Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie ochronniki przeciwprzepięciowe trzeba użyć

17 Wrz 2012 09:25 2472 7
 • Poziom 9  
  Witam!
  Czym zabezpieczyć linnie telefoniczną w domu, bez uziemienia, przed piorunami i przepieciami itp.? Konkretniej nie wiem jakich wyłączników przepieciowych użyć, z tego co się dowiedziłem do wyboru są cztery klasy a b c i d. Która będzie najodpowiedniejsza? Jakie parametry musi mnieć taki wyłącznik by spełniał swoją role? Muszą być uzyte dwa wyłączniki czy jeden tylko wystarczy na którymś z tych dwóch przewodów? Bardzo prosze o pomoc w dobraniu odpowiednich wyłączników dla ochrony linni telefonicznej. Pozdrawiam!

  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. Proszę poprawić! [Łukasz]
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 30  
  Do telekomunikacji są specjale ograniczniki przepięć.
  Patrz w:
  http://catalog.obo-bettermann.com/cps/rde/xch...ermann/hs.xsl/-/pl-pl/downloads_kataloge.html
  i
  http://www.phoenixcontact.pl/ochrona-przeciwprzepieciowa/50225.htm
  Ograniczniki do sieci telefonicznych, i informatycznych są tak samo drogie jak ograniczniki do instalacji elektrycznej.
  Samo wpięcie ogranicznika nie wystarczy.
  Musisz zadbać o odpowiednią wartość uziemienia.

  Jeszcze jedno. Jeżeli po linii telefoniczne pójdzie zbyt duże przepięcie to padnie ogranicznik i telefon.
  Odnośnie telefonów to one są buzo bardziej odporne na przepięcia niż modemy tupu LiveBox.
  Miałem taki przypadek, że podczas burzy LiveBox zamienił się w DeadBox, a telefon przeżył.
 • Poziom 13  
  Bronek22 nie wypowiadaj się jeśli nie znasz się na rzeczy. W instalacji telefonicznej choc nie ma napięcia 230 lub 400 V to mogą się pojawić przepięcia zwłaszcza te pochodzące od wyładowań atmosferycznych. co do skutecznej ochrony to tak jak pisze INTOUCH ważne jest skuteczne uziemienie to jest sedno ochrony antyprzepięciowej oraz jej stopniowanie.
  Sa to dosyć duze koszty więć w zasadzie nie opłaca tego robić dla ochrony samego telefonu.
 • Poziom 9  
  Witam
  A jeżeli by tak zastowsować ochronniki przepięciowe klasy c? Były by wystarczające dla zabezpieczania modemów w domu czy musi być i klasa ,b' ? Chyba nie jest potrzebne uziemienie do nich. Dla domu bez takowej instalacji uziemienia (jak u mnie), zdaje mi się że jest to dobre rozwiązanie. Są dosyć nie drogie, ceny zaczynają się przecież od 30 zł (razy 2 na oba kable)... a kupić nowy modem z wifi to koszt sporo większy a poza tym nie robi się takiego zabezpieczenia na rok. Jakie by musiały to być konkretniej ochronniki ?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 30  
  championy_15 zanim kupisz ogranicznik przepięć do sieci telefonicznej i stwierdzisz że nie działa zapoznaj się z tematyką ochrony przepięciowej sieci telekomunikacyjnych.
  Zasadza działania ograniczników przepięć w instalacjach, sieciach elektrycznych, i telekomunikacyjnych jest taka sama, ale przeznaczenie inne.
  Stosując ograniczniki niezgodnie z przeznaczeniem, to tak jak byś wystawił TIR-a w wyścigach formuły1 i miał później pretensję że nie wygrał wyścigu.
 • Użytkownik usunął konto