Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stabilizator napięcia ładowarki solarnej

heulum 14 Wrz 2012 12:45 2157 5
  • #1 14 Wrz 2012 12:45
    heulum
    Poziom 7  

Witam!

Potrzebuje stabilizatora napięcia stałego z ok 10-11V do 6V. Obecnie korzystałem ze stabilizatora liniowego 7806 ale zauważyłem duże straty. Dłuższy czas ładowania Lepiej spisują się diody zenera, jednak niewiem jak długo będzie trzymać bateria naładowana prądem niestabilizowanym. Możecie polecić jakiś stabilizatorek o dużej sprawności. Jest to ogniwo solarne o wielkości kartki A4, które ma służyć do ładowania tel komórkowego. Ogniwo daje max prąd 1A (pewnie ok 0,5A)

czy lepiej zrobić to:
    na diodach zjeżdzając do 6V?
    na stabilizatorze 7806?
    na stabilizatorze 7808 + 3diody
    inaczej?

dzięki

0 5
  • Pomocny post
    #2 14 Wrz 2012 15:01
    oj
    Poziom 42  

Kupić stabilizator gotowy albo zrobić samemu:
    Link

0
  • #3 14 Wrz 2012 19:01
    heulum
    Poziom 7  

oj napisał:
    Kupić stabilizator gotowy albo zrobić samemu:
    Link

dokładnie o coś takiego mi chodziło

zastanawiam się tylko jakie w rzeczywistości jest napięcie na wyjściu 6V czy 5V bo jest tam napisane i tak i tak, tak samo w 7.5Voltowych jest napisane 7.5V na wyjsciu a w specyfikacji 5V.

Jak z minimalnym napięciem wejściowym?

0
  • #4 14 Wrz 2012 20:11
    -RoMan-
    Poziom 42  

Zalecam sporą ostrożność z gotowymi przetwornicami step-down nieprzystosowanym do baterii słonecznych - to jest nieporozumienie. Baterie słoneczne mają bardzo dużą rezystancję wyjściowa a przetwornica step-down ze stałym obciążeniem ma UJEMNĄ rezystancję dynamiczną wejściową. Bateria słoneczna do poprawnej pracy potrzebuje obciążenia co najwyżej rezystancyjnego a najlepiej o dodatniej rezystancji dynamicznej.

Dodatkowo - w praktyce nie da się ładować bezpośrednio telefonu komórkowego z przetwornicy zasilanej z baterii słonecznej. Logika wbudowanej w telefon typowej ładowarki będzie powodowała całkowite rozchwianie procesu - próba startu, spadek napięcia, wyłączenie, wzrost napięcia i tak w kółko. Musi po drodze być bufor, choćby w postaci akumulatorka żelowego 6V 1.2Ah.

0
  • #5 27 Wrz 2012 09:07
    mrrudzin
    Poziom 39  

Cytat:

Zalecam sporą ostrożność z gotowymi przetwornicami step-down nieprzystosowanym do baterii słonecznych - to jest nieporozumienie. Baterie słoneczne mają bardzo dużą rezystancję wyjściowa a przetwornica step-down ze stałym obciążeniem ma UJEMNĄ rezystancję dynamiczną wejściową. Bateria słoneczna do poprawnej pracy potrzebuje obciążenia co najwyżej rezystancyjnego a najlepiej o dodatniej rezystancji dynamicznej.

Mógłbyś podać przykład obciążenia rezystancyjnego, o dodatniej i ujemnej rezystancji dynamicznej?
    Jakie będą objawy zastosowania gotowej przetwornicy step down o której piszesz?
    Czy można ją w prosty sposób przystosować do pracy z "solarem"?

0
  • #6 27 Wrz 2012 20:27
    -RoMan-
    Poziom 42  

Niezgrabnie to może sformułowałem ale to naprawdę ciężko wytłumaczyć. Chodziło mi o obciążenie rezystancyjne LUB obciążenie nieliniowe o dodatniej rezystancji dynamicznej. Czyli takiej, że przy wzroście napięcia będzie rósł prąd. A nie - jak w przypadku typowej step-down ze stałym obciążeniem - napięcie na wejściu rośnie a prąd maleje.

Potrzeba układu przetwornicy pracującej w trybie prądowym, gdzie da się regulować jej moc za pomocą napięcia wejściowego. Można to zrobić na UC3843, stosując (tak wiem - to już nudne) układ odwróconego step-down i wykorzystując możliwość regulacji prądu szczytowego za pomocą napięcia na nóżce Comp jak w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2158519 (rys. 3).
    Oczywiście R5 łączony do napięcia wejściowego a nie do Vref a pominięcie diody D2 zwiększy nieliniowość charakterystyki, ułatwiając dopasowanie do punktu mocy maksymalnej baterii słonecznej.

0
  Szukaj w 5mln produktów