Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Złoto materiałem na anodę.

equals 15 Sep 2012 22:07 5949 5
 • #1
  equals
  Level 9  
  Witam!
  Szukałem odpowiedzi na pytanie jakie zamierzam Wam zadać, jednakże nie mogłem jej znaleźć bądź nie potrafiłem. Mianowicie zastanawiam się nad wykonaniem anody pokrytej galwanicznie złotem. Docelowo ma ona być zastosowana do przeprowadzenia utlenienia jonów (CL-) do jonów chloranowych (ClO3-). Chciałbym się Was poradzić, czy tak wykonana anoda nie roztworzy się w elektrolicie?
 • #2
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  equals wrote:
  Chciałbym się Was poradzić, czy tak wykonana anoda nie roztworzy się w elektrolicie?


  Proponuję powrót do szkoły podstawowej i do poznania właściwości chemicznych złota.
  Wiesz co to jest woda królewska?
 • #3
  equals
  Level 9  
  Nie jestem pewny tego jak złoto się zachowa, dlatego radzę się na forum. Pomimo to Twój komentarz jest dla mnie niezrozumiały. Co z tego że złoto roztwarzane jest przez wodę królewską? Ale odpowiem na pytanie przez Ciebie postawione. Jest to mieszanina kwasu solnego z azotowym w stosunku 3:1. Tylko że taka mieszanina, ani żaden pojedynczy z jej składników w elektrolicie występować nie będzie. Nie będzie też rtęci, cyjanków. Więc z tego co wiem nie będzie występowała w elektrolicie żadna substancja z którą złoto reaguje. Dodatkowo złoto w szeregu napięciowym stoi za platyną. A platynę szeroko stosuje się jako materiał na anodę.
 • #4
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  equals wrote:
  Więc z tego co wiem nie będzie występowała w elektrolicie żadna substancja z którą złoto reaguje.


  To po co pytasz, skoro sam sobie odpowiadasz? W dodatku prawidłowo?
 • #5
  c4r0
  Level 36  
  Hej hej, chłopaki, nie tak szybko. Mowa jest jak wnioskuję o elektrolizie, a to jest już coś innego niż zwykłe włożenie złota do kwasu. Nie znam się jakoś wybitnie na chemii ale wiem, że elektrolizą w np. kwasie solnym lub nadchlorowym można ładnie złoto strawić, bo jeśli złota będzie anoda to będzie się ono łączyć z jonami chloru (o których autor tematu wspomniał). Wiem, bo robię to w pracy.
 • #6
  Chris_W

  Level 38  
  Elektroliza chlorków jest wredna bo powstający chlor reaguje prawie ze wszystkim - obawiam się że złotem również - w szczególności w środowisku gdzie jony będą stabilnie wiązane (Au/AuCl4- potencjał redox +1V) potencjał redox Cl-/Cl2 +1,36V. Teoretycznie wydzielanie chloru będzie powodować rozpuszczanie złota - ale zależy to jeszcze od kilku innych czynników - stężeń, pH.
  Chyba lepiej poszukiwac alternatyw - elektrody grafitowe (również będą się niszczyć ale są duzo tańsze przy regularnej wymianie) elektrody srebrowe (pod warunkiem że nie będą się pasywować nadmiernie AgCl).