Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejna prosba w kwestii zakupu skanera - sprecyzowane oczekiwania

jarek-malopolska 14 Wrz 2012 17:02 2763 4
  • #1 14 Wrz 2012 17:02
    jarek-malopolska
    Poziom 7  

Przede wszystkim chciałem sie przywitać (jest do tego celu jakiś inny temat?:) Mam na imię Jarek i postanowiłem dołączyć do kolejnego forum, po którym oczekuje tego, co po forach dotyczących innych zagadnień -> a wiec pomocy w nurtujących sprawach oraz wymiany doświadczeń. Ale to chyba każdy użytkownik jakiegokolwiek forum nastawia sie min. na te aspekty;)

Jeśli mogę to przejdę od razu do nurtującego mnie pytania. Widzę, ze ten temat pokrywa sie w większości z moim wiec dołączę sie pod niego-skoro jeszcze niezamknięty, chyba ze mam założyć nowy to nie ma problemu, ale póki, co tu;)

Jestem na kupnie skanera dla siebie. Będzie to pierwszy MÓJ WŁASNY skaner, ale nie pierwszy w ogóle. Przygodę z "nasłuchem" zacząłem pożyczając od kolegi popularnego UNIDENA UBC69XLT-2. Pożyczyłem go na wyścigi samochodowe, żeby mieć na bieżąco informacje, co sie dzieje na całej trasie. Sprawdził sie idealnie. Po powrocie miałem go jeszcze kilka dni w domu wiec szybko odnalazłem częstotliwość policji, straży pożarnej i pogotowia w moim mieście. Z braku czasu nie siedziałem na tych częstotliwościach całymi dniami, ale jak tylko pod oknami przelatywało coś na "sygnałach" od razu dowiadywałem się sie, co i gdzie sie podziało;) To juz utwierdziło mnie w przekonaniu ze chce mieć takie urządzenie na własność;) Zacząłem coś tam czytać o tych wszystkich skanerach, czym sie różnią, jakie funkcje posiadają, na co zwracać uwagę i po lekturze wielu stron na przeróżnych forach (nasze, jakieś lotnicze, jakieś radio-);) wreszcie doszedłem do wniosku, ze kupię... No właśnie, nie mogę zdecydować, jaki;) Ale jako, ze nie chce żeby to było kolejne "puste" pytanie typu:, „który lepszy?" Robię długi wywód żeby przedstawić, do czego ma on służyć, na czym mi zależy a na pewno będzie Wam-bardziej doświadczonym użytkownikom tego typu sprzętów - łatwiej cos doradzić;)
    Wiec jak juz wspomniałem, główne zastosowania to: zawody sportowe + służby mundurowe. Pierwsze, co, to pomyślałem, żeby wziąć testowanego UBC69XLT-2, bo byłem, b. zadowolony (przynajmniej, jako pierwsze tego typu urządzenie, z jakim miałem styczność), ale niestety wiem juz, ze model ten odpada gdyż eliminuje go brak pasma lotniczego, na którym tez by mi zależało;) ZAWODY SPORTOWE + SŁUŻBY MUNDUROWE to priorytet, ale skoro juz mam kupować nowe urządzenie to chciałbym, żeby posiadało PASMO LOTNICZE, co prawda będę go używał raczej sporadycznie, ale wole je mieć niż nie mieć. Oczywiście im szerszy zakres częstotliwości tym lepiej;) Pa mięci w sumie nie musi mieć nie wiadomo ile, bo jak zapisze z 50 kanałów to pewnie będzie wszystko;) Reasumując, pierwotnie nastawiłem sie na dwa modele:

*TTI TSC 100RA - nie ukrywam, ze w tym przypadku głównym wyznacznikiem jest cena (ok. 220-230zł), ale jeśli to ma być jego jedyny plus a reszta minusy to "stówa" więcej mnie nie zbawi za coś dużo lepszego;)
    *UNIDEN UBC 30 XLT - w końcu to UNIDEN, w porównaniu do UBC69XLT-2 posiada pasmo lotnicze i jeszcze jest od niego tańszy (ok. 250zł).!!!??? WTF?;)
    Natomiast po przekopaniu tematów na tym forum doszedł mi jeszcze jeden kandydat, nie wiem czy nie najmocniejszy wiec:
    *ALBRECHT AE86H - z tego, co wyczytałem to jest właściwie UNIDEN robiony przez nich dla firmy ALBERTECH, łączy w sobie wszystko, co najlepsze + CB w AM! (duży plus); co do ceny to w sumie górna granica, jaką chce przeznaczyć na skaner (ok. 310-320zł). Jedyny minus, jaki znalazłem, jeśli chodzi o ten model to: "BRAK pasma UHF (powyżej 400 MHz)" I tu bym prosił o taki ludzie wytłumaczenie, co stracę "ciekawego" powyżej tych 400MHz na UHF-ie?

Wiem, wiem, niezły wywód jak na środek nocy, ale to pewnie, dlatego ze o 20: 00 piłem jeszcze mocną kawę;) Jeśli komuś będzie sie chciało czytać te całe wypociny-a na pewno to wyjaśni:, do czego skaner i dlaczego wybór tych 3 poniżej-to fajnie-jeśli nie to zawierając moje pytanie w krótkich podpunktach:

* TTI TSC 100RA - dlaczego TAK/NIE?

* UNIDEN UBC 30 XLT - dlaczego TAK/NIE?

* ALBRECHT AE86H - dlaczego TAK/NIE?

*... KTÓRY - ? :)

Z góry bardzo dziękuje za zainteresowanie oraz pomoc. Wiem, że ciężko odpowiadać od X czasu na te same pytania, ale mam nadzieję, że moje jest na tyle konkretnie zadane, że łatwiej będzie Wam pomóc w dokonaniu wyboru najlepszej dla mnie opcji ;)

Moderowany przez c2h5oh:

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Na forum nie piszemy wielkimi literami. Wielkie litery oznaczają krzyk. Poco krzyczysz na czytających?
    Proszę w kolejnych postach korzystać z modułu sprawdzania pisowni.

0 4
  • #2 15 Wrz 2012 08:12
    internick
    Poziom 33  

jarek-malopolska napisał:
    ...co stracę "ciekawego" powyżej tych 400MHz na UHF-ie?...

Energetyka, Gazownictwo, PMR446, TAXI, Pasmo Amatorskie 70cm.

Co do samego pytania:

Instrukcja TSC 100RA: http://www.gde.pl/files/objects/4286/30/TSC-100RA_I.pdf . Wynika z niej, że:

- są 4 pasma (szerokie jak Polska) - czy da się zmieniać ich zakres? - nie wiadomo;

- krok syntezy w trybie VFO można zmieniać dowolnie od 5 kHz do 500 kHz;

Taki, trochę z MENU podobny do Icoma IC-R5/R6.

Ryzykowne posunięcie, ale jak kupisz i podzielisz się spostrzeżeniami to może ktoś się kiedyś na niego skusi i dokładnie go opisze.

UBC-30XLT nie ma UHF i CB. Przy czym CB na skanerze to słabo słychać. Lepiej je odpuścić i kupić radio dedykowane tylko na to pasmo.

Albrecht AE86H nie posiada UHF i CB. Reszta jak w UBC-30XLT.

Nie próbuję Cię zniechęcić do CB, ale uwierz, że ja na bazowym skanerze i antenie 15m nad ziemią mam z tym problem to jak musi być na ręczniaku?

Jeśli zrezygnowałbyś z CB to możesz pokusić się na Unidena UBC-72XLT. Posiada on pasmo lotnicze, VHF i UHF. Posiada także funkcję Close Call, dzięki której znajduje silne lokalne sygnały w Twoim otoczeniu. Jego wada to...cena. Niemniej można go nabyć za 450 zł. Wydaje mi się, że to będą dobrze wydane pieniądze.

Od UBC-69XLT różni się liczbą kanałów (o 120 więcej), posiada pasmo lotnicze i CloseCall. Czułość porównywalna.

0
  • #3 15 Wrz 2012 18:58
    jarek-malopolska
    Poziom 7  

Przede wszystkim dziękuje bardzo za odpowiedz i zainteresowanie tematem :spoko:

Od czasu jak pisałem posta, przewaliłem trochę forum, chyba z 30 tematów o podobnej treści i dowiedziałem sie jakiś tam kolejnych ciekawych rzeczy.

TTI nigdy nie brałem pod uwagę, początkowo byłem zdecydowany na INTEKA Ar-109 ale dzięki forum temu i innym szybko dałem sobie z nim spokój. Byłem w sklepie gdzie maja i INTEKA, TTI oraz PRESIDENTA i sprzedawca najbardziej polecał mi właśnie TTI (mówił ze robiąc kiedyś bezpośrednie porównanie TSC 100RA oraz UBC69XLT - ustawione na to samo pasmo, odbiór na TSC był lepszy-> ale czy tak jest rzeczywiście czy najlepsza prowizje ma ze sprzedaży właśnie TTI to juz nie wiem ;)

Tak jak juz pisałem skaner potrzebuje do zawodów sportowych - do tej pory zawsze łapałem je na 1XX MHz ale ta częstotliwość w zasadzie maja wszystkie skanery o jakich myślałem. Poza tym nasłuch służb mundurowych (Policja, Straż, Karetka) - lubię być dobrze poinformowany. Nasłuch tych służb w 95% odbywa sie poza domem (czasem z dwoma kumplami parkujemy pod jakimś supermarketem i czekamy az "cos sie wydarzy"). O ile ja u siebie w aucie posiadam CB radio o tyle ani jeden ani drugi go nie posiadają wiec liczyłem, ze będąc nie moim autem, choć cos - uda sie podsłuchać na kanale drogowym, stad tez chciałem żeby miało to radio nasłuch CB w AM ;)
    Jako, ze nie jestem fanatykiem zmian i nowinek chciałbym kupić skaner "na lata" tzn, żeby długo służył i był jak najbardziej uniwersalny ;) Co prawda nie siedzę codziennie pod płotem lotniska ale lubię sie wybrać na jakieś pokazy etc. wiec pasmo lotnicze pomimo, iż w użyciu będzie bardzo rzadko byłoby wskazane ;) Pozostaje jeszcze kwestia góry a wiec powyżej 400MHz ;) Z tego co sprawdzałem na UBC69XLT w moim mieście właściwie nic tam sie nie dzieje, taksówek jest kilka na krzyż i posługują sie CB drogowym, energetyki czy gazownictwa nigdy tam nie słyszałem. Dlatego mając do wyboru zrezygnować z CB w AM lub zrezygnować z komercyjnych powyżej 400MHz chyba bym zrezygnował z komercji..
    Mając w skanerze odsłuch CB nawet bym skaner brał ze sobą do firmówki gdzie CB nie mam ;) Juz kilkukrotnie czytałem, ze najtańsze CB będzie lepsze do tego celu niż skaner z tym pasmem, ale chyba coś - usłyszę? Jak auto przede mną będzie sie pytało "o dróżkę" kogoś z naprzeciwka to rozumiem, ze to odbiorę? ;)

Od chęci zakupu TTI troszkę odszedłem, jednak mało znany i nie wiadomo do końca jak z nim jest w przeciwieństwie do chociażby Unidena ;)

Co do UBC30XLT

mantoch napisał:
    UBC-30XLT nie ma UHF i CB. Przy czym CB na skanerze to słabo słychać. Lepiej je odpuścić i kupić radio dedykowane tylko na to pasmo.

Tez on nim troszkę poczytałem, dużo osób go chwali do częstotliwości lotniczych, ale z uwagi na to ze nie ma ani CB ani UHF tez skierowałbym go na boczny tor ;)

I tym o to sposobem zostały mi dwa zbliżone modele do wyboru; Albrecht AE86H i UBC-72XLT:

mantoch napisał:
    Albrecht AE86H nie posiada UHF i CB. Reszta jak w UBC-30XLT

Jesteś pewny, ze nie posiada? Bo czytając opisy aukcji wynika, ze właśnie posiada możliwość odsłuchu częstotliwości CB w AM.. hmm? Jeśli by nie posiadał ani CB w AM ani UHF-tak jak 30XLT to tez bym raczej go odpuścił, ale z tego co udało mi sie wykopać informacje;
    Albrecht AE86H - posiada CB w AM/nie posiada UHF >400MHz
    Uniden UBC72XLT - nie posiada CB w AM/Posiada UHF >400MHz

?? :)

Popraw błędy bo cały temat trafi do kosza.
    Regulamin punkt 3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. /c2h5oh/

0
  • #4 15 Wrz 2012 22:00
    internick
    Poziom 33  

jarek-malopolska napisał:
    ...Albrecht AE86H - posiada CB w AM/nie posiada UHF >400MHz
    Uniden UBC72XLT - nie posiada CB w AM/Posiada UHF >400MHz...

Jest dokładnie tak jak napisałeś :wink:

To, że u Ciebie nie ma czegoś > 400 MHz nie znaczy, że nie ma tego w innych regionach kraju. A skaner ręczny łatwo jest ze sobą zabrać, np. nad morze, w góry, na Mazury, itp., itd.

0
  • #5 17 Wrz 2012 00:28
    jarek-malopolska
    Poziom 7  

mantoch napisał:
    To, że u Ciebie nie ma czegoś > 400 MHz nie znaczy, że nie ma tego w innych regionach kraju. A skaner ręczny łatwo jest ze sobą zabrać, np. nad morze, w góry, na Mazury, itp., itd.

To jest słuszne spostrzeżenie. Nie pomyślałem o tym.

Czyli chyba jednak postawie na UHFa >400MHz. W związku z tym mogłoby się wydawać, ze problem się rozwiązał i nie pozostało nic innego jak tylko zamawiać UNIDENA UBC72XLT ;) I tak by właśnie było gdyby nie jeszcze jeden aspekt, dotyczący tego skanera i jego brata bliźniaka.

Przeszukując znany portal aukcyjny natrafiłem na takie urządzenie jak UNIDEN BC72XLT, a wiec odpowiednik opisywanego tutaj UNIDENA UBC72XLT przeznaczony na rynek USA. Według opisu zawartego w ogłoszeniu różnica jest jedna: UBC72XLT posiada pasmo CB w FM natomiast BC72XLT posiada pasmo CB w AM. Reszta ponoć jest taka sama.

I teraz pytanie, czy pasmo CB w AM to jedyna różnica? Bo jeśli tak to nie ukrywam, że to byłby dla mnie ideał-czyli i pasmo CB w AM i UHF >400MHz.. Biorąc pod uwagę, ze chcę kupić nowe urządzenie 20 zł różnicy w cenie (UBC72XLT- ok. 450zł i bc72XLT - ok.470zł) przy tej kwocie to już żadna różnica.

Jeśli faktycznie jedyną różnicą miedzy tymi dwoma skanerami jest CB w AM w BC72XLT to jestem jak najbardziej chętny dołożyć 20zł za możliwość korzystania z tej opcji ;) Natomiast, jeśli miałby by wystąpić jakieś komplikacje na pozostałych częstotliwościach z uwagi na to ze skaner jest przeznaczony na rynek USA to juz zmienia postać rzeczy.

Mamy kogoś na forum, kto użytkuje BC72XLT lub zna odpowiedz na powyższe pytanie. Pewnie już ten temat na forum był poruszany, więc chętnie dowiem się jak to wygląda w praktyce ;)

EDIT:
    hmm dotarłem do starego tematu według którego, prawdopodobnie są różnice w progach skanowania, tzn. że nie każdą częstotliwość w Polsce którą słychać na UBC72XLT usłyszymy na BC72XLT? Takie przynajmniej były przypuszczenia? Czy ktoś to może potwierdził?

Doszedł mi jeszcze jeden dylamat po przekopaniu kolejnych 10 stron archiwalnych tematów:
    Nowy UBC72XLT/BC72XLT czy używany Alinco X3?

0