Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniwersalna platforma do budowy robotów

emer2 15 Wrz 2012 12:21 3261 0
 • Uniwersalna platforma do budowy robotów

  W oparciu o platformę Arduino powstaje wiele projektów robotów. Głównym celem tego projektu było stworzenie platformy - płytki rozszerzającej - do Arduino, która pozwoli na budowę różnych robotów. Autorzy zebrali kilka robotów i stworzyli jedną wersję sterownika dla wszystkich. Zdecydowali się na platformę Arduino między innymi dlatego, że można podłączyć do niej dużą ilość serwomechanizmów oraz platforma ta jest dość popularna i rozwojowa. Można byłoby podłączyć wszystkie elementy projektu bezpośrednio do Arduino, ale pojawił się problem z zasilaniem. Mianowicie, przy pełnym naładowaniu czterech baterii 1,5V, nie było problemu z zasilaniem serwomechanizmów, ponieważ wymagają napięcia od 4,8V do 6V. Problem pojawiał się przy spadku napięcia do około 4V. Dlatego stworzona płytkę rozszerzającą, która zapewniała odpowiednie i ustabilizowane napięcia zasilające serwa i Arduino. Dodatkowo platforma taka została wyposażona w czujnik zbliżeniowy oparty o ultradźwięki co pozwoliło na zwiększenie uniwersalności sterownika. Ponadto sterownik został wyposażony w odbiornik podczerwieni, dzięki czemu roboty mogą być sterowane zdalnie. Autorzy zdecydowali się na użycie impulsowego stabilizatora napięcia o oznaczeniu LM2576-5, który w połączeniu z kilkoma elementami zewnętrznymi, jest w stanie dostarczyć prąd rzędu 3A, a napięcie wejściowe mieści się w granicy od 4 do 40V.

  Schemat platformy rozszerzającej:
  Uniwersalna platforma do budowy robotów

  Na płytce rozszerzającej umieszczono również diodę LED sygnalizującą obecność napięcia. Dodatkowo umieszczone zostało wyprowadzenie umożliwiające odczyt napięcia z baterii, z wbudowanym dzielnikiem, który pozwala zabezpieczyć platformę Arduino przed uszkodzeniem z powodu wyższego napięcia.

  Na stronie źródłowej znajduje się więcej zdjęć robotów, zbudowanych z użyciem tego sterownika. Ponadto znajdują się kody źródłowej do tych robotów, oraz lista elementów BOM użytych do budowy płytki rozszerzającej.

  Zdjęcia niektórych robotów:
  Uniwersalna platforma do budowy robotów
  Uniwersalna platforma do budowy robotów


  Strona źródłowa 1
  Strona źródłowa 2

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.