Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elemis 5550tm - Pasy zamiast obrazu

15 Wrz 2012 17:23 1962 14
  • Poziom 23  
    Posiadam telewizor Elemis 5550 TM. Pojawiła się w nim usterka przedstawiona na poniższym zdjęciu. Kiedy antena jest odłączona obraz normalnie śnieży i nie widać żadnych oznak awarii. Po podłączeniu anteny pojawia się normalny dźwięk lecz zamiast obrazu są pasy zawierające fragmenty jego normalnej treści. OSD, Teletext wyświetlają się prawidłowo. Menu wyświetla się, jednak jest trochę niewyraźne. W jakim układzie należy szukać przyczyny ? Czy jest to problem z synchronizacją ?

Elemis 5550tm - Pasy zamiast obrazu
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Wini 230 napisał:
    ? Czy jest to problem z synchronizacją ?

Tak, poszukaj a coś znajdziesz na forum o tym.
  • Poziom 23  
    Uszkodzenie nastąpiło najprawdopodobniej po przeskoczeniu iskry w kineskopie. Czy podmiana kondensatorów mogła by coś pomóc, czy raczej uszkodzony jest TDA8362 ?
  • Pomocny post
    Jak jest przez euro?
  • Pomocny post
    Wini 230 napisał:
    OSD, Teletext wyświetlają się prawidłowo. Menu wyświetla się, jednak jest trochę niewyraźne.

To już chyba wszystko wyjaśnia.
  • Poziom 23  
    Czyli wina układu scalonego ? Można jeszcze taki układ dokupić ? ile może on kosztować ? Podmieniłem tam kilka kondensatorów 10µ 50V na takie same z odzysku. Wymieniłem też ten 470 µ na inny, tylko o pojemności 1000 µ. Pomyślałem że w tej sytuacji taka wymiana kondensatora nie zepsuje gorzej telewizora , najwyżej nie będzie poprawnej synchronizacji.I tak się stało. Zniknęła synchronizacja teletextu, OSD i Menu. Nie mam teraz dostępu do nowych kondensatorów, ale w Poniedziałek kupię nowe i powymieniam wszystkie na odpowiednie w układzie synchronizacji.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Wini 230 napisał:
    ...Podmieniłem tam kilka kondensatorów 10µ 50V na takie same z odzysku. Wymieniłem też ten 470 µ ...

Kondensatory oprócz wartości mają też oznaczenie na płycie i informacja o ich numerach na płycie ważniejsza niż ich wartość. Tej samej wartości kondensatorów jest wiele i trudno domyśleć się które konkretnie wymieniłeś. Tak, że Twoje informacje nic nie wnoszą dla ewentualnie chętnego Ci pomóc.
  • Poziom 23  
    Rozumiem, w Poniedziałek wymienię wszystkie kondensatory na fabrycznie nowe w układzie synchronizacji. Nie zapisałem sobie ich oznaczeń na płytce. Ale czy bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie układu TDA8362, czy kondensatorów. Rano w głośniku telewizora słychać było pykanie i obraz lekko skakał. Po południu coś w telewizorze strzeliło i znikł całkowicie obraz. Po restarcie telewizora pojawił się obraz, ale już bez synchronizacji. OSD wyświetla się nadal prawidłowo.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Wini 230 napisał:
    ... Ja wiem które kondensatory wymieniłem...

To po co w ogóle napisałeś nam o tym jak tylko Ty masz wiedzieć które wymieniłeś?
    Wini 230 napisał:
    ...Chodzi mi o to czy bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie układu TDA8362, czy kondensatorów. Rano w telewizorze coś pykało i obraz lekko skakał. Po południu coś w telewizorze strzeliło i znikł całkowicie obraz...

Po strzale kondensatory nie uszkadzają się chyba, że one właśnie strzeliły. Uszkadzają się półprzewodniki. Trzeba było wyeliminować to pykanie nim TV padł. Przed wstawieniem nowego TDA8362 radzę zlokalizować źródło strzału i je wyeliminować bo nowy TDA8362 może także paść a to jest koszt ponad 30PLN. Bardzo możliwe, że strzał padł z trafopowielacza. Warto zastanowić się na ekonomicznym sensem naprawy tego TV.
  • Poziom 23  
    DiZMar napisał:
    To po co w ogóle napisałeś nam o tym jak tylko Ty masz wiedzieć które wymieniłeś?

Rozumiem, źle zrozumiałem Kolegi wypowiedź na temat kondensatorów :oops: Nie zapisałem sobie ich oznaczeń na płytce.

DiZMar napisał:
    Po strzale kondensatory nie uszkadzają się chyba, że one właśnie strzeliły. Uszkadzają się półprzewodniki.

Żaden kondensator w telewizorze nie wystrzelił. Jeden w przetwornicy jest lekko spuchnięty.

DiZMar napisał:
    Trzeba było wyeliminować to pykanie nim TV padł.

Ja głównie korzystam z komputera, objawy awarii telewizora przekazał mi tata. On tak lubi telewizję że nawet teraz go ogląda, gdy na pasach widać tylko lekkie zarysy obrazu. Strzałów na razie nie ma.

DiZMar napisał:
    Bardzo możliwe, że strzał padł z trafopowielacza

Kiedyś już padały strzały w tym telewizorze gdzieś w okolicach kineskopu. Obraz na chwilę nikł, ale pojawiał się ponownie. Jednak działo się to tylko kilka razy w roku.
    Jeszcze chyba spróbuję wymienić ten układ i kondensatory. Sprawdzę też tranzystory. Chociażby w ramach nauki. Na razie nie stać nas na nowy telewizor
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jedyne co mi się nasuwa to main, mein GOTT , czyli mój Boże.
  • Poziom 23  
    LeDy napisał:
    edyne co mi się nasuwa to main, mein GOTT , czyli mój Boże.

Bez przesady, to stary rupieć. Pełno takich na wysypiskach i to nawet całkowicie sprawnych. Można na nim się uczyć. Gdybym go wyrzucił, pewnie Kolega uznałby że zrobiłem dobrze. Jeżeli próbuje go naprawić, może nawet nieudolnie to już jest źle. Ludzie wyrzucają sprawne stare telefony, telewizory, bo wyszło coś nowszego, modniejszego i nikomu to nie przeszkadza. Gdy próbują to naprawić, część zawodowców czuje się urażona.

PS. Na przyszłość proszę pisać merytorycznie.
  • Poziom 23  
    Jednak zdecydowaliśmy się na nowy telewizor. Płytę główną wykorzystam na części, reszta trafi do kasacji. Dziękuję wszystkim za pomoc.