Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty opis instalacji DVB-T

Mizi789 15 Wrz 2012 15:44 11220 41
  • #1 15 Wrz 2012 15:44
    Mizi789
    Poziom 10  

Witam,
    mam zamiar przeprowadzić instalacje anteny DVB-T do odbioru TV naziemnej na 3 telewizorach. Moja lokalizacja to Trzemeszno, a odbiór z nadajnika Konin/Żółwieniec około 40km bez jakiś większych przeszkód.

Moje pytania brzmią następująco:
    1. Jaką antenę najlepiej wybrać?
    2. Czy antena powinna posiadać symetryzator czy wzmacniacz?
    3. Rozdzielacz a zarazem wzmacniacz antenowy wybrałbym ten

http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_z_zasilaczem_aws-144_B1170.htm

w tym momencie narzuca się pytanie jak ten wzmacniacz będzie funkcjonował z anteną ze wzmacniaczem? Czy on tylko wzmacnia rozdzielany sygnał czy również wzmacnia antenę? Jeżeli tylko rozdzielany sygnał to w takim przypadku będę miał do podłączenia dwa zasilacze do wzmacniacza AWS-144 i anteny?

Byłoby miło jakby ktoś odpowiedział na moje pytania oraz podał jakiś schemat, co mam kupić i jak podłączyć. Oczywiście o odbiorniki nie pytam, ponieważ posiadam tunery dvb-t chodzi tylko o montaż anteny i prawidłowe doprowadzenie sygnału do 3 telewizorów, oraz ewentualnie radio jakby dało rade na tej samej antenie.
    Szczególną uwagę zwracam na jakość odbieranych kanałów, więc nie chciałbym żeby były jakieś straty, lub inne niespodzianki.
    Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi. :)

0 29
  • #2 15 Wrz 2012 17:16
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

To, która to miejscowość - bo szukam Trzemeszno i są dwa :
    - na północny-zachód od Konina
    - na południowy-zachód od Konina

Zobacz, że masz bliżej z jednego punktu do Konina a z drugiego do Śremu.

Pozdrawiam.

0
  • #3 15 Wrz 2012 21:04
    fidotp
    Poziom 22  

Jeśli już znasz stronę Dipola to popatrz sobie na TEN schemat.
    Dla ciebie będzie idealny.
    U mnie jest tylko inny wzmacniacz bo podział mam na 12 odbiorników i działa wyśmienicie.

0
  • #4 15 Wrz 2012 23:22
    Mizi789
    Poziom 10  

Oczywiście chodzi mi o miejscowość na północny-zachód od konina, koło Gniezna :)
    A jeżeli chodzi o antenę to nie chciałbym anteny która ma półtora metra długości, ponieważ będzie to montowane na balkonie w bloku, najlepiej jakby była rozsądnych rozmiarów.

0
  • #5 16 Wrz 2012 10:32
    LeDy
    Poziom 43  

Mizi789 napisał:

A jeżeli chodzi o antenę to nie chciałbym anteny która ma półtora metra długości, ponieważ będzie to montowane na balkonie w bloku, najlepiej jakby była rozsądnych rozmiarów.
    Jeśli ma być krótka to najlepiej antena siatkowa. Z dłuższych polecam AX1000. Ważny dobry przewód antenowy.

0
  • #6 16 Wrz 2012 11:16
    fidotp
    Poziom 22  

Skąd wziąłeś półtorej metra ?
    Yaga 16-sto elementowa ma 90cm długości.

0
  • #7 16 Wrz 2012 15:01
    Mizi789
    Poziom 10  

Witam,
    po otrzymanych informacjach i szperaniu w necie wpadłem na pomysł żeby zrobić schemat jak ja to widzę u siebie. Oceńcie czy mam dobry tok myślenia czy raczej gdzieś jest błąd i można by coś poprawić.

Antenę najchętniej kupiłbym Dipol 44/21-69 Tri Digit (mogłaby być alternatywnie jakaś mniejsza, zostawiam to do waszej oceny) do niej wzmacniacz LNA-169 24dB, który miałby być zasilany poprzez Terra HS-013 lub AWS-143ST tutaj mam pytanie czy AWS spełniłby to samo zadanie co Terra? ponieważ stosując AWS nie musiałbym następnie stosować rozgałęźnika R-2 (jednak równocześnie wolę postawić na jakość). Następnie w pierwszym pokoju z HS-013 lub AWS poprowadziłbym przewód do przełącznika TV kablowa/ DVB-T, gdyż mam zamiar w najbliższym czasie jeszcze korzystać z ubogiej telewizji kablowej (analogowej) jaką świadczy mi tutejszy operator. Z drugiego wyjścia przewód poprzez rozgałęźnik do radia (tutaj pytanie czy na tej samej antenie przy oglądaniu na wszystkich odbiornikach działałyby dodatkowo dwa radia analogowe?). Drugi przewód z rozgałęźnika do następnego pokoju i rozgałęźnika na 3 wyjścia gdzie z jednego na dekoder DVB-T, z drugiego na radio, a z trzeciego do kolejnego pokoju do dekodera.
    jeżeli chodzi o przewody to od anteny do HS-013 myślałbym o tym:
    http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny_75_om_triset-113_pe_zelowany_1m__E1017_1.htm
    natomiast w domu:
    http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny_75_om_triset-113_1_13-4_8-6_8_1m__E1015_1.htm

Wszystko przedstawiłem na schemacie, napiszcie co o tym sądzicie.

Dodatkowo mieszkam na 1 piętrze i w odległości około 30-40 metrów mam blok który jest dwupiętrowy, a na nim znajdują się dwie duże Yagi skierowane właśnie na Konin.
    Pozdro :)

0
  • Pomocny post
    #8 16 Wrz 2012 15:26
    fidotp
    Poziom 22  

Jedna uwaga co do radia.
    By móc odbierać sygnał radiowy będziesz potrzebował drugiej anteny oraz zwrotnicę.

Z niej kabel do wzmacniacza a dalej tak jak u ciebie na schemacie.

0
  • #9 16 Wrz 2012 21:50
    SP5ANJ

Mizi789 napisał:
    ... do niej wzmacniacz LNA-169 24dB, który miałby być zasilany poprzez Terra HS-013 lub AWS-143ST ...

Dwa wzmacniacze szeregowo - to chyba jakiś żart przy odległości 40km od nadajnika.

Antena bez wzmacniacza a jeżeli w jakiś sposób "zabraknie" sygnału użytecznego, to zawsze masz możliwość podłączenia wzm. wewnętrznego.

Pozdrawiam.

0
  • #10 16 Wrz 2012 23:09
    _cheetah_
    Poziom 37  

zrobiłbym na początek trochę inaczej:

• antena DVB-T UHF-200 MAximuma - pasywna. Ewentualnie siatka UHF-4 tegoż Maximuma.
    • antena radiowa - najlepiej dipol półfalowy, jeśli stacje z jednej polaryzacji lub jakiś "wygibas" jeśli z obu.
    • zwrotnica antenowa - metalowa, ze złączami F, np. ZA-106(A) AMS-a
    • kable antenowe jak wymieniłeś

• odgałęźnik 1/6, np. 1-krotny O-1-6dB Signal-a
    •• do wyjścia 'TAP' podłączenie gniazda antenowego RTV, np. GA-26F(B) lub przykładowo klasycznego GAR-BG-DK Satela, zasilającego TV i Radio w pokoju1.
    • do wyjścia 'OUT' O-1-6 podłaczenie kabla antenowego do pokoju 2.
    • w pokoju 2 kolejny odgałęźnik 1/6, np. 1-krotny O-1-6dB Signal-a
    •• do wyjścia 'OUT' podłączenie gniazda antenowego RTV, np. GA-26F(B) lub przykładowo klasycznego GAR-BG-DK Satela, zasilającego TV i Radio w pokoju 2.
    •• do wyjścia 'TAP' podłączenie odbiornika TV (bez gniazda RTV) w pokoju 3.

W ten sposób można uzyskać w miarę równe poziomy sygnałów podawanych na wszystkie odbiorniki. Jeśli połączenie pomiędzy pokojami 1 i 2 jest długie (10metrów lub więcej) wtedy zamiast odgałęźnika 1/6 w pokoju 1 należałoby zastosować 1/8.(dokładnie można dobrać odgałęźniki znając długości kabli antenowych).

Przy odrobinie szczęścia może się udać zrobić instalacje pasywną, czyli, jak wyżej. Gdyby jednak brakło sygnału należałoby dodać wzmacniacz -albo w antenie (dedykowany dipol aktywny dla UHF-200 + zasilacz antenowy) albo jakiś wzmacniacz wewnętrzny. Ale zacząłbym od instalacji pasywnej.

0
  • #11 17 Wrz 2012 14:04
    Mizi789
    Poziom 10  

Długość między pokojem 1 i 2 to około 9 może 10 metrów, natomiast między 2 i 3 jakieś 12 metrów.
    Trochę nie rozumiem różnić między odgałęźnikiem a rozgałęźnikiem, nigdzie na prosty rozum nie ma tego wytłumaczone. Rozumiem, że wyjście TAP - to wyjście odgałęźne?
    I zastanawia mnie wypowiedź _cheetah_ , dlaczego w pokoju 1 podłączam TV i FM do TAP, a OUT puszczam do następnego pokoju, bo w kolejnym pokoju jest odwrotnie - OUT podłączam TV i FM natomiast TAP puszczam do 3 pokoju.

_cheetah_ napisał:

• antena radiowa - najlepiej dipol półfalowy, jeśli stacje z jednej polaryzacji lub jakiś "wygibas" jeśli z obu.

dipol półfalowy lub wygibas ? Wybacz ale w tym nie siedzę i nie mam pojęcia o co chodzi :P może jakiś przykładowy link?

0
  • Pomocny post
    #12 17 Wrz 2012 15:12
    _cheetah_
    Poziom 37  

Mizi789 napisał:
    Długość między pokojem 1 i 2 to około 9 może 10 metrów, natomiast między 2 i 3 jakieś 12 metrów.
    to odgałęźniki 1/8

Mizi789 napisał:
    Trochę nie rozumiem różnić między odgałęźnikiem a rozgałęźnikiem, nigdzie na prosty rozum nie ma tego wytłumaczone. Rozumiem, że wyjście TAP - to wyjście odgałęźne?
    • rozgałęźnik dzieli sygnał po równo na wszystkie wyjścia. Rozgałęźnik 1/2 dzieli sygnał na trzy, 1/4 na cztery, 1/6 na sześć itd...

• odgałęźnik zaś dzieli sygnał nierówno pomiędzy wyjście główne ('OUT') a odgałęźne (odsprzężenie) czyli 'TAP'. Większa część sygnału jest podawana na wyjście główne, zaś mniejsza część na odgałęzione.

Mizi789 napisał:
    dlaczego w pokoju 1 podłączam TV i FM do TAP, a OUT puszczam do następnego pokoju, bo w kolejnym pokoju jest odwrotnie - OUT podłączam TV i FM natomiast TAP puszczam do 3 pokoju.
    żeby wyrównać poziomy sygnału na wszystkich odbiornikach. Mówiąc inaczej, aby straty sygnału były we wszystkich torach podobne.

Liczy (sumuje) się w dB. Zalecane samemu ;)
    • Rozgałęźniki, odgałęźniki i gniazda RTV mają podane tłumienia (przyjmuje się że stałe w całym paśmie UHF) w 'dB';
    • kabel antenowy ma podane tłumienia dla poszczególnych częstotliwości na odcinku o długości 100 metrów, ale do obliczeń przyjmujemy tłumienie na 800 (860)MHz). W uproszczeniu można przyjąć tłumienie kabla antenowego 2dB/10m dla 860MHz. A dla innych odległości to już z proporcji: 20m czyli 2 x 10m = 2 x 2dB = 4dB.

Wartości tłumień podawane są w danych poszczególnych urządzeń.

A liczymy przykładowo tak:
    • długość kabla od anteny do pierwszego odgałęźnika = 15m: tłumienie = 1,5x 2dB = 3dB
    • Tap 1/8 - tłumienie do wyjścia głównego = 2dB
    • długość kabla z pokoju 1 do pokoju 2 = 10m: tłumienie = 1 x 2dB = 3dB
    • Tap 1/8 - tłumienie do wyjścia głównego = 2dB
    • gniazdo antenowe GA - tłumienie dla toru TV 2,5dB
    • kabel połączeniowy gniazdo TV - odbiornik: 3dB

3 + 8 + 3 + 2 + 2,5 + 3 = 14,5dB

W pozostałych torach też będzie podobnie.

Mizi789 napisał:
    dipol półfalowy lub wygibas ?

dipol półfalowy
    'wygibas'
    te są niezłe na balkon

0
  • #13 23 Wrz 2012 21:38
    Mizi789
    Poziom 10  

Witam, po przeanalizowaniu i przeliczeniu tak jak _cheetah_ zaproponował wyszło mi coś takiego:

Pokój 1:
    - kabel od anteny = 5m = 0,5x2dB = 1dB
    - Tap 1/8 - tłumienie do odgałęzienia = 8dB
    - gniazdo GAR-BG-DK = 3,9 dB
    - kable do TV tak krótkie że wręcz nieistotne.
    Pokój 2:
    - Tap 1/8 - tłumienie do wyjścia głównego = 2dB
    - długość kabla do pokoju drugiego = 10m = 2dB
    - gniazdo GAR-BG-DK = 3,9 dB
    Pokój 3:
    - długość kabla do pokoju drugiego = 10m = 2dB
    - Tap 1/8 - tłumienie do odgałęzienia = 8dB
    - długość kabla do pokoju trzeciego = 12m = 2,2dB

Pokój 1 = 12,9 dB
    Pokój 2 = 10,9 dB
    Pokój 3 = 15,2 dB

,gdzie przy odgałęźniku z wyjściem TAP 6 dB są niby mniejsze straty w sygnale, pytanie - czy rzeczywiście jest lepiej stosować odgałęźniki 1/8 ?
    Przy tej samej konfiguracji z odgałęźnikiem Tap 1/6 wyszło mi coś takiego:
    10,9
    12,9
    14,2

Jeżeli chodzi o stacje radiowe to czy jest sens korzystania z dwóch polaryzacji?
    Montując "wygibasa" zyskam drugą polaryzację i to wyjdzie tylko na plus? czy będą również jakieś negatywne konsekwencje?

I chyba ostatnie pytanie czy antenę radiową mogę montować na tym samym uchwycie antenowym, przykładowo nad anteną telewizyjną?
    Pozdrawiam

0
  • #14 23 Wrz 2012 22:13
    _cheetah_
    Poziom 37  

Mizi789 napisał:
    - kable do TV tak krótkie że wręcz nieistotne.
    Żebyś się nie zdziwił... Takie 'krótkie' firmowe kable podłączeniowe mogą mieć do kilku dB tłumienia (typ. ~2..3dB) , nie mówiąc o małych współczynnikach ekranowania czy niezawodności.

Jeśli wszystkie kable podłączeniowe są takie same, to na wszystkich wejściach odbiorników TV poziomy sygnałów byłyby równo mniejsze.

Mizi789 napisał:
    czy rzeczywiście jest lepiej stosować odgałęźniki 1/8 ?
    Stosujesz taką kombinację, która daje równiejsze poziomy, czyli w twoim wypadku z 1/6 (nie sprawdzałem wyliczanek).

Mizi789 napisał:
    Jeżeli chodzi o stacje radiowe to czy jest sens korzystania z dwóch polaryzacji?
    Jeśli programy radiowe, które zamierzasz odbierać nadawane są w obu polaryzacjach, to wypadałoby posiadać antenę lub zestaw anten na obie polaryzacje. Przy silnych sygnałach może wystarczyć czasami antena jednopolaryzacyjna (V lub H).

Mizi789 napisał:
    Montując "wygibasa" zyskam drugą polaryzację i to wyjdzie tylko na plus? czy będą również jakieś negatywne konsekwencje?
    Negatywne o tyle, że taki "wygibas" siłą rzeczy ma mniejsze zyski od normalnych anten na pojedynczą polaryzację, ale na plus ma to, że pomimo małych zysków może umożliwić odbiór.

Mizi789 napisał:
    I chyba ostatnie pytanie czy antenę radiową mogę montować na tym samym uchwycie antenowym, przykładowo nad anteną telewizyjną?
    Tak, trzeba tylko zachować przynajmniej pół metra odległości od anten TV.
    "Wygibas" typu kółko z antenką montuje się centralne na maszcie, najczęściej poniżej anten TV, chyba, że odbiór FM jest bardzo słaby, wtedy można wyżej.
    "Wygibas" typu 'S' można montować bezpośrednio do masztu w przypadku, kiedy jego część środkowa jest prostopadła do masztu lub na wysięgniku w bok (~1m) jeśli jest w pozycji pionowej. Trzeba sprawdzić, w którym położeniu odbierane są lepiej interesujące nas stacje.

0
  • #15 24 Wrz 2012 08:45
    SP5ANJ

Witam.

Mizi789 napisał:
    Trochę nie rozumiem różnić między odgałęźnikiem a rozgałęźnikiem, nigdzie na prosty rozum nie ma tego wytłumaczone.

To może wizualnie będzie prościej wytłumaczyć :

Odgałęźnik - przejście IN-OUT o mały tłumieniu a reszta o dużym stałym tłumieniu :

Rozgałęźnik - przejście z IN na wszystkie wyjścia przy równym tłumieniu :

Pozdrawiam.

0
  • #16 27 Wrz 2012 16:25
    Mizi789
    Poziom 10  

Witam,
    po wszystkich komentarzach przedstawiam ostateczną koncepcję podłączenia wszystkich odbiorników.

Jeżeli chodzi o uchwyt do anteny to jaką odległość powinien zachować od ściany bloku? Antenę radiową zamocuję do żeber balkonu.

Jak to widzicie? dzięki za wszelką pomoc
    Pozdrawiam :)

0
  • #17 27 Wrz 2012 18:10
    SP5ANJ

Witam.

Mizi789 napisał:
    Jak to widzicie?

Jestem w tak zwanym szoku, że tak ładnie pomyślana instalacja. :spoko:

Zastanawia mnie tylko ten TV [MPEG-2 TV] w pokoju 2 - dlaczego MPEG-2 (może czegoś nie doczytałem).

Pozdrawiam.

0
  • #18 27 Wrz 2012 21:05
    fidotp
    Poziom 22  

Pięknie.
    Tylko te 40 km od nadajnika mnie zastanawia.
    Kto wie czy nie trzeba będzie użyć słabego wzmacniacza bo jesień i zima przed tobą (nami też).
    Częstsze opady mogą zbijać jakość i siłę sygnału.

0
  • #19 27 Wrz 2012 22:45
    Mizi789
    Poziom 10  

SP5ANJ napisał:

Zastanawia mnie tylko ten TV [MPEG-2 TV] w pokoju 2 - dlaczego MPEG-2 (może czegoś nie doczytałem).

Oznaczyłem tak TV który będzie potrzebował dekodera do odbioru DVB-T
    fidotp napisał:

Kto wie czy nie trzeba będzie użyć słabego wzmacniacza bo jesień i zima przed tobą (nami też).

Też mnie to zastanawiało, ale z wypowiedzi _cheetah_ wynika że powinno działać, a jeżeli sygnał będzie za słaby wystarczy użyć wzmacniacza wewnętrznego. W takim przypadku (mam nadzieję, że to nie będzie konieczne) myślałem żeby podmienić pierwszy odgałęźnik i użyć tam wzmacniacza AWS-142S - zostawiając symetryzator w antenie - czyli brak wzmacniacza w antenie.
    Wzmacniacz -
    http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_aws-142s_B11688.htm

0
  • #20 27 Wrz 2012 22:59
    _cheetah_
    Poziom 37  

Mizi789 napisał:
    Jak to widzicie?
    Nieźle wygląda. Teraz pozostaje tylko zweryfikować w realu.

Konin nadaje wysoko, na k55. Ja bym postawił jednak UHF-200.

0
  • #21 27 Wrz 2012 23:26
    Mizi789
    Poziom 10  

_cheetah_ napisał:
    Ja bym postawił jednak UHF-200.

UHF 200 Maximuma jest pod jakimś względem lepsza?
    Skoro polecasz taką antenę to będę musiał się do tego przychylić :)
    Jeszcze jedno, niezależne jest to w jakiej odległości od ściany bloku ją zamontować?

Teraz jeszcze muszę znaleźć sklep w którym za jednym zamachem bym kupił te wszystkie graty. :)

0
  • Pomocny post
    #22 28 Wrz 2012 14:38
    _cheetah_
    Poziom 37  

Mizi789 napisał:
    UHF 200 Maximuma jest pod jakimś względem lepsza?
    Bardzo dobra charakterystyka zysku, zwłaszcza na wysokich kanałach. Solidna konstrukcja.

Mizi789 napisał:
    Jeszcze jedno, niezależne jest to w jakiej odległości od ściany bloku ją zamontować?
    Montaż przy ścianie zawsze jest eksperymentalny, bo w takich sytuacjach ściana potrafi modyfikować parametry anten typu Yagi. Trzeba znaleźć w miarę posiadanych możliwości punkt, w którym odbiór będzie najlepszy.

Ważne jest, aby antenę móc ustawić od kątem do ściany, w przypadku kiedy najlepszy sygnał jest skośny w stosunku do ściany, a te anteny mają duże reflektory, wiec chyba najlepiej by było nabyć antenę i eksperymentalnie ustalić dla niej najlepsze położenie "z ręki", po czym dobrać / wykonać uchwyt.

0
  • Pomocny post
    #23 28 Wrz 2012 15:41
    SP5ANJ

Witam.

Mizi789 napisał:

OOO i tu się okazuje, że pytanie z tych Bardzo Trudnych. :cry:

Prywatne objaśnienie w stylu "łopatologii stosowanej" jak to było w latach z XX wieku.
    _____

W latach 80-tych w XX wieku (za czasów ZSRR czy USSR) a i również w ARRL (USA) - koledzy Krótkofalowcy i specjaliści od RTV/SAT - wypisywali i udowadniali na łamach lokalnych periodyków a i nawet w poważnych naukowych publikacjach, że ściana budynku nie zawsze jest tą "ścianą" dla charakterystyki anteny czy jej zmiany od założeń konstrukcyjnych czy wyliczeniowych.

Zależności podawali wiele, ale można by wnioskować, że ściana budynku jest zależna dla tłumienności w.cz. i charakterystyki danej anteny, od :
    - rodzaju budowy ( tu chodzi o materiał - głownie żelbet czy beton)
    - odległości anteny w λ (λ długość fali w przestrzeni)
    - kąta nachylenia H/V takiej anteny względem ściany
    - samej konstrukcji anteny, która - jest lub nie - bardziej podatna na te zmiany
    _____

Mizi789 w pojęciu anten szeroko-pasmowych jest to wyraźny problem z funkcji długości fali λ , gdzie ta szeroko-pasmowość nie ma jednolitej częstotliwości w pojęciu λ.

Możemy jednak przyjąć najniższą jej częstotliwość pracy, która będzie w okolicy 480MHz i do tej wartości się odnieść.
    I teraz w "rozważaniach" kolegów (ZSRR i USA) wnioski tam podane są jak :
    - dla anteny typu dipol ½λ - antena w przestrzeni ma impedancję 75Ω i jest dookólna a przy "ścianie" budynku czy innego reflektora nierezonansowego w odległości 0,35λ ma już impedancję 50Ω a jej charakterystyka jest "zaliczana" do kierunkowej przy różnicy tył/przód około -3dBd z tyłu względem przodu wiązki głównej
    - antena Yagi (kierunkowa) - nie zmieni swojej charakterystyki (kierunkowości) już od 0,8λ i więcej

Zobacz, że 0,8λ dla częstotliwości 480MHz to :
    300 / 480 * 0,8 = 0,5m i więcej (50cm) <> teoretycznie 50cm od ściany takiego budynku.

Przepraszam za mój "wywód" ale jakoś mnie "naszło" w tym pisaniu. :D

Pozdrawiam.

0
  • #24 29 Wrz 2012 02:10
    Mizi789
    Poziom 10  

Witam, przy zakupie moich gratów chciałbym również zamówić sprzęt do znajomego.
    Miejscowość Gniezno, nadajnik Śrem - odległość około 63 km. Montaż również w bloku.
    Antena dla dwóch odbiorników TV - w przyszłości może radio, ale to już w tym samym systemie co u mnie.

ŚREM:
    MUX 1
    Kanał: 23
    Moc ERP: 100 kW

MUX 2
    Kanał: 39
    Moc ERP: 100 kW

MUX 3
    Kanał: 28
    Moc ERP: 20 kW

Ze względu na dość sporą odległość i fakt, że MUX 3 nadaje tylko z mocą 20kW (ma się to już zmienić w listopadzie po wyłączeniu analogowej) wnioskuję że będzie potrzebny wzmacniacz.
    Wymyśliłem coś takiego (wzmacniacz AWS-142S - na rysunku pomyłka)

i to w sumie już ostatnia prośba do forumowiczów o podpowiedź.
    Za zdobytą wiedzę serdecznie dziękuję :)

0
  • #25 02 Paź 2012 22:38
    Mizi789
    Poziom 10  

Witam,
    mógłby może ktoś "rzucić okiem" na ostatni schemat, bo cały czas się wstrzymuję z zakupem sprzętu.
    z góry dzięki
    Pozdrawiam

0
  • #26 03 Paź 2012 10:35
    _cheetah_
    Poziom 37  

Zacząć od prób z anteną podłączoną do jednego TV. Jeśli będzie stabilny odbiór na antenie pasywnej dołożyć rozgałęźnik pasywny i zobaczyć co się okażę. Jeśli będą jakieś problemy, wtedy myśleć o wzmacniaczu / rozgałęźniku aktywnym

0
  • #27 06 Paź 2012 15:48
    Mizi789
    Poziom 10  

_cheetah_ napisał:

Zacząć od prób z anteną podłączoną do jednego TV.

Witam zacząłem tak jak powiedziałeś, Antena Maximum UHF200 skierowana na śrem, przymocowana do zew. krawędzi balkonu składającego się z metalowych prętów.
    Po podłączeniu uzyskałem takie parametry

Śrem:
    ...........siła.........jakość sygnału
    Mux1....56%.......97% (kanał 23)
    Mux2....51%........od 25 do 97% z częstymi zanikami sygnału (kanał 39), obrazu praktycznie nie da się oglądać, przeważnie obraz stoi lub kwadraciki na ekranie.
    Mux3....51%........56% - często spada do 30% (wtedy artefakty na telewizorze) obraz haczy - nasila się przy gorszych warunkach atmosferycznych (kanał 28)

Co najlepsze łapie jeszcze sygnał z konina na kanale 45 - mux2 który zauważyłem dopiero w ustawieniach jak zacząłem oglądać parametry sygnału, gdyż TV wybrał lepszą jakość sygnału dla mux'u 2 i obraz automatycznie był wyświetlany z kanału 45. Wygląda to następująco:

Konin:
    Mux2.....58%.......82-92% (kanał 45)
    Mux1 jakiś tam sygnał jest ale częste zaniki.

Najlepsze jest to, że antena zamontowana jest na balkonie, który "patrzy bezpośrednio na Śrem, konin jest praktycznie z drugiej strony bloku.

Co poradzicie, żeby poprawić te parametry?
    z góry dzięki

0
  • #28 08 Paź 2012 20:05
    Mizi789
    Poziom 10  

Witam, pomoże ktoś ? Miałem możliwość pożyczenia wzmacniacza AWS 142ST jednak skutek jest żaden, wzmacniacz wzmocnił mi tylko siłę sygnału, natomiast jakość pozostała bez zmian. Dzisiaj praktycznie nie da się oglądać TV, cały czas przerywa. Ogólnie masakra.

0
  • #29 08 Paź 2012 21:40
    _cheetah_
    Poziom 37  

Konin zbierasz pewnie z odbicia od jakiegoś budynku na wprost anteny.

Generalnie nie wygląda to źle, teraz trzeba:

• połazić po balkonie szukając takiego punktu mocowania, aby uzyskać jak najlepszy odbiór mux-ów. No, niestety, ale antenę trzeba montować tam gdzie odbiera, a nie tam, gdzie pasuje. Sprawdzić również podniesienie / opuszczenie nosa anteny.

• dobrać wzmacniacz, bo jest prawdopodobnie przymały poziom sygnałów. AWS-142 ma wysoki poziom szumów własnych więc średnio nadaje się do wzmacniania słabych sygnałów. Jeśli już to coś z serii APL (15...20dB) z tańszych konstrukcji.

0
  • #30 08 Paź 2012 22:18
    Mizi789
    Poziom 10  

a Czy antena siatkowa na balkonie obok skierowana w mój balkon może tworzyć jakieś zakłócenia mojego sygnału? Jutro postaram się załączyć zdjęcia jak to wygląda i oczywiście później będę się bawił z szukaniem jakiegoś miejsca.

0
  Szukaj w 5mln produktów