Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obniżenie zużycia energii przez zasilacz.

14 Wrz 2012 20:51 2964 18
  • Poziom 10  
    Kupiłem domofon z firmy ORNO, który posiada dwa unifony, na dwa osobne mieszkania. Każdy z unifonów posiada osobne zasilanie - podłączenie bezpośrednio pod 220V.
    Zasilacze zamontowane w tych UNIFONACH pobierają około 0.0097 kWh
    Na dobę daje to 0,23 kWh. W roku jest to 85kWh i dodając drugi Unifon wychodzi nam 170 kWh x 0,65zł/kWh = 110 zł rocznie.
    Tak więc obsługa domofonów wyniesie 110zł rocznie.
    Chciałbym obniżyć ten koszt montując jeden wspólny zasilacz.
    Przy napędzie do bramy mam zasilacz który daje 24V i chciałbym do niego na wyjściu zamontować przetwornicę na 12V.
    Jaką przetwornice wybrać, lub w jaki inny sposób obniżyć koszt utrzymania tego domofonu? Zestaw nie jest jeszcze zamontowany!
  • Poziom 39  
    Podaj dane znamionowe zasilacza bo jakieś bajki waćpan opowiada.
  • Pomocny dla użytkowników
    Aby zmniejszyć napięcie z 24V na 12V wystarczy regulator napięcia 7812. Na wejściu można podać do 35V a na wyjściu otrzymujemy 12V i maksymalny prąd do 1A.
    Podane przez ciebie zasilacze pobierają zawsze taki sam prąd? Chodzi o to, że w stanie czuwania jest mniejszy pobór niż w stanie pracy czy otwierania zamka. Pobór jest zazwyczaj podawany ten maksymalny a przecież większość czasu urządzenie czuwa przy mniejszym poborze.
  • Poziom 10  
    No właśnie sam tego szukam. Zasilacz już wymontowałem i jest na nim napisane tylko AC - 230V 12V. Wygląda tak jak ten na obrazku poniżej. Tylko, że na moim nie ma napisanych parametrów :((
  • Poziom 39  
    Jego maksymalna moc to 12W przy czym unifon pobiera może ze 2W po 500h "naciągnie" 1kWh Czyli po ok 20 dniach, zakładając bardzo pesymistyczną wersję będzie to 2kWh na miesiąc.

Jakim cudem wyszło ci 0,2kWh na dobę to nie mam bladego pojęcia :D

Unifon w stanie czuwania pobiera 1W albo i mniej, podczas rozmowy może ze 2W tylko w momencie działania elektrozaczepu jest to kilkanaście wat.
  • Poziom 10  
    zybex napisał:
    Aby zmniejszyć napięcie z 24V na 12V wystarczy regulator napięcia 7812. Na wejściu można podać do 35V a na wyjściu otrzymujemy 12V i maksymalny prąd do 1A.
    Podane przez ciebie zasilacze pobierają zawsze taki sam prąd? Chodzi o to, że w stanie czuwania jest mniejszy pobór niż w stanie pracy czy otwierania zamka. Pobór jest zazwyczaj podawany ten maksymalny a przecież większość czasu urządzenie czuwa przy mniejszym poborze.

To co podawałem to pobór prądu podczas czuwania. Właśnie wymontowałem ten zasilacz i podłączyłem pod miernik i okazało się, że pobiera dokładnie tyle samo- czyli blisko 10W.
  • Poziom 39  
    Czym mierzysz ten pobór...
  • Poziom 10  
    bestboy21 napisał:
    Jego maksymalna moc to 12W przy czym unifon pobiera może ze 2W po 500h "naciągnie" 1kWh Czyli po ok 20 dniach, zakładając bardzo pesymistyczną wersję będzie to 2kWh na miesiąc.

Jakim cudem wyszło ci 0,2kWh na dobę to nie mam bladego pojęcia :D

Unifon w stanie czuwania pobiera 1W albo i mniej, podczas rozmowy może ze 2W tylko w momencie działania elektrozaczepu jest to kilkanaście wat.

Sam w to nie wierzyłem i dlatego wymontowałem też zasilacz i podłączyłem go do miernika i tak jak napisałem wcześniej zużycie wyszło blisko 10W :((
  • Poziom 39  
    Jakiego miernika...
    Kolega sobie przypomni co to jest moc czynna, bierna i pozorna .
    Transformator jest obciążeniem indukcyjnym.
  • Pomocny dla użytkowników
    To co wymontowałeś to transformator sieciowy. Może on pobierać 12W przy pełnym obciążeniu prądem 1A, ale nie na biegu jałowym.

Ps. Miałem tu kiedyś przypadek, że ktoś mierzył amperomierzem prąd na wyjściu zwierając wyjście.
  • Poziom 10  
    bestboy21 napisał:
    Czym mierzysz ten pobór...

Mam taki miernik
  • Poziom 39  
    No to kolega zmierzył moc bierną :lol: te mierniki nadają się do żarówek, a nie do cewek.

Dodano po 2 [minuty]:

zybex napisał:
    Najlepiej nic nie włączać w domu i będzie najtaniej. Nie wierzę takim zabawkom jak ta na zdjęciu.

Te zabawki dobrze mierzą ale tylko obciążenie rezystancyjne. Czajnik albo bojler sobie można zmierzyć .
  • Poziom 43  
    pszczolap napisał:
    Sam w to nie wierzyłem i dlatego wymontowałem też zasilacz i podłączyłem go do miernika i tak jak napisałem wcześniej zużycie wyszło blisko 10W (

Jak to był chiński gniazdowy watomierz, to sprawa rozwiązana. On podaje moc w Chińskich jednostkach.
  • Poziom 39  
    Czyli zostajemy przy mojej wersji z 2kWh/miesiąc.

:twisted: jak się nie wie co i czym mierzy to tak jest.

Sprawdź sobie swój chiński miernik na wentylatorze pokojowym, a później popatrz na tabliczkę znamionową.
  • Poziom 10  
    na czajniku albo na wentylatorze to się sprawdza.
    Farelka ma 2000W to on pokazuje około 1980 do 2010 lub jakoś tak.
    Ale nie ważne - wierzę w doświadczenie i w to, że faktycznie nie jest tak źle z tym moim transformatorem :)
  • Poziom 39  
    Na farelce pokaże dobrze a na wentylatorze bzdury.
  • Poziom 10  
    Jak w takim razie wygląda sprawa z moim laptopem ?
    Gdy podłącze to moje urządzenie to pobiera on 70W.
    Gdy natomiast odłączę zasilacz od laptopa to on sam pobiera 25W
    Tutaj rozumiem też mam zafałszowanie i w rzeczywistości zasilacz pobiera mnie prądu?
  • Poziom 39  
    Zasilacz od laptopa to obciążenie o charakterze pojemnościowym i miernik też będzie mijał się z prawdą.

Jedyne co dobrze zmierzy to żarówki (zwykłe) i grzejniki.
  • Poziom 10  
    w takim razie temat uważam za zamknięty i zostajemy przy wersji 2kWh na miesiąc :)