Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stara instalacja energetyczna i uziemienie sprzetu sieciowego

Tai 15 Sep 2012 00:00 2061 2
    Tai
    Level 10  
    Witam. Nie bardzo wiem od czego zacząć :-) Nie wiem czy uda mi się to poprawnie wyjaśnić.
    Mam taka sytuację. Po ostatnim przeglądzie starej instalacji, do której podpięte zostało trochę sprzętu sieciowego okazało się, że p. elektryk poszedł na łatwiznę i zamostkował sobie wpół drogi, miedzy tablica a nowym gniazdkiem - zero z przewodem ochronnym. I tak od tablicy w budynku idzie sobie kabel aluminiowy, który bezczelnie rozcięto i wpięto kabel 3 żyłowy (3x1,5) doprowadzony do nowych odbiorników.
    Tymi odbiornikami jest sprzęt sieciowy - switche, trochę drobnej elektroniki itd.
    Pobór w granicach 130W.
    Teraz jednak chciałem podłączyć siłownie, a także jak bozia przykazała uziemić cały sprzęt. Całość chciałem zapakować w szafę rack i każdy ze sprzętów podpiąć do listwy uziemiającej, a tę listwę... no właśnie. Do czego?
    I tutaj kilka pytań
    1) Czy można podpiąć listwę uziemiającą do przewodu ochronnego wyprowadzonego z gniazdka?
    Pomijam moja sytuacje - czyli zmostkowanie go w połowie drogi z zerem (brak PE), bo tutaj to raczej na niewiele się zda. Na użytek pytania przyjmujemy - ze instalacja jest 3 żyłowa i poprawnie wykonana.
    Czy może bez względu na 3 żyłową instalację powinienem poprowadzić zupełnie osobny, specjalny kabel jednożyłowy pod listwę uziemiającą zamontowana w szafie rack?
    Od "gniazdka" do punktu w którym nastąpiło "wpięcie" w starą instalację jest ok 30m. Do ziemi z tego miejsca jest jeszcze ok 10m (budynek piętrowy)
    2) W miejscu "łączenia" starej instalacji z nowa, mam zamontowany bezpiecznik i ochronnik klasy C (na kablu fazowym), na wejściu do budynku zasilanym linia napowietrzną zamontowano ochronniki klasy B. Chciałbym taki sam ochronnik (C) założyć na N, ale w tym celu musiałbym mieć PE.... Czy mogę dociągnąć kabel PE do tego miejsca, wyjść nim na zewnątrz budynku i podpiąć się do uprzednio zakopanej bednarki - innymi słowy, zrobić uziom?
    3) Mając na uwadze te dwa aspekty - uziemienie sprzętów i ochronnik - jak to wszystko powinienem podłączyć - tj. pogodzić obie rzeczy?
    4) Jaki kabel najlepiej zastosować do tego celu (uziemienie) jaki rodzaj i przekrój?
    Ktoś mi podpowiadał, że powinienem pociągnąć min linkę 16mm, od odbiorników, które chce uziemić do samego dołu... Mam nadzieję, że w miarę udało mi się to zobrazować....
    User removed account
    User removed account