Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wybrać Tuner DVB i antenę na trudne warunki (Kalisz)?

15 Wrz 2012 15:32 4638 12
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie,

proszę o porady gdyż planuję zakup tunera telewizji cyfrowej do domu w granicach ok. 200zł oraz anteny zewnętrznej na trudne warunki. Nie potrzebuję jakichś bardzo zaawansowanych funkcji w tunerze, gdyż korzystam jeszcze z telewizora CRT, ale chciałbym, żeby tuner był porządnie wykonany i miał niezbyt duże rozmiary - max 30cm szerokości, dobrą głowicę i możliwość sprawdzenia parametrów odbieranego sygnału by dobrze ustawić antenę. Musi byc także gniazdo SCART.

Po wstępnym rozpoznaniu rzucił mi się w oczy Ferguson Ariva T65 i Wiwa HD-100. Co o tym sądzicie, czy jest coś lepszego niż te? Jako antenę proponowano mi Dextę zewnętrzną lub srebrną, plastikową antenę z napisem DVB.

Sprawdzałem Dextę, którą już posiadam w wersji pokojowej na zewnątrz i jest nieco lepiej niż w przypadku siatkowej, ale nadal średnio. Jaką dobrać antenę?

Wczoraj zrobiłem testy z małym tunerem sąsiada, który umieszcza się za TV i podłącza przez SCART. Korzystam z anteny siatkowej. Udało nam się obejrzeć kilkanaście programów cyfrowych, natomiast non stop sie zacinał obraz i była pikselizacja, jak sądzę przez zakłócenia i może przez jakość samego tunera, gdyż u niego na 4 piętrze zakłócenia również występują.

Mieszkam na 1 piętrze w obszarze zabudowanym z każdej strony, mam okna tak, że nie sposób ustawić anteny bezpośrednio na Mikstat. Korzystam ze zwykłej anteny siatkowej ze standardowym wzmacniaczem w zestawie. Programy analogowe odbierane są również z dużym zaśnieżeniem, ale jak to mówią - jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Wyprowadzenie anteny na dach bloku nie wchodzi w grę.

Natomiast chciałbym wreszcie przejść na odbiór cyfrowy w jak najlepszym wydaniu i dlatego proszę Was o pomoc w doborze tunera i anteny na moje trudne warunki.
  • Poziom 10  
    Niestety siły i jakości sygnału na kanałach nie mogłem nigdzie znaleźć. Nie wiem, może to zbyt prosty model i ubogie oprogramowanie - szperałem z kwadrans po sofcie żeby znaleźć jakieś parametry i nie doszukałem się. Właściwie poza zmianą kanałów to prawie nic w tym menu i ustawieniach nie było.

W domu mam jeszcze inny tuner do cyfrowej TV kablowej i informacje o sygnale znalazłem momentalnie... więc to chyba nie jest mój brak umiejętności obsługi sprzętu. Stąd napisałem by w takim tunerze, jakiego ja szukam soft pozwalał na wgląd do informacji technicznych.

Co do anteny to jest to 7 letni sprzęt mniej więcej taki, jak z linku, który podałeś. Natomiast wszystkie elementy anteny to okrągłe rurki otwarte na końcach - nie tak jak w linku zamknięte, kanciaste i galwanizowane na kolor złoty.

Wzmacniacza ma na płytce napis SWA 3501 Anprei Corporation. Natomiast przewód koncentryczny montowany jest jeszcze na śrubki a nie na współczesne F-ki. Na obudowie transformatorka widnieje napis ZS12 12V 100mA. Nie ma możliwości regulacji wzmocnienia. Przylutowany jest on do wtyczki antenowej, którą się podłącza go telewizora (w środku jest płytka z przylutowanym kabelkiem od transformatorka i do niej też przykręca się końcówkę przewodu koncentrycznego).

Dodam tylko, że okna wychodzą mniej więcej na wschód, bo budynek nie jest idealne zorientowany wg. kierunków.
  • Poziom 25  
    Witam,

Znalazłeś momentalnie informacje o poziomie sygnału ..... i jaki on jest ?
    Pisałem o poziomie na poszczególnych kanałach ponieważ nie orientuję się ile MUXów jest u ciebie nadawanych obecnie, a przydałaby się informacja o poziome na wszystkich (nie zdarza się żeby moce nadawcze MUXów były identyczne )
    Mogę domniemać że Twoja antena siatkowa wygląda tak:
    http://www.dipol.com.pl/antena_asp-8w_lux_wersja_a_ze_wzmacniaczem_lna-177_A0024.htm
    W linku który podałem jest parę typów anten siatkowych różniących się choćby ilością elementów
    Nie napisałeś w jakiej odległości od nadajnika mieszkasz i co jest pomiędzy Twoim mieszkaniem a nadajnikiem ( szczere pole, centrum miasta - wysokie zabudowania itp. )

Co do określenia kierunku to nie za bardzo wiem czy montując antenę koło okna da się ją nastawić bezpośrednio na antenę nadawczą czy nie - to może zadecydować o doborze typu anteny

Przydatna informacja to oznaczenie wzmacniacza - czekam na resztę
  • Poziom 10  
    Napisałem, że znalazłem momentalnie ale w przypadku tunera TV kablowej. Nie dowierzałem, że nie umiem znaleźć takich informacji na tunerze DVB sąsiada i dlatego poszedłem poszukać w innym swoim domowym i tam były (tak dla sprawdzenia swoich umiejętności). - Nie jest to związane bezpośrednio z tematem.

Natomiast szukałem w tunerze DVB sąsiada informacji o sygnale i nie mogłem takowych znaleźć - jak napisałem wcześniej.

Wcześniej również napisałem że mieszkam w śródmieściu, w terenie wysokiej zabudowy - bloki i kamienice dookoła. Ja mieszkam na 1 piętrze w bloku mając okna na wschód. Między Kaliszem i Mikstatem jest około 35km. Raczej nie ma możliwości nastawienia anteny bezpośrednio na nadajnik. (mój pierwszy post)

Wcześniej napisałem Ci też, że moja antena jest podobna do tej z linku, ale nie taka sama. Typ wzmacniacza opisany w moim poście powyżej. (mój drugi post)
  • Poziom 30  
    Napisz co to za tuner to będzie wiadomo jak tam się sprawdza poziom sygnału.
    W większości tunerów poziom sygnału wyświetlany jest po naciśnięciu dwukrotnie lub trzykrotnie przycisku INFO na pilocie.

Co do tunerów to według mnie od HD100 lepszy jest HD90/85 lub nowy KORR HD128 - Korr i Wiwa to ten sam producent. Korr ma nowsze oprogramowanie i bardziej dopracowane niż HD100, pilot też jest całkiem udany.

Antenę to najlepiej jakąś kierunkową np. DIPOL 16/21-69 lub ATX-55. Najlepiej byłoby z samym symetryzatorem, ale z tego co opisujesz to jednak będzie trzeba jakiś wzmacniacz np. MC-9102.
  • Poziom 10  
    Niestety już nie mam dostępu do tego pożyczonego tunera, także odczytanie symbolu, czy też dalsze testy nie wchodzą w rachubę.

Natomiast mam inne pytanie: co byście wybrali

Cabletech URZ0083E czy Ferguson Ariva T65? Pozytywne opinie ma też WIWA HD-90, ale to także chpiset MStar.

Z tego co przeczytałem Cabletech jest na chpisecie ALI ma silniejszy hardware niż Ferguson na Mstar, ale to tylko suche informacje. Cabletech jest przy tym tańszy od Fergusona o 40zł ( Cabletech kosztuje 120zł)

Ferguson podobno sprzedaje się lepiej, poleca go wiele osób. Ale to dla mnie nie jest wyznacznikiem jakości - to że jest popularny, nie oznacza, że to najlepszy wybór. To tak jak z popularnymi autami - czasami jakość jest tylko legendą :P

Gdy pytam o Cabletacha to raczej nikt specjalnie nie potrafi nic powiedzieć.

http://tunery.tv/tunerytv-testy-tunerow-dvb-t,28.html tu znalazłem recenzję obu tunerów i o dziwo Cabletech wypada znacznie lepiej niż Ferguson. Co Wy na to?

Kwestę anteny póki co zostawimy. Sprawdzimy sygnał po podłączeniu nowego tunera i ocenimy co jeszcze możemy z nią zrobić przy zainstalowanym sprzęcie.

Macie może jakieś doświadczenia z tym sprzętem?
  • Poziom 30  
    Pierwsze słysze że ALI w tym Cabletechu jest "silniejszy" od MStara.

Ferguson moim zdaniem to obecnie już jedzie na znanej marce, co do jakości chińska masówka jak wszystko inne.

Najlepiej jak byś poczytał na forum.emitel.pl
    Tam jest najwięcej informacji na temat tunerów DVB-T.

Ja tak jak pisałem wcześniej, uważam że jeśli chodzi o niską cenę to tylko tunery Wiwy.
  • Poziom 10  
    Znalazłem informacje, że Cabletech ma chipset ALI M3601E, RAM 512MB DDR2 i 16MB cache, natomiast Ferguson procesor 550 MHz, 128MB RAM DDR2 i 4MB cache. (źródło: Lynx4U i )

Tunery.tv w swojej recenzji http://tunery.tv/tunerytv-testy-tunerow-dvb-t,28.html pisze o Cabletechu, że ma bardzo czułą głowicę pozwalającą normalnie oglądać programy, które inne tunery pomijają z powodu słabego sygnału. Nie ma zacinania podczas puszczania muzyki i zdjęć jednocześnie, co ma miejsce w Fergusonie. Cabletechy na chipsecie ALI nie generują także czarnego ekranu przy przeskalowaniu obrazu. Stąd myśl, że to silniejszy hardware.

Chciałem kupić tuner w sklepie (wiem, że na allegro to nie problem), ale gdyby coś było nie tak to w sklepie łatwiej przejść cała reklamację, wysyłka nic nie kosztuje, kontakt bezpośredni itd, a cena niemal ta sama co w necie. Natomiast u siebie w sklepach nie mogę trafić tej WIWY HD-90 Cabletecha i Fergusona od ręki.

Swoją droga obiło mi się o uszy, że Ferguson to polski producent... - prawda to?
  • Poziom 30  
    Nie! Cabletech ma 512Mb Ram i 16Mb flash. Czyli po przeliczeniu 64MB Ram i 2MB flash. Nie ma tam żadnego "cache" nie wiem skąd to wytrzasnąłeś.
    Oni celowo podają inne jednostki dla zmyłki. Komentarz chyba zbędny.

Ferguson jak wszyscy sprowadza sprzęty z Chin. Wątpie nawet żeby oni cokolwiek projektowali, pewnie to są też Chińskie projekty i jak byś poszukał to pewnie w innych krajach te tunery znajdziesz z innym nadrukiem "producenta". Tak samo jak Wiwe i Cabletecha i inne.
  • Poziom 10  
    Zatem Który byś brał na moim miejscu?

Czytałem sporo na forum Emitela o każdym z nich. Znalazłem wiele ciekawych informacji i klarowne specyfikacje. Natomiast po przeczytaniu wielu komentarzy wniosek jest dla mnie jeden - w przypadku każdego z tych tunerów trafiają się niezadowolone osoby, którym akurat trafił się wadliwy egzemplarz. Każdy model z nich miewał problemy z softem. Wątki o tych sprzętach mają po 100 stron a wszystkie kończą się szukaniem rozwiązań wciąż nowych problemów. Nie jestem zawodowcem i wiele technicznych informacji zwyczajnie do mnie nie trafia. Natomiast z punktu widzenia uczącego się laika, forum Emitela nie odpowiada na moje pytanie, który wybrać.

Jak, wspomniałem do WIWy HD-90 będzie znacznie trudniej się dostać, pozostają dwa - który polecasz? Czy mam jeszcze pytać o jakiś inny sprzęt w sklepach?

Według tego, co mi wytłumaczyłeś silniejszy hardware ma Ferguson niż Cabletech.
    Sorry za to "cache" - moje przejęzyczenia, chodziło o flash ;)

Czytałem Twoją recenzję URZ0083 i HD-90 - one też mi wiele naświetliły, jednak jestem ciekawy Twojego zdania gdy zestawimy te dwa z Fergusonem.
  • Poziom 30  
    Wiwa i Ferguson praktycznie idą łeb w łeb.
    Ja akurat wolę Wiwę, bardziej mi odpowiada wygląd softu i pilot.
    Ferdek ostatnio miał parę wpadek z aktualizacjami, ale powoli już to naprawia.
    Obydwie firmy wydały już kilkanaście aktualizacji i ciągle coś poprawiają, więc są ok.
  • Poziom 10  
    Chciałbym podziękować i zdać relację jak potoczył się temat - tuner zakupiony, instalacja antenowa odnowiona i wszystko połączone. GUTEK - Twoje recenzje i wskazówki bardzo mi pomogły - dziękuję bardzo i dziękuję wszystkim Wam za tyle porad.

Mam tylko jedno pytanie: Jak zrobić by po włączeniu tunera telewizor automatycznie zaczął wyświetlać programy? - teraz muszę go przełączać ręcznie w tryb AV. Jest to telewizor kineskopowy Curtis 21 cali.

Wiem, że ten telewizor współpracuje z tunerem cyfrowym telewizji kablowej i po włączeniu tamtego urządzenia, następuje automatyczne przełączenie się w tryb wyświetlania programów z tunera.

Tuner DVB : Ferguson Ariva T65
    Antena: siatkowa ze wzmacniaczem SWA 3501/4T
    Przewód: koncentryczny z miedzianym rdzeniem i miedzianym ekranem

Programy TVP1 HD, TVP2, TVP Info Poznań - jakość 80% żadnych zakłóceń, żadnej pikselizacji, choć czasem na sekundę jakość spada do 76%.
    Programy TVN, TV4 - jakość także 80% (momentami 76%), ale tu czasem na sekundę potrafi wystąpić pikselizacja i lekkie zacięcie.
    Jest jeszcze kilka innych programów (np Polsat, Polsat Sport, TV6, TVN7, Puls, Puls2, Polo, ATM Rozrywka, Eska TV) , których nie miałem czasu jeszcze oglądać dostatecznie długo, by ocenić czy występują zacięcia, jakoś natomiast wszędzie to 80%.

Przewody poprowadziłem w rurkach i giętkich kolankach PCV , 16mm do mntażu przewodów. Przytwierdziłem je do muru zaczepami na sztywno tak, by nic nie kołysało się na wietrze (co miało miejsce wcześniej i przez co przewód regularnie pękał). Po stronie zewnętrznej przewód koncentryczny widoczny tylko przy samej antenie, reszta w rurkach. Przez mur przewód przeprowadzony w rurce PEX o tej samej średnicy, by wytrzymała montaż nowych okien i np nie pękła.
    Antena przytwierdzona do muru na dedykowanym stelażu w kształcie litery L, a nie tak jak wcześniej prowizorycznie, na płaskownikach. Podniosłem ją jakieś 0,5m w górę, ale tak by nie przeszkadzała sąsiadom z piętra wyżej. i Efekt jest satysfakcjonujący.

Czy te zacięcia na niektórych programach to wina gorszego odbioru któregoś z multipleksów?