Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja hydroforowa z buforem wody bez ciśnienia

mi_cinas 16 Sep 2012 12:50 5115 12
 • #1
  mi_cinas
  Level 9  
  Witam,

  W chwili obecnej mam wodę ze studni, która ma już pewnie z 20 lat. Woda pobierana jest przez pompę elektryczną do zbiornika 200 litrów, gdzie tworzona jest poduszka powietrzna. Ze względu na słabą wydajność pompy, i pewnie również studni, niemożliwe jest np. wzięcie prysznica zaraz po myciu naczyń. O dwóch prysznicach na raz czy też kąpaniu się w trakcie pracy zraszaczy w ogrodzie już nie wspomnę. Dodatkowo, woda pobierana ze studni zawiera sporo żelaza, które odkłada się na rurach, zbiornikach oraz armaturze w postaci rdzawego osadu. Użycie filtrów w obecnej konfiguracji jeszcze bardziej wydłuża czas uzupełniania się hydroforu.

  Wygląda na to, że w mojej studni jest woda, ale ze względu na [zapchany koszyczek/mało wydajną pompę] jej uzupełnienie trwa dużej niż normalnie. Tak czy inaczej, żeby uzyskać lepszą wydajność trzeba by kupić nową pompę. Być może przydałyby się także jakieś prace przy studni.  Pomyślałem, że można by mojej obecnej pompy + jakiegoś taniego zbiornika z pływakiem np. o pojemności 200 litrów użyć jako bufora wody bezciśnieniowej. Do tego należałoby dokupić nową pompę i zestawić ją z obecnie posiadanym zbiornikiem hydroforowym jako elementy instalacji ciśnieniowej. Załączam ideowy schemat pomysłu.

  Zalety takiego rozwiązania:
  - stosowanie filtrów wody nie wpływa na ciśnienie w domu
  - nowa pompa nie pobiera wody z głębokości 7m, ale ze zbiornika bezciśnieniowego stojącego obok niej
  - naładowanie hydrofora do ciśnienia roboczego trwa znacznie krócej
  - mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia słabego ciśnienia w zbiorniku hydroforowym - wąskie gardło występuje dopiero po zlaniu 400 litrów wody z obydwóch zbiorników
  - nową pompę tak czy inaczej należałoby kupić

  Wady:
  - zakup zbiornika
  - praca dwóch pomp (hałas + koszty)

  Pytanie: czy ktoś spotkał się z czymś takim w praktyce? Czy są jeszcze jakieś inne wady bądź zalety, których nie wziąłem pod uwagę?

  Instalacja hydroforowa z buforem wody bez ciśnienia
 • #2
  andk1eltd
  Level 36  
  Nie znam celu kombinowania i utrudniania sobie życia :D - zrozumiałem, że problem jest z wydajnością instalacji hydroforowej. Jeśli jesteś zainteresowany rozwiązaniem tego problemu to i tak musisz zacząć od usprawnienia ujęcia wody, inaczej to nawet instalacja bezciśnieniowa też wkrótce przestanie działać. W słabą wydajność pompy po prostu nie wierzę. Trzeba pofatygować się do studni, zdemontować rurę, oczyścić lub wymienić smok. Jeżeli jest to studnia z kręgów to możliwe, że rura ssąca jest za blisko dna studni - podniósł się poziom osadów i przytyka smoka.
 • #3
  mi_cinas
  Level 9  
  Zgadzam się, że naprawa studni mogłaby częściowo pomóc. Studnia jest jednak wiercona i to w środku ogrodu - jej regeneracja wiązałaby się ze sporymi zmianami krajobrazowymi...

  Wydajność pompy wynika na pewno z jej kiepskiej szczelności - puszcza bokiem bardzo cieniutką strużkę wody, a jak skończy pracować to słychać przez pewien czas syczenie i bulgotanie. Tak czy inaczej spodziewam się, że będzie trzeba ją wymienić za pewien czas, więc może by tak ją zajechać w instalacji bezciśnieniowej? :)
 • #4
  kwantor
  Level 38  
  Syczy, bo zawór zwrotny nie trzyma, albo przy pompie (jak jest) albo w koszu w studni. Jeszcze możliwość, że nieszczelne rury i zasysa powietrze przy cofaniu się wody.
  Daruj sobie jakieś bufory.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  jerry1960
  Level 35  
  Jeżeli jest to pompa skrzdełkowa typu SK produkcji np. Hydrovacum Grudziądz, to można ją zregenerować. Jeżeli puszcza bokiem strużkę wody,to należy dokręcić dławiki, są zrobione ze sznura. Pompa powinna przy uszczelnieniu kroplić wodę . Podaj typ tej pompy, lub znajdź kogoś kto Ci ją zregeneruje ,na razie nie kupuj nowej.
 • #7
  kwantor
  Level 38  
  Racja- 7 metrów, to praktycznie już pompa nie potrafi zasysać wody- robi się próżnia.
 • #8
  mi_cinas
  Level 9  
  Dzięki za odpowiedzi.

  Zmiany krajobrazowe to rozrycie kawałka ogrodu i to tej najbardziej zadbanej części :) Dlatego na samą myśl o grzebaniu przy pompie przychodzą mi do głowy różne pomysły.

  Pompa to wyrób Hydro-vacuum, typ (najprawdopodobniej) SKA3.02.110.10
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  mi_cinas
  Level 9  
  Studnia jest na głębokości 7m od gruntu (tak kojarzę). Sama pompa jest w piwnicy, 1.5m pod powierzchnią ziemi. Studnia od pompy jest w odległości około 10m.

  Działało kiedyś lepiej, cała rdza na pompie nie uzbierała się w końcu od razu ;)
 • #11
  cirrostrato
  Level 37  
  mi_cinas wrote:

  Zmiany krajobrazowe to rozrycie kawałka ogrodu i to tej najbardziej zadbanej części :) Dlatego na samą myśl o grzebaniu przy pompie przychodzą mi do głowy różne pomysły.
  Weź zatrudnij firmę która, w innej części ogrodu, wywierci drugie ujęcie, potrzeba raptem ok. metra kwadratowego nowej przestrzeni, aby wykonać odwiert, inne rozwiązania to nawet nie ćwierć środki , do tego na krótką metę.
 • #12
  kwantor
  Level 38  
  Po co wiercić nowe ujęcie, skoro nie studnia jest problemem.
 • #13
  sq4afa
  Level 2  
  Witaj
  Mysle ze dwa zbiorniki wody dadza ci kilka kozysci.
  Wiekszy zapas wody , woda mieszajac sie z powietrzem w pierwszym zbiorniku wytraci zelazo, bedziesz mial w pierwszym zbiorniku bezposredni dostep do
  zbadania ilosci zelaza , gdy zainstalujesz filter odzelaziacz to do plukania wstecznego potrzebna jest spora ilosc wody pod duzym cisnieniem by mozna bylo
  dobrze wyplukac filter.
  A gdybys jeszcze dodal dozownik do pierwszego zbiornika i pompowal odpowiednia ilosc podchlorynu sodu .

  W moim zestawie jest jeszcze (przed pompa) filtr 60 um stalowy , (a po pompie 2) filtr weglowy , pare bawelnianych (5 i 15 um) i lampa UV.
  Ponadto filtr RO , wode mam super.
  Troche zabawy z automatyka , ale warto.
  Pozdrawiam
  ZK