Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka transformatorowa 160A firmy WezFam straciła moc.

16 Wrz 2012 16:38 4854 10
 • Poziom 8  
  Witam wszystkich.
  Posiadam spawarkę transformatorową 160A firmy WezFam. Ma ona około 5 lat. Niestety uległa ostatnio awarii. Coś się jej stało i straciła moc. Na ustawieniu maksymalnym ledwo co iskrzy, mniej więcej jak prostownik do akumulatorów. Nie bardzo wiem jak zdiagnozować awarie. Na razie sprawdziłem potencjometr od ustawienia amper. Wygląda że jest ok. chodzi w zakresie 0-22k. Oraz opornik który jest do niego przylutowany. Podokręcałem również wszystkie przewody przy kostkach jak i przy styczniku. Zmierzyłem napięcie na masie i elektrodzie i dostaje 9V, a według tabliczki na maksymalnym ustawieniu o ile dobrze umiem z niej odczytać powinno być 42V. Zresztą w całym zakresie ustawienia rodzaju elektrody jest 9V. Nie bardzo wiem jak podejść do problemu i jakie dalej kroki poczynić w celu znalezienia przyczyny awarii. I tu właśnie szanownych fachowców proszę o pomoc.
  Z góry dziękuje za wszelkie sugestie.
  Spawarka transformatorowa 160A firmy WezFam straciła moc. Spawarka transformatorowa 160A firmy WezFam straciła moc. Spawarka transformatorowa 160A firmy WezFam straciła moc. Spawarka transformatorowa 160A firmy WezFam straciła moc. Spawarka transformatorowa 160A firmy WezFam straciła moc. Spawarka transformatorowa 160A firmy WezFam straciła moc.
 • Poziom 38  
  Sprawdź triak BTA ten na radiatorze, obecność napięcia sterującego jego bramką.
 • Poziom 8  
  Spawarka transformatorowa 160A firmy WezFam straciła moc.


  Ustawienie elektrody na 4mm
  Niebieski – czarny – 170V
  Czerwony – czarny - 170V

  Ustawienie elektrody na 3.5mm
  Niebieski – czarny – 200V
  Czerwony – czarny - 200V

  Ustawienie elektrody na 3mm
  Niebieski – czarny – 220V
  Czerwony – czarny - 220V

  Ustawienie elektrody na 23mm
  Niebieski – czarny – 220V
  Czerwony – czarny - 220V

  Napięcie na triaku wzrasta wraz ze zmniejszaniem amperażu w zakresie od 4mm do 3mm (ok. 1/3 górnego zakresu) później zostaje na 220V

  Poza tym sterowanie amperażem reaguje na zmiany, na 4mm prąd jest większy jak na 3mm patrząc na moc spawania. Poniżej 3mm przestaje reagować tzn. spawarka w ogóle nie iskrzy. Napięcie na triaku w zakresie ustawienie z 4mm do 3mm wzrasta ze 170 do 220 jak osiągnie 220 spawarka w tym momencie przestaje iskrzyć. Wydaje się że napięcie na triaku jest odwrotnie proporcjonalne do subiektywnej mocy spawarki na elektrodzie i masie. Odnoszę wrażenie ze jakbym na triaku miał ze 50V to zaczęła by się normalnie zachowywać. Jutro postaram się sprawdzić każdy element (w miarę swoich możliwości) na płytce sterującej.
 • Poziom 16  
  Omiń ten regulator i sprawdź jak spawa jeśli będzie ok to usterka tkwi w regulatorze.
 • Poziom 8  
  Nie bardzo wiem jak to ominąć. Prosił bym w tym temacie o pomoc.
 • Poziom 16  
  Wepnij bezpośrednio do sieci transformator po stronie pierwotnej a regulator odepnij
 • Poziom 38  
  robokop_78 napisał:
  Napięcie na triaku wzrasta wraz ze zmniejszaniem amperażu w zakresie od 4mm do 3mm (ok. 1/3 górnego zakresu) później zostaje na 220V

  Gdzie to mierzyłeś?
  Wymień triac skoro nie umiesz go spraawdzić i na pewno się poprawi.
 • Poziom 8  
  Triak kupiony, czekam na przesyłkę. Jak dojdzie wymienię i dam znać co i jak.
 • Poziom 8  
  Niestety, wymiana triaka nic nie dała, spawarka zachowuje się dokładnie tak samo. Do transformatora dochodzą cztery przewody. Dwa bezpośredni ze stycznika 220V i dwa z płytki. Podczas regulacji na tych dwóch przewodach co wychodzą z płytki mam zmianę z 5V do 50V. Jak podłączyłem te dwa przewody pod 220V spawarka odżyła, spawa jak szalona. Zwalone jest sterowanie amperażem. Coś zakres sterowania jest nie w tym miejscu zdaje się ze powinien być gdzieś od 100V do 220V i byłoby chyba ok. Jak to naprawić macie może jakieś pomysły?
 • Poziom 38  
  Potrzebny był by schemat.
  Czy ten stycznik napewno dobrze łączy obwód?
 • Poziom 11  
  zewrzyj anody i sprawdż-powinien być maksymalny prąd spawania,jeśli tak jest to usterka jest na regulatorze.należałoby wtedy sprawdzić układ elektroniczny i sam triak.