Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

omnigena JY1000 - praca pompy na sucho a brak przepływu wody

17 Wrz 2012 20:21 8352 5
  • Poziom 12  
    Witam
    mam pytanie. Posiadam(łem) hydrofor który był zainstalowany na dzialce i pompowal wodę ze studni. Posiadał on zabezpieczenie przed suchobiegiem tej samej firmy.
    Po pewnym czasie hydrofor przestał działać. Wysłałem go do serwisu opisując sytuację, lecz serwis odpowiedział że >... przyczyna awarii pompy nie wynika z pracy na sucho ...a jest wynikiem wystąpienia braku przepływu wody..." Nie jestem biegłym, ale dla mnie praca na sucho oznacza brak przepływu. Prośba o wyjaśnienie.
  • Poziom 21  
    Witaj.
    To dwa różne tematy. Praca na sucho to pompa obracająca się bez czynnika ( czyli wody ) w pompie. Standardowo przytrafia się po załączeniu pompy bez zalania korpusu pompy.

Brak przepływu - to praca pompy na zamknięty zawór tłoczny.

Oba stany są szkodliwe. Ale - po mojemu - robią Cię w bambuko.

Stan suchobiegu nie miał prawa się przytrafić z definicji. Bo pompa ma zabezpieczenie przed suchobiegiem.

Jeżeli przytrafił się brak przepływu, czyli pompa działała ( tłoczyła ) po zamknięciu wszystkich odbiorów - to wyłącznik ciśnieniowy nie wyłaczył pompy. Co oznacza awarię wyłącznika ciśnieniowego. A to winno być objęte gwarancją.

Mogło być również tak, ze to Ty jakoś drastycznie rozregulowałeś nastawę wyłącznika ciśnieniowego i ciśnienie "wyłącz" było powyżej fizycznych możliwości pompy. Jeżeli nie kręciłeś wyłącznikiem ciśnieniowym to, IMO, robią Cię w konia.
  • Poziom 12  
    pompa(hydrofor) tłoczyła prawdopodobnie cały czas aż się zepsuła.Miałem włączone czasowe nawadnianie. Widocznie w trakcie podlewania pojawiła się nieszczelność przed hydroforem(dostawało sie powietrze) i hydrofor nie mógł "dobić" ciśnienia aby się wyłączyć. Dziwne jest to że wszytko prawidłowo działało przez pół roku aż ... przestało. Myślałem że zakładając zabezpieczenie uchronię się się przed taką sytuacją.
  • Poziom 21  
    A czy wiesz, co konkretnie się spsuło ? Powinno puścić uszczelnienie.

To, że układ działał przez pół roku, a potem " sam się wziął i rozszczelnił" mam za mało prawdopodobne.

Jeżeli masz tzw. studnię kręconą, czy też wierconą to prędzej w wyniku suszy woda w gruncie obniżyła się na tyle, że wkręcony filtr zaczął zasysać powietrze. I tu mogło się zdarzyć, że wyłącznik czasowy zamknął pobór wody, a pompka kręciła się dalej. Taki schemat awarii mógł spowodować uszkodzenie uszczelnienia, a konkretnie wytopienie oringów w uszczelnieniu mechanicznym.

Spróbuj wyśledzić, w jaka jest idea działania tego ichniego zabezpieczenie przed suchobiegiem.
    Z praktyki jedynym sensownym zabezpieczeniem przed suchobiegiem takiego układziku jest flow-switch na przewodzie tłocznym z jakimś układem zwłocznym. Brak przepływu - i po dajmy na to 30 sek wyłączenie zasilania.
    Tak jest dobrze, tylko drogo.

Po jakimś czasie - nadal jestem zdania, że robią Cię w konia. Jak brak przepływu - to wyłącznik ciśnieniowy miał wyłączyć pompkę. Jak przed wyłączeniem było podessane powietrze - to powinien wyłączyć suchobieg - z definicji.

I tego bym się trzymał w rozmowie z serwisem.
  • Poziom 12  
    Dzięki za odpowiedź.Z rozmowy wstępnej ze serwisem taka była diagnoza. rozszczelnienie.Ale twierdzą że nie mogą naprawić bo to nie jest wada sprzętu tylko moja "niesprawna instalacja". Podtrzymujesz jednak moje przypuszczenia że próbują naciągąć mnie na "płatną naprawę w polecanym serwisie". Właśnie przed takim "błędem w instalacji" miał mnie chronić ten hydroguard. (działa odcinając dopływ prądu jeśli ciśnienie na wyjściu spada poniżej 0,5bara). Pytanie gdzie mogę sprawę przekazać ponieważ nie wydaje mi się aby go naprawili.
  • Poziom 21  
    Nie mam dobrego pomysłu, co dalej. Pogadaj bezpośrednio z Omnigeną.

Sprawdziłem tego hydroguard - też z Omnigeny. To układ ciśnieniowy. Niestety, układy ciśnieniowe jako zabezpieczenie przed suchobiegiem są do d..py. Nie działają. Właśnie się o tym przekonałeś. Na pytanie w jaki sposób układ ciśnieniowy rozróżnia 0,5 bara wody od 0,5 bara powietrza nikt, włącznie z Renomowanymi Producentami na różne litery - nie potrafił dać mi jakiejkolwiek sensownej odpowiedzi.

Jeżeli Ci się chce....
    Sprawdź papierki do pompki i tego hydroguardu. Jeżeli gwarancja na urządzenie jest warunkowana dokupieniem onego hydroguardu - to spełniłeś wymagania gwarancyjne. I basta. Jak w pompie była woda, to miał wyłączyć wyłącznik ciśnieniowy, jak było powietrze - czyli nie było wody, czyli było sucho- , to ZGODNIE Z NAZWĄ miało wyłączyć zabezpieczenie przed suchobiegiem. I tyle.
    Napisz to ładnie i wyślij do jakiejś organizacji konsumenckiej, z kopią do tego mądrali z serwisu. Może zadziała. Być może skończy sie sprawą w sądzie.
    Natomiast.... Ja z wiekiem na pytanie, czy ja wolę mieć rację, czy święty spokój, to ja coraz częściej odpowiadam, że święty spokój.
    Tałatajstwo trzeba tępić. Jestem tego zdania. Natomiast sam musisz odpowiedzieć sobie na pytanie - czy Ci sie chce.