Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak połączyć dwa zasilacze w jeden??

Stonek 08 Mar 2003 17:02 8546 17
  • #1 08 Mar 2003 17:02
    Stonek
    Poziom 1  

Mam takie pytanko. Posiadam dwa zasilacze, jeden 250W, drugi 300W i nie wiem jak je połączyć w jedną całość. Bo po co mam używać tylko jednego, a drugi ma się kurzyć jak mogę mieć dwa w kompie. Byłbym wdzięczny za jakiś schemacik lub link do strony, gdzie mógłbym się więcej na ten temat dowiedzić. Z góry THX

0 17
  • Relpol
  • #2 08 Mar 2003 17:09
    Jakub Krawczyk
    Poziom 16  

Dwa zasilacze do duży kłopot. A jeżeli tak bardzo chcesz to przy wejściu połącz je równolegle i do sieć.

0
  • #5 16 Paź 2003 04:10
    Zenek
    Poziom 30  

widzę po wynikach wyszukiwarki, że kończę za każdym razem na zamkniętym już temacie drążonym przez śledzia, a dotyczącym szeregowego łączenia wyjść.... przynajmniej w niektórych postach chodziło o coś innego, mianowicie o to, o o co i mi chodzi: zamontowanie w obudowie(lub tuż obok niej ;))) drugiego zasilacza, który odciążyłby ten podstawowy np zasilając tylko napędy... sam planuję to zrobić, i ciekawi mnie, czy ktoś miał jakieś z tym kłopoty, gdyż łączenie wyjść np 5v równolegle 2 zasilaczy, ku czemu zmierza zdaje się autor tematu, jest niewłaściwe i ryzykowne

0
  • Relpol
  • #6 16 Paź 2003 15:04
    marek003
    Poziom 40  

W takim przypadku wystarczy podpiąć sie pod zielony (bodajże - nie wiem na 100% inf z innego topiku) przewód ewentualnie poprzez jakiś separator by dwa zasilacze startowały równocześnie i równocześnie się wyłączały

Jeżeli prawdą jest że żeby włączyc zasilacz atx należy połączyć czarny kabel (masę) z zielonym (nie wiem czy na stałe) można np zastosować niewielki przekaźnik zasilany "pierwszym" zasilaczem
    Z tym że masy obu zasilaczy połączył bym ze sobą

0
  • #7 16 Paź 2003 16:02
    vieslaus
    Poziom 12  

Lepiej nie łączyć ze sobą dwóch takich zasilaczy

0
  • #8 16 Paź 2003 16:05
    vieslaus
    Poziom 12  

Napewno zielony z czarnym, żeby wystartować, zawsze tak jest. Odnośnie tego przekaźnika to też dobre rozwiązanie.
    Ale czy ma sens łączenie równoległe starych zasilaczy?

Po pierwsze: dużo większy hałas, po drugie: zawalanie miejsca w obudowie, po trzecie (najważniejsze) dużo większe ryzyko puszczenia całego kompa z dymem !!!

Stare zasilacze są wyeksploatowane (przeważnie). Grzeją się, co powoduje ze po kilku latach wysychają (zmniejsza się pojemność) kondensatory. Takie suche kondensatory powodują ze cala przetwornica źle działa i tak się może zdarzyć ze puści kilkakrotnie większe napięcie na podzespoły kompa. Skutki łatwo przywidzieć.

Zajmuje się kompami od jakiegoś czasu i nie raz widziałem co taki zasilacz może zrobić. Po niektórych awariach zasilaczy w komputerze przeżywają tylko fdd, wszystko inne idzie z dymem, dyski i procesory puchną, płyty i karty pala się . Często sprawcami są L&C 230.
    Sam mam około 20 sztuk starych zasilaczy. Szczerze mówiąc boję się je wkładać do swoje kompa. Szkoda by było puścić z dymem kilka tysięcy zł.

Proponuję więc kupić markowy (najlepiej) zasilacz większej mocy, a te stare zastosować np.: do zasilania radia samochodowego, albo lampki halogenowej.

0
  • #9 16 Paź 2003 16:57
    vespereq
    Poziom 26  

po części zgadzam się z kolegą wyżej, Ryzyko zawsze jest a efektu nie ma, najzwyczajniej w swiecie. lepiej jest zainwestowąc w markowy zasilacz, nie żaden codegen tylko cos juz naprawde pozadnego. Pozdrawiam

0
  • #10 19 Paź 2003 01:55
    Zenek
    Poziom 30  

a czy ktoś pisał o jakiś starych zasilaczach?????? aż mi ciarki przeszły po plecach, gdy czytałem ponurą wizję wyschniętych elek... 8)
    Mam niezły zasilacz, i pamiętajcie, że markowość zasilaczy nie polega na tym, że mają powyżej 300 W ;) niestety, trochę mu zaczyna brakować mocy, mam też dojście do markowych zasilaczy z wycofywanych IBM i Compaqów, szkoda je złomować, zatem nie chodziło o to, jak je połączyć, i jak wystartować, bo to akurat jet dość oczywiste, tylko o to, czy są jakies uboczne skutki zaobserwowane prze posiadaczy takiego "połączenia "....... jeśli ktoś ma taką konfigurację

0
  • #11 19 Paź 2003 02:06
    ACULA
    Poziom 34  

A czy trzeba je łączyć, nie wystarczy połączyć przewodów odpowiedzialnych za start i np jeden podpiąć do HDD a drugi do CD
    jęsli sie mylę to byłbym wdzięczny za krytykę ;)

0
  • #12 19 Paź 2003 06:05
    Zenek
    Poziom 30  

właśnie o takie "połączenie" tu chodzi, myślę, że to dobry pomysł, podejrzewam, że niektórzy widzą w tym dwukrotnie większe ryzyko awarii zasilacza ze względu na ich podwojoną ilość, ale to na razie pomińmy, interesują mnie doświadczenia osób zasilających podzespoły kompa z 2 osobnych zasilaczy, o ile ktoś ma takie coś pod maską, jeśli nie, będę pionierem 8)

0
  • #13 19 Paź 2003 13:28
    gegu
    Poziom 17  

ja mam 2 zasilacze 1 atx i 1 at (plyta gl. atx). do atx jest podpiety przekaznik a do przekaznika at. jak zalaczam power w kompie to staruje odrazu zasilacz at (przekaznik zwiera przewody zasilajace). do at mam podpieta nagrywarke liteon i cdrom asus ew. jakies dodatkowe dyski a do atx oczywiscie plyte glowna i glowny dysk i chodzi bez problemow.

0
  • #14 06 Sty 2004 15:50
    ogibon
    Poziom 10  

Może mi ktoś wytłumaczyć po co ściągać czapkę za pomocą dżwigu, jestem serwisantem w firmie zajmującej sie naprawą i składaniem komputerów i twierdze że łączenie zasilaczy to jedna wielka bzdura, 100 razy lepiej wymienić zasilacz na mocniejszy.

0
  • #15 07 Sty 2004 15:42
    Magirus
    Poziom 12  

gegu napisał:
    ...do at mam podpieta nagrywarke liteon i cdrom asus ew. jakies dodatkowe dyski a do atx oczywiscie plyte glowna i glowny dysk...

ok. AT ciągnie CD-RW i CD-ROM, a ATX ciągnie pł.gł. i HDD.
    Jeden zasilacz ma nap. 5V i drugi też ma 5V. (przykład)
    To znaczy że potencjały masy i nap. 5V z obu zasilaczy wyrównujesz poprzez kontolery i przewody HDD ? 8O

0
  • #16 08 Sty 2004 01:27
    Zbynia
    Poziom 31  

przecież jak przykręci do obudowy to już ma masy połączone no nie????

0
  • #17 08 Sty 2004 10:11
    Magirus
    Poziom 12  

Zbynia napisał:
    przecież jak przykręci do obudowy to już ma masy połączone no nie????

OK. Ale nie było wzmianki o przykręceniu do obudowy (nie wspominając już o tym że obudowa jest z reguły pomalowana farbą).
    Równie dobrze ten drugi zasilacz mógł leżeć na obudowie. :?
    A problem dotyczy głównie napięć zasilających 5V i 12V, które to zasilają CD-RW,CD-ROM i HDD.

0
  • #18 08 Sty 2004 14:10
    TONI_2003
    Moderator

:arrow: Szanowni koledzy tak sobie czytam te posty w tym temacie i widze a przynajmniej tak mi sie wydaje ze koniecznie chcecie wykonac taka mała bombę o opoznionym zapłonie :lol: .Dwa dni temu naprawialem cos takiego co by tu pasowalo a przynajmniej czesciowo.Taki sobie zasilacz Codegena model:R-400 Jest to podwojny zasilacz 2x400Wat noi te zasilki sa wsuwane do wspolnej metalowej obudowy (cos podobnego jak kieszen i szuflada HD) i gdybyscie zobaczyli jak to jest porobione by one te zasilki mogly razem pracowac .Wiec jest to plyta pelna elektroniki mozna smialo powiedziec ze jest to jeszcze jeden zasilacz (szkoda ze nie mam mozliwosci by to sfotografowac) a wszystko po to by to bylo cacy .Własciciel chcial tylko uciszyc co nieco wentylator (podlaczyl 100om/2W opor) efekt to obnizenie obiegu powietrza wieksza temperatura i mamy awarje :!: Efekt 64 bitowy procesor i płyta do niego poszła spać :idea: Czy własnie tak ma zakonczyć ta zabawa :?: Swego czasu jeszcze na Amidze tez byly problemy z moca oryginalnych zasilaczy i radzono sobie tak czy inaczej np. dodajac zasilacz z PC-ta ale to tak na marginesie Pozdrawiam wszystkich i owocnych debat w temacie :wink:

1