Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ROMET ZK50 - Kontrolka ładowania

14 Wrz 2012 20:57 2205 5
  • Poziom 10  
    witam.
    Jak podłączyć kontrolkę ładowania (żarówka) do elektronicznego regulatora ładowania (WMCN00173) w ROMET ZETKA 50. Instalacja 12v, magneto, cztery cewki.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 10  
    Bardzo bym chciał żeby to była żarówka i gasła przy ładowaniu. Wykorzystam miejsce od kontrolki światła drogowego i myślę że żarówka lepiej spełnia tą rolę oraz bardziej jest widoczna.
  • Poziom 42  
    W instalacjach z pradnicą wzbudzaną od magnesów trwałych zrobienie kontrolki ładowania nie jest banalne. Trzeba zrobić prosty układ porównujący napięcie na aku z wzorcem poprawnego ładowania, czyli napięciem ok 14.2 V. Układ musi mieć sporą histerezę aby kontrolka nie mrugała przy zmianie RPM. To ogólnie opisany jeden z możliwych sposobów.
    Najprościej użyć przekaźnik o dość wąskich progach między załączeniem i wyłączeniem który wyłączy żaróweczkę gdy napięcie na nim przekroczy próg zadziałania. Dobór takiego przekaźnika jest trudny i trudno przewidzieć jaki przekaxnik nalezy uzyć. Mozna probowac uzyć przekaźnik ładowania od Jawy/CZ. Jest gigantyczny i pobiera sporo prądu z aku, ale jest przystosowany do rzeczonego celu.
    Lepszy byłby układ elektroniczny. Tu sposobów mogą być już tysiące...
    Proponowałbym użycie znanej kostki 555, Która po zmianie progów zadziałania komparatorów wewn. mógłby obsłużyć nawet małą żarówkę (max 200mA przy zimnym włóknie żarówki).
    Nie wiem jaki jest twój poziom elektroniki i czy chcesz się bawić w konstruowanie takiego układu?
  • Poziom 10  
    Jeżeli to jest pewny układ to bardzo chętnie się nim zajmę i proszę o schemacik - dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 42  
    Panie drogi. Nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Czyli nie zrobiłeś nic a wymagasz wysiłku ode mnie. Ja też lubię prezenty, ale ... dostawać.
    Tak poważnie, to nie mam czasu rysować schematu sorry.
    Tym bardziej, że po jakimś czasie mógłbym mój układ kupić na aledrogo...
    Poszukaj w notach aplikacyjnych Phillips'a obecnie - NXP - dla układu 555. Był tam schemat regulatora alternatora opartego na tej kości. Po niewielkich zmianach byłby OK.
    Jak zamieścisz ten schemat, to pomogę go zmienić.