Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gateway FPD 2485W - Nie działa podświetlanie matrycy

14 Wrz 2012 11:57 4362 6
  • Poziom 10  
    Witam.
    W trakcie pracy w monitorze było słychać pyknięcie po czym zgasło podświetlanie matrycy. Nakierowany podobnymi przypadkami opisanymi na tym forum rozebrałem monitor, aby sprawdzić kondensatory. Dwa na inwerterze były napuchnięte i okopcone na czubku. Ponieważ w sklepie nie mogłem dostać 470µF/35V wymieniłem na większe napięcie (470µF/50V). Wymieniłem również zapobiegawczo 3 spuchnięte kondensatory w zasilaczu oraz 3 w sterowniku interfejsów zewnętrznych na zgodne z oryginalnymi parametrami (te układy działały prawidłowo, bo po podświetleniu matrycy silnym źródłem światła widoczny był obraz na ekranie).
    Okazało się, iż bezpiecznik na inwerterze jest również uszkodzony, w sklepie brak 5A, więc zamontowałem 4A. Niestety nie wytrzymał, zrezygnowany zrobiłem zworę w miejsce bezpiecznika, lecz w takim układzie monitor w ogóle nie chce się załączyć. Słychać jedynie przerywane syczenie w okolicy transformatorów (chyba zabezpieczenie zasilacza na zwarcie, bo brak jakichkolwiek napięć na inwerterze). Po usunięciu zwory, na 8-złączowej wtyczce doprowadzającej zasilanie do inwertera na pozycjach 1-2 jest masa, a od 3 do 8 napięcie w przedziale 25-29V (chyba na każdej powinno być takie samo).
    Na 12 transformatorach w inwerterze rezystancje są takie same na każdym egzemplarzu (tj. połączenia 1-2;1-4;2-6;4-6=800kΩ, 1-6=970Ω, 2-4=0,2Ω, pozostałe kombinacje 0).
    Domyślam się, że problemu należy szukać na inwerterze, ale nie bardzo wiem jak. Mam dokumentacje do 4 tranzystorów 9985GM oraz układu OZ9938GN (brak do OZ9982GN), jednak ze względu na zwarcie nie mam jak pomierzyć napięć. Czy można w takiej sytuacji wykluczyć uszkodzenie zasilacza i skupić się wyłącznie na inwerterze? Jeśli tak to może uda mi się dopasować inwerter z innego monitora z wyjściem na 6 lamp.
    Będę wdzięczny za jakiekolwiek porady.
    Gateway FPD 2485W - Nie działa podświetlanie matrycy Gateway FPD 2485W - Nie działa podświetlanie matrycy
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 17  
    Witam. Moim zdaniem narazie zasilacz bym zostawił i skupił się na inwerterach, dopinając poszczególne lampy która z nich może mieć zwarcie. Następnie najlepiej zasilić te inwertery z osobnego zasilacza kilka woltów ale duży prąd i sprawdzać które elementy się najbardziej "grzeją".
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 10  
    Nawet po wypięciu wszystkich lamp, nadal jest zwarcie. Rozumiem, że mam zasilić bezpośrednio transformatory na uzwojeniu pierwotnym? Możesz podać przybliżone parametry napięcia i prądu (dysponuję zasilaczem regulowanym o zakresie 0-25V i ogranicznikiem do 2,5A).
  • Poziom 35  
    cb13 napisał:
    dopinając poszczególne lampy która z nich może mieć zwarcie.

Czy Ty wiesz o czym piszesz? Jak w świetlówkach możesz mieć zwarcie?

Rozumiem, że mam zasilić bezpośrednio transformatory na uzwojeniu pierwotnym? Następna bzdura. Totalny brak znajomości działania i budowy inwertera

Zwarcie na inwerterze możesz zlokalizować miernikiem ustawionym na sprawdzanie diod. Jeżeli będzie zwarcie to powinien piszczeć. Jeżeli masz uszkodzony bezpiecznik to sprawdzaj wszystkie mosfety i sterownik. Możesz sprawdzać na zasilaczu laboratoryjnym podając zasilanie 24V na odpowiednie piny i dodatkowo impuls on/of w granicach 3,5-5V. Czasami trzeba podać to napięcie na pin regulacji jasności.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za rady.
    Przyznaję się bez bicia że się nie znam na inwerterach. Gdyby było inaczej to bym wam nie zawracał głowy. Moja wiedza ogranicza się do podstaw elektroniki, ale mimo to chce ją rozszerzyć i nauczyć się czegoś nowego.
    Zakładając, że nie pisze znów jakichś głupot, to piny 1 i 6 to uzwojenie wtórne i tu miernik nie piszczy, 3 i 5 są w ogóle nie podłączone, a 2 i 4 to uzwojenie pierwotne i tu miernik piszczy, pozostałe kombinacje też nie powodują dźwięku. Tak powinno być czy coś nie tak?
    Sterownik i mosfety posprawdzam jutro, jak tylko mi się to uda to dam znać.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Poszukaj miesiecznika Serwis Elektroniki SE/2008/1, tam zamieszczono
    Aplikacja układów BA10324AF-E2, OZ9938GN-B-0-T2, OZ9982GN w inwerterze OTVC LCD 32" Symphonic WF32L6 str.26

Skoro padł Ci bezpiecznik .. to masz uszkodzenie albo w części zasilającej układ OZ (w uszkodz. samego IC watpię ) ;ub tranzystor na wejsciu , lub polowe
    Uzyj opcji Szukaj , coś o tym scalaku było na forum

p.s

Moja rada ,kup inverter na ....... zamontuj lepiej dla tego gateway , uczyć się elektroniki polecam na początek na mniej skomplkowanych urządzeniach. Jeśli masz taki pęd do wiedzy kol. (chwalebne w tych czasach) to najpierw podszkol się za pomocaliteratury i studiowaniem schematów i opisów do nich, ponadto polecam pocwiczyć "technikę pomiarów"

• Poziom 10  
    Witam ponownie.
    Na wstępie dziękuję wszystkim za pomoc.
    Ostatecznie naprawiłem podświetlanie poprzez wymianę inwertera na nowy zamiennik zakupiony na ebay.

Zanim podjąłem taką decyzję próbowałem naprawić oryginalną płytkę. Odkryłem że dwa środkowe tranzystory 9985GM miały zwarcie. Wymieniłem wszystkie cztery na RF7471PBF oraz zamontowałem nowy bezpiecznik. Niestety wraz z każdym uruchomieniem rezystancja na dwóch środkowych tranzystorach obniżała się, powodując stan zwarcia po kilku podłączeniach wtyczki. W tym czasie transformatory w zasilaczu cyklicznie syczały z około sekundową przerwą. Tym razem bezpiecznik nie uległ uszkodzeniu.
    Ze względu na brak dostępności układów: OZ9938GN i OZ9982GN, odpuściłem sobie dalsze próby naprawy i kupiłem cała płytkę inwertera.

Ps. Niestety teraz mam niejednolite podświetlanie matrycy, ale nie wiem czy to wina zamiennika inwertera czy oberwało się lampą przy poprzednim zwarciu. Póki działa nie będę nic więcej kombinował.