Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fabryczne radio w Megane II i zanik stacji , szumy po podłączeniu ładowarek USB

skarabeusz82 16 Wrz 2012 18:06 2037 3
  • #1 16 Wrz 2012 18:06
    skarabeusz82
    Poziom 11  

Witam serdecznie szanownych forumowiczów. Niedawno kupiłem Megane 2. Po perypetiach związanych z poprzednim autem, (opisywane zresztą na tym forum), jestem zadowolony z fabrycznego radia. Po wymianie anteny na taką od Hirschmanna, radio odbiera zachwycająco. Problem polega na tym że jak podłączę ładowarkę telefonu to na skali zostają dwie rozgłośnie, a zależy mi na kilku innych. Z racji że dużo jeżdżę, a nawiguję z pomocą telefonu, jestem skazany na to ładowarki. Rozebrałem kilka z nich. W środku różnią się szczegółami, a oparte są na tym samym układzie scalonym. Nie pomogło zasilenie ładowarki grubym przewodem prosto z akumulatora, więc wziąłem się za budowę własnej, opartej na stabilizatorze 78s05. Wszystko grało dopóki bateria w testowanym telefonie (alcatel 890d, bateria 1100 mah) miała stan 80%. Jeżeli podłączyłem w stanie 30% układ grzał się i nie wyrabiał. Następnym krokiem było dokupienie 3 stabilizatorów i wraz z radiatorem zabudowa w aucie. Ładowarka działa ale się nagrzewa do około 60 70 stopni. Problem polega na tym że Alcatel jest królikiem doświadczalnym, na codzień używam Motoroli RAZR MAXX (bateria 3300 ) i na ładowaniu tego telefonu szczególnie mi zależy. Oryginalna ładowarka Motoroli ma 1.2 A. W internecie znalazłem, że ważne są piny d+ i d- w usb (w mojej konstrukcji są one zwarte). Ponoć przez odpowiedni dzielnik napięcia określa się moc ładowarki. Proszę o pomoc w modernizacji mojej konstrukcji, zależy mi na prądzie około 1.5 do 2 A , i ewentualne naprostowanie w sprawach których się mylę. Pozdrawiam.

0 3
  • #2 16 Wrz 2012 18:31
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  

Stabilizator78s05(około 11watów w ciepło) musi wytracić sporo mocy dlatego spory radiator i powinno być ok.

0
  • #3 16 Wrz 2012 19:53
    skarabeusz82
    Poziom 11  

Ok dzięki, mam jeszcze obawy o baterię telefonu. Czy komurka sama potrafi zarządzać ładowaniem, czy potrzebuje jakiegoś rezystora zabezpieczającego na wyjściu ładowarki ? Może propozycję dzielnika napięcia na d+ i d-

0
  • #4 18 Wrz 2012 22:29
    skarabeusz82
    Poziom 11  

Panowie wpadka. Zwarcie na płytce. Do rzeczy. Do ładowania telefonu wystarczy jeden dobrze chłodzony stabilizator l7805 tak jak pisał dziadzio miecio. Pobór prądu przy zwartych d+ i d- to około 800 mA, a ładowaniem zarządza komórka.( jeżeli chcemy więcej prądu, trzeba zrobić odpowiedni dzielnik napięcia na przewodach sygnałowych). Do szczęścia wystarczy jej jedynie 5V z usb o prąd martwić się nie musimy. Dla wnikliwych i dociekliwych zamieszczam cytat. To zrzut z jakiegoś zagranicznego forum po angielsku. Jeżeli w tym momencie łamie jakiś punkt regulaminu to: ADMIN LITOŚCI.

"Comment by Darrin
    A standard Motorola USB charger puts ~1.4vdc onto the x pin of the mini USB plug. A
    200k resistor between pin 2 and 4 produces ~1.9vdc on the x pin. This works for
    Motorola Q (which works from ~1.2vdc to ~1.9vdc), but not for Razr V3m. I had to lower
    the resistor to 165k. This produces ~1.5vdc and allows the charger to become
    authorized.
    Comment by Andre
    After many trial and error, the working pinout for my RAZR V3C was to short 2 and 3
    THEN Short X and Gnd with a 200KOhm resistor. Work good on my unbranded USB car
    charger and with a PC without any driver installed.
    Here is a schematic :
    .................1 _____________ +5V ____________
    .................2 _______,
    PHONE SIDE 3_______/................................. USB / Power Supply side
    .................X_______/\/200Kohm /\__,__ GND ___
    .................4___________________/
    Comment by Eric
    Andre's schematic also works for the motorola IC502. I used a 220kohm resistor(that's
    what I had laying around). Thanks Andre.
    Comment by kaputnik
    Andre's schematic also works for the V3x. According to the spec sheet for the Enhanced
    Mini USB interface circuit, shorting pin 2 to pin 3 (the data lines) and putting a resistor of
    200kOhm on the ID pin x to pin GND will put the phone into Dumb Mid-Rate Charger
    (500mA) mode with 1.225 volts on pin x. Putting a 440kOhm resistor on pin x to pin GND
    will put the phone into Dumb Fast Charger (1.25A) mode with 1.68 volts on pin x.
    2
    5 pin mini-USB plug connector
    at the AC adapter
    Store Business
    Archive Solution
    w/ Easy Search &
    Retrieve
    Functionality.
    Learn More!
    www.barracudanetwor…
    Motorola RAZR, RIZR, Z8 mini-USB Charger pinout and wiring @ p... http://pinouts.ru/CellularPhones-A-N/razrv3_charger_pinout.shtml
    1"

0
  Szukaj w 5mln produktów