Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie jasnością wyświetlaczy - multiplexowanie

wojakszwejk 15 Wrz 2012 23:50 2208 3
  • #1 15 Wrz 2012 23:50
    wojakszwejk
    Poziom 10  

Witam zbudowałem woltomierz taki jak na obrazku
    Sterowanie jasnością wyświetlaczy - multiplexowanie
    I chciałbym dodać mozliwość regulacji swiecenia wyświetlaczy zależnie od natężenia oswietlenia za pomoca tranzystora i fotorezystora . Czy zadziała to jeśli jest tu zastosowane multiplexowanie ? jak wpiąc tranzystor w ten schemat ?
    dzieki za ew. odpowiedzi

0 3
  • #2 16 Wrz 2012 01:10
    krru
    Poziom 32  

Chciałbyś by ta regulacja była samoczynna, czy wolisz zaangażować procek do tej pracy?
    Na procku prościej, o ile masz jeszcze jedno wejście analogowe i możesz zmienić program.
    Nie znam PICów, ale widzę jeszcze jedną wolną nóżkę.

0
  • #3 16 Wrz 2012 09:09
    wojakszwejk
    Poziom 10  

Witam nóżka nie jest wolna , służy do wyboru wyświetlaczy ze wspólną anodą lub katodą , Sorki podałem nie ten schemat .

W sumie zadałem pytanie z lenistwa :| polutowałem już pająka i w linię jednego wyświetlacza wpiąłem bc337 sterowany za pomocą dzielnika napięcia zbudowanego z pr-ka i fotorezystora , Działa super pr-kiem można regulowac próg jasnosci wyswietlacza , mam nadzieje ze jak bede sterował 3 tranzystory jednym fotorezystorem to sie nic nie pochrzani.

Dam znać jak to przetestuje , dzieki za zainteresowanie.

No i jednak sterowanie 3 tranzystorów 1 fotorezystorem nie działa :cry:

0
  • #4 18 Lis 2012 02:32
    superduo
    Poziom 13  

Miałem ten sam problem. Ostatecznie zdecydowałem się na sterowanie PWM na anodach/katodach wyświetlaczy. Działa bardzo fajnie o ile masz co najmniej 7 PWMów na pokładzie procka..

0