Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak prawidłowo łączyć diody wysokiej mocy 1W

17 Wrz 2012 00:49 6462 20
 • Poziom 20  
  Witam państwa,
  jestem w trakcie budowy lampy do akwarium morskiego na diodach dużej mocy 1W 12V 350mA każda. Do tej pory działałem na zwykłych diodach i nie miałem żadnych problemów, lecz to jest dla mnie nowość i pragnę się upewnić :) Otóż mam problem jak powinno łączyć się takie diody ze sobą szeregowo czy równolegle. Na jednej stronie wyczytałem, że równolegle, na drugiej, że szeregowo. W końcu zgłupiałem, gdyż nie daje się do nich opornikow tylko łączy pod zasilacz prądowy 350mA 12V (ponoć taki 3-36V też się nada - pragnę się upewnić) stąd moja obawa by niczego nie spalić. Powiem tak: to co na rysunku to jest prowizoryczny obraz tego co chcę wykonać, w każdym bądź razie będą one przykręcone do radiatora a nie połozone na plastikowym opakowaniu :)
  Który z tych połączeń jest prawidłowy 1 czy 2.

  Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [retrofood]

  PS. Zapomniałem dodać, iż jedna linijka górna będzie z białych zimnych diod , a dolna z niebieskich.
  Z góry państwu dziękuję za pomoc.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 20  
  Dodaję zdjęcia jeszcze raz:

  Zamieść miniatury, nie rozwalaj strony! [retrofood]

  Diod chciałbym zamontować 10 białych i 10 niebieskich. Trzeba by mieć min. 20W zasilacz przy 350mA. Z zapasem to by chyba 25W musiał mieć nawet.
  Mam taką wątpliwość gdyż niektóre te zasilacze do ledów mają 3-50V 350mA a niektóre 12V 350mA. Czy mogę ten z automatycznym dopasowaniem napięcia zastosować ? Równoległe zawsze łączyłem zwykłe diody i każda miała swój rezystor. Jak oglądałem na alledrogo to wg. specyfikacji producenta te diody 1W mają już wbudowany opornik. Więc szeregowo czy równolegle ?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 20  
  A czy nie będzie trzeba wówczas stosować oporników ?
  Kolejna rzecz czy 12V z zasilacza wystarczy na zasilenie 20 sztuk ? Jak wiadomo tutaj musi być stały prąd a napięcie ruchome.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  AXELF napisał:
  diodach dużej mocy 1W 12V 350mA każda

  Co to za diody?
  12V * 350mA = 4,2W

  -
  Nie ma specyfikacji tych LED-ów ale załóżmy spadek napięcia 3,3V @ 350mA przy 25°C, współczynnik temperaturowy -4mV/°C - parametry zarówno dla białych jak i niebieskich.

  Właściwym połączeniem jest szeregowe - gdy połączysz szeregowo 10 sztuk to spadek napięcia wyniesie 10 * 3,3V = 33V przy 350mA w 25°C.
  To napięcie będzie "przysiadać" wraz ze wzrostem temperatury i gdy temperatura wzrośnie o 50°C to spadek napięcia na LEDach wyniesie:
  10*[3,3V + (-4mV/°C)*50°C] = 31V

  Wspomniałeś o zasilaczu stałoprądowym 3-50V 350mA <- potrzebujesz dwa takie zasilacze (20 sztuk szeregowo nie da rady zasilić - sam policz dlaczego).

  Łączenie równoległe wybij sobie z głowy.

  Przy zasilaczu stało-napięciowym 12V trzeba by było stosować połączenie szeregowo-równoległe z rezystorami czyli pewnie równoległe łączenie szeregów 3x LED + rezystor tyle, że po co dokładać kolejne grzałki w postaci rezystorów...
 • Poziom 20  
  Dobrze. Połączenie szeregowe wchodzi w grę tylko i wyłącznie. Czyli jaki zasilacz stałoprądowy musiałbym użyć ? Wiem, że 350mA lecz nie wiem już jakie powinno być prawidłowe napięcie. Spadek mocy na jednej diodzie to 3.3V czyli 66V dla 20 diod by ono wynosiło ? czyli musiałbym zastosować zasilacz 70V i 350mA do zasilenia tego cacka ? Czy błędnie myślę ? Wydawało mi się, że zasilacz 25W 350mA załatwi sprawę, lecz zapomniałem o tym, że napięcie spada zależnie od ilości diod :/

  Dodano po 1 [minuty]:

  A 2 zasilacze to jakie by trzeba uzyć, żeby zasilić osobno listwę niebieskich i osobno listwę białych ? Rozumiem, że nie trzeba łączyć zasilaczy i można je osobno załączyć ?
 • Poziom 14  
  Witam,

  NIE zapominajmy o radiatorach do tych 20 diod

  Mirosław
 • Poziom 20  
  Interesują mnie diody, które są na allegro ich parametry to:
  Cytat:
  Biały zimny:
  Średnica emitera:
  8mm
  Kąt świecenia: 140°
  Soczewka: waterclear 5,6mm
  Kolor: biały neutralny
  Jasność: 100-110lm
  Prąd przewodzenia: 350mA
  Napięcie przewodzenia: 3,0-3,4V
  Temperatura barwowa: 7000-8000K
  Wymiary MCPCB(średnica/wys.): 21mm/1,6mm
  Certyfikaty: RoHS, CE


  lub takie http://anima.lublin.pl/allegro/DSCF6200.JPG

  A co by się stało gdybym kupił zasilacz 12V DC 350mA 20W, gdyż takie też widziałem.
  Dzięki wypowiedzi powyżej wiem, że musi być ten zasilacz 25-70V 350mA 25W żeby uciągnąć wszystkie, lecz pytam czysto teoretycznie.
 • Poziom 20  
  Tak też zrobię. Mogę zrobić radiator ze zwykłej blachy aluminiowej ? W moim wypadku będzie ona miała 100cm długości i 20cm szerokości ? Grubość jakieś 2-3cm ? Znalazłem w moich skarbach dziś zasilacz stabilizowany 12V 2A. Jakby do niego zrobić źródło prądowe (widziałem takie robione na układach LM) to czy dało by się go wykorzystać ? Jak tak liczę 12V * 2A to daje nam 24W. Niestety z takim napięciem to nawet jak ograniczę prąd do 350mA to z 12V to tylko 3 diody będę mógł zasilić. Dało by się obejść jakoś ten problem ? Driver led ten by zasilić wszystkie diody i tak zakupię, tylko tak z ciekawości chciałbym wiedzieć, co by szło wycisnąć z mojego zasilacza z cyfrowego polsatu :)
 • Poziom 37  
  Cytat:
  Mogę zrobić radiator ze zwykłej blachy aluminiowej

  Możesz, ale weź przedtem sprawdź sobie czy czasem te diody nie mają przebicia na thermal pad (multimetr na zwarcia <beep>, diodę albo normalnie rezystancję i sprawdzasz przejście A->TH, K->TH, jak nie ma to ok, jak jest to w zasadzie każda dioda musi mieć galwanicznie odizolowany radiator).
  Cytat:
  Niestety z takim napięciem to nawet jak ograniczę prąd do 350mA to z 12V to tylko 3 diody będę mógł zasilić. Dało by się obejść jakoś ten problem

  LM317 kilka sztuk w roli źródła prądowego (rezystor iirc ~3.6Ohm) i każdą gałąź 3 LED zasilana z osobnego LM, a jak nie to same rezystory ograniczające prąd do każdej gałęzi o ile napięcie jest stabilne jak skała.
 • Poziom 20  
  Wpadł mi dziś w ręce zasilacz stabilizowany 12V 10A. Czy mógłbym czymś takim zasilić moje 20 power ledów? Połączyłbym je równolegle tylko nie wiem co będzie lepiej opornik szeregowo do każdej diody i potem równolegle, czy wszystkie diody równolegle i jeden opornik na zasadzie sumowania prądów i mocy ?

  PS. Można łączyć niebieskie razem z białymi ? czy trzeba oddzielnie je łączyć ?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 20  
  W końcu zakupiłem te ledy. Mam 10 niebieskich i 10 białych. Płytki pod nie zrobię sam z laminatu i przykleję je termoprzewodzącą pastą do radiatora i przykręcę. Tylko mam dylemat co będzie lepsze. Jak połączę te ledy w jedno linijkę 100cm gdzie będzie 20 ledów szeregowo ze sobą mieszanych niebieskich z białymi. Czy zrobić 2 linijki 50cm po 10 białych szeregowo i druga linijka szeregowa 10 niebieskich i te 2 ze linijki ze sobą połączyć równolegle czyli - do - + do + ? Zamierzam użyć ten driver led 75V 350mA 25W. Wtedy rozumiem, że już żadnych oporników nie potrzebuję ?
 • Poziom 31  
  AXELF napisał:
  Płytki pod nie zrobię sam z laminatu i przykleję je termoprzewodzącą pastą do radiatora i przykręcę.


  Diody 1W chcesz osadzać na laminacie, dobrze rozumiem? Muszą być osadzone bezpośrednio na radiatorze. Najprościej kupić takie jak na obrazku poniżej (mały radiatorek już jest, jednakże nie wystarczy do pracy z prądem 350mA), można je przykręcać bezpośrednio do jednego dużego radiatora.

  Jak prawidłowo łączyć diody wysokiej mocy 1W
 • Poziom 20  
  Chcę zrobić coś takiego jak tutaj na zdjeciu Jak prawidłowo łączyć diody wysokiej mocy 1W
  Tylko, że to będzie jedna długa listwa. Z tymi gotowymi płytkami jest problem gabarytowo, gdyż jest ona dosyć duża, natomiast listwa jaką chce zrobić będzie od tego węższa. Kolejnym problemem jest to, że w elektronicznym takiej egzotyki nie posiadają :/
 • Poziom 37  
  Są takie radiatorki jak powyżej tylko na 3 ledy w szeregu - takie coś naklejasz na docelowy radiator i podpinasz pod regulator/driver led.