Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woda Ogrzewojąca Bojler Cofa Się Na Grzejniki

16 Wrz 2012 19:59 16437 12
  • Poziom 13  
    Witam
    Chciałbym zaczerpnąć pomocy w problemie który mnie frapuje.
    Miesiąc temu okazało się ze stary piec wymaga wymiany już na nowy gdyż chwyciła go korozja w znacznym stopniu i zaczął przeciekać. Ekipa przyszła i zamontował nowy kocioł Eko-Hurt KWM-SG 25kW. Został także wymieniony bojler gdyż wcześniej był w łazience i było brak efektywności podgrzewania w nim wody ( nie było wcześniej zrobionego zaworu odcięcia na mały obieg by tylko podgrzewać wodę). Nowy bojler został przeniesiony do kotłowni tuż nad piec firmy Galmet 140L.
    Problem tkwi w tym że podczas używania małego obiegu by podgrzać wodę w bojlerze, woda ogrzewająca bojler cofa mi się powrotem na grzejniki. Przez pierwsze 2 tygodnie od zamontowania tak się nie działo. Obecnie trudniej jest mi zagrzać wodę gdyż ciepło rozchodzi się po domu. Czy przyczyna może leżeć w zapowietrzeniu instalacji?

Zapytując wykonawcę dlaczego tak jest odpowiada że należy zakręcić najbliższy grzejnik na powrocie i problem powinien ustąpić. Niestety nie mam na parterze zaworów na grzejnikach ( ani na przyjściu ani na powrocie) więc nadchodzącym tygodniu będę zakładał. W odpowiedzi na radę wykonawcy najbliższy grzejnik na powrocie jest najchłodniejszy. A instalacja jest z lat 80” mieści 450L wody więc po całym domu rozchodzą mi się rurki dość pokaźnych rozmiarów i zamknięcie jednego czy wszystkich grzejników problemu w 100% nie rozwiąże gdyż rury będą grzały.

- zastanawiam się czy jak by pompka była na powrocie a nie zna zasilaniu to tego efektu by nie było ?
    - czy może jak by powrót z bojlera zamiast w miejscu 1 był w miejscu 2 coś by to zmieniło?

Dodatkowo jeszcze z odpowietrzacza automatycznego przed bojlerem kapie woda. Wyczytałem że taki objaw to uszkodzenie i należy go wymienić. W 1miesiąc uległ by uszkodzeniu?

Prosiłbym o jakieś porady.

Woda Ogrzewojąca Bojler Cofa Się Na Grzejniki Woda Ogrzewojąca Bojler Cofa Się Na Grzejniki Woda Ogrzewojąca Bojler Cofa Się Na Grzejniki
  • Poziom 19  
    Jeśli będziesz miał założone zawory na grzejnikach zasilanie i powrót oraz na bojlerze to zawsze możesz zakręcić - przykręcić i reszta będzie lepiej grzała dobre to jest w przypadku jakiej kol-wiek awarii bo zakręcasz 2 zawory i odcinasz uszkodzone urządzenie a reszta działa dalej . Zasilania bojlera nie możesz odwrócić zasilanie bojlera z pieca idzie do góry bojlera a spływ z bojlera to spód bojlera. Na zasilaniu z sieci zimna woda do bojlera powinien być u ciebie zawór bezpieczeństwa 6 BAR + zawór zwrotny .Pompka czy będzie na zasilaniu czy powrocie to się tylko kierunkiem rożni bo albo będzie wodę z pieca pompować w instalacje - lub pchać z instalacji do pieca , a każda pompa wytrzyma temp 100stopni C

• Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Bogdanbenek napisał:
    Jeśli będziesz miał założone zawory na grzejnikach zasilanie i powrót oraz na bojlerze to zawsze możesz zakręcić - przykręcić i reszta będzie lepiej grzała dobre to jest w przypadku jakiej kol-wiek awarii bo zakręcasz 2 zawory i odcinasz uszkodzone urządzenie a reszta działa dalej . Zasilania bojlera nie możesz odwrócić zasilanie bojlera z pieca idzie do góry bojlera a spływ z bojlera to spód bojlera. Na zasilaniu z sieci zimna woda do bojlera powinien być u ciebie zawór bezpieczeństwa 6 BAR + zawór zwrotny .

Tak wiem, właśnie zawory pozwolą mi na odcinanie urządzeń (mam zamiar założyć kulowe).
    Zasilania bojlera nie chcę odwracać tylko, czy jak spływ bojlerwa do powrotu byłby bliżej wejścia do pieca ( tak jak zaznaczyłem na rysunku nr 3" z punktu 1 do 2) wtedy bym pomijał trójnik powrotu z instalacji całego obiegu.

Walker29 napisał:
    I mówisz, że robił to specjalista(Trochę stali, trochę ocynku, trochę pexa i jeszcze coś w zółtym kolorze na zdjęciu widać)?
    Te pexy również? I izolacje?
    Na zasilaniu zasobnika powinien być również odpowietrznik automatyczny.

O jakim zaworze odcięcia grzejników piszesz?(aby był mały obieg wody tylko na c.w.u)

Tak właśnie "specjalista" ten pex to po prostu przyprowadzili zasilania zimnej wody z łazienki i wrócili z powrotem pex'em do łazienki z ciepłą wodą.
    dali przekrój 16 nie wiem czy to nie za mało. Czy Pex do niewłaściwe rozwiązanie ?
    W zółtym kolorze to jest izolacja z dawny lat (rury obłożone są wełną a następnie papierem żeby się nie pyliło.

Nie wiem co rozumiesz przez zasilanie zasobnika z odpowietrznikiem, w którym to ma być miejscu?
    Chodzi o zawory kulowe na grzejnikach by je pozamykać żeby nie grzały jak woda mi się cofa powrotem.

Walker29 napisał:
    Nie widzę tego na zdjęciach jak i nie widać rury wzbiorczej do naczynia przelewowego.

nie wiem o co chodzi ? o zbiornik wyrównawczy ?

• Poziom 15  
    Dzień dobry, instalacja po zamknięciu zaworu na zasilaniu staje się niebezpieczna (ale chyba jesteś tego świadomy), przydałby się chociaż zawór bezpieczeństwa na kotle. Woda idzie przez powrót ponieważ wymiennik nie jest w stanie odebrać takiej ilości ciepła jaką produkuje kocioł. Termiometr na kotle będzie mał trochę przekłamania (ale pewnie sterownik pokazuje prawidłową).
  • Poziom 22  
    No to niezłą bąbę ci skonstułował ten "wykonawca" .On nie ma pojęcia o tym co robi!!!
    Masz zamontowany zawór nad kotłem na rurze pionu zasilania domu. Mogłoby tak być pod warunkiem, że byłaby wpięta rura wzbiorcza przed zaworem, a tak nie jest z tego co widać.
    Poproś innego hydraulika a nie pana Kazia, niech ci to poprawi, bo kotłownia jest niebezpieczna. Zamontowamie zaworów na grzejnikach rozwiąże problem niepożądanego grzania instalacji.
  • Poziom 13  
    pawel.spyra napisał:
    Dzień dobry, instalacja po zamknięciu zaworu na zasilaniu staje się niebezpieczna (ale chyba jesteś tego świadomy), przydałby się chociaż zawór bezpieczeństwa na kotle. Woda idzie przez powrót ponieważ wymiennik nie jest w stanie odebrać takiej ilości ciepła jaką produkuje kocioł. Termiometr na kotle będzie mał trochę przekłamania (ale pewnie sterownik pokazuje prawidłową).

No właśnie nie do końca jestem tego świadom gdyż myślałem że powierzam modernizacje firmie która się na tym zna i wykona to prawidłowo.

W który miejscu miałby być te zawór bezpieczeństwa zamontowany ?

Tak wiem, termometr przekłamuje, będę go mocował bezpośrednio bez żadnych dodatków.

pablowp1 napisał:
    Masz zamontowany zawór nad kotłem na rurze pionu zasilania domu. Mogłoby tak być pod warunkiem, że byłaby wpięta rura wzbiorcza przed zaworem, a tak nie jest z tego co widać.

Zgadza się nie jest wpięta, w momencie gdy grzeje wodę to zamykam zawór nad kotłem i jednocześnie odcinam dojście do zbiornika wyrównawczego na strychu, jest on jedynie jeszcze nie odcięty na powrocie....

Walker29 napisał:
    Alu-pex może być jeśli odpowiednio go użyjemy. A tutaj ktoś poszedł na łatwiznę i na pierwszy rzut oka nie powiedziałbym, że to specjalista czy fachowiec(jak to w zwyczaju jest nazywać).

Odpowietrznika automatyczny(taki sam jaki Tobie przecieka) powinien być zamontowany na samym szczycie(czyt. najwyższym punkcie) na"wejściu podgrzewania wody w bojlerze"(nazwa ze zdjęcia).
    O izolacje się nie czepiam, każdy sposób by uratować ciepło jest dobry. Żółty kolor miałem na myśli mosiądz na początku rurki c.w.u.(z resztą ta rura też powinna być porządnie zaizolowana).

Na końcu zadałem pytanie o rurę wzbiorczą(czyli bezpośrednie połączenie pomiędzy kotłem a naczyniem wyrównawczym). Mam nadzieję, że gdy kocioł pracuje na małym obiegu nie odcinasz tego naczynia od instalacji ?(tego na zdjęciach nigdzie nie widać!).

Ps. jaki masz zawór bezpieczeństwa na zasilaniu "bojlera" zimną wodą? W dokumentacji technicznej jest wpisane,że takowy zawór tam jest.

- Jak należy odpowiednio użyć pex'a. Sam odnoszę wrażenie że przejście z 3/4 cala na pex 16 zmniejszyło mi ciśnienie na wylotach kranów ciepłej wody. Chyba nie powinno się tak robić?
    - odpowietrznik automatyczny właśnie tam jest zamontowany na samym szczycie co widać na zdjęciu nr 2 z wstępu mojego posta.
    - gdy kocioł pracuje na małym obiegu tym własie zaworem nad kotłem odcinam naczynie wyrównawcze na strychu, połączenie otwarte jest jedynie z powrotem ale to chyba nie ma znaczenia?

a oto zdjęcie zaworu bezpieczeństwa na zasilaniu zimną wodą.... wydaje mi się że nie jest prawidłowo zamontowany ;/
  • Poziom 19  
    Jerzykowski napisał:
    Bogdanbenek napisał:
    Na zasilaniu z sieci zimna woda do bojlera powinien być u ciebie zawór bezpieczeństwa 6 BAR + zawór zwrotny
    OK. Czy te twoje zdjęcia to są twojej instalacji. Wygląda to na instalację zamkniętą a kocioł na paliwo stałe. Nie boisz się tego użytkować?

Tak to jest u mnie w warsztacie stolarskim zbiornika wyrównawczego nie widać na fotkach akurat ale takowy jest podłączony do kolektora bezpośrednio dwiema rurkami [zasilanie i powrót ] . Instalacja działa ok 100 żeberek żeliwnych 4x25szt + mały bojler na wodę , palone jest drewnem i temperatura na piecu 50-60stopni C max było 70stopni C temperatura w środku w pomieszczeniu ok +20 stopni jaka była w zimie . Możliwe ze to nie wygląda fachowo ale działa dobrze do kontroli pieca zawsze ktoś jest bo to jest w jednym popieszczeniu piec i warsztat . Pewnie zaraz usłyszę słowa krytyki ze tak nie powinno być ze to prowizorka ale te prowizorki działały kiedyś najdłużej :D tak ze piec i cała instalacja CO jest dozorowana gdy się pracuje w warsztacie .
  • Poziom 22  
    Bogdanbenek już nie raz chwalił się swoją instalacją na tym forum i robi ludziom wodę z mózgu. Mężczyzna
    jest z natury wzrokowcem, popatrzy na te babole i uzna, że tak ma być, bo u Bogdanabenek działa... łooo matko i córko, forumowicze i goście- czytajcie uważnie to forum, bo jak w całym świecie, i tu są anarchiści.
  • Poziom 13  
    Zawory na grzejnikach wyeliminowały cofanie się na małym obiegu wody powrotem. Zawór bezpieczeństwa i doprowadzenie wody zimnej do bojlera odpowiednie przerobiłem oraz zwiększyłem średnice rurki bo jak dla mnie pex 16 to trochę za mała.

zamykam