Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie dodatkowe laptopa.

16 Wrz 2012 22:51 1053 2
  • Poziom 9  
    Wpadłem na pewien pomysł aby zwiększyć czas pracy na laptopie bez zasilania z sieci.
    Ogólnie chodzi i to aby zamiast zasilacza sieciowego był podłączony odpowiedni pakiet akumulatorów Li-ion.

Mogę kupić tanio akumulatorki li ion 3.7v 3800 mAh i pomyślałem o zbudowaniu "dodatkowego" akumulatora.
    Wglądało by to mniej więcej tak:

5 ogniw połączonych szeregowo (uzyskam 18.5-21v) z odczepami przy każdym ogniwie (aby ładować je balanserem na 5 ogniw) Nastepnie kilka takich pakietów (2 lub 3) połączyć równolegle (każdy pakiet to około 70Wh a standardowa bateria ma 62Wh). Pakiet baterii i ładowarka (transformator + balanser) były by osobnymi elementami łączonymi w trakcie ładowania 5/10/15 pinowymi złączkami aby sam pakiet był jak najlżejszy. Domyślam się że podczas ładowania pakiety połączone równolegle należy rozdzielić np za pomocą tranzystorów.
    Zasilacz sieciowy daje właśnie 18,5v więc przy naładowanym pakiecie należałoby obniżyć odpowiednio napięcie. Myślałem o zbudowaniu małej przetwornicy impulsowej. W ten sposób stworzony akumulator podłączać zamiast zasilacza.
    Aby znać stan naładowania myślałem o zastosowaniu miernika na diody led (nie pamiętam jak nazywa się ten procesor/mikro-kontroler).

Wtyczki do laptopów mają bolec na środku, domyślam się że jest konieczny i wykorzystywany do "komunikacji" laptopa z ładowarką. Ciekaw jestem czy może zostać pominięty i jak ewentualnie to zrobić.

Proszę o sugestie, to jest tylko pomysł i wszelkie propozycje są mile widziane.
    Nie znalazłem podobnego tematu a że mój jest związany z zasilaniem więc umieściłem go w tym dziale.

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Witam
    Nie trzeba trzymać się sztywno napięcia zasilania, wewnętrzna przetwornica da sobie radę.
    powodzenia
  • Poziom 9  
    Czyli mimo tego że zasilacz podaje stałe napięcie 18,5V i max 6A to i tak w laptopie jest przetwornica że wytrzyma wyższe napięcie? Trochę to dziwne, wiem że powinna być przetwornica między standardowym akku a lapkiem i sądziłem że między lapkiem a ładowarką już nie ma innej przetwornicy no bo poco skoro zasilacz mógłby to robić od razu.