Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kabel do mieszkania WYMIANA WLZ?

JIK 16 Wrz 2012 22:48 4212 9
  • #1 16 Wrz 2012 22:48
    JIK
    Poziom 8  

Witam,
    w kamienicy, w której mieszkam jest wymieniana wewn. linia zasilania. Mam dwa liczniki w mieszkaniu (120 m kw) i firma zaproponowała mi demontaż jednego i scalenie mocy. Ja na to się zgodziłem, problem w tym, że rozpoczęto kładzenie przewodu 6 mm kw x 5, co wydaje mi się niewystarczające. Mam w domu ogrzewanie elektryczne (grzałki w 4 piecach kaflowych), same tylko grzałki do ogrzewania mieszkania mają w sumie ok 16 KW, jeszcze bojler, przydział mocy to 22 KW. Nowe zabezpieczenie przedlicznikowe ma mieć 32 A, instalacja trzyfazowa. Mieszkanie na III piętrze, czyli od szafki z licznikami na parterze ok 12 m. Czy nie powinien być zastosowany grubszy kabel np. 10 x 5?
    Dziękuje z góry za opinie!

0 9
  • #2 16 Wrz 2012 22:59
    retrofood
    Moderator

Po pierwsze, na to powinien być projekt. I wykonawca powinien postępować zgodnie z nim.
    Po drugie, a kto Ci powiedział, że to za mało?
    Po trzecie, jednostką mocy jest kilowat, a jego symbol pisze się [kW], czyli litera "k" musi być mała, bo to jest przedrostek, który oznacza "kilo".

0
  • #3 17 Wrz 2012 00:21
    JIK
    Poziom 8  

retrofood napisał:
    Po pierwsze, na to powinien być projekt. I wykonawca powinien postępować zgodnie z nim.
    Po drugie, a kto Ci powiedział, że to za mało?
    Po trzecie, jednostką mocy jest kilowat, a jego symbol pisze się [kW], czyli litera "k" musi być mała, bo to jest przedrostek, który oznacza "kilo".

Projekt pewnie jest u administratora, natomiast idea zdjęcia drugiego licznika powstała ad hoc i w projekcie pewnie o tym nic nie ma. Moje wątpliwości wzmogła opinia usłużnego pracownika zakładu energetycznego, który w trakcie załatwiania formalności mówił o grubszym kablu.

0
  • #4 17 Wrz 2012 00:48
    retrofood
    Moderator

A co ma pracownik zakładu energetycznego do wymiany wlz-u? Też bym chciał urwać u kogoś kasy... tak za frico...

A na poważnie. Skoro powstało coś ad hoc, to ma to znaleźć odzwierciedlenie w projekcie. I ktoś to musi podpisać. Ktoś, mający uprawnienia budowlane w zakresie instalacji elektrycznych.

0
  • #5 17 Wrz 2012 01:53
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 17 Wrz 2012 10:11
    JIK
    Poziom 8  

Od szafki z licznikami w wykutej dużej bruździe w murze kable idą bez żadnej rury PCV, czy innej otuliny, długość kabla przynajmniej 12 m.

0
  • #7 17 Wrz 2012 12:47
    serwisor
    Poziom 29  

Jeden z liczników ci zdejmą i skomasują moc.
    Będziesz mniej płacił, bo pojedyncze przesyłowe itd.

Co do kabla, zapytaj tych panów którzy to robią, na podstawie czego wyliczyli do Ciebie 5*6.

A tak apropos, jaki masz układ w mieszkaniu TN-C?

0
  • #8 17 Wrz 2012 16:26
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 18 Wrz 2012 09:54
    JIK
    Poziom 8  

serwisor napisał:
    Jeden z liczników ci zdejmą i skomasują moc.
    Będziesz mniej płacił, bo pojedyncze przesyłowe itd.

Co do kabla, zapytaj tych panów którzy to robią, na podstawie czego wyliczyli do Ciebie 5*6.

A tak apropos, jaki masz układ w mieszkaniu TN-C?

To stara kamienica, mamy TT

0
  Szukaj w 5mln produktów