Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sie lutuje potencjometr ??

26 Sty 2005 14:24 7346 13
  • Poziom 10  
    Witam!
    Moze to kolejne pytanie z seri lama, jednakze bardzo wazne i prosze o pomoc.
    Jak moge wlutowac potencjometr ?? Czy to jest układ symetryczny ?? Bo ma 3 nóżki ... jak poznac ktora jest ktora ??
    PS: Mam na mysli zwykły potencjometr, a nie montazowy
  • Poziom 25  
    Napisz :lol: jeszcze co to za potencjometr suwakowy czy obrotowy
  • Poziom 23  
    Jeżeli to obrotowy to do środkowej nóżki wejście sygnału do jednej skrajnej wyjście do drugiej masy we i wy.
    W suwakowym tam gdzie omomierz wskazuje opór znamionowy przyjmujemy jako skrajne a na nóżce gdzie opór się zmienia znajduje się ślizgacz i podłączamy ją do wejścia sygnału,
  • Poziom 10  
    Obrotowy ten potencjometr
    O suwakowych pierwszy raz słysze - przyznaje

Cytat:
    Jeżeli to obrotowy to do środkowej nóżki wejście sygnału do jednej skrajnej wyjście do drugiej masy we i wy.

Mozna jaśniej ? Do jednej skrajnej to znaczy do ktorej ?? Mozna prosic o jakies rysunki bo wtedy wszystko jest jasne...
    Zauwazylem ze zawsze dwie nóżki sa zwarte w tym jedna srodkowa tylko niewiem ktora boczna ...
  • Poziom 25  
    Witam. Więc kożystajac zokazji chciałem dołaczyć sie do pytania, jak podłączyć potencjometr, np. do głośnika, który nie wymaga wzmacniacza.

Opis: Patrząc od prawej strony, to jak potencjometr jest na minimum to po dotknięciu pozostałych nóżek nic sie nie dzieje (miernik nie pyka). Gdy zrobie na MAX to na 2 i 3 nodze od prawej miernik pyka. Natomiast dwie z lewej strony (te z dziurkami) nie są z niczym połączone. Kto mi powie do czego słuzą, i jak podłączyc do tego głosnik, aby regulować jego głosnosć?
  • Poziom 25  
    Czy nikt mi nie powie jak podłączyć ten potencjometr? Wydaje sie, że osoby z podstawową wiedzą potrafia, a tu rozczarownie???
    Proszę o odpowiedz.
  • Poziom 19  
    Głośnika pod potencjometr nie podłaczysz, potencjometr podłacza się przed wzmacniaczem. Z Twojego opisu wynika chyba, że jest zepsuty. Teraz te potencjometry takie są, ścieżki przecirają się po prostu od suwaka i tyle. To nie to co Telpody sprzed lat... :)
  • Poziom 24  
    Te dwie skrajn nózki po lewej to pewnie połšczone sš z wyłšcznikiem,działajš jak wyłšcznik,bynajmniej ja spotkałem sie z takimi potencjometrami.
    A co do podłšczenia potencjometru do regulacji głósnoœci to nie wiem czy stosowanie go przed głósnikiem jest dobrym pomysłem.Regulacji głoœnoœci powinno dokonywać się przed wejœciem wzmacniacza mocy,a nie na samym głoœniku.Oczywiœcie zalezy to tez od mocy tego głoœnika.

Pozdrawiam :)
  • Poziom 25  
    Witam. Chciałem podłaczyć ten potencjometr do głośnika w dzwnoku do drzwi, ponieważ chciałem go ściszyć. Kiedy mój 10 miesieczny brat idzie spać, to ten dzwonek jak ktoś przyjdzie ZAWSZE go obudzi. Jest przerażajaco głośny. Nie rozbierałem go, lecz nie sądze, aby miał głosnik membranowy, lecz zwykły, taki jak stosuje się w zegarkach. Czy tam też wystepuje masa?

A tak wogóle to potencjometr wylutowałem z niesprawnego CD-RW YAMAHA :-). Nie wiem czy działa, bo nagrywarka nie działała. A gdy kręcę, to wartości na mierniku sie zmieniają odnosznie tych trzech nóżek. Jak zrobie na MAX w jedną stronę to 3 z prawej zwarte, a jak na MAX w drugą, to żadna nie jest zwarta. Dwie nogi ze strony lewej nie mają połaczenia z zadna z innych części.
  • Poziom 19  
    To potencjometr jest zepsuty, bo tam są stereofoniczne, podwójne, a tu działa tylko połowa.
  • Poziom 25  
    A gdyby był sprawny, to które styki powinny być połączone i kiedy? Zbadam to doładniej.

A jak jest w końcu z tym głośnikiem? Chodzi mi o takie okrągłe płaskie ja papier co piszczą tylko i graja melodyjki :-). Czy one też maja masę?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Hayle. Podstawą każdego działania praktycznego jest TEORIA. Aby jej trochę liznąć należałoby trochę poczytać. Choćby pradawną "biblię" młodego elektronika, czyli serię "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz". Podręczniki do eletrotechniki i elektroniki szkół zawodowych, techników itp, czzasopisma typu Elektronika dla wszystkich i ich serię "Ośla łączka". Tam uzyskasz odpowiedzi na wiele pytań wraz z rysunkami i wzorami, z któeych kilka trzeba niestety znać na pamięć.
    A potencjometr, niezależnie od typu lutuje się lutownicą. :D
  • Poziom 19  
    Każdy układ ma masę. Nie widziałem ukłądu co byłby zasilany tylko z plusa. Jesli dzwonek jest małej mocy (a napewno jest) to te końcówki miedzy którym jest regulacja mozesz włączyć pomiedzy głośniczek a dzwonek - musisz przeciac jeden przewód który tam idzie.
  • Poziom 25  
    Cytat:
    Podstawą każdego działania praktycznego jest TEORIA

Co racja to racja. Od jakiegoś czasu probuje się za nia zabrać, lecz nie wiem jak... Przyniosłem sobie nawet star książki z fizyki moich rodziców z fizyki, lecz nie wiem jak do tego podjść. Chyba bendę musiał poszperać za jakać elektroniczną TEORIĄ :-).

A co do mocy, to bezprzewodowy dzwonek podłączany jest do gniazdka sieciowego. Bezprzewodowy jeśli chodzi o to, ze nadajnik nie jest podłączony bezposrednio do dzwonka, wiec prad moze zuzywac jedynie na czuwaniu. Przy najblizszej okazji sprawdze na ile jest V.
    Dzieki za odpwoiedzi i bardzo dziękuje za pomoc!