Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston 642 TO B - Płyta grzewcza - zwarcie - nie działa na 3 fazach

tsset 17 Wrz 2012 18:51 3186 21
  • #1 17 Wrz 2012 18:51
    tsset
    Poziom 10  

Podłączam wg instrukcji, jednak jak podłączam L3 (kabel szary) wyrzuca korki.

Ariston 642 TO B - Płyta grzewcza - zwarcie - nie działa na 3 fazach

Gdzie po lewej stronie:

Niebieski - 0
    zielono - żółty - uziemienie
    brązowy - faza 3
    czarny - faza 2
    brązowy - faza 1

Ariston 642 TO B - Płyta grzewcza - zwarcie - nie działa na 3 fazach )

Podłączenie do kuchenki

Trzy wersje Ariston 642 TO B - Płyta grzewcza - zwarcie - nie działa na 3 fazach :
    1.
    gdzie zero jest podpięte do do 5 i 4
    2. zero podpięte do 5 i mostkowane do 4
    3. zero jedno jest podpięte do 5 a drugie do 4 i mostkowane.

Nie działa, a jeśli rozłączę L3 (od kabla szarego) nie dziala, ale też nie wyrzuca korków, jak podłączę L3 - to wyrzuca korki.

0 21
  • #2 17 Wrz 2012 19:46
    robespier
    Poziom 11  

jak masz probówkę to sprawdź czy na kablach fazowych świeci neonówka ,bo kable od rozdzielni mogą być zamienione

0
  • #3 17 Wrz 2012 20:13
    tsset
    Poziom 10  

Sprawdzone neonówką, są trzy fazy.

0
  • #4 17 Wrz 2012 20:56
    robespier
    Poziom 11  

powiedz mi czy masz instalacje zabezpieczaną masz przeciwporażeniówką oraz skąd masz dwa przewody N i dwa uziomy

0
  • #5 17 Wrz 2012 21:16
    tsset
    Poziom 10  

tak, bezpośrednio ze szkrzynki

0
  • #6 17 Wrz 2012 21:58
    peter falk
    Specjalista AGD

Tych podpunktów pojąc jakoś nie mogę :?

tsset napisał:
    Trzy wersje
    1.
    gdzie zero jest podpięte do do 5 i 4
    2. zero podpięte do 5 i mostkowane do 4
    3. zero jedno jest podpięte do 5 a drugie do 4 i mostkowane.

i tego zdania:
    tsset napisał:
    Nie działa, a jeśli rozłączę L3 (od kabla szarego) nie dziala, ale też nie wyrzuca korków, jak podłączę L3 - to wyrzuca korki.

Dlaczego dynda się jeden przewód brązowy obok złączki płyty?

robespier napisał:
    skąd masz dwa przewody N i dwa uziomy

Fabryczny kabelek od płyty pewnie tak ma :)

0
  • #7 17 Wrz 2012 22:15
    robespier
    Poziom 11  

dwa wnioski mi się nasuwają albo płyta walnięta (mało prawdopodobne ) albo kable w skrzynce źle podpięte

0
  • #8 18 Wrz 2012 07:57
    tsset
    Poziom 10  

Odpowiadam peter:

Wg schematu do podłączenia potrzebne jest podpięte do slotu 5 i mostkowane z 4, wyprzedzając pytania o różne możliwości, próbowałem podłączyć jest w kilku wersjach stąd te rozwiązania

Drugi akapit:
    Jeśli nie podłączam szarego - (fazy) kuchenka nie działa, ale też nie wyrzuca korków, tak jak by przyjęła dwie fazy a trzeciej robi się gdzieś zwarcie.

Brązowy dynda, bo to jest 3 faza, nie było w zestawie kabla do kuchenki na trzy fazy i wg instrukcji należało dołożyć trzeci. Trochę to nie wygląda, jednak na potrzeby instalacji próbnej

Następny akapit, tak dokładnie tak - fabrycznie tak jest.

0
  • #9 18 Wrz 2012 08:15
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Zrób taki test. Przewody N (niebieski wraz z mostkiem) i PE (żółto-zielony) podłączone na stałe. Teraz np. przewód czarny podłączony do fazy podłączasz kolejne do zacisków płyty 1,2,3 (podłączasz tylko do zacisku 1 i włączasz napięcie i patrzysz czy działa, potem wyłączasz napięcie i przepinasz na zacisk 2 płyty, ...).

0
  • #10 18 Wrz 2012 08:19
    Kris555
    Poziom 13  

Radziłbym Ci poprosić elektryka o podłączenie tej kuchenki zanim wydarzy się jakieś nieszczęście. Ale jeśli koniecznie nie chcesz tego robić to spróbuj zmierzyć rezystancję pomiędzy zaciskami na kuchence tj pomiędzy zaciskami 1,2,3 a zaciskiem 4 oraz pomiędzy 1,2,3 i uziemieniem. Jeśli w którymś z tych przypadków rezystancja będzie równa lub bardzo bliska zera tzn że jest zwarcie wewnętrzne w kuchence, ale przyznam że wydaje mi się to mało prawdopodobne. Napisałeś że wyskakują ci korki co masz namyśli ??? bezpiecznik topikowy ,wyłącznik nadprądowy czy wyłącznik różnicowoprądowy ???

0
  • #11 18 Wrz 2012 08:26
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Kris555 napisał:
    Radziłbym Ci poprosić elektryka o podłączenie tej kuchenki zanim wydarzy się jakieś nieszczęście. Ale jeśli koniecznie nie chcesz tego robić to spróbuj zmierzyć rezystancję pomiędzy zaciskami na kuchence tj pomiędzy zaciskami 1,2,3 a zaciskiem 4 oraz pomiędzy 1,2,3 i uziemieniem. Jeśli w którymś z tych przypadków rezystancja będzie równa lub bardzo bliska zera tzn że jest zwarcie wewnętrzne w kuchence, ale przyznam że wydaje mi się to mało prawdopodobne. Napisałeś że wyskakują ci korki co masz namyśli ??? bezpiecznik topikowy ,wyłącznik nadprądowy czy wyłącznik różnicowoprądowy ???

Ja obstawiam, że zwarcie będzie robiło na zacisku "1", bo już ktoś błędnie podłączył zasilanie i sekcja zasilania na module poszła. Ale poczekamy co autor napisze. W takim przypadku to elektryk nie pomoże, chyba że...

0
  • #12 18 Wrz 2012 10:22
    tsset
    Poziom 10  

ok. dzisiaj tak sprawdzę

0
  • #13 18 Wrz 2012 20:54
    tsset
    Poziom 10  

sprawdziłem, wyrzuca jak podłącze przy płycie na slocie nr 2

0
  • #14 18 Wrz 2012 21:47
    Kris555
    Poziom 13  

a czy w takim razie mierzyłeś rezystancję między zaciskiem nr 2 a zaciskiem N, PE lub obudową ???

0
  • #15 18 Wrz 2012 21:59
    tsset
    Poziom 10  

nie mierzyłem, miernik zostawiłem na serwisie

0
  • #16 18 Wrz 2012 22:06
    Kris555
    Poziom 13  

Warto od tego zacząć, bo z tego co napisałeś to podłączenie przewodu fazowego zacisku nr 2 powoduje zadziałanie zabezpieczenia. Wskazuje to na zwarcie wewnętrzne w płycie grzewczej, co prawdę powiedziawszy wydaję sie byc bardzo dziwne

0
  • #17 18 Wrz 2012 22:10
    tsset
    Poziom 10  

dziwne, nie dziwne, fakt sprawdzony na różne warianty, jutro sprawdzę tak jak radzisz

0
  • #18 23 Wrz 2012 12:03
    tsset
    Poziom 10  

zmierzone - rezystancja 5,45 na N, PE i obudową

0
  • #19 23 Wrz 2012 14:46
    Kris555
    Poziom 13  

a jakie masz zabezpieczenie na tą kuchnie ?? Ta rezystancja jest trochę zbyt mała. Przy napięciu jednofazowym daje to ponad 40A. A jakie są rezystancję pomiędzy innymi fazami tzn zaciskami 1 i 3 pomiędzy N lun PE ??

0
  • #20 23 Wrz 2012 16:21
    tsset
    Poziom 10  

wychodzi , że 0

Dodano po 1 [minuty]:

zabezpieczenie 25A

0
  • #21 24 Wrz 2012 20:44
    tsset
    Poziom 10  

oddałem do serwisu gwarancyjnego - zobaczymy co powiedzą

0
  • #22 12 Lis 2012 17:09
    tsset
    Poziom 10  

Serwis gwarancyjny na Grunwaldzkiej w Olsztynie zadzwonił z informacją o konieczności wymiany sterownika na nowy - koszt 699 zł (nowa płyta to było koszt 900 zł).
    Z naprawy zrezygnowałem. Diagnoza - popalone ścieżki i coś tam jeszcze (nie pamiętam). Naprawa gwarancyjna nie możliwa - ze względu na złe podłączenie.

Rozwiązanie - OCSN Onykshelp w Olsztynie, al. Piłsudskiego. Przelutowanie ścieżek i dodany dla bezpieczeństwa jakiś tranzystor (w cenie 1,20zł)

Działa bez problemu,
    dziękuję wszystkim za okazaną pomoc

0