Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kabel do mieszkania WYMIANA WLZ?

16 Wrz 2012 22:48 5076 9
  • Poziom 9  
    Witam,
    w kamienicy, w której mieszkam jest wymieniana wewn. linia zasilania. Mam dwa liczniki w mieszkaniu (120 m kw) i firma zaproponowała mi demontaż jednego i scalenie mocy. Ja na to się zgodziłem, problem w tym, że rozpoczęto kładzenie przewodu 6 mm kw x 5, co wydaje mi się niewystarczające. Mam w domu ogrzewanie elektryczne (grzałki w 4 piecach kaflowych), same tylko grzałki do ogrzewania mieszkania mają w sumie ok 16 KW, jeszcze bojler, przydział mocy to 22 KW. Nowe zabezpieczenie przedlicznikowe ma mieć 32 A, instalacja trzyfazowa. Mieszkanie na III piętrze, czyli od szafki z licznikami na parterze ok 12 m. Czy nie powinien być zastosowany grubszy kabel np. 10 x 5?
    Dziękuje z góry za opinie!
  • Moderator
    Po pierwsze, na to powinien być projekt. I wykonawca powinien postępować zgodnie z nim.
    Po drugie, a kto Ci powiedział, że to za mało?
    Po trzecie, jednostką mocy jest kilowat, a jego symbol pisze się [kW], czyli litera "k" musi być mała, bo to jest przedrostek, który oznacza "kilo".
  • Poziom 9  
    retrofood napisał:
    Po pierwsze, na to powinien być projekt. I wykonawca powinien postępować zgodnie z nim.
    Po drugie, a kto Ci powiedział, że to za mało?
    Po trzecie, jednostką mocy jest kilowat, a jego symbol pisze się [kW], czyli litera "k" musi być mała, bo to jest przedrostek, który oznacza "kilo".

Projekt pewnie jest u administratora, natomiast idea zdjęcia drugiego licznika powstała ad hoc i w projekcie pewnie o tym nic nie ma. Moje wątpliwości wzmogła opinia usłużnego pracownika zakładu energetycznego, który w trakcie załatwiania formalności mówił o grubszym kablu.
  • Moderator
    A co ma pracownik zakładu energetycznego do wymiany wlz-u? Też bym chciał urwać u kogoś kasy... tak za frico...

A na poważnie. Skoro powstało coś ad hoc, to ma to znaleźć odzwierciedlenie w projekcie. I ktoś to musi podpisać. Ktoś, mający uprawnienia budowlane w zakresie instalacji elektrycznych.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Od szafki z licznikami w wykutej dużej bruździe w murze kable idą bez żadnej rury PCV, czy innej otuliny, długość kabla przynajmniej 12 m.
  • Poziom 29  
    Jeden z liczników ci zdejmą i skomasują moc.
    Będziesz mniej płacił, bo pojedyncze przesyłowe itd.

Co do kabla, zapytaj tych panów którzy to robią, na podstawie czego wyliczyli do Ciebie 5*6.

A tak apropos, jaki masz układ w mieszkaniu TN-C?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    serwisor napisał:
    Jeden z liczników ci zdejmą i skomasują moc.
    Będziesz mniej płacił, bo pojedyncze przesyłowe itd.

Co do kabla, zapytaj tych panów którzy to robią, na podstawie czego wyliczyli do Ciebie 5*6.

A tak apropos, jaki masz układ w mieszkaniu TN-C?

To stara kamienica, mamy TT