Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ustawianie prądu spoczynkowego oscyloskopem

reksiomaly 26 Jan 2005 14:18 2592 7
Tespol
 • #1
  reksiomaly
  Level 19  
  Witam.

  Mam problem no otóż dorobiłem się oscyloscopu i chciałbym się dowiedzieć jak zmierzyć prawidłowe ustawienie prądu spoczynkowego we wzmacniaczach audio.Gdzie się powinienem wpiąć i jaki powinien być mniej więcej przebieg.Bardzo prosze o rade
 • Tespol
 • Helpful post
  #2
  maryann
  Level 37  
  Podajesz sygnał sinus ok. 1kHz, nominalne obciążenie (np.8Ω), i na wyjście zapinasz oscyloskop, ustawiony tak, by mieścił kilka cykli. Obserwujesz środek sinusoidy, jego `przejście` przez zero (warto tu wzmocnić znacznie czułość wejścia oscyloskopu, by było "powiększone" to miejsce). Ma być gładkie, bez poziomego "schodka" nazywanego zniekształceniem skrośnym.
 • Tespol
 • #3
  reksiomaly
  Level 19  
  Dzięki za pomoc.A sygnał to najlepiej z generatora mam racje ??
 • #4
  SILVER SOUND
  Level 28  
  Witam
  Kolege ma racje, zapomniał tylko dodać iż wyjście wzmacniacza powinno byc odciążone rezstorem zastepczym o wartości: rezystancja = impedancja.
  Do takich pomiarów najlepiej jest użyć trujkąt obosieczny, bo przy okazji dowiesz sie duzo wiecej.
  Amplituda syganłu wyjściowego powinna byc niewielka 2 - 3 V, warto też zobaczyć czy sie nie pojawią "skrośne" przy większych amplitudach, a jesli rezystor wytrzyma, nawet na maksymalnej amplitudzie.
  jk
 • #5
  janek11389
  Level 42  
  Witam! Zrób tak jak kolega radzi, ale na 10-ciu kHz widać znacznie lepiej, czasem jak ustawisz na 1kHz, to na 10kHz widać, że jest nie ustawione.
  Pozdrawiam
 • #6
  maryann
  Level 37  
  Wszystko jedno skąd sygnał, byle dobry, pewny; może być z płyty testowej, z telewizora(na kontrolnym rano...), ale nie z magnetofonu, bo pewnie będzie pływał i dostaniesz oczopląsu.
 • #7
  SILVER SOUND
  Level 28  
  Witam
  Janek ma rację, przy wyższych częstotliwościach "wyłażą" słabości konstukcji wzmacniacza, i to czego nie ma na niskich , pojawi sie na wyższych częstotliwościach.
  Niewłaściwe ustawienie pradu spoczynkowego najbardziej dokuczliwe jest przy cichym graniu, ale i przy mocniejszych fragmentach daje nieprzyjemne "zabarwienie".
  Warto zatem ustawić ten prąd z odpowiednim zapasem...
  Sam oscyloskop w labolatorium to jeszcze za mało, potrzebny jest dobry denerator sygnałowy(prostokąt, sinus, piła , trujkąt obosieczny) do f ok 250 - 1000 kHz, oraz zasilacz labolatoryjny.
 • #8
  reksiomaly
  Level 19  
  Dzieki za wszystkie informacje.Napewno się przydadzą.Czyli rozumiem że na wyższych częstotliwościach ustawia się dokładniej??