Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik magnesowy od czego zacząć. Pytanie michala

MichalRo 18 Wrz 2012 14:35 21543 65
  • #31 18 Wrz 2012 14:35
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • Testo
  • #32 18 Wrz 2012 14:54
    pastaldo
    Poziom 14  

"Najmniejszy nawet atom ma swoją grawitację"
    to nie atom ma grawitację a grawitacja to siła oddziaływania pomiędzy dwoma obiektami posiadającymi masę. Sam atom s sobie niema żadnej grawitacji chyba że rozpatrzymy 2 atomy. Lub obierzemy jako 2 ciała np jądro atomu i elektron gdyz one mają niezerową masę.

" Jednak i tak uważam że silnik magnetyczny to bzdura."
    Nie bardzo rozumiem dlaczego robisz wywód na temat grawitacji a na koniec pojawia się sentencja o silniku magnetycznym.

I co na celu ma ten post?

• #33 18 Wrz 2012 17:01
    MichalRo
    Poziom 9  

Jerzykowski napisał:
    Najmniejszy nawet atom ma swoją grawitację, tylko jest ona niezwykle mała. A zresztą grawitacja jest siłą niezwykle słabą. Potrzeba naprawdę dużo materii żeby powstała siła którą da się zmierzyć. Dla przykładu weź naszą planetę i odważnik kilogramowy. Wystarczy mały magnes żeby podnieść ten odważnik i przeciwstawić się sile grawitacji całej planety. Jednak i tak uważam że silnik magnetyczny to bzdura.

Pomyliłeś się, planeta z jądrem posiada pole grawitacyjne. Dlaczego możemy chodzić na księżycu? Myśle, że powodem jest oddziaływanie w dużej mierze słońca i także bliskiej ziemi.

Popatrz na grawitacje księżyca:
    http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Pli...50Q_grav_150.jpg&filetimestamp=20061118170205
    Popatrz na pole magnetyczne księżyca:
    http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Pli...gnetic_field.jpg&filetimestamp=20061118170718

Code:
    Cechą charakterystyczną księżycowego pola grawitacyjnego jest występowanie tzw. maskonów, obszarów o zwiększonej grawitacji, świadczących o występowaniu pod powierzchnią Księżyca substancji o gęstości większej od otoczenia

A grawitacja ziemi:
    http://ars.els-cdn.com/content/image/1-s2.0-S0012821X12000969-gr3.jpg

Ale mniejsza o to. :D Problemem było by stworzenie takiego silnika polegający na grawitacji. Ale z magnesowym nie było by problemu.

===========================

Jutro znajde troche czasu i zacznę myśleć nad projektem - przejde sie w miejscu skup złomu/zlomowisko jak nie bedzie daleko i poszukam magnesow. Dużo za magnesy chcą na takich miejscach?

Tekst podkreślony, tekst z błędną informacją

Dodano po 8 [minuty]:

Jerzykowski napisał:
    MichalRo napisał:
    Dlaczego możemy chodzić na księżycu?
    Bo księżyc ma też swoją grawitację. I nie ma tu żadnego znaczenia z czego jest zbudowane jądro, może być zarówno z żelaza jak i styropianu. Ważne że ma swoją masę.

http://teoriaslowa.nowyekran.pl/post/68620,przemyslenia-11

Przemyślenia, po przeczytaniu jednego akapitu musze powiedzieć, że się z tobą zgadzam. Prosił bym o jakieś sugerowane pomysły co zastosować. Chce napędzać korbkę nie tylko magnesami. Jakieś pomysły?

• #34 18 Wrz 2012 17:05
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #35 18 Wrz 2012 19:03
    NeoQubit
    Poziom 11  

MichalRo napisał:
    #18 ... - Magnetyczny do podkręcenia koła - Plus + Minu...

Co to jest "Minu"?

MichalRo napisał:
    #20... B) Rozłożone magnesy w kształcie księżyca.

W pełni, czy w którejś fazie, czy jak tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Faza_Ksi%C4%99%C5%BCyca

MichalRo - w tej idei - jeżeli dodasz układowi "ukierunkowanej i skoncentrowanej" energii E, a opory ruchu będą ją rozpraszały, to rozpraszanie energii będzie kwantowe, najmniejszymi porcjami dE o jakiejś częstotliwości, przy czym najmniejszy ubytek będzie równy h [stała Plancka]. Układ musi z siebie doładować energię ruchu pozyskując ją z zmiany geometrii ruchu względem siebie ułożenia magnesów. Wydaje się, że masz zatem dwa źródła energii - 1. aktywacji z zasilania startowego i 2 [?] z "geometrii" przestrzeni zmiany rozkładu gęstości pola magnetycznego w układzie. Piramida magnetyczna zmiany gęstości pola musi mieć dwa szczyty, a rozkład gęstości pola oscylować między nimi, przy czy układ podążając do każdego maksimum przyspiesza, a w "punkcie" zera oscylacji musi być kwantowa zmiana z natury geometrii magnetyzmu. Najpierw przyspiesza odpychaniem, a następnie przyciąganiem lub odwrotnie. Ideogram:

1 - bit przyspieszenia z odpychania
    0 - bit przyspieszenia z przyciągania

Idea:
    1111111111111111111100000000000000000000

Praktyka:
    1111111111111111111[0]000000000000000000[1]...

Ostatni bit zmiany z natury czyni przekształcenie [naturalny kwantowy motylek]. Może w tym miejscu tych bitów zmiany musi być kulka.

Czy dowolny układ magnesów ma tylko jedną konfigurację ułożenia symetrycznego [dąży do zatrzymania się], to ta o najniżej energii, czy ma takich ułożeń wiele w zależności od szybkości obrotów i może między nimi ewoluować?

W tej idei - układ ruchu w naturze ma dwie trajektorie: dąży do zatrzymania się lub do samozniszczenia się. Twój układ musi dążyć do usunięcia przyczyn ruchu przez rozpędzenie się do szybkości zniszczenia siebie. W tej idei ostatecznym problemem w Twoim układzie musi być nie jego rozpędzenie do N obrotów, nie jego samo rozpędzenie się harmoniczne o dN obrotów, ale jego hamowanie. Jeżeli Wszechświat ciut za bardzo się rozpędził, to już tak mu pozostanie. Docelowo zatem w Twoim układzie jak się przegapi moment hamowania, to układ się rozleci.

ps. MichalRo - tak zmyślam sobie w idei "Twój układ to, Twój układ tamto...", ponieważ nie podałeś nam jeszcze rysunku jakiegoś Twojego modelu w Twojej idei piramidy księżycowej, stąd dajesz miejsce na dowolność. Narysuj coś.

ps.
    Wracając do pytania od czego zacząć. Proponuję Ci od tego: http://www.youtube.com/watch?v=zqG-TL0WnjE&feature=related

Dlatego, że:
    1. są same magnesy - nie ma w pokazie przykładu, czy wraz z ręcznym nadaniem ilości obrotów początkowych układ utrzymuje ruch, czy zwalnia do poziomu, do którego sam przyspiesza, co związane jest [być może] z własnością geometryczno magnertyczną [w tym siłą magnesów].
    2. idea - układ ma "geometrię magnetyczną", w tym "logikę magnetyczną" [gęstość zmian linii pola] i fizyczny układ [rozkład] magnesów na bębnie***, zatem w tym idea, że jest możliwość odzorowania układu na koła [CD krążki], w myśl idei, że każdy układ magnesów można wzajemnie odzorować, ideogram:

model w pokazie -> translacja logiczna i fizyczna -> model z krążkami CD [dokładniej, Twój układ księżycowo piramidowy]

*** - gdyby układ był w "chmurze" opiłków żelaza, które by nie opadały, to by można było zobaczyć gęstość zmian linii pola

Budując model musisz wyobraźnią konstruktora widzieć ruch chmury opiłków żelaza, ponieważ fizycznie widzisz tylko układ [ułożenie] magnesów.

• Testo
  • #36 18 Wrz 2012 22:10
    MichalRo
    Poziom 9  

NeoQubit napisał:

przy czy układ podążając do każdego maksimum przyspiesza

Co to jest "przy czy" - moze miales na myśli pryczy.

Na kole będzie to tak (symetria):

=======1
    =====-(0--0)
    =====1===1
    =====-(0--0)
    =======1

Ale będą także magnesy w kształcie banana )) + (( przy ruchu zdobywa pewien punkt ale sila przeciazenia kola zmniejsza dystans punktu najwiekszego przyciągania przez co kolejny znow sie przybliża.

Do napędzania wykorzystam na początku rower bo i wlasnie zaczalem trening musze schudnąć ( przez papierosy przytylem z 70 do 95 ). Wiec kazdego dnia i tak chce uzyskać prąd by nie marnować czasu. Nawet jak mi sie nie uda to będe pedałować:)

• #37 18 Wrz 2012 22:27
    NeoQubit
    Poziom 11  

MichalRo napisał:
    ...Co to jest "przy czy" - moze miales na myśli pryczy.

przy czym

Nie rozumiem Twojej inspiracji, chodzi o Minu ? - ja założyłem, że Minu coś znaczy, nie dopisałem Ci jakiejś do tego sugestii. Życzę Ci powodzenia, będę tu tylko zaglądał. Z pisania dalej w Twoim temacie rezygnuję.

• #38 18 Wrz 2012 23:04
    2077864
    Użytkownik usunął konto  
  • #39 18 Wrz 2012 23:40
    MichalRo
    Poziom 9  

NeoQubit napisał:
    MichalRo napisał:
    ...Co to jest "przy czy" - moze miales na myśli pryczy.

przy czym

Nie rozumiem Twojej inspiracji, chodzi o Minu ? - ja założyłem, że Minu coś znaczy, nie dopisałem Ci jakiejś do tego sugestii. Życzę Ci powodzenia, będę tu tylko zaglądał. Z pisania dalej w Twoim temacie rezygnuję.

Jezeli mozemy rozmawiajmy dalej o tym. Zaczelismy rozmawiać o Magnesie i biegunach oraz gravitacji. Co może znaczyć "Minu" gdy juz wczesniej napisalem o plusie? Widzisz sam sie zlapales.

Moj projekt juz ma trzy napędy. Stały magnetyczny. Wodny ( do uzyskania przyspieszenia ). I siła oddziaływania grawitacyjnego.

Podział magnesów:
    - odpychające tarcz z dwóch stron.
    - przyciągające.

Tylko teraz szukam odpowiedzi na pytania ktore chcę by były w tym temacie. Chociażby do przypomnienia sobie samemu a także może komuś się może przydać.

1. Czym najlepiej odizolować magnes tak by pole magnetyczne bylo ukierunkowane w prostej lini? Tak by sam magnes nie stracił na sile.
    2. Jak można podzielić magnes podłużny o dwóch biegunach?
    3. Czy magnes neodymowy ma dwa bieguny, jezeli tak to czy są jednakowej siły?

dzieki za odp.

.sk napisał:
    MichalRo napisał:
    Silnik magnesowy od czego zacząć.
    Proponuję od kupienia książki do fizyki, mechaniki i nabycia zdolności czytania ze zrozumieniem...

A ja tobie wypicia kolejnej dawki mleka z cyca. Takim offtopem mozesz zasmiecać główki swoich dzieci lub sąsiadów :)

Bo nawet jak byś był przyjemnym użytkownikiem który nie chice dogryźć to byś napisał jakimi działami w książce powinienem się zainteresować lub jaką książke wybrać. Ja ci radze wybrać się do psychiatry a pozniej do psychologa zeby placić bańke za nic. yo

Przepraszam, troche mnie poniosło. Nie powinien być sadystą dla tych dzieci :( nie pomyslalem o innych

Moderowany przez jankolo:

Za obrażanie innego użytkownika forum otrzymujesz ostrzeżenie

• #40 20 Wrz 2012 02:02
    MichalRo
    Poziom 9  

Jak oddzielić magnes z głośnika od reszty części? Z tego co znajduje to tylko duza temperatura ktora moze zniszczyc pole magnesu

• #41 23 Wrz 2012 00:33
    _jta_
    Specjalista elektronik

A czy ten magnes ze względu na kierunek namagnesowania nadaje się do twoich celów?
    I jak to wygląda "geometrycznie"? Być może dałoby się wypiłować ten magnes.

• #42 23 Wrz 2012 13:39
    wojtex1111
    Poziom 21  

Może zacznij od takiego modelu

Wykonałem silnik żeby się przekonać jak on działa i jaki jest odzysk energii, dioda led świeci w czasie pracy silnika z odzyskanej energii, jest łatwy w wykonaniu i nie trzeba wiele nakładu finansowego, zamiast elektronicznego układu impulsowego wystarczy mały kontaktron, jak pracuje zamieściłem na YouTube, bo tu nie wszedł plik.
    http://www.youtube.com/watch?v=-bVKN2vRAKw&feature=plcp
    Można spróbować zrobić większą wersję, postaram się znaleźć oryginalny schemat.
    Znalazłem oryginalny schemat, ale u mnie z jednym magnesem nie działał i dałem równomiernie 4, pozdrawiam.

• #43 23 Wrz 2012 15:34
    _jta_
    Specjalista elektronik

Cytat:
    1. Czym najlepiej odizolować magnes tak by pole magnetyczne bylo ukierunkowane w prostej lini?
    Tak by sam magnes nie stracił na sile.

1. Pole ukierunkowuje się tak, jak samo chce (albo jak mu każą prawa fizyki),
     z wyjątkiem źródeł pola, przy których musi być zgodne z tym, czego one
     wymagają - a to wszystko opisują dwa z równań Maxwella.
    2. A po co dzielić? Żeby uzyskać dwa magnesy, każdy o dwóch biegunach?
    3. Na ogół mają jednakową, bo magnes jest symetryczny. Przy odpowiednim
     zdefiniowaniu tej "siły" będzie jednakowa dla biegunów każdego magnesu
     - bardziej poprawnie określa się, że suma strumieni pól jest równa zeru,
     jest to jedno z dwóch równań Maxwella opisujących pole magnetyczne
     drugie mówi, że całka z pola po obwodzie powierzchni nie przecinającej
     obiektów wpływających na pole (magnes, prąd) jest równa zeru, a jeśli
     taka powierzchnia przecina takie obiekty, to ta całka zależy tylko od nich
     (np. jest proporcjonalna do prądu przepływającego przez powierzchnię).

• #44 24 Wrz 2012 12:05
    zimny8
    Poziom 33  

wojtex1111 napisał:

No fajne, ale to chyba nie jest silnik magnetyczny, o jaki pyta autor tematu.

• #45 24 Wrz 2012 13:28
    wojtex1111
    Poziom 21  

Wiem, ale dzięki temu, w porę się przekona że nie ma takich cudów jak energia z nikąd. Można spowodować mniej straty energii, lub część odzyskać, ale nie ma perpetum mobile, chyba że ktoś jest uparty, może kupić wiaderko magnesów neodymowych i budować silnik Searla.

• #46 24 Wrz 2012 23:00
    JohnRing
    Poziom 14  

wojtex1111 napisał:
    Wiem, ale dzięki temu, w porę się przekona że nie ma takich cudów jak energia z nikąd. Można spowodować mniej straty energii, lub część odzyskać, ale nie ma perpetum mobile, chyba że ktoś jest uparty, może kupić wiaderko magnesów neodymowych i budować silnik Searla.
    \

Searl to co prawda nie jest, ale to też ciekawe rozwiązanie zawierające same magnesy:
    http://www.youtube.com/watch?v=oJv58SXx2V8

• #47 24 Wrz 2012 23:35
    kipeer
    Poziom 8  

_jta_ napisał:
    A czy ten magnes ze względu na kierunek namagnesowania nadaje się do twoich celów?
    I jak to wygląda "geometrycznie"? Być może dałoby się wypiłować ten magnes.

O tak wygladają magnesy, Wydaje mi sie, ze jeden neodymowy w środku a wokół zwykły taki czarny.

http://www.youtube.com/watch?v=XhsfYJU-Oyg

wojtex1111 napisał:

Wykonałem silnik żeby się przekonać jak on działa i jaki jest odzysk energii, dioda led świeci w czasie pracy silnika z odzyskanej energii, jest łatwy w wykonaniu i nie trzeba wiele nakładu finansowego, zamiast elektronicznego układu impulsowego wystarczy mały kontaktron, jak pracuje zamieściłem na YouTube, bo tu nie wszedł plik.
    http://www.youtube.com/watch?v=-bVKN2vRAKw&feature=plcp
    Można spróbować zrobić większą wersję, postaram się znaleźć oryginalny schemat.
    Znalazłem oryginalny schemat, ale u mnie z jednym magnesem nie działał i dałem równomiernie 4, pozdrawiam.

Chciałbym uzyskać efekt odwrotny do twojego. Właściwie coś napędza moje koło i chce tym naładować baterie. Jest ok. 300 obrotów. Przeczytałem co nieco o prądnicy - wydaje mi sie, że będzie trzeba z niej korzystać. Narazie chce zrobić prądnice w wielkości słoika do ogórków 500M.

_jta_ napisał:
    Cytat:
    1. Czym najlepiej odizolować magnes tak by pole magnetyczne bylo ukierunkowane w prostej lini?
    Tak by sam magnes nie stracił na sile.

1. Pole ukierunkowuje się tak, jak samo chce (albo jak mu każą prawa fizyki),
     z wyjątkiem źródeł pola, przy których musi być zgodne z tym, czego one
     wymagają - a to wszystko opisują dwa z równań Maxwella.
    2. A po co dzielić? Żeby uzyskać dwa magnesy, każdy o dwóch biegunach?
    3. Na ogół mają jednakową, bo magnes jest symetryczny. Przy odpowiednim
     zdefiniowaniu tej "siły" będzie jednakowa dla biegunów każdego magnesu
     - bardziej poprawnie określa się, że suma strumieni pól jest równa zeru,
     jest to jedno z dwóch równań Maxwella opisujących pole magnetyczne
     drugie mówi, że całka z pola po obwodzie powierzchni nie przecinającej
     obiektów wpływających na pole (magnes, prąd) jest równa zeru, a jeśli
     taka powierzchnia przecina takie obiekty, to ta całka zależy tylko od nich
     (np. jest proporcjonalna do prądu przepływającego przez powierzchnię).

1. Rozumiem, że korzystając z tanich elementów nie można?
    2. Jeżeli korzystam z jednego bieguna to po co mam zużywać drugi ?
    3. dziekuje za info o Maxwellu - poczytam w chwili wolnej - wolnej od roboty :)

======= Ciekawostka ktora mnie ciekawi. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć to zjawisko. Obracając magnes zmienia swoj biegun. A o to video o czym mowie:
    http://www.youtube.com/watch?v=3XRlBfPjdEc&feature=youtu.be

konto pozyczylem od bartka

• #48 25 Wrz 2012 00:16
    _jta_
    Specjalista elektronik

1. Można cewką z prądem, ale to działa tylko na pole wewnątrz niej
     (a dalej pole się rozbiega) i potrzebny jest do tego spory prąd.
    2. Magnesów jednobiegunowych nie ma - przecinając magnes
     uzyskasz dwa magnesy dwubiegunowe. Dawno to sprawdzono.

• #49 25 Wrz 2012 01:12
    kipeer
    Poziom 8  

_jta_ napisał:
    1. Można cewką z prądem, ale to działa tylko na pole wewnątrz niej
     (a dalej pole się rozbiega) i potrzebny jest do tego spory prąd.
    2. Magnesów jednobiegunowych nie ma - przecinając magnes
     uzyskasz dwa magnesy dwubiegunowe. Dawno to sprawdzono.

Dzieki za info. Prądnica wolnaamerykanka. Wiem, że musi być kilka dziesiąt zwojów by było wystarczające napięcie. Napięcie zależne od tego ile wytwarzamy - jest to element do omówienia. Jednak, że chciałbym uzyskać narazie dzialający prototyp który zapali diodę.

Do splotu zwojów wykorzystam cięki drut miedziany. Na załączonym obrazku czarna tarcza to tarcza napędzana mechanicznie. W środku tarcze neodymowe wszystko złączone jednolicie na pręcie.

Teraz pytanie brzmi. Czy jednej tarczy rozmieszczenie magnesów jest istotne? Czy poprostu wirujące magnesy spowodują pole magnetyczne które przechodzi przez kable.

O to moj poglad jak wyglada prądnica. Tak naprawde widzialem wiele filmików ale jeszcze nie znalazłem prostego układu prądnicy.

Wiem, że:
    1. Zwójów miedzianych drutów musi być dużo i cieńki drut.
    2. Pionowe umocowanie koła jest wydatniejsze niż poziomo.

• #50 25 Wrz 2012 01:37
    _jta_
    Specjalista elektronik

Jak chcesz mieć sensowne parametry, to powinien być prawie zamknięty obwód magnetyczny
    - ze szczeliną (a właściwie sumą szczelin, bo są co najmniej dwie) kilka razy mniejszą od
    długości (liczonej w kierunku namagnesowania) magnesu (lub magnesów) w tym obwodzie.
    Inaczej pole będzie dużo słabsze, i odpowiednio mniejsze będzie generowane napięcie.

Dalej, rdzeń w którym pole ma się zmieniać, powinien być z izolowanych blach, zazwyczaj
    używa się do tego stali krzemowej (robi się z niej typowe transformatory sieciowe), a cewki
    należy łączyć tak, by napięcia albo prądy tych cewek sumowały się, a nie odejmowały.

• #51 25 Wrz 2012 02:53
    kipeer
    Poziom 8  

_jta_ napisał:
    Jak chcesz mieć sensowne parametry, to powinien być prawie zamknięty obwód magnetyczny
    - ze szczeliną (a właściwie sumą szczelin, bo są co najmniej dwie) kilka razy mniejszą od
    długości (liczonej w kierunku namagnesowania) magnesu (lub magnesów) w tym obwodzie.
    Inaczej pole będzie dużo słabsze, i odpowiednio mniejsze będzie generowane napięcie.

Dalej, rdzeń w którym pole ma się zmieniać, powinien być z izolowanych blach, zazwyczaj
    używa się do tego stali krzemowej (robi się z niej typowe transformatory sieciowe), a cewki
    należy łączyć tak, by napięcia albo prądy tych cewek sumowały się, a nie odejmowały.

Dzięki za dodatkowe dodatkowe informacje., słuchaj niedokładnie rozumiem jak z tymi szczelinami. Gzdie one mają się znajdywać ( na obudowie która w zasadzie ma utrzymywać stałe pole magnetyczne? Jak będą za duże to spadnie napięcie? )

Izolowanych blach ( np. polakierowana blacha? )

Obudowa oraz tarcze miały być z drewna. Jako projekt działający i zasilający żarówkę - czy napotkam jakieś problemy ?

Nie odpowiedziałeś jeszcze czy taki projekt prądnicy wystarczy. Czy brakuje w nim jakiś komponentów ?

+++ Chciałbym skorzystać z dodatkowego ogniwa siły. Na jednej z tarcz chciałbym użyć mocnych magnesów której ruch byłby zależny od ruchu drugiej tarczy którą napędza ruch obrotowy koła czarnego na obrazku. Nie wiem jakim mechanizmem go bym połączył. Myślałem o drugim pręcie mieszczącym sie w głównym Ale to calkiem nieprzemyslany projekt dopiero w myslach powstaje.

• #52 25 Wrz 2012 06:58
    zimny8
    Poziom 33  

kipeer napisał:
    ======= Ciekawostka ktora mnie ciekawi. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć to zjawisko. Obracając magnes zmienia swoj biegun. A o to video o czym mowie:

Tak właśnie wygląda głośnikowy magnes odklejony od metalowej reszty, to pierścień który ma bieguny magnetyczne na swoich przeciwległych płaszczyznach, obracając go raz u góry będzie N a raz S więc raz się przyciąga z drugim magnesem umieszczonym trochę wyżej, a raz nie.

Piszesz o prądnicy, a najważniejszy silnik żeby działał, masz jakiś zamysł odnośnie?.

• #53 25 Wrz 2012 07:34
    wojtex1111
    Poziom 21  

JohnRing napisał:
    wojtex1111 napisał:
    \

Searl to co prawda nie jest, ale to też ciekawe rozwiązanie zawierające same magnesy:
    http://www.youtube.com/watch?v=oJv58SXx2V8

Widziałem to wcześniej, zwykły montaż filmu, jak się przyjrzysz dokładnie, to widać jak koło zwalnia i przyśpiesza, a jak obraca maszynę, aby pokazać z innego profilu, to bardzo szybko to robi i chowa ręce, żeby zdążyć przed wyraźnym zwolnieniem koła, jeszcze pod spodem pisze głupoty, że każdy może sobie zrobić taki generator darmowej energii w domu. Ten jego silnik wytworzy może kilka miliwatów przez kilka minut, niech opuści ten górny neodym niżej, to zobaczymy co się stanie, silnik zamiast przyśpieszyć, się zatrzyma.

• #54 25 Wrz 2012 13:27
    _jta_
    Specjalista elektronik

kipeer - Blachy się lakieruje - to nie musi być jakaś super izolacja, wystarczy aby trochę.
    Nie wiem, jak ma wyglądać twoja konstrukcja - prądnice z magnesami stałymi robi się tak,
    że albo magnesy są na wirniku, a cewki na stojanie, albo odwrotnie - w drugim przypadku
    trzeba odprowadzać prąd z wirnika, co jest dodatkowym utrudnieniem. W wersji "magnesy
    na wirniku" stojan ma zamykać pole magnesów wirnika, między wirnikiem a stojanem jest
    szczelina (musi być co najmniej taka, żeby nie zaczepiały o siebie, ale niewiele większa,
    żeby nie osłabiać pola), stojan jest z blach, zwykle ułożonych w płaszczyźnie obrotu, bo
    tak najwygodniej, bo blachy powinny być równoległe do pola, a ich materiał nie lubi gięcia;
    blachy mają wycięcia na cewki, pomiędzy tymi wycięciami mają być jak najbliżej wirnika.

Jeśli ilość magnesów jest zgodna z ilością wycięć, to wirnik "lubi" położenia, przy których
    magnesy są pomiędzy wycięciami, co jest trochę niewygodne (wyczuwa się "bicie" wirnika,
    można je zmniejszyć robiąc wycięcia na skos, co jednak obniża napięcie), za to wszystkie
    cewki mogą dawać napięcie w tej samej fazie, więc można je połączyć szeregowo, żeby
    uzyskać wyższe napięcie. Jeśli nie jest zgodna - każda cewka daje napięcie w innej fazie,
    można je połączyć szeregowo "w kółko", suma napięć jest zero, więc nie będzie zwarcia;
    trzeba podłączyć w odpowiedniej kolejności. żeby różnice faz między sąsiednimi cewkami
    były niewielkie, odprowadzić przewody z kilku punktów "kółka" i mieć prąd wielofazowy;
    jak się zrobi nieparzystą ilość faz, bo wtedy po wyprostowaniu będą mniejsze tętnienia.

• #55 25 Wrz 2012 17:58
    kipeer
    Poziom 8  

zimny8 napisał:
    kipeer napisał:

Tak właśnie wygląda głośnikowy magnes odklejony od metalowej reszty, to pierścień który ma bieguny magnetyczne na swoich przeciwległych płaszczyznach, obracając go raz u góry będzie N a raz S więc raz się przyciąga z drugim magnesem umieszczonym trochę wyżej, a raz nie.

Piszesz o prądnicy, a najważniejszy silnik żeby działał, masz jakiś zamysł odnośnie?.

1. Magnesy i ich bieguny - one są na magnesowane przecinając środek poziomy ? Myslalem, że są przepołowione w pół księżyce a tu wychodzi, że w krążki. Dzieki.
    2. Pomysł mam taki, że będzie kilka sił które mechanicznie będą napędzały walec. Szczerze mówiąc będzie trudniej stworzyć połączenie z walcem.

_jta_ napisał:
    kipeer - Blachy się lakieruje - to nie musi być jakaś super izolacja, wystarczy aby trochę.
    Nie wiem, jak ma wyglądać twoja konstrukcja - prądnice z magnesami stałymi robi się tak,
    że albo magnesy są na wirniku, a cewki na stojanie, albo odwrotnie - w drugim przypadku
    trzeba odprowadzać prąd z wirnika, co jest dodatkowym utrudnieniem. W wersji "magnesy
    na wirniku" stojan ma zamykać pole magnesów wirnika, między wirnikiem a stojanem jest
    szczelina (musi być co najmniej taka, żeby nie zaczepiały o siebie, ale niewiele większa,
    żeby nie osłabiać pola), stojan jest z blach, zwykle ułożonych w płaszczyźnie obrotu, bo
    tak najwygodniej, bo blachy powinny być równoległe do pola, a ich materiał nie lubi gięcia;
    blachy mają wycięcia na cewki, pomiędzy tymi wycięciami mają być jak najbliżej wirnika.

Jeśli ilość magnesów jest zgodna z ilością wycięć, to wirnik "lubi" położenia, przy których
    magnesy są pomiędzy wycięciami, co jest trochę niewygodne (wyczuwa się "bicie" wirnika,
    można je zmniejszyć robiąc wycięcia na skos, co jednak obniża napięcie), za to wszystkie
    cewki mogą dawać napięcie w tej samej fazie, więc można je połączyć szeregowo, żeby
    uzyskać wyższe napięcie. Jeśli nie jest zgodna - każda cewka daje napięcie w innej fazie,
    można je połączyć szeregowo "w kółko", suma napięć jest zero, więc nie będzie zwarcia;
    trzeba podłączyć w odpowiedniej kolejności. żeby różnice faz między sąsiednimi cewkami
    były niewielkie, odprowadzić przewody z kilku punktów "kółka" i mieć prąd wielofazowy;
    jak się zrobi nieparzystą ilość faz, bo wtedy po wyprostowaniu będą mniejsze tętnienia.

A drewno? Jeżeli odizolujemy przewody powinno się nie spalić. Wybieram wersje pionową bo tak jak powiedziałem ma mniejszy problem z oporem grawitacji.

Pytania:

1. Czy zastosowanie w prądnicy między cewkami magnesu tego samego biegunu będzie miało wpływ na pole magnetyczne? - Zastosowanie powodowało by odpychanie tarczy walca. ( Zwiększenie obrotów ).
    2. Drewniana konstrukcja - ma to wpływ na pole magnetyczne? - Zastosowanie: Chce wykorzystać drewno do obudowy oraz tarczy by zmniejszyć wagę i zwiększyć wydajność obrotową.
    3. Wycięcia między magnesami są potrzebne? Rozumiem, że ilość magnesów jest adekwatna na ilość zwojów i gęstość miedzi. Czym więcej miedzi tym wiecej można osiągnąć.
    Najistotniejsze:

Link

• #56 25 Wrz 2012 18:58
    _jta_
    Specjalista elektronik

Drewno jest praktycznie neutralne dla pola magnetycznego.
    Nie wiem, jak ma wyglądać twoja konstrukcja, ani o co chodzi np. w 1
    - odpychanie nie zmieni obrotów, a magnesy raczej stosuje się albo
    w wirniku, albo w stojanie, ale nie w obu, bo to nic nie daje.
    Można zrobić tak: tarcza z magnesami: kierunek namagnesowania
    prostopadły do płaszczyzny tarczy, bieguny na zmianę, magnesy
    wstawione do otworów w tarczy (grubość tarczy dobrana tak, żeby
    odrobinę wystawały z obu stron), która jest wirnikiem - powinna mieć
    takie ustawienie, czy mocowanie do łożysk, aby nie chodziła na boki
    przy obracaniu się; między magnesami tarczy a blachami stojana
    jak najmniejsze szczeliny (dobrze byłoby, żeby suma tych szczelin
    była np. około 10% grubości tarczy i magnesów, ale 20% też ujdzie),
    pakiety blach tworzą taki układ, by pola magnesów zamykały się
    poprzez te blachy, i gdzieś po drodze tego pola ma być nawinięta
    cewka, dla której pakiet blach jest rdzeniem; magnesy neodymowe,
    raczej prostokątne, stosunek boków około 7:4 (przy tej proporcji
    przekrój pakietu blach kwadratowy), dłuższy bok wzdłuż promienia
    tarczy, krótszy wzdłuż obwodu, blisko brzegu tarczy; żeby zamknąć
    pole bez gięcia blach wypada je wyciąć w kształcie zbliżonym do U
    - magnesy mają przechodzić między końcami tego U - a może
    akurat znajdziesz na złomie rdzeń transformatora "kształtkowego"
    (nie pomyl ze "zwijanym" - ma blachy nie w tej płaszczyźnie), który
    będzie miał blachy U (nie E) pasujące do takiej konstrukcji?
    Aha, przy umieszczaniu magnesów w tarczy radzę znakować, gdzie
    jest jaki biegun (np. na drewnie mazakiem czerwony=S niebieski=N).

• #57 25 Wrz 2012 21:47
    kipeer
    Poziom 8  

A umieszczenie magnesów na takim schemacie:

Szpulki miedzi są umieszczone w środkowym stojanie. Wirnik był by jednocześnie obudową. Tak wygląda schemat wzięty z napędu CD do wysuwania slota na płytę. W wirniku są także kulki - nie wiem tak naprawde - byc może żeby utrzymać równowage.

Rózowy i bordowy to magnesy. Miedź to pomarańczowy.

Moderowany przez jankolo:

Nie cytuj bezsensownie całych postów.

• #58 25 Wrz 2012 23:23
    _jta_
    Specjalista elektronik

Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem: wirnik w kształcie garnka (czy jak tam zwał),
    na nim są magnesy, w nim nieruchomy stojan? Pewnie przydałoby się, żeby wirnik miał
    oś przechodzącą na drugą stronę stojana - inaczej mogą wyjść spore luzy.
    W takiej wersji potrzebne są na wirniku stalowe połączenia między magnesami - jeśli
    magnesy są neodymowe, bieguny naprzemiennie, a każde dwa mają połączenie, to
    przekrój stali łączącej dwa sąsiednie w zupełności wystarczy 30% przekroju magnesu.
    Stojan też powinien mieć rdzeń, i to z blach, o podobnym przekroju na połączeniu
    między występami, na których są cewki; same występy 60%, ale rozszerzające się
    na końcach - na samym końcu powinny wystarczać na całą powierzchnię magnesu.

• #59 25 Wrz 2012 23:54
    saskia
    Poziom 38  

Ten rysunek przypomina silnik od nawiewu w samochodach (w wiekszosci aut podobne) maja tylko mniej magnesow, bo zazwyczaj 4 na stojanie. Moc ok. 80-100W i moze pracowac jako pradnica pradu stalego. Srednica zewn. ok. 110 mm. oski ok10-12mm.
    W napedzie CD wirnik stoi a stojan sie obraca, i nie posiada szczotek.
    W wentylatorach z aut odwrotnie i posiada szczotki (wieksze opory), ale nie musisz nic przerabiac, poza zalozeniem kola pasowego, lub innego sprzegniecia z urzadzeniem napedzajacym.

Na szrocie pewnie dostaniesz za kilkanascie pln.

• #60 26 Wrz 2012 02:55
    kipeer
    Poziom 8  

saskia napisał:
    Ten rysunek przypomina silnik od nawiewu w samochodach.. W napedzie CD wirnik stoi a stojan sie obraca, i nie posiada szczotek.

Tak być może nawiew w samochodzie wyglada podobnie. Natomiast szczotki(przewody ktorymi podłączamy urządzenie?) są bezpośrednio przy cewkach podłączone do płytki.

A ten mini konwerter wiązki prądu w ruch obrotowy z CD nagrywarki wygląda tak:
    Silnik magnesowy od czego zacząć. Pytanie michala Silnik magnesowy od czego zacząć. Pytanie michala Silnik magnesowy od czego zacząć. Pytanie michala Silnik magnesowy od czego zacząć. Pytanie michala

_jta_ napisał:
    Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem: wirnik w kształcie garnka (czy jak tam zwał)

Tak, wlasnie ten garnek ma wokół ściany wewnętrznej ma pierścień magnesu o znacznie mocniejszy niż ten na cewkach.

Średnica stojanu(?chyba dobrze rozumiem) z przytwierdzonymi cewkami to 23mm.

Tylko zastanawiam się nad pytaniami (:
    1. Wykorzystanie większej ilości magnesów na wirniku zwiększy wydajność przy tych samych obrotach. ( Chodzi mi o prostą odpowiedź bo napewno trzeba mieć dane aby to obliczyć ale mi nie chodzi gdybym miał tylko "lepiej zrobić X". Link znaleziony na google.

2. Jak łączyć cewki
    1 > 2 > 3 > 4 > 5 ( po kolei )
    1 > 3 | 2 > 4 | 3 + 4 > 5 ( na przemian, co drugi lub trzeci zaleznie od ilosci cewek )

3. Co z tym drewnem :)?

:sm7: ah te paznokcie czas przyciąć :changes: