Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring - jak zbudować dość nietypowy system monitoringu?

bartaswp 17 Wrz 2012 19:12 1971 4
  • #1 17 Wrz 2012 19:12
    bartaswp
    Poziom 2  

Witam,
    Od ponad 10 lat borykam się z bardzo, ale to bardzo uciążliwymi problemami w moim miejscu zamieszkania, nie będę rozpisywał się o co dokładnie chodzi bo nie ma to większego znaczenia. W związku z moimi problemami muszę zbudować konkretny system monitoring, składający się z kamery, rejestratora i miernik natężenia dźwięku. Od rana szperam w najciemniejszych zakamarkach Internetu i nic co znalazłem nie jest dla mnie. Cały system musi działać sprawnie i dokładnie oraz spełniać poniższe wymogi:

KAMERA:
    - zewnętrzna IP66 lub IP67 o rozdzielczości 1.3 Mpix lub więcej
    - możliwość rejestrowania w nocy do 30 - 40m w dość dobrej jakości obrazu
    - czujnik ruchu
    - możliwość zaplanowania harmonogramu pracy kamery

REJESTRATOR
    - Tu nie mam sprecyzowanych wymogów, chciałbym aby obraz z kamery był zapisywany na dysku HDD lub na innym nośniku danych w dobrej jakości.

MIKROFON
    - Tu natomiast mam bardzo sprecyzowane wymogi. Mikrofon lub miernik hałasu musi być bardzo czuły, umieszczony w miejscu instalacji kamery oraz wiernie rejestrować dźwięki wraz z zapisem ich natężenia w czasie pracy kamery na jakimś nośniku danych ( komputer, pendrive, karta SD itp.)

Cały zestaw może składać się z kamery IP lub dowolnie innej z rejestratorem. Jeśli ktoś ma pomysł jak zbudować taki system monitoringu proszę o odpowiedz. Cena takiego zestawu powinna być adekwatna do jakości oraz jego wymogów. Oczywiście mam dostęp do Internetu oraz komputera. Czekam na różne propozycję.

Dziękuję i pozdrawiam !

0 4
  • Mitronik
  • #2 17 Wrz 2012 22:57
    Marek31415
    Poziom 31  

bartaswp napisał:
    Witam,
    Od ponad 10 lat borykam się z bardzo, ale to bardzo uciążliwymi problemami w moim miejscu zamieszkania, nie będę rozpisywał się o co dokładnie chodzi bo nie ma to większego znaczenia.

Trochę więcej konkretów by się przydało, z Twojego opisu nie wynika co chcesz osiągnąć.
    bartaswp napisał:
    ... Cały system musi działać sprawnie i dokładnie oraz spełniać poniższe wymogi:
    KAMERA:

Jakie jest oświetlenie? 30-40 m dla typowego oświetlacza IR w kamerze to za dużo. Od tego zależy wybór kamery, doświetlenia.
    "Dobra jakość" to pojęcie bardzo względne.
    Co chcesz uzyskać? Rozpoznawać numery rejestracyjne, twarze?
    Obiekty bardziej statyczne czy w szybkim ruchu?
    bartaswp napisał:

- czujnik ruchu

Te funkcje występują w prawie każdym systemie monitoringu.
    Nagrywanie zwykle jest z detekcją ruchu i/lub wg. harmonogramu.
    Dodatkowy czujnik ruchu jest zbędny.
    bartaswp napisał:

REJESTRATOR
    - Tu nie mam sprecyzowanych wymogów, chciałbym aby obraz z kamery był zapisywany na dysku HDD lub na innym nośniku danych w dobrej jakości.

Sprecyzuj tę "dobrą jakość".
    bartaswp napisał:
    MIKROFON
    - Tu natomiast mam bardzo sprecyzowane wymogi. Mikrofon lub miernik hałasu musi być bardzo czuły, umieszczony w miejscu instalacji kamery oraz wiernie rejestrować dźwięki wraz z zapisem ich natężenia w czasie pracy kamery na jakimś nośniku danych ( komputer, pendrive, karta SD itp.)

Bardzo czuły? Konkretnie, podaj w decybelach.
    Np. od 30 dB do 130 dB?
    Czy TEN rejestrator natężenia dźwięku będzie odpowiedni?
    Czy dźwięk ma też być rejestrowany czy tylko jego natężenie?
    Pamiętaj, że rejestracja dźwięku w większości przypadków to podsłuch podpadający pod paragrafy kodeksu karnego.
    bartaswp napisał:

Cały zestaw może składać się z kamery IP lub dowolnie innej z rejestratorem. Jeśli ktoś ma pomysł jak zbudować taki system monitoringu proszę o odpowiedz. Cena takiego zestawu powinna być adekwatna do jakości oraz jego wymogów. Oczywiście mam dostęp do Internetu oraz komputera. Czekam na różne propozycję.

Pomysł może by był, ale najpierw podaj więcej szczegółów.

0
  • Mitronik
  • #3 18 Wrz 2012 12:44
    dipol_wlan
    Poziom 23  

Proponuję zastosować kamerę Sunell SN-IPC54/12DN z wymiennym obiektywem oraz możliwością podpięcia zewnętrznego mikrofonu. Obraz z dźwiękiem można rejestrować za pomocą komputera i darmowego oprogramowania dołączonego do zestawu lub na dyskach sieciowych typu NAS. Ewentualnie na rejestratorze sieciowym 16 kanałowym Signal NVR3216HD za 2000 zł brutto.

0
  • #4 19 Wrz 2012 22:39
    bartaswp
    Poziom 2  

Cytat:

bartaswp napisał:
    Witam,
    Od ponad 10 lat borykam się z bardzo, ale to bardzo uciążliwymi problemami w moim miejscu zamieszkania, nie będę rozpisywał się o co dokładnie chodzi bo nie ma to większego znaczenia.

Trochę więcej konkretów by się przydało, z Twojego opisu nie wynika co chcesz osiągnąć.
    bartaswp napisał:
    ... Cały system musi działać sprawnie i dokładnie oraz spełniać poniższe wymogi:
    KAMERA:

Jakie jest oświetlenie? 30-40 m dla typowego oświetlacza IR w kamerze to za dużo. Od tego zależy wybór kamery, doświetlenia.
    "Dobra jakość" to pojęcie bardzo względne.
    Co chcesz uzyskać? Rozpoznawać numery rejestracyjne, twarze?
    Obiekty bardziej statyczne czy w szybkim ruchu?
    bartaswp napisał:

- czujnik ruchu

Te funkcje występują w prawie każdym systemie monitoringu.
    Nagrywanie zwykle jest z detekcją ruchu i/lub wg. harmonogramu.
    Dodatkowy czujnik ruchu jest zbędny.
    bartaswp napisał:

REJESTRATOR

Sprecyzuj tę "dobrą jakość".
    bartaswp napisał:
    MIKROFON

Bardzo czuły? Konkretnie, podaj w decybelach.
    Np. od 30 dB do 130 dB?
    Czy TEN rejestrator natężenia dźwięku będzie odpowiedni?
    Czy dźwięk ma też być rejestrowany czy tylko jego natężenie?
    Pamiętaj, że rejestracja dźwięku w większości przypadków to podsłuch podpadający pod paragrafy kodeksu karnego.
    bartaswp napisał:

Pomysł może by był, ale najpierw podaj więcej szczegółów.

Witam ponownie!
    Z powodu awarii komputera nie mogłem napisać nic wcześniej. Nie chciałem opisywać całej sytuacji, ale skoro tego potrzebujesz...

Mieszkam w niewielkiej miejscowości, w budynku gminnym, we wspólnocie mieszkaniowej od 12 lat. Budynek ten posiada wspólną ścianę z salą wiejską na której co weekend organizowane są różnego rodzaju imprezy typu: wesela, osiemnastki, jubileusze itp. Chyba nie muszę tłumaczyć jak to się ma do mojego życia. Złożyłem zawiadomienie do Sanepidu, prosząc o przeprowadzenie badań natężenia hałasu oraz drgań w godzinach nocnych tj. 22.00 - 6.00. Sanepid wykonał badania i wszelkie możliwe normy zostały przekroczone. Niestety Sanepid nie może nic więcej zrobić: "Obecne uregulowania prawne nie dają organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej uprawnień do wdrażania w takich sytuacjach postępowania administracyjnego." min. to otrzymałem w piśmie od Sanepidu. Co więcej naprzeciw budynku w którym mieszkam tj. 30m znajduje się prywatne przedsiębiorstwo, które również mi solidnie dopier#@)!. Dokładnie naprzeciw moich trzech okien znajduję się brama zakładu ( miał być to magazyn, ale jest hala produkcyjna, nie wiem kto na to wydał zezwolenie ). 3 metry od tej bramy, wewnątrz zakładu znajduje się maszyna do cięcia blachy. Pracownicy tegoż zakładu od godziny 6.00 do około 9.00 pracują z tą maszyną na pełnych obrotach, więc chcąc nie chcąc wstaje o 6.00. Hałas jakby startował stary MIG. Nie ma dla mnie żadnych wątpliwości, że ktoś łamie prawo, nie pozwala mi normalnie egzystować i wpływa destruktywnie na moje zdrowie i życie. Przyjmuje od 10 lat środki nasenne, antydepresyjne, na nadciśnienie, przeciwmigrenowe, uspokajające. Nie jestem specjalnie wrażliwy na otoczenie, nie jestem przewrażliwiony, ale moja sytuacja nadaje się do programu "Państwo w państwie" lub "Sprawa dla reportera" gdyż władze samorządowe, policja, straż miejska, sanepid, ochrona środowiska wiedzą o tym procederze i nie chcą z tym nic zrobić. Policja i Straż Wiejska groziła mi mandatami za bezpodstawne ich wzywanie :-). Oczywiste jest, że jeden drugiemu gdzieśtam palec trzyma. W związku z tym planuję wystąpić drogą sądową o zaniechanie tych emisji i ewentualne zadośćuczynienie. Potrzebuję więc dowodów, które sąd może uznać jako właściwe ( nie odrzuci ich za zbyt słabą jakość nagrań itp).

Wracając do spraw technicznych:
    Oświetlenia praktycznie brak, dwie stare lampy w odległości 60 - 70m od miejsca w którym planuję nagrywać. Co do jakości; chciałbym móc rozpoznać osoby na nagraniach, ich twarze. Obiekty raczej statyczne, kilka zaparkowanych samochodów, kilka osób spacerujących w odległości 20 metrów od miejsca w którym chciałbym nagrywać, żadnego szybkiego ruchu.

Co do rejestratora; pewnie zauważyłeś, że nie jestem bardzo zgłębiony w temacie. Pisząc dobra jakość mam na myśli możliwość rozpoznania osób na nagraniach, jakiś łatwy do odtworzenia format, przyzwoitą kompresje danych.

Rejestrator natężenia powinien dokładnie rejestrować hałas oraz jego natężenie. Przydatne byłoby automatyczne uruchamianie rejestratora w momencie przekroczenia danego natężenia hałasu. Ten który zaproponowałeś wydaje się dla mnie odpowiedni, ale czy będzie nadawał się do pracy na zewnątrz budynku w typowo Polskich warunkach atmosferycznych? Czy jest na tyle czuły aby rejestrować hałas powstały za ścianą? Czekam na Twój pomysł i pozdrawiam

0
  • #5 21 Wrz 2012 00:11
    Marek31415
    Poziom 31  

No to teraz wiemy aż za dużo.
    Podstawowy problem to nagranie materiału będącego dowodem w sądzie.
    Nagrywanie dźwięku jest problematyczne. Mimo tego, że w większości będzie to zwykły hałas, może ktoś się nagrać i będzie to podsłuch.
    Nagrywanie natężenia dźwięku na urządzeniu bez certyfikatu (wiarygodność pomiaru) też mija się z celem.
    Taki materiał raczej w sądzie nie będzie dowodem.
    Wydaje mi się, że powinieneś te tematy skonsultować najpierw z jakimś prawnikiem, adwokatem.
    Kamerę, sposób rejestracji obrazu i dźwięku można próbować dobrać do wymogów.
    Wiąże się to jednak z niemałymi kosztami.
    O ile rejestracja obrazu ze znakiem wodnym jest wiarygodna dla sądu, to rejestracja natężenia dźwięku wiąże się z wiarygodnością takiego pomiaru.
    Może warto umówić się na serię pomiarów z jakimś rzeczoznawcą sądowym.
    Spróbuj też zainteresować tematem inspektorat BHP.
    Wracając do monitoringu, można stworzyć oprogramowanie dopisujące do rejestrowanego materiału wideo odczyt z miernika natężenia dźwięku.
    Coś analogicznego do wyświetlania temperatury, ciśnienia na tle obrazu z kamery.
    Kamery np. Vivotek, IQEye. Oprogramowanie np. Selcamnet.
    Tylko nie obędzie się bez kontaktu z firmą w celu "dorobienia" odczytu z miernika natężenia dźwięku.
    Z tego co się orientuję, robią podobne instalacje.

0