Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegarek, Termometr i Woltomierz w jednym na Arduino.

vigorado89 14 Wrz 2012 13:08 9054 7
  • Witam, jako ze już od tygodnia mam arduino to postanowiłem zrobić coś co zawsze chciałem kupić, czyli zegarek z dwoma odczytami temperatur, wewnątrz pomieszczenia i za oknem, no i przy okazji doszło parę bajerów.

O to zdjęcie jak cale ustrojstwo wygląda:

Oczywiście godzinę można nastawić przyciskami a obok zegarka na prawo "kontrolnie" wyświetlam stan z przycisków do ustawiania godziny.

Największym problemem było dla mnie ogarnąć zegarek, wciąż jest niedopracowany ponieważ co godzinę zegar cofa się o jedna minute do tylu. Również musiałem pod miernik podciągać odczyt woltomierza ponieważ w porównaniu z normalnym miernikiem było 0,5v różnicy i to samo z czujnikami temperatury.

Jest to mój pierwszy wynalazek na razie stojący na płytce testowej, może kiedyś przełożę to na płytkę drukowana i jakoś ładnie zabuduje. Sam kod programu będę rozwijał w kierunku komputera pokładowego do samochodu.

Ogólnie jestem bardzo zadowolony, zrobiłem wszystko sam nie mając ogromnej wiedzy o elektronice ani programowaniu.

@update: w piątek wprowadziłem mała modyfikacje dodałem przycisk przełączający opcje w 2 linii wyświetlacza wszystko widać na filmie.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Schematy robiłem pierwszy raz w życiu :P

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 15 Wrz 2012 08:25
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

vigorado89 napisał:
    Ogólnie jestem bardzo zadowolony, zrobiłem wszystko sam nie mając ogromnej wiedzy o elektronice ani programowaniu.Mogę wrzucić schemat w fritzing ale myślę ze wszystko widać na zdjęciu.

To gratuluję, ale wrzucając do działu sam opis słowny i jedno zdjęcie właściwie tylko informujesz, że Ci się udało.

Dodaj więc chociaż schemat o którym piszesz, tylko w formie graficznej, bo nie każdy ma ten program. Kod programu także mógłbyś dodać, chociażby w tej pierwotnej wersji. Wtedy będzie wdzięczność użytkowników i ewentualne podpowiedzi.

• #3 15 Wrz 2012 19:10
    blue_17
    Poziom 32  

Kod: cpp

proponuje

• #4 16 Wrz 2012 08:28
    vigorado89
    Poziom 16  

blue_17 napisał:

proponuje

Rzeczywiście mogłem zrobić tak od razu ale po prostu dodawałem kolejne kropki do ekranu startowego i jakoś nie wpadłem ze na ten sposób wielkie dzięki. Wkleiłem małe zmiany w kodzie również dodałem datę do 2 linii jako jedna z opcji.
    Wciąż nie mogę rozgryźć czemu mi się minuty opóźniają. Mniej więcej co godzinę o minute. Znalazłem na stronie Arduino bibliotekę Time.h http://arduino.cc/playground/Code/Time,, nie mogę tylko ogarnąć nastawiania czasu.

• #5 16 Wrz 2012 10:20
    blue_17
    Poziom 32  

Robisz sobie zmienne

rzecz jasna w jaki sposób chcesz zwiększać lub zmniejszać te wartości to już zależy od twojej fantazji :)

Pozdrawiam

• #6 16 Wrz 2012 11:26
    vigorado89
    Poziom 16  

Najpierw zrobilem sobie zmienne:

przed samym wyświetlaniem dodałem obsługę wcześniej wykorzystywanych przycisków

i wyświetlanie

Jednak przy tej konfiguracji zegar stoi i nie da sie go nawet nastawić, jeśli jest hour() to czas się nalicza ale nie da się go ustawić

• #7 16 Wrz 2012 18:54
    blue_17
    Poziom 32  

A gdyby tak

• #8 16 Wrz 2012 20:39
    vigorado89
    Poziom 16  

Nawet skompilować się nie chce wywala błąd : error: lvalue required as left operand of assignment w tej linijce: