Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie malego domu w "szczerym polu"

17 Wrz 2012 15:44 2682 6
  • Poziom 10  
    Witam,

mam taki nieduży domek (6.5m x 7.5m). Pierwsze zdjęcie z tarasem to strona południowo-zachodnia, natomiast drugie to północno-wschodnia. Zainstalowany jest alarm elmes (bezprzewodowy), ale centralka ma też do dyspozycji dwa wejścia przewodowe. Alarm z modułem GSM powiadamia o alarmach firmę ochroniarską i mnie SMSami. To działa sprawnie o ile alarm się włączy. Ostatnio jednak próbowano się do niego włamać i zostały poniszczone wszystkie okna i drzwi na poziomie parteru, chociaż sprawcom nie udało się wejść do środka. Najbardziej zniszczyli te drzwi pod balkonem. Pomyślałem, żeby zainstalować czujkę na zewnątrz, którą chyba przewodowo wepnę do alarmu, bo elmes nie ma zewnętrznych bezprzewodowych. Chciałbym uniknąć fałszywych alarmów, bo za kursy ochrony trzeba płacić.

W to wszystko chciałem wkomponować monitoring, który będzie miał na tyle dobrą jakość, żeby zidentyfikować sprawców. Najbardziej wrażliwe miejsce znajduje się pod balkonem, ale obawiam się, że tam jest za nisko i kamerę uszkodzą. Myślę, że złodzieje i tak będą obchodzić wpierw dom dookoła, żeby znaleźć najlepsze miejsce i zostaną uchwyceni.
    Doradzicie pls, jaki zestaw dobrać do takiego zadania? Jaką czujkę, jakie kamery i jaki rejestrator? Myślę, że mogę na to przeznaczyć około 3-4 tys. Połączenie GSM sobie jakoś sklecę do podglądu, bo nie ma tam infrastruktury teleinformatycznej.

Pozdrawiam,
    Tomasz.

p.s. i jeszcze zapomniałem, że nie ma tam światła w nocy. Mogę za to dać jakieś halogeny na ruch.

Zabezpieczenie malego domu w "szczerym polu" Zabezpieczenie malego domu w "szczerym polu"
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 28  
    Hmmm a może dwie czujki zewnętrzne no bosch OD850 wpięte do centrali. Plus do tego przekaźnik na następnym wyjściu (wysoko prądowy) i zasilenie dwóch halogenów na zewnątrz. Czyli intruz podchodzi pod domek czuje go łapią włączają alarm i światła na zewnątrz (no i może jeszcze w środku) Co do monitoringu to może kamery typu foto pułapka.

Lasy coś takiego zakładają kamera w momencie wykrycia ruchu nagrywa na kartę SD i wysyła mms-a z obrazem na komórę.
  • Relpol przekaźniki
  • specjalista-kamery przemysłowe
    hmmm. monitoring może nie pomóc :(, jak ubiorą kominiarki :) to ich nie rozpoznasz nawet megapikselówkami.

Proponował bym - Ogrodzenie pod 230V, prywatny ochroniarz, wysoki mur lub drut kolczasty, 5 psów, pole minowe, fosa do okoła z opuszczanym mostem + baner przed domem "sprzedaż broni"..... heheh ;) żarty.

Kamery ok, ale zrób je jak najbardziej widoczne, tzn obudowy GL-618H, + do tego tanie kopułki z diodami IR. Podjedź do najbliższego instalatora/dystrybutora, tam wybierzesz. Jak ci szkoda, to kopułkę kup najtańsza taka za 100 max 200pln. Kamery z obudowami kupisz też z wyprzedaży po 100 max 200PLN. chodzi o to że jak zniszczą to nie będziesz szkoda kasy. A żeby zniszczyli to troche czasu stracą, do tego rejestrator jak straci obraz, może uruchomić alarm itp itp.

Oczywiście rejestrator 4 kanałowy, z dyskiem + okablowanie to wyjdzie koło 1000. Ale tak jak mówię, raczej te kamery będą jako straszaki psychologiczne. Bo jak złodzieje się uprą to założą kominiarki - i monitoring papa.

Ahh 4 kamery mogą chodzić, a np 2-3 dodatkowe to mogą być kamery "atrapy".

Daj halogeny na ruch, niech się świeci, zawsze coś, będą szukać najciemniejszych miejsc.

Oczywiście możesz jeszcze spróbować mikrofony poinstalować na zewnątrz, pod dachem :) zawsze może któryś powie coś do kogoś, zawsze coś.

Raczej do rejestratora nie podłączaj powiadiamiania SMS z centralki. Bo mucha przeleci i już będzie alarm.

Myślę że koledzy bardziej doświadczeni w alarmówce pomogą dobrać czujki.
  • Poziom 10  
    A wie ktoś może jak sprawa wygląda z barierami podczerwieni? To też może wzbudzać fałszywe alarmy? Myślałem, czy na wysokości okien tego nie poinstalować. Tylko czy to będzie można wpiąć w centralę elmes cb32 np. szeregowo... Po wzbudzeniu uruchomić jakąś kamerkę i rejestrować. Chodzi też o to zeby wiedzieć czy to fałszywe alarmy, czy ktoś chce się włamać. Kamera w takim wypadku by się przydała, żeby mieć w razie czego wgląd, bo to jest moja "rezydencja" letnio i zimowo-weekendowa.

Faktycznie jak założą kominiarki to tylko jako ciekawostkę na YT będę mógł wrzucić, ale tez bede wiedzial, ze warto wyslac patrol i dzwonic na policje.
  • Poziom 32  
    Zdajsie Juventus ma taki system z podglądem z kamer i weryfikacją zdarzenia ale musisz mieć tam sieć i to minimum 1Mb upload -du. Ja zainstalowałbym normalny system z czujnikami pir w środku i kilkoma barierami na zewnątrz .bariery możesz zamontować w słupkach ogrodzeniowych , słupkach od latarni -lamp ogrodowych itd.Ważne by były zamaskowane i nie jest konieczne by "szczelnie" wygradzały pole wokół domku.Intruz zazwyczaj sobie obejdzie domek zastanawiając się którędy to można wejść-włamać się i trafi w barierę.Wiadomo możesz podłączyć do centralki system z kamerami i dać taki co wysyła MMS-y pod zapisany numer w celu weryfikacji.Co do kamer to raczej ukryte np. w domkach dla ptaków itd by nie wzbudzać domyśleń że takowe są-wtedy to "intruzi" nie będą się maskować.Ogólnie wszystko zależy od tego KTO i JAK SZYBKO ZAREAGUJE!!!!! .Samo ujadanie z wewnątrz domku, włączanie światła generowanie odgłosów z domku o pobycie właścicieli raczej nic nie da.
  • Poziom 10  
    Czyli w zabezpieczeniach tymi wąskimi barierami podczerwieni chodzi głównie o to, żeby intruz ich nie dostrzegł? Jak widać na załączonych zdjęciach jest to prawie nie do zrobienia. Ogrodzenie z siatki i wąskie słupki.

Czy dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie długich na metr np. ACTIVA4 SATEL dookoła domu na wysokości okien? (u góry też) Coś takiego mam na myśli:

Zabezpieczenie malego domu w "szczerym polu"
  • Poziom 28  
    Też nie głupie tylko już wtedy musisz łączyć w szereg aby wpiąć 4 bariery