Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wymiennik do sieci grzewczej miejskiej

17 Wrz 2012 08:10 3120 5
 • Poziom 13  
  Witam serdecznie. Mam problem z ogrzewaniem w swoim domku. Powierzchnia około 200m kwadratowych. Zasilanie jest z miejskiej ciepłowni. Kiedyś był zainstalowany duży wymiennik płaszczowy w kształcie podkowy a licznik energii cieplnej zamontowany był po stronie wtórnej obiegu Co. Największy rachunek jaki zapłaciłem 2-lata temu wynosił 450zł. Od dwóch lat licznik energii cieplnej jest teraz po stronie pierwotnej. Ciepłownia zamontowała wymiennik płytowy i wstawiła zawór za przepływomierzem po stronie pierwotnej ograniczając przepływ wody na 164l na godzinę. od tamtej pory płacę750 - 900 złotych miesięcznie a w domu zimno. Zapytałem w ciepłowni dlaczego dlaczego akurat przepływ jest ustawiony na te 164 l. W odpowiedzi pan stwierdził że wynika to od mocy zamówionej. Ale kiedyś też miałem zamówioną tą samą moc a przez wymiennik płynęło 1248l na godzinę. Może wymiana wymiennika z powrotem na płaszczowy by coś pomogła. Oczywiście myślałem o wymienniku JAD 3.18. Może ktoś pomorze w moim temacie. Serdeczne dzięki.
 • Poziom 30  
  blaszczok napisał:
  od tamtej pory płacę750 - 900 złotych miesięcznie a w domu zimno

  Przecież to totalne złodziejstwo... taniej by Cie wyszło jak byś zamontował sobie piec gazowy.
  Po pierwsze, dlaczego był w ogóle zmieniany wymiennik ciepła?
  Po drugie, dlaczego pozwoliłeś na założenie licznika energii cieplnej po stronie pierwotnej? Przecież w takim wypadku płacisz nie tylko za rzeczywiste ciepło dostarczone do domu ale również za straty Ciepła przy wymienniku.
  Po trzecie, 164l/h przepływu przy 200mkw. to dużo za mało (zresztą sam widzisz jaki był przepływ przed założeniem zaworu ograniczającego), dodatkowo o ile dobrze myślę to taki zawór dodatkowo zwiększa straty ciepła na wymienniku (mniejszy obieg wody=mniej ciepła oddane "do lokalu", a większe straty na wymienniku). W ogóle to wydaje mi się że na wtórnym nie powinno być żadnych zaworów ograniczających bo obniżają one sprawność wymiennika (jak już to na pierwotnym, a na wtórnym licznik).
  Kto jest właścicielem wymiennika i zaworu ograniczającego? (bo licznik to już raczej własność elektrociepłowni).
  Jeśli wymiennik należy do nich to musisz pomierzyć temperatury wody w obiegu CO i porównaj sobie z tym co jest w umowie (to znaczy jakie temperatury muszą oni zapewnić).
  Dodatkowo jeśli wymiennik jest ich to domagaj się przełożenie licznika na stronę wtórną - wtedy im będzie zależeć, aby wymiennik był jak najbardziej wydajny (miał jak najmniej strat ciepła). A tak jak jest teraz to ciepłownia założyła najtańszy wymiennik bo i tak Ty płacisz za duże straty ciepła na wymienniku (swoją drogą wiesz chociaż jaka jest sprawność wymiennika,tzn. jakie ma straty ciepła?).
 • Poziom 13  
  Witam kolego pawel-jwe. Wymiennik jest firmy Ulrich, przyłącza do niego 3\4 cala. Na zmianę ogrzewania nie mogę sobie na razie pozwolić ponieważ mieszkają lokatorzy. Jest to jak pisałem domek w bliźniaku z przybudówką, o trzech osobnych wejściach. poza tym poprzedni właściciel zlikwidował wszystkie kominy spalinowe. Dodatkowo musiał bym przerabiać wszystkie piony aby od rozdzielić te mieszkania. O założeniu licznika po stronie wtórnej nie ma mowy. W całym mieście poprzekładali liczniki na stronę wysoką, także kicha. Tak ja piszesz z tą temperaturą, zwłaszcza na początku sezonu grzewczego to porażka- temperatura dolotowa strony pierwotnej 50-52stopnie. Więc niema nawet czym nagrzać wymiennika. A może ten pojemnościowy byłby lepszy?. Może coś mi poradzisz. Serdecznie pozdrawiam.
 • Poziom 34  
  Ten pzepływ 164 l/h (w starym wymienniku 1248l/h) to ma oznaczać przepływ czynnika grzewczego z sieci miejskiej (elektrociepłowni) przez wymiennik, czy czynnika grzewczego już po stronie instalacji. Jeśli po stronie sieci, to na skutek znacznie mniejszego przepływu wody z elektrociepłowni przez wymiennik, woda w instalacji znacznie słabiej nagrzewa się. Prawdopodobnie winny niskiej temperatury w domu jest nie sam wymiennik (chyba, że ma za małą moc), lecz znacznie zmniejszony przepływ ze strony elektrociepłowni. Generalnie wymienniki płytowe mają większą sprawność niż płaszczowo-rurowe.
 • Poziom 13  
  Kolego Zbigniew Rusek te 164l na godzinę to przepływ czynnika grzewczego z ciepłowni. Dawniej kiedy licznik ciepła był po stronie wtórnej przepływ wody w instalacji grzewczej po stronie niskiej wymiennika regulowałem zaworem Balorex. Z tym że ta regulacja nie była adekwatna. Kiedy dostarczali większą temperaturę trzeba było ten zawór dławić ponieważ wzrastały nie potrzebnie koszty. Praktycznie musiałbyś stać przy nim cały czas żeby to ogarnąć. Po stronie pierwotnej przepływ nie był ograniczony. Sam już nie wiem co w tym temacie zaradzić. Pozdrawiam.
 • Poziom 13  
  Mam jeszcze jedno pytanie w otwartym temacie. Jak obliczyć moc cieplną. Obecnie ciepłownia podaje za moc cieplną zamówioną ilość przepływu czynnika grzewczego w litrach na godzinę, pomijając temperaturę tego czynnika. Np 100 litrów na godzinę kosztuje 120 zł miesięcznie opłaty stałej jako moc zamówiona. Ponieważ ciepłownia nie chce podać podać sposobu wyliczania mocy cieplnej proszę o podanie wzoru na wyliczenie tej mocy. Pozdrawiam.