Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung PS43D450A2 - Czerwonawe kropki na obrazie

esesz83 17 Sep 2012 21:04 4278 10
    esesz83
    Level 19  
    1,5 roczny Samsung PS43D450A2wxxu. Zaraz po włączeniu pojawiają się kropki zarówno na obrazie jak i w menu. Po chwili obejmują one cały obraz.
    Wszystkie napięcia zgodne z naklejką. Po odpięciu ZSUS widać delikatne śnieżenie w czerwonawym kolorze, które przebija się na czarnym tle.
    Nie mam doświaczenia w naprawianiu plazm (głównie LCD) więc po przestudiowaniu forum zacząłem się zastanawiać nad wymianą CTRL: LJ41-09475A i tu mam pytanie: czy mogę podstawić płytkę z dowolnego TV, czy musi to być z konkretnie tego modelu. Mam do kupienia tani CTRL z SAMSUNG PS43D490A1 lub PS51D450.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Można podstawić z innego TV, który miał taka samą matrycę Samsunga oraz numery LJ96- są zgodne z twoją. Przed wymianą CTRL lub jego oprogramowania trzeba zobaczyć jeszcze czy zmiana ustawień Y-sus nie daje poprawy obrazu.
    esesz83
    Level 19  
    Dzięki za odpowiedź.
    Płytka LJ41-09475A jest w PS43D490A1 taka sama, z tym, że nie wiem jaka siedzi tam matryca.
    Co masz na myśli "zmienić ustawienia Y-SUS"??
  • Helpful post
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Zmiana ustawień potencjomerami RAMP lub SET UP/DOWN pozwala na regulację zboczy oscylogramu co wpływa na zmianę jasności obrazu, mrowienia (czyli kolorowych kropek)i innych zabarwień. Czasami ustawienie obrazu tak pomaga w zmniejszeniu kolorowych dropów a czasami trzeba zmieniać soft na CTRL. Po wstawieniu Y susa do mocno wyeksploatowanej matrycy moga pojawić się też problemy z obrazem i czasem regulacja taka daje jakiś efekt.
    zorbek
    Level 30  
    Zbysiu a co powiesz na to że w tym odbiorniku tej regulacji nie ma??
    Szukaj dowodu zakupu, bo nawet jak wyregulujesz to problem powróci, softu do logiki nie ma. Najpewniejsze rozwiązanie to wymiana panela.
    lisek
    Service technician RTV
    Poszukaj na forum jak właczyć tr. autonomiczny dla panelu S42AX-YB11, włacz i obserwuj > wyciągnij wnioski

*raczej dla mnie T-con na procku SP HI14

p.s
    Inne moduły :
    X-b LJ41-09478A
    Y-b LJ41-09479A
    Buffer LJ41-09480A
    PSU BN44-00442A
    Main BN41-01632 (nap. min. Vs 207v,58v,-185 )
    esesz83
    Level 19  
    lisek wrote:
    Poszukaj na forum jak właczyć tr. autonomiczny dla panelu S42AX-YB11, włacz i obserwuj > wyciągnij wnioski

*raczej dla mnie T-con na procku SP HI14

p.s
    Inne moduły :
    X-b LJ41-09478A
    Y-b LJ41-09479A
    Buffer LJ41-09480A
    PSU BN44-00442A
    Main BN41-01632 (nap. min. Vs 207v,58v,-185 )

Szukałem na formu już wcześniej, ale informacji na temat trybu autonomicznego do tego tv nie znalazłem.
    zbyszekskibinski wrote:
    Zmiana ustawień potencjomerami RAMP lub SET UP/DOWN pozwala na regulację zboczy oscylogramu co wpływa na zmianę jasności obrazu, mrowienia (czyli kolorowych kropek)i innych zabarwień. Czasami ustawienie obrazu tak pomaga w zmniejszeniu kolorowych dropów a czasami trzeba zmieniać soft na CTRL. Po wstawieniu Y susa do mocno wyeksploatowanej matrycy moga pojawić się też problemy z obrazem i czasem regulacja taka daje jakiś efekt.

zorbek wrote:
    Zbysiu a co powiesz na to że w tym odbiorniku tej regulacji nie ma??

Regulacja na Y-sus jest i pomogła. Dropy zniknęły, z tym że obstawiam iż jest to tylko rozwiązanie chwilowe i problem powróci.
    Nie wydaj mi się aby matryca była wyeksplatowana gdyż tv ma tylko 18 miesięcy (chociaż nie znam właściciela).
    zorbek wrote:
    Szukaj dowodu zakupu, bo nawet jak wyregulujesz to problem powróci, softu do logiki nie ma. Najpewniejsze rozwiązanie to wymiana panela.

Tv jest po gwarancji.
    Czy ekran to jednak najprawdopodobniejsza diagnoza w moim przypadku?
    zorbek
    Level 30  
    A jakie masz napięcie w stosunku do stikera Vscan

A co do gwarancji to gdzieś go kupił skoro jest po gwarancji.
    Model z 2011R gwarancja 24 miesiące
    esesz83
    Level 19  
    zorbek wrote:
    A jakie masz napięcie w stosunku do stikera Vscan

A co do gwarancji to gdzieś go kupił skoro jest po gwarancji.
    Model z 2011R gwarancja 24 miesiące

Napięcia takie jak na naklejce o czym pisałem w pierwszym poście.
    Tv nie mój, ale kupiony w Anglii (standardowa gwarancja 12 miesięcy).
    Po chwili grania kropki powracają. Nie wiem czy to ma znaczenie ale pojawiają sie najpierw na górze ekranu.
    esesz83
    Level 19  
    Panel do wymiany.
    Naprawa nieopłacalna. Tv oddany.