Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega+U2008 - Jak zrealizować fizycznie sterowanie U2008 przez mikrokontroler?

15 Wrz 2012 10:26 7479 26
  • Poziom 12  
    Witam
    Próbuje połączyć U2008 z atmegą. Znalazłem na elektrodzie temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic231735.html i korzystając ze wskazówek kolegi mzielin narysowałem poniższy schemat. Prosiłbym o zweryfikowanie czy jest tak jak powinno być.
    Opis:
    Do typowej aplikacji z noty katalogowej U2008 dodałem elementy R5, R9, C5 i OK1 umożliwiające sterowanie przez PWM z mikrokontrolera.
    W układzie przewidziałem możliwość zamontowania potencjometru (R3) sterującego, który nie będzie zamontowany gdy U2008 będzie sterowany przez PWM.
    Sygnał PWM i +5V będzie podłączone odpowiednio do PAD2 i PAD1.
    Proszę również o sprawdzenie wartości elementów C5 i R5.
    Pozdrawiam
    Atmega+U2008 - Jak zrealizować fizycznie sterowanie U2008 przez mikrokontroler?
    P.S. Celowo nie zdecydowałem się na bezpośrednie sterowanie przez mikrokontroler obrotami silnika dmuchawy.
  • Poziom 27  
    Wprawdzie fototranzystor jest dość symetrycznym elementem, ale lepiej zachować poprawną polaryzację - zamień kolektor z emiterem
    Zdarzyło mi się podłączyć U2008B z ATtiny15 bez izolacji galwanicznej (sterowanie napięciem ze scałkowanego PWM, zabezpieczenie nadprądowe, itp.), ale mimo to trudno mi stwierdzić czy Twoje rozwiązanie zapewni regulację a tym bardziej w jakim zakresie. W normalnym układzie aplikacyjnym dolny i górny próg jest dość płynny i trzeba go kalibrować potencjometrami. Stabilniejsze i bardziej powtarzalne było sterowanie stricte napięciowe.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Uważam, że mikrokontroler jest w stanie samodzielnie sterować fazowo przez optotriak (po podawaniu impulsów przejścia przez zero) i użycie U2008B i przyległości jest pchaniem dodatkowych zbędnych elementów.
  • Poziom 12  
    Tomasz Gumny napisał:
    lepiej zachować poprawną polaryzację - zamień kolektor z emiterem
    Dziękuję i zrobione.
    LordBlick napisał:
    Uważam, że mikrokontroler jest w stanie samodzielnie sterować fazowo przez optotriak (po podawaniu impulsów przejścia przez zero) i użycie U2008B i przyległości jest pchaniem dodatkowych zbędnych elementów.

W sterowniku który teraz obsługuje dmuchawę jest sterownie bezpośrednio z mikroprocesora - nie spisuje się to najlepiej moim zdaniem, stąd zmiana.
    T_O_M_A_L_A napisał:
    W sterowniku który teraz obsługuje dmuchawę jest sterownie bezpośrednio z mikroprocesora - nie spisuje się to najlepiej moim zdaniem, stąd zmiana.
    Ja wręcz przeciwnie, mam bardzo dobre doświadczenie z silnikiem 1,2kW od odkurzacza - 10 stopni regulacji. Może to po prostu kwestia algorytmu ?
  • Poziom 19  
    "P.S. Celowo nie zdecydowałem się na bezpośrednie sterowanie przez mikrokontroler obrotami silnika dmuchawy."
    Jak typ silnika jest w dmuchawie?
    Z kondensatorem rozruchowym?
  • Poziom 27  
    LordBlick napisał:
    Uważam, że mikrokontroler jest w stanie samodzielnie sterować fazowo przez optotriak [...]
    Nie przy obciążeniu indukcyjnym, gdzie wskutek mijania się prądu i napięcia trzeba często ponownie wyzwalać triak i to wielokrotnie aż do skutku. Z kolei zasilanie bramki prądem stałym to niepotrzebna strata mocy - całkiem dużej przy sterowaniu triaków dużej mocy. U2008B robi to dość inteligentnie sprawdzając czy triak jest zapalony w czasie gdy powinien (mierząc napięcie na bramce) i w razie potrzeby bardzo szybko wyzwala go ponownie.
  • Poziom 12  
    MArSTER_1 napisał:
    Jak typ silnika jest w dmuchawie?
    Z kondensatorem rozruchowym?

Tak silnik jest z kondensatorem rozruchowym (dokładnie taki -> http://www.mplusm.com.pl/ , wentylator promieniowy, typ WPA 06, moc 83W).
  • Poziom 19  
    Układ U2008B nie nadaje się do sterowania tym silnikiem. Oszczędź sobie pracy i nie realizuj takiego sterowania. Ten układ jest do sterowania silnikami szeregowymi.
  • Poziom 27  
    T_O_M_A_L_A napisał:
    [...] silnik jest z kondensatorem rozruchowym
    W takim razie polecam falownik] z wrześniowego numeru EP. :)
  • Poziom 19  
    To prawdopodobnie zbyt dużo pracy. Wystarczy prawdopodobnie układ zastosowany przez Lorda...Choć on tam stosował go właśnie do silnika szeregowego...Piszę prawdopodobnie, bo domyślam sie jedynie jak zbudowany jest ten układ. Może Lord napisze coś więcej?
  • Poziom 12  
    Tak. W takim razie zrobię tak jak pisał Lord i jak było wcześniej, trudno. Dzięki i pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    Jedyna alternatywa jaka przychodzi mi do głowy to sterowanie grupowe przez "połykanie" okresów lub - chyba lepiej - półokresów... Zgadłem?
    MArSTER_1 napisał:
    Może Lord napisze coś więcej?
    Typowy silnik od odkurzacza Karcher, uzwojenia stojana w szeregu do szczotek...
  • Poziom 19  
    Połykanie półokresów wprowadzi składową stałą. Trzeba sterować poprzez wycinanie okresów. Ponieważ okres przy 50 HZ to 20 milisekund trzeba liczyć okresy ( w bardziej zaawansowanych układach). Myślę, że w mniej skomplikowanych wystarczy zmieniać czas załączenia poprzez odmierzanie Timerem wielokrotności 20 milisekund.
  • Poziom 27  
    MArSTER_1 napisał:
    Połykanie półokresów wprowadzi składową stałą.
    Nie, jeśli będzie się wycinać równą liczbę półokresów dodatnich i ujemnych.
  • Poziom 19  
    To prawda. Ale jeśli wyobrazimy sobie takie sterowanie, które w przeciągu 1/2 sekundy wycina półokresy dodatnie (pozostawia ujemne) w w przeciągu następnej 1/2 sekundy wycina półokresy ujemne ( pozostawia dodatnie) to prawdopodobnie silnik nie tylko nie ruszy ale i spali się. Dlatego optował bym za wycinaniem okresów.
  • Poziom 27  
    Mając procesor można na przykład przepuścić jeden półokres dodatni, poczekać 9 okresów, przepuścić jeden półokres ujemny i znowu poczekać 9 okresów. Częstotliwość wyniesie 5Hz a średnia wartość skuteczna 1/10 napięcia zasilania. Ciekawe czy to by zadziałało?
  • Poziom 19  
    Według mnie taki silnik jak podany w linku ruszy dopiero od około 80 Voltów.
  • Poziom 2  
    Witam. Widze żę nie zalezane jest sterowanie silnika indukcyjnego przez u2008b. Niestety nie moge znaleźć jasnego wytłumaczenia dlaczego. Sam mam wnetylarot WPA 117 i śmiga z tym układem jak złoto pomimo że to jednofazowy silnik indukcyjny z kondesatorem - firmy PAPST. Faktycznie przy niższych obrotach słychać buczenie wynikające z regulacji ale w EP 4/2011 jest artykuł o Avt-1613. Układ na bazie u2008b - klasyczny aplikacyjny + dławik 100uH i rezystor 33k/5W. Układ opisany jako sterownik silnika indukcyjnego. Zastanawia mnie tylko jakie będą straty na silniku i czy w ogóle mu to zaszkodzi. Nie sądzę że tak bedzie skoro na rynku jest mnóstwo sterowników do piecy C.O. z wentylatorem w cenie do 300pln a raczej nie są to specjalizowane falowniki. Z badań w marketach jakie robiłem najczęściej producenci stosują silniki indukcyjne o mocach do 100 kilku watów. PS. Układ narazie spradzałem bez dławika. Mam zamiar dodać ten element i zobacze jaki bedzie efekt. Testowałem go jednak na wentylatorze z nagrzewnicy ok. 220W również z silnikiem jednofazowym. Też słychać lekkie buczenie na wolnych obrotach.
  • Poziom 12  
    Witam. Chciałem zapytać czy układ działa zgodnie z założeniem? Jestem zainteresowany zbudowaniem takiego regulatora.
  • Poziom 12  
    Witam
    Układ działa. Ponieważ bawiłem się w to już dosyć dawno nie potrafię wytłumaczyć jak dokładnie to zrobiłem, ale w razie czego służę kodem w Bascomie.
    W tej chwili nie mam regulacji płynnej dmuchawy tylko 9 biegów, do których parametry załączania dobrałem doświadczalnie ze swoją dmuchawą.
  • Poziom 12  
    Dziękuje za odpowiedź, ja piszę program w C ale kod z Bascoma może służyć pomocą. Sterowałeś przez PWM?
  • Poziom 12  
    Nie. Robię to mniej więcej tak:
    czekam na przejście przez zero i w czasie półokresu włączam i wyłączam na określony czas dmuchawę. Jestem pewien, że można to zrobić łatwiej, ale musiałem całość szybko uruchomić, a że ten sposób działał to już tak zostało. Póki co dmuchawa się nie popsuła przez takie sterowanie :P.
    Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Poziom 12  
    Dziękuję za wstawienie kodu. Może mi się wydaje ale jest to chyba sterowanie fazowe? Można by to prościej rozwiązać. Zastosowałeś osobny układ do wykrywanie przejścia fazy przez zero czy U2008 ma w sobie? Jak tak to który to sygnał?
  • Poziom 12  
    Ostatecznie nie użyłem U2008 tylko triaka sterowanego przez atmege. I tak, użyłem wykrywania przez zero podłączonego do int1, który wywołuje program "Wyl". Nie znam definicji sterowania fazowego.