyka, ale
    1 ForPłyt Grodzieńska, Warszawa. Za wycięcie formatek z frezem przedniej ścianki zapłaciłem 411 PLN z materiałem. Nie chcieli robić frezów pod złącze na obce pióro, twierdzili, ze to musi peknąć. Za otwór życzyli sobie 80PLN
    2. Format - Warszawa, gdzieś na Siekierkach. Wyjątkowe chamstwo, niespotykane w tych czasach. Facet który mnie obsługiwał przekonywał mnie, że nie mam pojecia o rysunku technicznym. To prawda, ostani wykonałem jakieś 28 lat temu, ledwo wystarczył na zaliczenie. Mądrzył się jak 100 sk... Potem wycenił mi samą robocinze na 800 z hakiem
    3. anpach - miało być tano ale przez tych gości mam 2 mce opóźnienia. wycięli mi 6 otworów z frazami i ani jednego naprawdę dobrze. Za te otwory i frzy miało być 200 PLN ale skończylo się na tym, ze oddadzą mi materiał ( po sklejeniu do 50mm i docięciu)

W tej chwili sam szukam kogoś kto wyciąłby mi otwory, w ostateczności kupię stojak do wiertarki i pociagnę sam.

Zatem jeżeli to rzeczywiście pasuje do siebie to można dystkutowac czy drogo cz tanio.

• #23 16 Paź 2012 22:42
    varrol
    Poziom 11  

Dechy były docięte idealnie - wszystko pasowało - a jak widać wymiary musiały być co do milimetra. Otwory też idealnie pod głośniki - wchodzą jak w rękawiczkę - bez szczelin.

Fornir według mnie jest położony dobrze. Tak jakoś niedawno do mnie dotarło do czego piło kilka osób - z tyłu kolumny zwrotnica jest wyjmowalna razem z tylną ścianką - jest ona przykręcana na 6 konfirmatów - stąd taki prostokąt. Będę kombinował tam płytę aluminiową jak zasugerował przemo-lukas.

Cenowo jak się pytałem w stolarniach, to w Warszawie podobnie - tym, że nie pytałem u indywidualnych rzemieślników - pewnie biorą taniej.

• #24 16 Paź 2012 23:02
    elektryku5
    Poziom 37  

Pewnie cięcie samemu jest tanie, aczkolwiek nie tak równe jak zrobi to maszyna, by równo wyciąć płytę fajnie byłoby na zaciskach doczepić sobie coś prostego (profil, kątownik, itd) do ciętej płyty i jechać po tym bokiem piły, na obrazku łatwiej byłoby wytłumaczyć, aczkolwiek jeśli miał ktoś do czynienia z obróbką drewna czy czegoś podobnego powinien wiedzieć o co chodzi.

No i tarcza nie może być byle jaka, bo taką co dołączają gratis do chińskiej piły dużo się nie porobi, a materiał będzie wesoło postrzępiony.
    Do frezowania też trzeba mieć dobry frez, szajs może się szybko przegrzać.

Biorąc pod uwagę ceny usług można by się skusić o zrobienia sobie kolumn z drewna (budowlanego) sosnowego, nie powinno być kosmicznie drogie, a drewno takie jest bardzo miękkie, więc obróbka domowa byłaby łatwiejsza.
    Nie widziałem jeszcze kolumn zrobionych z normalnego drewna, ale może ktoś się kiedyś skusi, nie trzeba wtedy fornirować...

• #25 17 Paź 2012 09:40
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jednym z powodów jest to, że lite drewno pracuje. ;)
    Jeśli już, to raczej wykonywał bym z klejonek lub sklejek (monacor ma nawet coś takiego w swoich katalogach).

• #26 17 Paź 2012 15:45
    elektryku5
    Poziom 37  

No przy budowie kolumn raczej byłaby to klejonka lub sklejka, bo duże (szczególnie szerokość) deski pewnie by nie były tanie i łatwo dostępne.
    Jeśli ma się dostęp do heblarki i pewnej ilości zacisków można robić z lepszym lub gorszym skutkiem klejonkę samemu, podstawa to idealne spasowanie. Przy starannej pracy "deseczki" powinny wyjść dość ładne.

Za kilkanaście złotych byłoby już troszeczkę skrawków, potem spasować i pokleić, warto popytać. (Nie chcę podawać dokładnych cen, by się potem ktoś nie wnerwił, że drogo wyszło, aczkolwiek za różne skrawki nie powinni zedrzeć zbytnio.)
    Jednym taki wygląd "parkietowy" może spasować innym może nie, wszystko zależne od konstruktora, no i masa takich kolumn będzie niezła...

• #27 21 Paź 2012 23:38
    robert750606
    Poziom 2  

Witam wszystkich. Pytanie do konstruktora czy mógłby
    m prosić o schemat zwrotnicy. Kolumny wyszły super.

• #28 22 Paź 2012 23:57
    varrol
    Poziom 11  

robert750606 napisał:
    Witam wszystkich. Pytanie do konstruktora czy mógłby
    m prosić o schemat zwrotnicy. Kolumny wyszły super.

Zwrotnica jest bardzo prosta - cewka na głośnik średnio-niskotonowy i kondensator + rezystor połączone szeregowo na głośnik wysokotonowy - na ostatnim zdjęciu to widać.

• #29 24 Paź 2012 09:36
    robert750606
    Poziom 2  

Tak ale dla mnie laika który zaczyna przygodę z budowaniem kolumn nie jest to takie proste :-) i nie chcę niczego zepsuć. Potrzebuje więc wszystkich szczegółów. Byłbym wdzięczny za dokładny schemat z wartościami elementów . Może na pocztę robert-mierzwinski(malpa)wp.pl. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

• #30 29 Paź 2012 22:48
    Tomq
    Poziom 38  

Niech tylko autor potwierdzi, ze polaryzacja jest ok:

Co do kolumn- wykonanie ok, koherentność czasowa ok, sprawdzony projekt, głośniki dobre, ale:
    - to tylko 2 way
    - papierowe membrany.

W tej kwocie racje bytu maja tylko 3 way na aluminiowych głośnikach, ale to tylko moja subiektywna opinia (choć nie bezpodstawna, śmiało mogę uargumentować)

Przy kwotach >500zł wydanych na zwrotnice powinno się myśleć o aktywnym podziale (licząc koszt zwrotnicy i dodatkowego wzmacniacza).
    Raz, że żadna cewka nie może się równać z aktywnym filtrem dolnoprzepustowym (0,18ohm dcr vs. 0 ohm), dwa, że kompensacja baffle step jest banalna do przeprowadzenia i nie zabiera efektywności tam gdzie nie potrzeba, a trzy - brak problemów z małą mocą wzmacniacza (nawet jeśli wzmacniacz odpowiadający za niskie tony się przesteruje, to ten odpowiadający za wysokie tony nie - co skutkuje zmniejszeniem się zniekształceń). I oczywiście sam głośnik jest "łatwiejszym" obciążeniem dla wzmacniacza niż współtworzony z pasywną zwrotnicą układ pojemności i rezystancji.

I to są oczywiste zalety i dają rzeczywiste różnice. Nie to co wymiana kondensatora mkp na inny kondensator mkp :)

Proszę się nie obrażać, tak tylko chciałem się powymądrzać, oczywiste jest, że osoba nie mająca doświadczenia powinna wykonać sprawdzony projekt (jak to uczynił autor), bo wyjdzie to stokroć lepiej niż kolumny zaprojektowane bez przemyślenia wszystkich szczegółów. Życzę miłych odsłuchów, być może kiedyś zechcesz zaaktywziować swój zestaw, np zaczynając od samego bi-ampingu ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME