Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty opis instalacji DVB-T

Mizi789 09 Paź 2012 14:16 11244 41
  • #31 09 Paź 2012 14:16
    elinusia
    Poziom 2  

Witam wszystkich mam nadzieję,że tutaj znajdę pomoc...chciałam Was zapytać jak to jest z ta telewizją naziemną?? chciałam zrobić to u babci ale nie potrafię...byłam u "specjalisty" ale powiedział,że żadnych informacji mi nie udzieli dopiero jak przyjdzie do domu i mu zapłacę więc najpierw wolę zobaczyć czy uda się tutaj coś dowiedzieć więcej.:) Otóż babcia ma taki tv i 32lg2100 mpeg4 i teraz nie wiem czy musi być antena czy jest nie potrzebna?? mieszkamy w Bydgoszczy więc chyba odbiór z nadajników mamy w Trzeciewcu...bardzo proszę o pomoc :)

• Sklep HeluKabel
  • #32 09 Paź 2012 15:18
    _cheetah_
    Poziom 37  

elinusia napisał:
    wolę zobaczyć czy uda się tutaj coś dowiedzieć więcej.
    Dobrze kombinujesz.

elinusia napisał:
    Otóż babcia ma taki tv i 32lg2100 mpeg4 i teraz nie wiem czy musi być antena czy jest nie potrzebna??
    Potrzebna jest antena. Generalnie potrzebna jest antena zewnętrzna, ale czasami udaje się w dobrych okolicznościach odebrać na wewnętrznej, nawet przy 20km odległości od nadajnika.

elinusia napisał:
    mieszkamy w Bydgoszczy więc chyba odbiór z nadajników mamy w Trzeciewcu.

Bydgoszcz - Trzeciewiec
    mux-1 k49 [698MHz] 100kW
    mux-2 k32 [562MHz] 100kW

Bydgoszcz - Chodkiewicza
    mux-3 k34 [578MHz] 0,4kW

Napisz może na początek, gdzie to ma być - blok (piętro, balkon...) czy domek,
    Kierunek na Trześniewiec

Popatrz też tam

• Sklep HeluKabel
  • #33 09 Paź 2012 18:12
    elinusia
    Poziom 2  

Dziękuję,że ktoś stara się pomóc:))Tak ma to być w bloku na parterze i babcia woli jeżeli już musi być antena to w domu:)) wiec jezeli muszę już babcie zaopatrzyć w antenę to jaka jest najlepsza??:)

• #34 09 Paź 2012 19:21
    _cheetah_
    Poziom 37  

Okna w pokoju z TV w którym kierunku są zwrócone?

Inne okna w innych pokojach?

Jest balkon, a jeśli tak to w jakim kierunku?

Jakieś bliskie budynki na kierunku Trześniewca?

Nie ma najlepszej anteny wewnętrznej, niestety zawsze trzeba próbować. Dobrze sprawują się anteny APOK.

• #35 10 Paź 2012 15:44
    Mizi789
    Poziom 10  

Witam,
    Pochodziłem po balkonie i antenę zamocowałem w innym miejscu (widoczne na zdjęciach) uzyskując w tym momencie jakości sygnałów:

Mux 1.....96% (rzadko ale przyhaczy)
    Mux 2.....70-85% (w końcu sygnał ze śremu, również przyhaczy - bardziej niż na mux1)
    Mux 3.....50-80% (przyhacza najbardziej, ale rozumiem gdyż sygnał nadawczy jest zaledwie 20kW)

Na zdjęciach poniżej przedstawiam - mocowanie anteny, siatkę skierowaną na mój balkon od sąsiada, i ogólny widok bloku.

Prosty opis instalacji DVB-T Prosty opis instalacji DVB-T Prosty opis instalacji DVB-T

Teraz moje pytanie brzmi, jaki wzmacniacz kupić aby pozbyć się haczenia obrazu i móc oglądać w końcu normalnie TV? - nie chodzi o najtańsze rozwiązanie, ale o takie w którym bez problemu można by oglądać swobodnie 1 i 2 mux, na 3 aż tak mi nie zależy.
    Pozdrawiam

• #36 10 Paź 2012 21:10
    _cheetah_
    Poziom 37  

AB011 Terry. Jeszcze się nie spotkałem, aby nie dał rady w dowolnych warunkach. Bardzo niskie szumy własne, przełączalne wzmocnienie oraz wysoki dopuszczalny poziom wyjściowy, zasilanie z +5/12V. Bardzo elastyczny w zastosowaniu.

Ewentualnie jest dipol aktywny do twojej anteny, też dobry.

Są też niezłe wzmacniacze AMS-a, ale to już nie to samo co Terra czy dipol aktywny Maximuma.

Ale, pamiętaj o jednym - charakter zakłóceń bywa różny - są impulsowe, np. od samochodów lub urządzeń domowych których eliminacja bywa bardzo trudna. Zaoobserwuj, czy odbiór reaguje na twoje urządzenia domowe, latarnie uliczne, przejeżdżające przed blokiem pojazdy, etc.

• #37 10 Paź 2012 21:52
    Mizi789
    Poziom 10  

Ogólnie przypuszczam ze sygnał sam z siebie jest słaby i jakość systematycznie sama spada, praktycznie cały czas.
    W takim przypadku co będzie lepsze? Dipol aktywny maximuma czy wzmacniacz terra?
    Sam już oglądałem ten wzmacniacz terry i również mnie zainteresował. Jednak w Tv nie znalazłem opcji zasilania 5V, a wydaje mi się ze w komplecie nie ma zasilacza, w takim wypadku gdybym zdecydował się na wzmacniacz Terra, to jaki zasilacz do niego?

• #38 10 Paź 2012 22:17
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Wątek tematyczny (jak widać) jest już spory (#38) a więc może przejdźmy do tzw. szczegółów.

Mizi789 napisał:
    Ogólnie przypuszczam ze sygnał sam z siebie jest słaby i jakość systematycznie sama spada, praktycznie cały czas.

Koniecznie sprawdzić złącza/wtyki oraz wtyczki - bo cudów nie ma (no może są ale nie w tym dziale :D ).

Cytat:
    W takim przypadku co będzie lepsze? Dipol aktywny maximuma czy wzmacniacz terra?

Może być również tak, że jak znajdziesz jakiś błąd mechaniczny w instalacji i go poprawisz - to takie pytanie będzie wręcz zbędne.

Zauważ, że w poście #27 ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11383165#11383165 ) pisałeś o zależnościach sygnału "jakości" ze Śremu a odległość 40km to jak "rzut beretem" (blisko).

Sprawdź Instalację. :!:

Pozdrawiam.

• #39 12 Paź 2012 10:20
    _cheetah_
    Poziom 37  

Mizi789 napisał:
    Wahania sygnału (dobowe i długookresowe) w trudnych warunkach odbioru mogą dochodzić nawet do kilkunastu dB, a to już bardzo dużo. W mieście wahania dobowe mieszczą się zwykle w kilku dB, cp przy dobrym sygnale znaczenia nie ma, ale przy słabym poziomie sygnału wpływ oczywiście zwykle ma duży.

Mizi789 napisał:
    Na takie pytanie nie ma odpowiedzi, bo w każdej lokalizacji będzie inaczej - a bez pomiarów sygnału to można wyłącznie gdybać. Być może u Ciebie zarówno dipol aktywny jak i coś z amsa (przykładowo) byłoby wystarczające, ale na pewno wzmacniacz typu Terra AB011 daje prawie że pewność, że ustabilizuje on odbiór.

Mizi789 napisał:
    w takim wypadku gdybym zdecydował się na wzmacniacz Terra, to jaki zasilacz do niego?
    Tak, terra jest optymalna przy dekoderze / TV wystawiającym zasilanie.

W innym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zalicza zintergrowany z separatorem / zwrotnicą zasilającą (przykładowo). Plusem jest też wbudowany rozgałęźnik sygnału, wadą - koszt.

Alternatywnie zwykły zasilacz typu "buła" (przykładowo) plus separator - zwrotnica zasilająca (przykładowo).

Rozwiązaniem najtańszym, ale i dalekim od ideału przy odbiorach DVB-T, jest typowy zasilacz antenowy z wtyczką antenową - separatorem zasilania.

• #40 17 Paź 2012 17:59
    ham3r
    Poziom 8  

Witam.

Potrzebuję wykonać instalację DVB-T w domu. Kable koncentryczne (zwykłe ekranowane) są już porozmieszczane w całym budynku. Sieć ma dzielić sygnał na 12 klientów/tunerów (z czego na początek będzie pewnie używany tylko jeden). Odległość od nadajnika wynosi 40 KM. Moc 20 kW (Giżycko/Miłki).
    Niestety, jest problem z widocznością (drzewa zasłaniają). Czy lepiej jest ustawić antenę do jednej stronie budynku, czy poprowadzić kabel o długości 15m i zamontować z drugiej strony, gdzie można ustawić lepiej kąt do nadajnika? A może jakiś odpowiedni uchwyt pozwalający na duże manipulacje, zamontowany na rogu?

Myślałem o tym schemacie: http://images.dipol.com.pl/images/info/000101111011154+.gif

Oczywiście, wymaga to zamontowania drugiego R60104. Czy prowadząc kabel od tego rozdzielacza, sygnał po kablu o długości 15 m byłby w znacznym stopniu tłumiony?

PS: Na instalacji w innym domu jest sygnał ~75% jakości bez wzmacniacza na starej antenie siatkowej.

• #41 17 Paź 2012 20:25
    _cheetah_
    Poziom 37  

ham3r napisał:
    Czy lepiej jest ustawić antenę do jednej stronie budynku, czy poprowadzić kabel o długości 15m i zamontować z drugiej strony, gdzie można ustawić lepiej kąt do nadajnika?
    Antenę zawsze staramy się umieścić tam, gdzie mamy najlepszy sygnał. Znaczy się, "antena w rękę" i wycieczka po dachu...

ham3r napisał:
    Czy prowadząc kabel od tego rozdzielacza, sygnał po kablu o długości 15 m byłby w znacznym stopniu tłumiony?
    Dla kabli typoszeregu RG-6 to byłoby ~2x (3dB) na wysokich kanałach.

• #42 21 Sty 2013 19:28
    Mizi789
    Poziom 10  

Witam, instalacja u mnie jest sprawdzona - jest poprawna, antena już ustawiona optymalnie, ale cały czas mam jakieś zakłócenia i co jakiś czas pojawiają się jakieś kwadraty (około co 5 minut, zależy od kanału). Mam wzmacniacz Terry AB011.
    Czy te zakłócenia mogą pochodzić z jakiś sieci komórkowych?
    Nie wiem już co zrobić, aby się pozbyć tych zakłóceń, może jakiś filtr byłby odpowiedni ?
    Pzdr.