Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch WFB4000 - Wiruje, podczas prania strzela, nie kręci

Barney01 14 Wrz 2012 17:17 2844 12
  • #1 14 Wrz 2012 17:17
    Barney01
    Poziom 10  

Witam,
    Mój problem z pralką BOSH WFB 4000. Po 9 latach prania pralka zaczęła strzelać, tzn strzela, ale pierze, kręci w zasadzie OK, aczkolwiek strzelanie upierdliwe.
    Po lekturze elektrody doszedłem do wniosku że wymiana szczotek w silniku sprawę załatwi, ale niestety po wymianie pralka normalnie wiruje nawet na 1000 obrotów, ale kręcić tzn prać za bardzo nie chce, obróci bębnem ze 2-3 razy, strzeli ze 2 razy i koniec. Wodę wpuści, wypuści, grzałka grzeje.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Kondensatora przy silniku nie znalazłem, a brak pomysłów co dalej?

• #2 14 Wrz 2012 18:35
    eeban
    Specjalista AGD

Zdjęcia komutatora mile widziane...

• #3 14 Wrz 2012 19:21
    Barney01
    Poziom 10  

Proszę oto komutator

Bosch WFB4000 - Wiruje, podczas prania strzela, nie kręci

• #4 14 Wrz 2012 20:17
    paweloserwis
    Poziom 9  

Witam.
    Co mam rozumieć pod słowem "strzela"? Proszę dokładnie opisać co to za odgłosy i skąd się wydobywają może to być główną przyczyną nieprawidłowej pracy pralki. Kondensatora przy silniku nie znajdziesz ponieważ jest to silnik komutatorowy sterowany triakiem lub PWM za pomocą procesora.

• #5 14 Wrz 2012 20:30
    Barney01
    Poziom 10  

Strzelanie-tak jak by coś waliło w bęben, podczas tego "strzału, puknięcia" bęben skacze, przesuwa się, strzela,

Przed wymianą szczotek jakoś kręciła, strzelała ale kręciła,
    Po wymianie szczotek tego "jakby strzelania" jest mniej- bo pralka dużo mniej ma chęci na pranie-kręcenie.
    Wirowanie za to idzie jej OK.
    Jak to jest: wiruje a nie chce kręcić-prać ?
    Przecież szczotki są te same?
    Szczotki kupiłem w hurtowni-serwisie"Popularna" w W-wie, napisane byłoże do BOSHa, więc zakładam że są OK,

Trzeba je jakoś przed założeniem docierać?

• #6 17 Wrz 2012 17:09
    Barney01
    Poziom 10  

Witam ponownie,
    Podpiłowałem trochę szczotki-pralka ruszyła, tzn. pierze, wiruje, ale dalej strzela, pyka, puka - czyli jestem w punkcie wyjścia.
    Po uruchomieniu pralki zajrzałem pod spód- strzelanie, pykanie dochodzi z silnika-
    i teraz pytanie czy uszkodzony silnik- jakieś przebicie, czy może elektronika która nim steruje ?

Pozdrawiam B

• #7 17 Wrz 2012 21:14
    Gobro
    Poziom 27  

A jak wygląda sprawa z iskrzeniem na szczotkach jest duże czy małe iskrzenie? Jak jest duże iskrzenie to trzeba szczotki dotrzeć pumeksem.

• #8 03 Lis 2013 12:39
    Barney01
    Poziom 10  

Wymieniłem silnik na inny (taki sam udało się kupić za parę gr.) i dalej strzela, puka itd,
    Zauważyłem jedynie że jak pralka jest przechylona do tyłu, to pierze i jakby mniej strzelała,
    Ogólnie to pierze tak przechylona już parę miesięcy, ale te strzelanie jest denerwujące,

Jakieś pomysły ?

• #9 10 Lis 2013 20:13
    Artek_łódź
    Poziom 17  

A może jest to wina paska klinowego? Może jest krzywo osadzony na kole albo na silniku? Proszę sprawdzić czy sprężyny (jeśli takowe są) zapewniające amortyzację bębna są w dobrym stanie, proszę obserwować ich zachowanie podczas pracy pralki, a czy próbował Pan uruchomić pranie bez wsadu na samej wodzie? Może to kwestia wyważenia bębna. A czy odważniki betonowe/z kamienia są ok? Nie mają uszczerbków i nie poluzowały się śruby mocujące? Proszę ręcznie pokręcić bębnem i posłuchać czy nie ma czegoś podejrzanego - jakiegoś oporu w kręceniu, tego strzelania, obserwować pracę paska. Byłoby fajnie, gdyby mógł Pan nagrać te strzały i przesłać na forum, byłoby łatwiej coś doradzić, nawet sam dźwięk bez obrazu.

• #10 11 Lis 2013 20:27
    Kubus1842
    Poziom 14  

Może drut od biustonosza dostał się pomiędzy bęben a zbiornik, proszę zobaczyć czy po zdjęciu paska i ręcznym przekręceniu bębna występuje opisywane "pukanie" Jeśli tak wyjmij grzałkę i wyjmij "ciało obce":)

• #11 09 Gru 2016 12:57
    gifter
    Poziom 9  

Kolego rozwiązałeś problem? Bo jestem ciekawy rozwiązania

• #12 06 Mar 2017 13:02
    wiesiekmisiek
    Poziom 16  

Pewnie ciało obce albo też co gorsze czyli pęknięty krzyżak bębna.

• #13 14 Cze 2017 11:13
    janusz6609
    Poziom 10  

U mnie też coś dość szybko nieregularnie strzela (czasami raz, dwa a czasami np. 10 razy), ale nie jest to związane z kręceniem się bębna czy silnika. Szczotki wymieniłem około 2 lat temu i myślę, że jeszcze z 5 lat powinny wytrzymać. Może strzela przekaźnik / stycznik od np. grzałki. Czy ktoś miał podobny problem?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME