Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bardzo prosze o pomoc w wyborze zawodu

luki2828 17 Sep 2012 20:17 1707 3
Wago
 • #1
  luki2828
  Level 17  
  Witam!

  W kwietniu powoli będę musiał wybierać szkołę. W planach mam iść do zespołu szkół elektrycznych w Opolu, ale jeszcze nie wiem na jaki zawód. Gdy przeglądałem oferty jakiegoś szkolonego doradcy zawodowego zwróciłem uwagę na elektromechanika (zawodówka)
  według tych arkuszy które przeglądałem elektromechanik zajmuje się prawie tym samym co technik elektronik, kuzyn uczył się za elektromechanika i był bardzo zadowolony mieli bardzo dużo zajęć praktyczny, ale na stronie tej szkoły przeczytałem, że oni uczą konserwować i obsługiwać jakieś maszyny co mnie w ogóle nie interseuje. Też myślałem nad technikum elektronicznym, zaś tam podobno jet bardzo dużo lekcji typu biologia wos historia, i tylko kilka godzin w miesiącu praktyki. Kolega po technikum elektronicznym nie potrafi nic zrobić i obecnie kuje na budowie dziury na kable. Ostatnio zwróciłem uwagę na technikum mechatroniczne, zawsze ten zawód kojarzył mi się z naprawa elektroniki w samochodach tak też wmawia mi rodzina. W internecie wyczytałem, że na takim kierunku uczy się między innymi programować mikrokontrolery robotyką i automatyką.

  Interesuję się takim czymś jak montowanie płytek drukowanych, akustyka, naprawa obsługa CNC i różne inne sprzęty elektroniczne, programowanie mikrokontrolerów, roboty, po troszku informatyka i elektronika w pojazdach.

  Bardzo proszę aby ktoś się wypowiedział kto chodził do Elektryczniaka w Opolu lub wie czego uczą na poszczególnych kierunkach.
 • Wago
 • #2
  ZAZ-y
  Level 16  
  Witam.
  Nie chodziłem do Elektryczniaka w Opolu, nie wiem czego uczą tam na poszczególnych kierunkach. Wiem, czego powinni uczyć. Ty też możesz się dowiedzieć jakie są nowe podstawy programowe w zawodach, które Ciebie interesują.
  Proponuje stronę: http://www.koweziu.edu.pl/
  "...według tych arkuszy które przeglądałem elektromechanik zajmuje się prawie tym samym co technik elektronik...", proponuję zmienić doradcę lub doprecyzować "prawie".
  Powodzenia w wyborze zawodu i szkoły.
 • Wago
 • #3
  StanislawK
  Level 14  
  Widzę, że pojawił się zawód do jakiego posiadam papierek (elektromechanik), elektromechaników jest wiele rodzajów bo od urządzeń chłodniczych poprzez elektronikę samochodową do silników włącznie z dużą mocą dużej mocy.
  Zawodówka to jest dobry wybór jak myślisz o pracy mało intelektualnej, dodatkowo nic (prawie) od ciebie nie wymagają z przedmiotów takich jak matematyka, j.polski, historia+wos, p.o., fizyki.
  Niema biologii i chemii. za to jest dużo przedmiotów zawodowych i praktyki zawodowe (różnie to się odbywa albo 2dni w tygodniu(3 lata szkoły zawodowej), lub cały lipiec +jakieś dni w tygodniu (2 lata szkoły zawodowej), radzę ci się wybrać do szkoły i popytać w wybranej placówce dydaktycznej.
  Jakoś w tym roku się coś miało zmienić więc niektóre informację mogą się nie pokrywać temu radzę się wybrać do szkoły w jakiś dzień, kiedy masz dużo sprawdzianów i niech rodzice napiszą oczywiście ci usprawiedliwienie.
  Ja po szkole zawodowej poza ogólną umiejętnością obsługi konserwacją, naprawy i montażu, nabyłem również umiejętności tworzenia instalacji elektrycznych i ogólnie całej elektryki bez elektroniki.

  Technikum to wybór jak myślisz o możliwym dalszej nauki, ogólnie technika teraz słabo kształcą do zawodu i czasami słabo kształcą do egzaminów zawodowych (w tym roku zdanie t. elektryka na poziomie mniejszym niż 25% w moim województwie, na 18osób z Technikum uzupełniającego z mojej klasy zdało 3 osoby, a w tym roku był prosty praktyczny).
  Technikum ma całą paletę przedmiotów (teraz jakaś zmiana ma wejść lub już jest wprowadzona, ale mniejsza z tym dopytasz się w placówce dydaktycznej) technikum to jest połączenie szkoły zawodowej z liceum i mamy technikum czyli coś co daje możliwość kontynuacji nauki jak i pracy w wyuczonym zawodzie (słabo kształcą niektóre szkoły).


  Ogólnie nie ważne jaki kierunek kształcenia wybierzesz, ważne jest co będziesz nim reprezentował bo jest wielu absolwentów zawodówek i technikum jak i politechnik (są bezrobotni mag. i inż. wynajmuję z jednym pokój) i uniwersytetów bezrobotnych.
  Przy wyborze szkoły powinieneś zapytać siebie gdzie chcesz być za 5 lat i co osiągnąć.

  PAMIĘTAJ! Aby przed wybraniem szkoły popytać się o opinie bo niektóre szkoły nie potrafią kształcić i utworzyć płomyka danej dziedziny.
  Zawód najlepszy to taki, który będzie sprawiał ci przyjemność przy wykonywaniu.
 • #4
  luki2828
  Level 17  
  Właśnie bardzo bym chciał, żeby wypowiedział się ktoś kto uczęszczał / uczęszcza do tej szkoły i powiedział jak tam naprawdę uczę bo rozmowy z dyrektorami i informacje z stron internetowych często mijają sie z prawdą przedstawiciele szkoły chcą przedstawić swoja szkołę z jak najlepszej strony.