Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

diora aws 303+gitara - wejście gramofonowe, kombinacje z gitarą

Cancel-sky 14 Wrz 2012 13:53 1230 3
  • #1 14 Wrz 2012 13:53
    Cancel-sky
    Poziom 1  

Witam,

Jak w temacie, posiadam jeden z najpopularniejszych amplitunerów w Polsce, którego już używam od lat w połączeniu z kompem i unitrowskimi kolumnami. Ostatnio zakupiłem sobie wiosło elektryczne, które w chwili obecnej i tak podpinam do kompa. A więc przejściówka na przejściówce (z dużego jack'a na mały, przedłużka jack'a do wejścia liniowego w kompie, potem wszystko idzie przez kompa dopiero na ampli itp. - w dużym skrócie, bo nie chce mi się tłumaczyć układu mieszkania i pociągniętych kabli przez ścianę z pokoju do pokoju;-).

Komp podłączony jest przez jacka 3,5<->DIN5 do wejścia magnetofonowego. Chcąc w jakiś sposób ograniczyć straty jakości na kablach/przejściówkach, zachciałem podłączyć wiosło bezpośrednio pod ampli. Nawet zrobiłem sobie sam kabelek: gniazdo jack 6,3<->wtyk DIN5 na odpowiednim przewodzie audio. Jako, że ampli stoi w tzw. zabudowie meblowej, BARDZO niekomfortowe byłoby codzienne wysuwanie go, wypinanie DIN5 od kompa, wpinanie DIN5 od gitary i wsuwanie go z powrotem, po to, by za jakiś czas robić to znów w odwrotną stronę.

Więc pomyślałem o wejściu gramofonowym, gdzie mógłbym podłączyć gitarkę i tylko przyciskiem na przednim panelu zmieniać, z czego ma odbierać sygnał. Najpierw podłączyłem tam kompa, żeby sprawdzić, czy w ogóle działa. Hmmm, działać działa, ale MOCNO buczy, wręcz pierdzi, nie da się tego słuchać.

I tu rodzi się moje pierwsze pytanie: Czy do wejścia gramofonowego może być podłączony TYLKO gramofon? Czy ów wejście jest jakoś specjalnie przystosowane do takiego typu sprzętów? Inaczej niż magnetofonowe, do którego można praktycznie podłączyć wszystko inne?
    Z tego, co sprawdziłem, kabelki są podłączone tak samo, jak w wejściu magnetofonowym, ale może diabeł tkwi w elektronice;-)

Więc tradycyjnie kombinując po polsku, wymyśliłem sobie inny kabelek. Jeden wtyk DIN5<=>dwa gniazda DIN5 (każde na osobnym, ekranowanym, izolowanym przewodzie). Zmontowałem takie ustrojstwo. Działa. Ale nie do końca:-)
    Więc tak:
    - wpinam wtyk z tego kabla do wejścia magnetofonowego
    - do jednego z gniazd tego kabla wpinam kompa
    - do drugiego wpinam gitarkę
    - przy próbie odtwarzania dźwięku z obu źródeł na raz, ZAWSZE słychać tylko kompa

Rozumiem, że nie jest to zbyt 'naturalny' układ dla sprzętu i elektroniki, więc nie mam pretensji, że "nie działa, a powinno". Gitarę słychać dopiero po wypięciu kompa z gniazda. Rozumiem, że komp generuje stale jakiś impuls elektryczny, który jakby 'daje mu pierwszeństwo' w dostępie do amplitunera - czy jakkolwiek to nazwać bardziej fachowo;-). Czy jest jakaś inna przyczyna?

Tutaj moje drugie pytanie: Czy można jakoś jeszcze przerobić kabel, zastosować jakieś sprytne sztuczki, by móc podłączyć JEDNOCZEŚNIE dwa sprzęty do jednego gniazda (bez konfliktu) LUB w cudowny sposób zrobić użytek z wejścia gramofonowego?

Na elektronice się zbytnio nie znam, coś tam polutować mogę, ale nawet głupiego miernika nie posiadam, żeby sprawdzić, czy czy wszystkie elementy na płycie amplitunera działają.
    Z góry dzięki za sugestie. W razie wątpliwości, służę wyjaśnieniem oraz rozrysowaniem połączeń;-)

Krzysiek

0 3
  • #2 14 Wrz 2012 14:58
    Pablo1964
    Moderator

Cancel-sky napisał:
    Czy do wejścia gramofonowego może być podłączony TYLKO gramofon?

Tak, tylko gramofon z wkładką magnetyczną. Gniazdo to ma zupełnie inną czułość niż pozostałe wejścia liniowe.

0
  • #3 14 Wrz 2012 16:41
    oj
    Poziom 42  

Można zablokować na stałe przełączanie się wej. gramofonowego na dużą czułość + korekcja RIAA aby oba wejścia "Gr.magn" i "Magn." zachowywały się identycznie ale trzeba ingerować w środek radia.

Albo
    Zrób sobie 'Boxa' z np. dwa gniazda TS (Jack 6.3) a wyjście kabel zakończony wtykiem DIN, który podłączasz do gniazda "Magn.". Przełączasz to sobie np. przełącznikiem obrotowym

0
  • #4 23 Lip 2014 08:43
    Tremolo
    Poziom 43  

Kup sobie mikser 2-kanałowy - lub jakiś efekt stereo z możliwościa balansu - możesz wtedy mieszać dwa sygnały na jedno wejście.

Zawsze można usunąć preamp gramofonowy a w jego miejsce wrzucić preamp gitarowy...

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo