Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa, brak odbioru DVB-T i radia, schemat

Pawełeko 17 Wrz 2012 15:00 5931 15
  • #1 17 Wrz 2012 15:00
    Pawełeko
    Poziom 9  

Witam.
    Zrobiłem u siebie w mieszkaniu małą instalację antenową, ale mam mały problem z odbiorem sygnau DVB-T i radia. Kanały satelitarne chodzą bez problemu.
    Poniżej schemat mojej instalacji.
    Moja odległość od nadajnika w Wichowie (woj. Lubuskie) to ok 18km.
    Przychodzą mi do głowy dwa rozwiązania:
    1. Brak wzmacniacza - długość przewodów od anteny do gniazdka to ok 35m. Jesli zamontować wzmacniacz to jaki i w którym miejscu instalacji i czy muszę wtedy przeciąć jakąś zworkę w zwrotnicy?
    2. Założony odwrotnie rozdzielacz.
    Proszę o pomoc i sugestie.
    Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam.

0 15
  • #2 17 Wrz 2012 15:26
    wiertacz
    Poziom 34  

Długość kabla ma znaczenie w zależności od jakości kabla i numeru kanału na którym odbieramy sygnał.
    Ja z naprawdę dobrym kablem o długości 26m bez stosowania wzmacniacza odbieram sygnały z nadajników z odległości nawet 100km tyle, że z anteną kierunkową.
    Wzmacniacz zawsze buduje się na zaciskach anteny.

0
  • #3 17 Wrz 2012 16:25
    telbod
    Poziom 31  

A jakie kolega ma gniazda w pokojach? O jakim tłumieniu? Schemat prawidłowy. Ale każdy rozgałęźnik wprowadza tłumienie. Sumator 8dB, rozdzielacz 3dB. zwrotnica 3dB. gniazda min 10dB. Mi już wychodzi ok 24dB. sam kabel ok 2dB, przy pozostałych tłumieniach ma małe znaczenie. Zakładam że kolega gniazda o małym tłumieniu kupił. Antena to totalne minimum.... mniejszych nie było? :D Aby to prawidłowo działało wypadało by zrobić pomiar sygnału z anteny i określić czy i jaki wzmacniacz będzie potrzebny. Może wystarczy wymienić antenę na taką o zysku ok 14dB.

0
  • #4 17 Wrz 2012 21:38
    _cheetah_
    Poziom 37  

Mnie też wychodzi jakieś dwadzieścia kilka dB tłumienia od anteny do odbiornika, więc najbardziej prawdopodobne jest za mało sygnału na wejściu odbiornika.

Dobrze by było zrobić próbę odbioru bez sumatora (rozdzielacz na dwa) i sumatora TV/SAT czyli bezpośredni ze zwrotnicy do gniazda antenowego. Sumatory można zastąpić przejściami FF-FF - popularna "beczka".

Powinien 'zaskoczyć' odbiór. Gdyby się udało - ustaw bardzo precyzyjnie antenę na MAX wskazywanej przez dekoder jakości odbieranych muxów oraz te wskazanie (jeśli dekoder pokazuje rónież poziom sygnału to też).

Zwrotnica antenowa do odbioru DVB-T powinna być w metalowej obudowie oraz na złączach F.

@ telbod - a widziałeś, ile ta 'nano - drobina' ma specyfikowane zysku... 12dB... aż sprawdziłem w katalogu Ikusi... faktycznie piszą 12dB, choć przyrównując ją do innych ich anten, to jest to wielkość zaskakująca...

0
  • #5 17 Wrz 2012 21:39
    Pawełeko
    Poziom 9  

Gniazda mam takie:
    http://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe_signal_rtv-sat_-_rj-45_-_rj-11_R694043.htm

A co do anteny to jej wielkość podyktowana jest jej usytuowaniem na dachu. Maszt przykrecony jest do komina który jest miedzy nadajnikiem a anteną. Nie chciałem żeby antena przysłaniała światło przewodów kominowych.

Dla próby ominąłem sumator do którego jest podłączony kabel zwrotny i pokazały się kanały radiowe fm, ale dvb jak nie było tak nie ma :cry:

Wymiana anteny nie wchodzi w grę, więc może jednak jakiś wzmacniacz poprawił by sytuację, tylko jaki bez robienia pomiarów. A tak na marginesie czym się robi takie pomiary?

Zaraz spróbuje ominąć drugi sumator tylko żonka skończy oglądać serial z sat :)

0
  • #6 17 Wrz 2012 21:44
    _cheetah_
    Poziom 37  

który sumator pominąłeś? Najlepiej byłoby pominąć oba.

Jeśli pominąłeś sumator TV/SAT, a nie ma odbioru DVB-T, to nie jest dobrze, bo nawet na tym maleństwie coś powinieneś odebrać.

Ja bym w takim układzie pominął również zwrotnicę antenową.

Jakie masz kable antenowe?

0
  • #7 17 Wrz 2012 21:52
    Pawełeko
    Poziom 9  

Zaraz spróbuje ominąć sumator tv/sat.
    Co do kabla to jest na nim napisane:
    "lexton sat 116 1,16cu 128*0,12al coaxial cable 750ohm 013m".

0
  • #8 17 Wrz 2012 22:18
    telbod
    Poziom 31  

Pomiary wykonuje się miernikiem ... :D Jeżeli nie masz to zaproś instalatora, takiego który ma. Nie kupuj dla jednej instalacji. Bez miernika nie będziesz wiedział czy jakiś element nie jest uszkodzony , albo wtyk F źle zaciśnięty. Wystaw antenę ponad komin. Ściana komina i stalowy wkład w nim tłumi sygnał. A tak poważnie ....pomiar sygnału wykaże czy potrzebujesz wzmacniacza czy nie. Podzwoń po okolicy majątku instalator za pomiar nie weźmie a ty będziesz miał do emerytury spokój. Co to tych 12dB zysku anteny....w sklepie mam wzmacniacz...na nim napis wzmocnienie 220dB. Papier wszystko przyjmie, ale dopiero pomiary zweryfikują.

0
  • #9 17 Wrz 2012 22:32
    Pawełeko
    Poziom 9  

Ominąłem drugi sumator i pokazały się wszystkie kanały.
    Na MUX-1 moc sygnału wynosi 20, jakość 41
    Na MUX-2 moc 22, jakość 97.

Coś się ruszyło :D . Tylko co zrobić żeby działało razem z sumatorami??

0
  • #10 17 Wrz 2012 22:46
    _cheetah_
    Poziom 37  

nie jest dobrze, zdecydowanie za mała jakość na mux-1 idącym w SFN-ie.

Jak nie chcesz zmienić anteny, to nie ma wyjścia, trzeba dokładać wzmacniacz.

Zdaje się, że FM też jest za mały, więc trzeba by dawać wzmacniacz szerokopasmowy 88...860MHz.za zwrotnicą antenową, albo jakiś wielopasmowy, pozwalający zastąpić zwrotnicę. tu masz przykładowo różne wzmacniacze. Ale z doborem może być trudno, tu instalator z miernikiem by się przydał z uwagi na ten mux-1.

Ja bym jeszcze na początek do prób pominął zwrotnicę, ona może znacznie utrudniać odbiór.

0
  • #11 18 Wrz 2012 08:34
    Pawełeko
    Poziom 9  

Tylko że ta zwrotnica sumuje mi sygnał radiowy FM z DVB-T, czym ją zastapić gdy się okaże że to jej wina?
    Jeśli wzmacniacz to tak "na oko" jaki konkretnie? :D
    I czy "za zwrotnicą" znaczy że może on byc zamontowany w skrzynce razem z sumatorami, czy na dachu międz anteną a zwrotnicą?
    Przepraszam za laickie pytania ale nie spodziewałem się aż takich problemów :cry:

0
  • #12 18 Wrz 2012 10:20
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Pawełeko napisał:
    Tylko że ta zwrotnica sumuje mi sygnał radiowy FM z DVB-T, czym ją zastapić gdy się okaże że to jej wina?

Sprawną zwrotnicą np. : http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_6_1-12-21-69_C0364.htm .

Cytat:
    Ominąłem drugi sumator i pokazały się wszystkie kanały.

Sumator jest bardzo ważny i widać, że po ominięciu tylko jednego na dole, sygnały sie pokazały.
    Dobrym sumatorem TV/SAT jest : http://www.dipol.com.pl/sumator_sygnalow_tv-sat_dc-009_terra_R85300.htm

Cytat:
    I czy "za zwrotnicą" znaczy że może on byc zamontowany w skrzynce razem z sumatorami ...

Jeżeli wzmacniacz RTV to za zwrotnicą a przed sumatorem TV/SAT.

Zastanawia mnie tylko jedno --- o jakim sumatorze TV/SAT tu piszemy. :?:

Na rysunku z pierwszego wpisu mamy pokazane, że są 2 sumatory (ale tylko w nazwie).
    Jeden po prawej to raczej Multiswitch 5wej./4wyj. .
    Drugi to zwykły rozgałęźnik :

I teraz takie pytanie (może jakoś nie doczytałem) o jakim sumatorze piszesz ?
    I czy pominięcie rozgałęźnika - to efekt widoczności sygnałów DVB-T ?

Pozdrawiam.

0
  • #13 18 Wrz 2012 11:46
    Pawełeko
    Poziom 9  

Jeśli chodzi o zwrotnicę to mam taką:
    http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_4ms_fm-6-12-21-69-75_C0340.htm

Po ominięciu sumatora zaznaczonego na czerwono (był podpięty odwrotnie niż pokazują strzałki na nim):
    http://www.eliptor.pl/p439,rozgaleznik-rtv-2-wyjsciowy-bve-20-01.html

pokazały się programy radiowe gdy ominąłem drugi sumator (axing swe 4-01 - sumuje sygnały z naziemnej i konwertera quad) pokazały się sygnały telewizyjne jak pisałem wyżej.

Co poradzić?

0
  • #15 19 Wrz 2012 11:38
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Pawełeko napisał:
    Czy taki wzmacniacz będzie dobry?

Oczywiście, że tak i nawet działa poprawnie jak na wzmacniacze tej klasy.

Cytat:
    ... (w szafce znajdującej się w mieszkaniu).

I co istotne nie wymaga taki wzmacniacz - chłodzenia. :D

Pozdrawiam.

0