Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakłucenia w telewizorze na paśmie 80m, proszę o pomoc w usunięciu zakłóceń.

gooooo 16 Sep 2012 15:17 3426 17
    gooooo
    Level 15  
    Witam!

Powiesiłem antenę na pasmo 80m i podczas pracy na paśmie zauważyłem, że mam zakłócenia w telewizorze.

Antena to dipol z symetryzatorem napięciowym 1:1, nawiniętym na rdzeniu F82. Antena wisi dosyć blisko blaszanego dachu, SWR w tej konfiguracji wynosi 1,7.

Radio to Yaesu FT-707, moc 100W. Radio zasilam z akumulatora samochodowego, radio nie jest uziemione przy pomocy zacisku uziemiającego umieszczonego z tyłu.

Telewizory są dwa, w pokoju obok i piętro niżej. Ten obok odbiera TV analogową, ten niżej cyfrową. Sygnał idzie z popularnej anteny siatkowej do splittera i stamtąd do obu telewizorów. Telewizory są wpięte do gniazdka bez bolca uziemiającego.

Podczas nadawania, pojawiają się kreski (widoczne na zdjęciu poniżej). W telewizorze DVB-T nieruchome piksele lub znika obraz całkowicie.

Punkt zasilania dipola znajduje się w odległości ok. 2m od anteny siatkowej. Punkt zasilania dipola zaznaczyłem żółtą kropką na zdjęciach.

Zakłucenia w telewizorze na paśmie 80m, proszę o pomoc w usunięciu zakłóceń. Zakłucenia w telewizorze na paśmie 80m, proszę o pomoc w usunięciu zakłóceń. Zakłucenia w telewizorze na paśmie 80m, proszę o pomoc w usunięciu zakłóceń.

Proszę o pomoc w usunięciu zakłóceń.
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Prujesz polem w.cz. prosto w antenę, zdziwiłbym sie jakby nie było zakłóceń.
    Anteny dalej od siebie albo obniż moc i po kłopocie.
  • Helpful post
    sp5-4013
    Level 16  
    Masz anteny do odbioru TV które powinny być w muzeum sztuki nowoczesnej.Zastosuj antenę Yaga (zamknięty dipol-zwarcie dla częstotliwości KF) i wzmacniacz (jeżeli taki jest ) w którym na wejściu jest cewka do masy za symetryzatorem ok 5-6 zw lub samemu wlutuj ok 5 zw na wkładzie od długopisu.Pomaga- mam 100W przy antenach- załóż symetryzator przy antenie nadawczej.
    Jaki telewizor- na niektóre wynalazki(TV)-pomaga wymiana na inny TV.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    gooooo wrote:
    Telewizory są dwa, w pokoju obok i piętro niżej. Ten obok odbiera TV analogową, ten niżej cyfrową. Sygnał idzie z popularnej anteny siatkowej do splittera i stamtąd do obu telewizorów. Telewizory są wpięte do gniazdka bez bolca uziemiającego.

Napisz coś więcej o instalacji antenowej RTV - widać, że na dachu masz popularną "siatkę" i 1RUZ .

Quote:
    Podczas nadawania, pojawiają się kreski (widoczne na zdjęciu poniżej). W telewizorze DVB-T nieruchome piksele lub znika obraz całkowicie.

Co byś nie napisał o instalacji RTV to i tak musisz oddalić dipola z 3,5MHz jak napisał Michał SP5IT .

sp5-4013 wrote:
    załóż symetryzator przy antenie nadawczej

Przecież gooooo napisał, że " Antena to dipol z symetryzatorem napięciowym 1:1, nawiniętym na rdzeniu F82 ".

Pozdrawiam.
    sp5wcx
    Level 33  
    Wywal "siatkę" na złom łącznie ze wzmacniaczem, daj porządną, wieloelementową Yagę. Nie dawaj wzmacniacza tylko symetryzator na pasmo IV-V (od 21 kanału w górę). Ja na przykład mam do nadajnika TV 50 km w linii prostej i pracując nawet mocami rzędu 250 W na dowolnym paśmie KF nie ma najmniejszych objawów na telewizorze. Antena TV "patrzy" na antenę KF.
    gooooo
    Level 15  
    SP5ANJ wrote:
    Napisz coś więcej o instalacji antenowej RTV - widać, że na dachu masz popularną "siatkę" i 1RUZ .

Z anteny siatkowej sygnał idzie przewodem 75Ohm (oplot miedziany plus folia aluminiowa o ile dobrze pamiętam) pod blachę na strych. Tam jest rozdzielacz sygnału (papierek z nazwą producenta nie zachował się) i jednym przewodem przechodzi do pokoju pod strychem a drugim na przeciwległy bok domu i do drugiego telewizora. Tam też jest zasilacz od wzmacniacza.
    Dziękuję kolegom za porady, dipol powędruje w inne miejsce.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    gooooo wrote:
    Z anteny siatkowej sygnał idzie przewodem 75Ohm ... ... Tam też jest zasilacz od wzmacniacza.

Na pierwszym miejscu zastanowiłbym się nad "wywaleniem" tego przedwzmacniacza lub zablokowaniem jego wzmocnienia na częstotliwościach poniżej 400MHz.

Quote:
    ... dipol powędruje w inne miejsce.

Przy wzm. w antenie TV to bezpieczna odległość będzie około 10 metrów. :cry:

Pozdrawiam.
    gooooo
    Level 15  
    SP5ANJ wrote:
    "wywaleniem" tego przedwzmacniacza lub zablokowaniem jego wzmocnienia na częstotliwościach poniżej 400MHz.

A czy wstawienie filtru górnoprzepustowego ma jakiś sens? Nie posiadam schematu przedwzmacniacza- żeby zmniejszyć wzmocnienie podejrzewam że trzeba przelutować elementy SMD (kondensatory i dławiki)?
    bc211
    Level 30  
    Na ekranie widać charakterystyczny w siatkach "efekt 1/2 ekranu - wina zasilania" przedzielony ekran to może być indukowanie się fali pomiędzy początkiem, a końcem kabla TV, gdzie prąd w.cz. znalazł sobie przeciwwagę w postaci uziemienia wprowadzając na sygnale, w zasilaczu intermodulację 50Hz. Może popróbuj najpierw zasilić siatkę np. z baterii 9V żeby przy okazji wyeliminować wzbudzanie się wzmacniacza, choć pewnie i tak nic to nie da. W ogóle instalacja-porażka i oba kable czarne od syfu z komina.

Dodano po 27 [minuty]:

B.T.W.
    EMC/Rusty Bolt Effect - apropos komina :D
    gooooo
    Level 15  
    Przedzielony ekran to poprostu migotanie TV kineskopowego i akurat aparat tak chwycił, że wyszło jakby połowy obrazu nie było. W rzeczywistości obraz jest ale z tymi ukośnymi prążkami widocznymi w górnej części telewizora. Te kable w oryginale były czarne ;)
    bc211
    Level 30  
    No jasne w oryginale były czarne, a zrobiły się białe... ooo, a więc kolega nie pisał, że foto do bani.
    Aparat tak chwycił i zasilanie wzbudnicy zakłóceń, którą jest wyjedzona, wygnita płytka siatki odpada, no ciekawe.

Dodano po 2 [godziny] 11 [minuty]:

Wiecie jak się patrzę na te fotki to ta siatka nie jest wcale aż w takim złym miejscu
    tam jest 0 napięcia przecież i w tym miejscu jest nie widoczna dla tego dipola 80m
    sp5-4013
    Level 16  
    SP5ANJ-przepraszam nie doczytałem. Mam wzmacniacze AMS już mają z ??20 lat zaklejone plasteliną więc woda się nie dostaje.Początkowo były produkowane bez tej ceweczki , wzmacniacz i napięcie wcz na złączu BE robiło ..... potem tam cewkę lutowali.
    Doskonałe filtry pasmowo zaporowe były w głowicach telewizyjnych CCCP Rubin i pochodne włączony w wtyk antenowy do telewizora doskonale wycinał harmoniczne. W głowicy TV są dwie diody na wejściu (zabezpieczenie dla ładunków statycznych ) jak napięcie wcz jest odpowiednie te diody zaczynają przełączać i skutki widać na ekranie było to już przez kogoś opisywane( brak dławika przy diodach ma zwierać sygnały do 30MHz trzeba zajrzeć do głowicy). A najlepiej zwiera sygnały KF dipol anteny telewizyjne -Yaga. Zrób to co proponuje SP5WCX myślę że najbardziej pomoże.
    fb-dx
    bc211
    Level 30  
    O plastelinie nie słyszałem i nie chce mi się wierzyć, że wytrzyma upał ?? Silikon wytrzymywał góra pół roku i płytka zgnita.
    Aż znalazł się sposób porządny pistolet do klejenia w laskach i czarne naboje, które są najlepsze chyba.
    I płytka dobra, i sygnał dobry. Na wieki wieków. Amen. Aż do uderzenia pioruna.
    sp5-4013
    Level 16  
    BC211 jest wręcz doskonała anteny nadawcze też tak zabezpieczam,każda śruba się rozkręci-polska ma być .W zimę czasami ptaki podziobią bo myślą że coś do ugryzienia.Patent brata też krótkofalowiec namówił mnie na te forum ale dx-y i cw są ciekawsze.
    Silikon dobry ale DEKARSKI-tylko potem spróbuj to oczyścić żeby można było polutować inne silikony puszczają wilgoć.Dekarski b/dobry przy zabezpieczeniu anten jak wycięta dziura w karoserii np CB jak przecieka antena do radia itd. .
    To podgrzewasz suszarką i wszystko cacy wygląda jak nowe żadnej korozji.
    Pozdrawiam udanych eksperymentów ponad 30 lat używam tego sposobu.
    Jak antena wpięta do TV i przy siatkowych to do wymiany.Jak dotychczas wzmacniacze wiszą przy antenach pewnie więcej jak 20 lat-zawsze antena wyłączona,wystarczy jak się w robocie na patrzę na spustoszenia sprzętu a ten rok był rekordowy,więc pilnuje i uczuliłem domowników.Dipol Yagi zwiera ładunki statyczne
    bc211
    Level 30  
    Silikon jest do bani, bo koncentruje wilgoć i nie pozwala jej odparować i jeszcze gorzej ćwiczyłem to nie raz.
    Niby piszemy nie na temat, a jednak na temat, bo kabel też zgnije jak w puszce będzie woda.
    No zobaczę co ten dekarski jest wart. Marcin, pozdrowienia.
    sp5-4013
    Level 16  
    Dekarski nawet na mokro go można używać,kończę bo jak zauważyłeś zmieniliśmy temat.Z plasteliną nie ma problemu.Będę miał pytanie o Stabo 3200 ale to na PW dokończymy.
    Pozdrawiam!!
    gooooo
    Level 15  
    sp5wcx wrote:
    Wywal "siatkę" na złom łącznie ze wzmacniaczem, daj porządną, wieloelementową Yagę. Nie dawaj wzmacniacza tylko symetryzator na pasmo IV-V (od 21 kanału w górę). Ja na przykład mam do nadajnika TV 50 km w linii prostej i pracując nawet mocami rzędu 250 W na dowolnym paśmie KF nie ma najmniejszych objawów na telewizorze. Antena TV "patrzy" na antenę KF.

Czy taka antena wystarczy?:
    http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-4421-69-Tri-Digit-bez-wzmacniacza/96

Do nadajnika mam 15km w linii prostej