Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GF GTX 295 - Chłodzenie ogniwem Peltiera

redbull00 16 Sep 2012 23:33 5415 19
    redbull00
    Level 15  
    Witam,
    Posiadam kartę graficzną GeForce GTX 295. Karta przy pracy na pulpicie nagrzewa się do 60*C, w grach jest nieco gorzej - 80*C. Wiatrak chodzi dość głośno, a temperatury są naprawdę spore.
    Pomyślałem więc, że dobrym pomysłem byłaby dość spora przeróbka orginalnego układu chłodzącego tak, aby zamontować w nim 2 ogniwa Peltiera po obu stronach. Umozliwiłoby to także (o ile wszystko by poszło dobrze) konkretny overclocking karty graficznej - przypuszczam że większy niż w przypadku bloków wodnych. Mam jednak kilka wątpliwości natury technicznej.
    Po pierwsze karta ma olbrzymi TDP - aż 289W. Czy w przypadku gdy współczynnik ten jest wyższy niż maksymalna moc odprowadzana ogniwa, może dojść do jakiejś awarii/uszkodzenia? Moduł który kupuję, to TEC1-1270. Moc pobierana to 154W, co przy sprawności około 55% daje 85W odprowadzanego ciepła. W sumie to 160W (2 moduły), a więc o ponad 100W za mało w stosunku do TDP karty. Nie wiem jednak, ile mocy wydzielają pozostałe układy, a chcę chłodzić tylko procesor. Jego TDP może być w rzeczywistości mniejsze - może nawet o to 100W. O wytrzymałość na temperaturę ogniwa bym się nie martwił - wytrzymuje do 135*C, a więc o 30*C więcej niż krytyczna temperatura dla karty.
    Po drugie wymiary modułu, który zamierzam kupić, to 40x40x3,5mm. Procesor graficzny, który byłby chłodzony, ma wymiary 45x45mm. Czy w przypadku gdy cała powierzchnia procesora nie bedzie miała styczności z ogniwem Peltiera, to czy będzie to bezpieczne? Czy istnieje ryzyko powstania np skurczu termicznego na skutek którego procesor może po prostu pęknąć?
    Instalacja ogniw jest również problematyczna. W internecie można łatwo znaleźć zdjęcia samego układu chłodzącego tej karty, na których widać dwie miedziane płytki, które stykają się z procesorem po obu stronach układu chłodzącego. Mam zamiar wyfrezować w nich otwór o stosownych wymiarach - tak, aby ogniwo Peltiera zmieściło się na styk. Rzecz jasna posmaruję to pastą termoprzewodzącą. Wyfrezuję także wyprowadzenia na przewody. Czy taka modyfikacja może uszkodzić układ chłodzący? Chodzi mi o to, czy np miedź nie zostanie przefrezowana na wylot, albo czy sama styczność procesora bezpośrednio z ogniwem jest bezpieczna.

Bardzo bym prosił o odpowiedzi osób znających się na overclockingu i ogniwach Peltiera. Całkowity koszt tej modyfikacji będzie niewielki w stosunku do jakiegokolwiek innego chłodzenia - zaledwie 100 zł. Może być jednak znacznie gorzej, jeśli okaże się że coś nie będzie działać. Myślę, że to dość ciekawy projekt, tak więc proszę o odpowiedzi :)
    offca358
    Level 17  
    A jak zamierzasz odprowadzać ciepło z ogniw??? Bo powstanie ci ok 0,5 kW źródło czystego ciepła....Trzeba czymś to chłodzić, 32 cm² to będzie kropla w morzu potrzeb.
    redbull00
    Level 15  
    Napisałem przecież, że zamierzam te ogniwa wmontować w standardowy układ chłodzący tej karty graficznej. Czy to nie wystarczy do odprowadzenia całego ciepła? Wentylator nadal by pracował.
    offca358
    Level 17  
    Skoro standardowy radiator nie daje sobie rady z odprowadzeniem 289W, to jak ma dać radę odprowadzać dodatkowe ciepło emitowane przez ogniwa?
    Takie rzeczy to tylko w erze...... przecież ogniwa Peltiera z jednej stroni efektownie chłodzą, ale z drugiej strony nagrzewają się....
    Czyli dołożysz 2x 154W z ogniw + pozostałe 119 z karty (289 - 2*85) razem daje.... Voila 427W ciepła
    redbull00
    Level 15  
    To co piszesz to są jakieś bzdury... Masz ty pojęcie o fizyce? Przecież te ogniwa nie wydzielają ciepła same z siebie, tylko je odprowadzają. To się nie sumuje przecież, tylko poprawia przepływ ciepła - takie ogniwo działa jak pompa cieplna, a poza tym nie trzeba go zasilać od razu nominalnym napięciem - można podać mniejsze, przez co obniży się pobierana i odprowadzana moc.
    I od kiedy 289-170=427? :)
    offca358
    Level 17  
    A co się dzieje z tym ciepłem, które ogniwo Peltiera odbiera od karty graficznej? Uzupełnia luki w czarnej materii???
    Późno już jest, ale policzmy 145*2 = 308W z samych ogniw Peltiera, tak? dodaj do tego ciepło, które wydziela karta graficzna, ale ogniwo nie jest w stanie odebrać bo ma sprawność 55%, (wspomniane 85W) 289-(2*85)=119W, tyle ciepła nadal musisz odprowadzać, bo nikt inny za ciebie tego nie zrobi. 308W+119W=427W....

Może często nie uważałem na lekcjach, ale uczono mnie, że w naturze nic nie ginie... no i tu zginąć nie może.... Skoro ogniwo Peltiera jest jak wspomniałeś pompą ciepła, to jak myślisz, co się dzieje ze 145W pobranej mocy z zasilacza? 85W ucieka na schładzanie jednej ze stron ogniwa, a pozostałe 60W na pracę, a praca w ciepło.... które też musisz odprowadzić....

Jeżeli otworzysz lodówkę w kuchni, to nie będzie w niej coraz chłodniej, tylko coraz cieplej......
    redbull00
    Level 15  
    Przepraszam Cię bardzo :( faktycznie jest późno i to mi się coś pomieszało. Faktycznie dochodzi do tego strata energetyczna związana z niską sprawnością ogniwa, ale czy to faktycznie oznacza, że całe chłodzenie nie wydoli? Jeśli ciepło będzie efektywniej odprowadzane, to pójdzie ono na radiator i to on będzie się jeszcze bardziej grzał, a nie sam procesor - a przecież o to właśnie chodzi.
    Gdyby było dokładnie tak jak mówisz to nie miałyby sensu zestawy chłodzące do procesorów, w których skład wchodzi właśnie ogniwo peltiera i zupełnie zwyczajny radiator oraz wentylator, który nie różni się zbytnio parametrami od tych, które są stosowane w standardowym chłodzeniu. Oznacza to więc, że radiator musi się grzać znacznie bardziej, ale procek pozostaje chłodny :)
    Disconect
    Level 13  
    Masakra !
    Przecież są na nią bloki wodne (zero kombinacji wkładasz i hula)
    Nie wiadomo co odpisać może najpierw odrobinę to przemyśl nim przerobisz bezpowrotnie oryginalne chłodzenia .
    (Zakładając teoretycznie a co z kościami pamięci które również są połączone do tego układu chłodzenia)
    Przecież to taka wydajna grafika (nawet ciężko ja więcej podkręcić) celowo miała lekko
    niższe parametry z powodu problemu z temperaturą bo to dwuprocesorowy układ .
    offca358
    Level 17  
    Nie masz za co przepraszać, późno jest...
    1. Jak sam zauważyłeś, powierzchnia ogniwa jest mniejsza niż powierzchnia przylegania radiatora do procesora, a co za tym idzie, powierzchnia do wymiany cieplnej się zmniejszy (to źle)
    2. Masz dodatkową porcję energii cieplnej (z efektu Joule'a), którą musisz rozproszyć, przy tym samym radiatorze.
    3. Jeżeli nie będziesz wystarczająco sprawnie odprowadzał ciepła z ogniwa, to strona, która ma chłodzić, będzie chłodzić coraz słabiej.

Moim zdaniem z tym samym chłodzeniem efekty będą marne a wręcz żadne

P.S. O ogniwach Peltiera jak i o radiatorach był kiedys obszerny artykuł w EDW
    redbull00
    Level 15  
    Czyli według ciebie nie warto kompletnie się za to brać? Co do powierzchni chłodzenia, to pozostanie w sumie taka sama, ponieważ to, co nie ma styku z ogniwem peltiera, będzie miało styk z miedzianą płytą. Mam od tego frezarkę CNC żeby to bardzo dokładnie obrobić. Brzeg bez styku z ogniwem miałby 2,5mm szerokości.
    Kasek21
    Level 43  
    redbull00 wrote:
    Czyli według ciebie nie warto kompletnie się za to brać?

Nie warto! Bo to ani wykonalne, ani opłacalne.

Sprzedaj tą grzałkę i kup coś o normalnym poborze prądu - zaoszczędzisz na rachunkach, będzie cicho i chłodno.
    redbull00
    Level 15  
    Na coś równie wydajnego i o podobnym poborze prądu mnie nie stać. Ja tą kartę używam głównie do obliczeń, a w tym zastosowaniu jest akurat bezkompromisowa pod kątem wydajności do ceny. Gdybym miał coś kupować, to tylko szybszą kartę, a one wcale mniej ciepła nie wydzielają :P Taki GTX 590 ma 365W TDP. Radeony wszystkie odpadają bo nie mają CUDA, a na Nvidia Tesla mnie nie stać.
    Disconect
    Level 13  
    Witam .
    Wydaje mi się dobrym rozwiązaniem sprzedaż tego GTX-295 i zamianą na GTX-480 .
    Na pewno jest „zimniejsza” od GTX-295
    Karty te cieszą się uznaniem posiadaczy niewiele odbiegają od GTX-580 (oprócz ceny ha ha) .
    Co do kosztów jak pisałeś to sprzedaż Twojej miedzy 450zł-(szybciej) / 500zł .
    Dokładając koszty jednego ogniwa 150watt +(koszty przeróbek które jeszcze wynikną w trakcie)
    (Koledzy pisali o zasilaniu tych ogniw może dojść kupno zasilacza)
    Obecnie na (znanym portalu) masz MSI-GTX480 za 699zł
    Karta jest technologicznie bardziej zaawansowana nowsza więcej by było za niż przeciw takiej "podmiance" .
    redbull00
    Level 15  
    Ok, po iluś obliczeniach i symulacjach stwierdzam że chłodzenie tej karty ogniwem peltiera przy fabrycznym radiatorze to pomysł kompletnie poroniony... Cała konstrukcja mogłaby co najwyżej spłonąć :) Jeśli ktoś z podobnym pomysłem kiedykolwiek odwiedzi ten temat, to zapewniam go, że to nie ma prawa działać.
    Oximon
    Level 27  
    offca358 wrote:
    To co piszesz to są jakieś bzdury... Masz ty pojęcie o fizyce? Przecież te ogniwa nie wydzielają ciepła same z siebie, tylko je odprowadzają

Że co proszę??? A gdzie straty ciepła na półprzewodnikach???

Ogólnie pomysł do bani. To nie wypali bez wodnego chłodzenia peltiera
    t.luk
    Level 19  
    redbull00 wrote:
    To co piszesz to są jakieś bzdury... Masz ty pojęcie o fizyce? Przecież te ogniwa nie wydzielają ciepła same z siebie, tylko je odprowadzają.

Ogniwa Peltiera to jedynie to ciepło transportują w inne miejsce a z kolei tamto inne miejsce trzeba przecież jakoś ochłodzić. Poza tym przy ogniwach Peltiera trzeba uważać na skraplanie. Jak dla mnie to zabawa bez sensu...
    Oximon
    Level 27  
    t.luk wrote:
    Ogniwa Peltiera to jedynie to ciepło transportują

Nie. Nie transportują JEDYNIE. Transportują ciepło, ale dodatkowo masz jeszcze wydzielanie ciepła na samym ogniwie. To jak żarówka. Świeci, ale efektem ubocznym jest wydzielanie ciepła.
    sad_madman
    Level 27  
    Disconect wrote:
    Masakra !
    Przecież są na nią bloki wodne (zero kombinacji wkładasz i hula)
    Nie wiadomo co odpisać może najpierw odrobinę to przemyśl nim przerobisz bezpowrotnie oryginalne chłodzenia .

Najlepsze jest to, że ten użytkownik 5 dni przed napisaniem tego postu zadawał podobne pytanie.

Jednak wracając do tematu. W Twoim przypadku najlepiej po prostu zmienić kartę graficzną niż się bawić w tworzenie chłodzenia. Jeżeli jednak tak Cie ciągnie do tego to stwórz sobie WC a jak to będzie dla Ciebie za małym wyzwaniem to dorzuć chiller do układu. Tylko wtedy będziesz się musiał liczyć z wydatkiem powiedzmy 1,5K zł.

t.luk wrote:
    Poza tym przy ogniwach Peltiera trzeba uważać na skraplanie. Jak dla mnie to zabawa bez sensu...

Czy ja wiem czy tak łatwo to zjawisko występuje na tych ogniwa. Często nie schodzi się w przypadku jednego ogniwa do temperatury punktu rosy.

redbull00 wrote:

Gdyby było dokładnie tak jak mówisz to nie miałyby sensu zestawy chłodzące do procesorów, w których skład wchodzi właśnie ogniwo peltiera i zupełnie zwyczajny radiator oraz wentylator, który nie różni się zbytnio parametrami od tych, które są stosowane w standardowym chłodzeniu. Oznacza to więc, że radiator musi się grzać znacznie bardziej, ale procek pozostaje chłodny :)

Zgadnij dlaczego to rozwiązanie się nie przyjęło...Gdyby to było takie cudowne to nikt by nie używał Silver Arrowa tylko "takie coś z Peltierem".
    Norbert76
    Level 15  
    akurat walczyłem z ogniwamy peltiera...
    Do chłodzenia CPU się nie nadają do chłodzenia GPU tym bardziej...
    Kilka tygodni temu miałem zbiory zielonego i bardzo się przydały ogniwa do regulacji temperatury suszenia, jak była za duża to przełączało się na 5V, jak za mała to na 12V i tak w kółko. Co do skraplania to jednak występuje... musi być wentylator na zimnej stronie.

Ogólnie Peltier coś fajnego wykombinował, ale obecnie to raczej jako ciekawostka, chyba, że ktoś chce wykorzystać to generowania elektryczności (tylko jak jest gorące lato - bedę z tym kombinował). Podobno kanapki z ogniwami zasilanymi dużo mniejszym napięciem dobrze odprowadzają ciepło... próbowałem 2x5V-(ogniwo12V) (96W@12V) procek nawet nie ruszył po POST, szkoda czasu na peltiera, tak samo jak na stirlinga :D:D:D
    redbull00
    Level 15  
    Macie rację - temat oznaczę za chwilę jako rozwiązany. To nie ma najmniejszego sensu, rozbierałem tą kartę, zrobiłem jeszcze parę pomiarów oraz obliczeń i doszedłem do wniosku że nie ma mozliwości żeby takie chłodzenie przy jednakowym rozmiarze coolera było wydajne. Dziękuję wszystkim za sensowne i konstruktywne wypowiedzi!