Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator kominkowy - sygnalizacja optyczna pracy.

16 Wrz 2012 10:58 1761 15
  • Poziom 24  
    Wentylator jest na strychu. Przy kominku w salonie mam zwykły włącznik światła podtynkowy przez który przechodzi faza do wentylatora.
    Czy jest jakiś prosty schemacik jak zrobić sygnalizację pracy wentylatora we wspomnianym włączniku.
  • Poziom 13  
    Najprościej wymienić włącznik na taki z neonówką. Jeśli świeci - wentylator nie pracuje, po włączeniu wentylatora neonówka jest zwierana i gaśnie.
  • Poziom 24  
    Niestety ale nie, bo wentylator to nie żarówka ma w stanie spoczynku przerwany obwód (termostat).
  • Poziom 36  
    Zamontuj równolegle jakąś najsłabszą żarówkę LED i po problemie.
  • Specjalista elektryk
    arteko napisał:
    Niestety ale nie, bo wentylator to nie żarówka ma w stanie spoczynku przerwany obwód (termostat).

Potrzebujesz "sygnał zwrotny" od wentylatora ze strychu - masz przewody wolne od tego miejsca do wyłącznika ?
    Jak funkcjonuje termostat wbudowany w ten wentylator, jakie zadanie spełnia ?
    Pzdr
  • Poziom 36  
    Montowałem kiedyś wentylator kominkowy ale tam był wyłącznik z regulacją obrotów, może taki spróbuj zainstalować, na nim to już widać stan pracy.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    IMHO aby mieć pewność że wentylator pracuje należałoby zabudować presostat i kontrolować spręż na samym wentylatorze. I to jest jedyny sposób na identyfikację stanu wentylatora. Jeśli natomiast wystarczy identyfikacja na poziomie potwierdzenia napięcia zasilania to faktycznie najlepiej zastosować dedykowany regulator napięcia wyjściowego przeznaczony do silników wentylatorów jednofazowych.
    pozdrawiam
    pm001
  • Poziom 36  
    pm.001 napisał:
    IMHO aby mieć pewność że wentylator pracuje należałoby zabudować presostat i kontrolować spręż na samym wentylatorze. I to jest jedyny sposób na identyfikację stanu wentylatora

Można jeszcze czuły mikrofon i głośnik :)
  • Specjalista elektryk
    andrefff napisał:
    Można jeszcze czuły mikrofon i głośnik

Ale to już jest wersja w odróżnieniu od presostatów dla kogoś kto gustuje w tego typu "muzyce". Tak czy owak życzę przyjemnych doznań dźwiękowych po zrealizowaniu :D
    pozdrawiam
    pm001
  • Poziom 35  
    No to może kamerę i monitor :)
    Dajmy spokój z żartami, niech Arteko napisze jakie ma oczekiwania i możliwości.
  • Poziom 24  
    Jedynym przydatnym dla mnie wśród zaproponowanych rozwiązań jest regulator podtynkowy TYWENT UNI-1N - od 46,74 zł, ale nie mieści mi się w typową puszkę zamiast wyłącznika. Regulowanie obrotów silnika jest mi nie potrzebne, ale ma on sygnalizacje optyczną z tym, ze nie wiem jak producent mógł zrobić taką gafę, że nie mieści się w puszkę, przecież nie będę teraz rozkuwał ściany!

Myślę aby w włączniku wywiercić otwór do diody LED.
    W przewód fazowy w szereg z silnikiem wstawić rezystor na przyklad ok 5 ohm, wentylator pobiera 400mA, czyli jak go termostat załączy na rezystorze będzie 2V i do rezystora podłączyć równolegle diodę LED która świeci przy 2V, ale czy to dobry pomysł??
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    arteko napisał:
    nie wiem jak producent mógł zrobić taką gafę, że nie mieści się w puszkę, przecież nie będę teraz rozkuwał ściany
    A co powiesz o takim regulatorze tylko w wersji natynkowej? http://www.contakt.pl/regulator-prdkoci-obrot....html?osCsid=a7b644caffdeb5e0a8a609a1e294e1fb 35mm to chyba nie jest problem.
  • Poziom 36  
    No i ten z linka powyżej to kupisz u nas jeszcze dziś na Chrobrego :)
  • Poziom 24  
    Czy jest jakiś prosty schemacik jak zrobić sygnalizację pracy wentylatora we wspomnianym włączniku.
  • Poziom 36  
    Tylko po co chcesz to robić skoro i tak nie będziesz wiedział czy wentylator pracuje czy nie ?
  • Poziom 24  
    Założyłem regulator podtynkowy TYWENT UNI-1N .
    Temat zamykam.